Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Obezitate și depresie.Cum sa slăbesc?Cum să mă simt mai bine?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
AlynHoliavo

AlynHoliavo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 10.07.2009
Salut!Adevărul e că îmi place mâncarea.Si ținând cont de asta cum pot sa slăbesc?
Prin ce dieta?Am o friteuza cu aer cald care face cartofi prăjiți fara pic de ulei și au același gust că ăilalți cu ulei iar carnea iese fara pic de ulei dar prăjită.Insa eu nu pot sa rezist tentației dulciurilor,de mâncare mai pot să mă abțin dar as fi preferat să mănânc puțin dulce in fiecare zi.Se poate slăbi cu dulciuri mâncate dar în limita a 1500 calorii per zi?
Sincer nu știu cum o sa reușesc având în vedere că am 25 de ani și 120 kg(dar sunt și înalt(.Poate mă va ajuta audiobookul celebrului  Jorge Cruise autor cărți de nutriție și fitness  :"Scăpa de grăsimea încăpățânată" in care explică cum să slăbești,cum sa gândești  și cum sa te miști,e un plan de slăbit pe care l-am cumpărat dar nu știu cum voi reuși să slăbesc ținând cont că chiar îmi place mâncarea,e o bucurie pentru mine dar daca voi continua așa infarctul și accidentul vascular îmi pot pune in pericol viața Doamne ferește.Eu m-am îngrășat de la mâncare ,dulciuri și antidepresive.Si lipsa de mișcare.Am fost un copil slab,chiar prea slab și după ce am descoperit bucuria mâncării și după ce antidepresivele și-au pus amprenta serioasa pe mine am inceput sa mă infeas.Mi-e frica,nu vreau sa mor și cea mai mare dorință a mea este sa traiesc in ciuda faptului că mă chinuie totusi o depresie.Oare voi fi un om slab?E  așa de greu sa slăbesc?Vreau doar prin dietă și mișcarea cea mai ușoară otrvmine:abdomenele.Oare voi reuși?Sincer acum in momentul de față sunt dependent de dulciuri și de mâncare dar de luni vreau să renunț la fast food din comerț și să mănânc mai sănătos.Imu va fi greu dar poate voi avea un ajutor in persoana autorului audiobookului?Nu știu însă sincer mi-aș dori sa slăbesc.Cum se slăbește cel mai ușor dar fara înfometare ?Ar trebui un nutriționist pentru o dieta personalizata sau mă ajută doar audiobookul:Gata cu grăsimea încăpățânată ?
Sincer nu dispun de prea multi bani pentru nutriționist de asta mi-am luat audiobookul de 50 de lei în care te învață cum să slăbești dar totuși sint că nu voi reuși,sincer zic,simt că nu voi reuși,fiindcă n-am motivație și prea multe bucurii,n-am așa mare voință și nu vreau să mă înfometez in niciun caz,da,pentru mine mâncarea reprezintă o bucurie,una din putinele și de asta zic că nu voi reuși.Dar oare ce ar trebui sa fac sa reușesc?Macar 20 kg sa slăbesc.Acum nu resimt efectele grăsimii ,pot sa merg ,nu mă simt așa de greu sunt și inalt dar mai încolo sunt conștient că voi avea probleme.Si mai ales mă gândesc că mănânc pe fond psihologic ,nu pot sa scap de depresie,e acolo de 10 ani cu momente bune și mai puțin bune dar parca mănânc și de plictiseala .Asta fiindcă nu am bucurii multe.Dupa tot ce am relatat aici,as avea vrei șansă să slăbesc macar 10-15 kg?Ce sfaturi aveți pentru mine?Mulțumesc anticipat.
PS:iau fluoxetina și lorazepam și puțin rispolept  pentru depresie anxioasa cu elemente obsesive recomandate de psihiatru,fac tratament de mult timp încât totul a devenit cronic pe partea psihologică dar problema mea mare este cum sa nu mai fie mâncarea o mare bucurie a mea și cum să slăbesc,că sa pot trai ai eu și nu sub amenințarea sindromului metabolic și a obezitatii,bolilor cardiovasculare,diabetului etc

Edited by AlynHoliavo, 14 September 2019 - 18:08.


#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ce înălțime ai?

#3
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Mananca alimente bogate in apa.

