Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Irigare plante la ghiveci

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Cana fierbator chinezeasca de 30lei si-a dat obstescul sfarsit, marfa proasta de unica folosinta, asa ca am comandat niste termoplonjoare clasice made in Romania pentru folosire pe teren...urmeaza sa vedem cat de fiabile...

Edited by subway_guru, 04 October 2019 - 16:50.


#74
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Am finalizat masuratorile, doua tipuri de tub de 5, unul de la irritec (indicativ i) celalalt de la palaplast (indicativ p), aceleasi pixuri, doua cu labirint vertical (pvl) si doua cu labirint oblic (plo):
1i PLV12,5cm 3l/h
1p tub prea larg 20l/h
2i PLV15,5cm 2l/h
2p 5,5l/h
3i PLO15,5cm 1,5l/h tubul prea fest pe labirint
3p 2l/h
4i PLO21cm 1,7l/h
4p tub prea larg.

#75
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Pana la urma combinatia <optima> din punct de vedere economic imi pare cea cu pix labirint oblic pe tub de la palaplast.

#76
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Ca diametru interior dintre cele patru tipuri de tub de 5mm in ordine crescatoare:
Irritec<Toro alb<Palaplast<Toro negru

#77
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
am pus si o follie metalizata si tot au mai crescut ceva alge. Desigur nu ca in situatia cu butoiul neprotejat cand se face supa de alge dar totusi ceva verdeata a aparut.

#78
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Eu am un singur butoi <de varza> in gradina pus pe sol, mai multe sfaturi n-am de unde-ti da, intreaba-i pe cei ce folosesc sistemul tau, eu merg pe pompa submersibila...

Revenind la oile noastre, acum ca m-am cam dumirit cum sta treaba cu pixurile si ce cu ce se potriveste ma voi concentra pe analizarea restului traseului de alimentare...asa ca mai masuram si analizam...
P.S.
La Palaplast sunt reduceri semnificative de preturi, e momentul propice pentru cei ce-si fac iarna car si vara sanie!
;)

Edited by subway_guru, 05 October 2019 - 17:57.


#79
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Intr-un final final cred ca am cam ajuns la o varianta care m-ar aranja.
Ghivecele puse pe cate doua randuri cu tub orb de 16 intre ele pe linia de mijloc. Fiecare grup de patru ghivece alimentate de un <paianjen> snap-fit cu patru brate din care pleaca cate un tub de 5mm la fiecare ghiveci fixat fie cu un spike chior, fie cu un spike ac suport ori cu un pix cu labirint corespunzator.
Paianjenul <manifold> il infig intr-o ciuperca cu presiune compensata si debit corespunzator volumului ghivecelor din grup (debitul ciupercii de patru ori mai mare decat debitul necesar unui singur ghiveci). Ciuperca se alimenteaza cu microtub vertical de lungimea potrivita inaltimii ghivecelor si start-conector infipt in tubul orb.aranjamentul asta imi permite sa nu gauresc tubul in prostie.
La ambele capete ale tubului orb robinete de trecere, unul de admisie si unul de purjare, in asa fel incat sa pot monta eventual un manometru la cap de linie pentru a putea verifica buna functionare a sistemului.
Conducta de serviciu pentru alimentarea liniilor de tub orb probabil tot cu tub de 16 si teuri de ramificatie cu conditia sa duca tot debitul necesar, daca nu face fata teava de 3/4.
In capatul conductei de serviciu, ce o voi conecta la teava principala de 1tol obligatoriu regulator de presiune inseriat cu filtru fin.
Cam astea ar fi <planurile de viitor> pentru la primavara, deocamdata voi inghesui ghivecele cat mai strans pentru iernat.
Cat priveste <platforma> amenajata, consta de jos in sus din doua straturi de carton peste care am intins geotextil permeabil anti-buruian si strat destul de grosut de nisip mai fin.
Vedem la primavara daca e suficient in sensul ca mentine oarece umiditate dar asigura si un drenaj.

Edited by subway_guru, 14 October 2019 - 18:07.


#80
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Incerc sa concep un sistem cat mai <flexibil>, cu parti interschimbabile, o prima ilustratie:
Pix 2l/h- spagheta 5mm- manifold 2 sau 4 cai- snap fit mic- macaroana verticala 7mm- snap fit mare sau dop- snap conector- tub orb 16mm.

Alte doua variante, cu suport chior sau ac 5mm dar cu ciuperca intercalata sub manifold pentru reglarea debitului...

Imbinarile fixe nedemontabile sunt:
- pix labirint/spagheta
- spagheta/manifold
- snap fit mic/macaroana
- macaroana/snap fit mare


Semidemontabile:
- ciuperca/macaroana
- snap conector/tub orb

Attached Files


Edited by subway_guru, 15 October 2019 - 15:37.


#81
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Ceva idei, sugestii, comentarii?...ar fi binevenite!

#82
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
well done

#83
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Ar fi util sa va dau codurile pieselor componente ca sa le puteti comanda direct de la producator la preturi mai convenabile?

Edited by subway_guru, 16 October 2019 - 15:48.


#84
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
sigur

#85
GabiMatei44

GabiMatei44

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.11.2018
Ai aici niste plastice ieftine prin care îți poți uda plantele:
RON 7.27  43%OFF | Garden 12PCs Plant Water Dispenser Automatic Watering Nail System Adjustable Water Flow Drip Irrigation Watering Equipment Kit
https://s.click.alie....com/e/B96N3Jde

#86
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Ieftin pe naiba, eu am peste 400ghivece, dupa ce ca sunt de kakao m-ar lasa falit...nu mai vorbesc de cati ani mi-ar trebui ca sa adun atatea peturi, ca alea nu sunt incluse in pret! :)

Edited by subway_guru, 25 October 2019 - 16:06.


#87
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
@chilly willy
Codurile promise:
- pix 3114/3015
- suport 3064/0037
- ac 3113/0005
- spagheta 5mm
- manifold 4cai 3115/4005
- manifold 2cai 3115/2005
- snap mic 3127/0003
- ciuperci Agras sau Axios
- macaroana 7mm
- snap mare 3055/0007
- dop 3058/1006
- snap rosu 3054/1006


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate