Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Irigare plante la ghiveci

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Am zis ca incepem dinspre ghiveci cu <emiterele>.
Cel mai simplu ar fi cu <ace> (pixuri) de picurare.
Am gasit trei modele la Agropataki, extrem de ieftine dar...conectarea lor la tuburile spaghetti de un sfert e problematica!!! Ar necesita un tub mai mic in diametrul interior decat cele de 1/4 curent disponibile!
Are cineva o idee cum se poate dezlega enigma asta?
Agropataki de regula importa marfa ungureasca deci tot pe acolo ar fi de gasit si <solutia>.

View Postdecoservicestil, on 23 septembrie 2019 - 21:45, said:

Toate ghivecele vor avea acelasi volum de substrat?
Pe aceasi linie de irigare da dar in rest sunt diverse, de la mic (1l) la mare (20l).

Attached Files


Edited by subway_guru, 23 September 2019 - 22:05.


#38
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Ai vorbit cu ei la telefon ?.Vezi ca au si cei de la marcoser ....banuiesc ca vand ceva compatibil..nuuu?
. La diferenta de volum ai nevoie de dripere cu debit reglabil.

Edited by decoservicestil, 23 September 2019 - 22:07.


#39
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Nu am vorbit, sunt abia in faza de prospectare a pietei, testare produse si <socoteli>
Buna ideea cu Marcoser dar aia au alt tip de ace cu racord de 2mm interior nu exterior...cum s-o intepa tevusca de 2mm in teava de jumate e alta poveste ca n-am vazut nicaieri conectori (doar la kiturile Gardena, alea de-ti golesc buzunarele) dar ma gandesc ca o gaurica potrivita cu preduceaua si o picatura de silicon rezolva, nu chiar instant, nici demontabil dar nu le poti avea pe toate. Alta varianta mult mai facila e sa indesi tevusca de 2mm in spaghetta de 6-7mm si te-ai scos.
Multam frumos pentru sugestie.
P.S.
Daca la tubusorul de un sfert nu se recomanda lungimi mai mari de 10m la tevusca asta de 2mm care ar fi lungimea maxima fara caderi dramatice de debit si presiune?
P.P.S
Probabil ca si acele ungurenilor sunt tot pentru microtub de 2mm <un pic mai fortat la cald>. Am sa incerc si varianta asta.
Recomandare importanta pentru toate tipurile de tuburi de la mic la mare si foarte mare, inmuiati-le in apa fierbinte (nu clocotita) si se vor mula perfect pe piesele de imbinare! Pentru treaba asta mi-am cumparat o <cana fierbator> la uluitorul pret de cca30ron <de Black Friday> un stift chinezesc perfect. :)

View Postdecoservicestil, on 23 septembrie 2019 - 22:04, said:

La diferenta de volum ai nevoie de dripere cu debit reglabil.
Nu neaparat, exista drippere cu debit fix pentru toate gusturile.
Evident ca cele reglabile sunt mai <flexibile> dar mai e si varianta cu numar variabil de drippere functie nu doar de volumul ghiveciului ci si de <setea> specifica plantei din ghiveci!
:)

View Postdecoservicestil, on 23 septembrie 2019 - 21:40, said:

Ai diferenta de nivel pe zona care vrei sa irigi?
N-am, terenul e practic perfect plat.

Edited by subway_guru, 23 September 2019 - 23:03.


#40
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
.Doar ei te pot lamuri daca au ceva complet fãrã alte improvizatii.

#41
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Alea zise kit mai mult sau mai putin complet sunt substantial mai scumpe decat cele DIY, de ce sa platesc <manopera> lor scumpa de asamblare cand pot sa o folosesc pe a mea gratis?...si oricum nu prea au nimic pe site nici unii nici altii...ca toti lenesii vor de-a gata, pica para malaiata!...si recolta de pere e <out of stock>.
:)

Edited by subway_guru, 23 September 2019 - 23:20.


#42
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Deocamdata in ceea ce priveste tuburile spaghetti de 1/4 am patru modele: Gardena, for-q, claber si palaplast...sunt toate patru diferite atat ca flexibilitate cat si ca diametru interior.
Cu tubul palaplast se pare ca se poate conecta bine acest ac/pix de la ungureni. Nu l-am verificat hidraulic dar mecanic pare ok.
Aceeasi spagheta greceasca pare a se acomoda cel mai bine la interior cu tubulasul de 2mm de la Gardena.
P.S.
Verificat si hidraulic si merge brici. Debit abundent chiar si la presiuni minimale sub 0,5bar, ar fi probabil alegerea ideala pentru adeptii irigatiei gravitationale cu butoiul cocotzat la 2-3m inaltime.
;)
Urmeaza sa fac si masuratori de debit...functie de presiune.