#4
AlynHoliavo

AlynHoliavo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 10.07.2009

 AlynHoliavo, on 14 septembrie 2019 - 17:59, said:

Salut!Adevărul e că îmi place mâncarea.Si ținând cont de asta cum pot sa slăbesc?
Prin ce dieta?Am o friteuza cu aer cald care face cartofi prăjiți fara pic de ulei și au același gust că ăilalți cu ulei iar carnea iese fara pic de ulei dar prăjită.Insa eu nu pot sa rezist tentației dulciurilor,de mâncare mai pot să mă abțin dar as fi preferat să mănânc puțin dulce in fiecare zi.Se poate slăbi cu dulciuri mâncate dar în limita a 1500 calorii per zi?
Sincer nu știu cum o sa reușesc având în vedere că am 25 de ani și 120 kg(dar sunt și înalt(.Poate mă va ajuta audiobookul celebrului  Jorge Cruise  :"Gata cu grăsimea încăpățânată" in care explică cum să slăbești,cum sa gândești  și cum sa te miști,e un plan de slăbit pe care l-am cumpărat dar nu știu cum voi reuși să slăbesc ținând cont că chiar îmi place mâncarea,e o bucurie pentru mine dar daca voi continua așa infarctul și accidentul vascular îmi pot pune in pericol viața Doamne ferește.Eu m-am îngrășat de la mâncare ,dulciuri și antidepresive.Si lipsa de mișcare.Am fost un copil slab,chiar prea slab și după ce am descoperit bucuria mâncării și după ce antidepresivele și-au pus amprenta serioasa pe mine am inceput sa mă infeas.Mi-e frica,nu vreau sa mor și cea mai mare dorință a mea este sa traiesc in ciuda faptului că mă chinuie totusi o depresie.Oare voi fi un om slab?E  așa de greu sa slăbesc?Vreau doar prin dietă și mișcarea cea mai ușoară otrvmine:abdomenele.Oare voi reuși?Sincer acum in momentul de față sunt dependent de dulciuri și de mâncare dar de luni vreau să renunț la fast food din comerț și să mănânc mai sănătos.Imu va fi greu dar poate voi avea un ajutor in persoana autorului audiobookului?Nu știu însă sincer mi-aș dori sa slăbesc.Cum se slăbește cel mai ușor dar fara înfometare ?Ar trebui un nutriționist pentru o dieta personalizata sau mă ajută doar audiobookul:Gata cu grăsimea încăpățânată ?
Sincer nu dispun de prea multi bani pentru nutriționist de asta mi-am luat audiobookul de 50 de lei în care te învață cum să slăbești dar totuși sint că nu voi reuși,sincer zic,simt că nu voi reuși,fiindcă n-am motivație și prea multe bucurii,n-am așa mare voință și nu vreau să mă înfometez in niciun caz,da,pentru mine mâncarea reprezintă o bucurie,una din putinele și de asta zic că nu voi reuși.Dar oare ce ar trebui sa fac sa reușesc?Macar 20 kg sa slăbesc.Acum nu resimt efectele grăsimii ,pot sa merg ,nu mă simt așa de greu sunt și inalt dar mai încolo sunt conștient că voi avea probleme.Si mai ales mă gândesc că mănânc pe fond psihologic ,nu pot sa scap de depresie,e acolo de 10 ani cu momente bune și mai puțin bune dar parca mănânc și de plictiseala .Asta fiindcă nu am bucurii multe.Dupa tot ce am relatat aici,as avea vrei șansă să slăbesc macar 10-15 kg?Ce sfaturi aveți pentru mine?Mulțumesc anticipat.
PS:iau fluoxetina și lorazepam și puțin rispolept  pentru depresie anxioasa cu elemente obsesive recomandate de psihiatru,fac tratament de mult timp încât totul a devenit cronic pe partea psihologică dar problema mea mare este cum sa nu mai fie mâncarea o mare bucurie a mea și cum să slăbesc,că sa pot trai ai eu și nu sub amenințarea sindromului metabolic și a obezitatii,bolilor cardiovasculare,diabetului etc


#5
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Singura metoda de a avea rezultate pe termen lung este sa-ti schimbi complet modul de viata, sa nu mai vezi in mincare o placere. Stiu ca s-a mai spus de multe ori acest lucru, dar asta este.

#6
AlynHoliavo

AlynHoliavo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 10.07.2009
Înălțimea mea e de 1m '80 aprox.

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Cred ca problema nu e de la mincare, ci de la cap.
Terapia nu ar ajuta ?

#8
marianculturistul

marianculturistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 09.09.2005
Posted Image sigur slabesti de la audiobook

#9
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Obezitate morbida. Renunta dracului la dulciuri. Fie faci asta, fie te paste infarctu' si/sau diabetu'. Cu cat pricepi mai repede asta, cu atat mai bine pentru tine.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Omul asta a deschis 94646373 de topicuri in ultimile 2-3 zile. Vrea neaparat acces in poiana.

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Se știe că lipsa porții de scandal poienar duce la depresie


ON: eu cu dieta Paleo și post am slăbit de m-am chinuit ceva să pun înapoi.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003

 MembruAnonim, on 14 septembrie 2019 - 18:13, said:

Omul asta a