Attached Files


Edited by subway_guru, 24 September 2019 - 00:54.


#43
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
O competare, nici la presiuni de un pic peste 3bari nu se <ejaculeaza>, deci montajul cu spaghetti palaplast e perfect ok si avem o prima varianta functionala.

Edited by subway_guru, 24 September 2019 - 01:09.


#44
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
In seara asta m-am distrat sa fac o masuratoare de debit pentru acest ac la presiunea standard de 1bar...debitul e imens, 36l/h.

#45
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
La 0,5-0,6bar debitul e de cca 22l/h...
E clar, acest tip de ac in montajul folosit de mine e perfect doar pentru irigarea din butoi suspendat la 2-3m inaltime.
La furnizor figureaza cu 2l/h, probabil cu alimentare din tub mult mai subtire, descris de ei ca fiind 5/3.
;)
Am mai comandat si alte tipuri de ace, cand le primesc le voi testa si va voi informa.

Edited by subway_guru, 24 September 2019 - 18:30.


#46
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Lasam acele si trecem la <end drippers> si incepem cu cele <faimoase> de la Gardena, astea cele mai simple vin in pachet de 25 si fac exact ce scrie pe eticheta, cele rosii 2l/h, cele negre 4l/h. Atentie cum le montati, trebuie cu partea taiata oblic pe sensul de intrare a apei altfel supapa interna cu biluta nu-si mai face menirea si vor curge <la liber>. Verificat, testat, superok dar...obrazul subtire cu cheltuiala se sustine! ;)

Attached Files



#47
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Picuratorul <de luxe> tot de la Gardena vine la pachet de 10, 2l/h, compensare de presiune (picura aproape la fel si la 1bar si la 3bar). Pe eticheta scrie <self clean> (probabil se refera la faptul ca intrarea e protejata de un soi de filtru) si <autostop> (nu mai picura daca presiunea scade prea mult), se monteaza tot cu partea oblica spre sursa de apa, picurare curata, fara prelingeri in pozitia orizontala normala de montare.

Attached Files



#48
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
For-q 2l/h, picurare prin prelingere, necompensata cu presiunea, vine la pachet de 10.

Attached Files


Edited by subway_guru, 24 September 2019 - 20:26.


#49
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Nestos de la Palaplast, pe culori de la 2l/h la 32l/h, debit necompensat, dependent de presiune, pachet de 10, asta verde e de 4l/h.

Attached Files



#50
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
91209 Claber 0-6l/h la 1bar, reglabil, necompensat, dependent de presiune. Pachet de 10.

91214 Claber 0-10l/h la 1bar reglabil, necompensat, pozitie de alimentare verticala.

91222 Claber 4l/h la 1bar, compensat.

Attached Files


Edited by subway_guru, 24 September 2019 - 21:01.


#51
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Ai expus atat de multe variante  de nu mai stiu care-i cea mai buna.

#52
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Nici eu...<and you have seen nothing yet!>, suntem inca abia la inceputul fazei de prospectare si documentare.
;)

#53
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Intre timp m-am mai procopsit cu niste modele si urmeaza sa mai vina...

#54
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Reluam subiectul ace/pixuri.
Am reusit sa fac rost de tub pretins 5/3mm (dia ext/dia int) si incepem cu un succes, 3,3l/h in acest montaj fata de montajul cu tub palaplast 5,7/4mm ce se gaseste in mod curent in magazine la colacei de 25m lungime. In montajul asta debitul masurat la 1bar e de 3,3l/h, apropiat de cel nominalizat de producator/vanzator. In schimb la celelate doua tipuri, cel scurt si cel lung debitul masurat e cu mult peste cel preconizat, diferenta enorma fata de montajul cu 5,7/4mm!!!... ceea ce ne lamureste ca la acest tip de pixuri diametrul interior al tubului de racord e determinant pentru corecta functionare. De altfel si de la palaplast am primit recomandarea de a folosi tub de 5/3,4mm. Am vazut la ei ca au si capilare de 4/2,5 si 3/1,0mm, vestea proasta e ca livreaza la colaci de 500m lungime.
Avantajele si dezavantajele achizitiilor directe de la producator, preturi bune la cantitati en gros.

Attached Files


Edited by subway_guru, 25 September 2019 - 19:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate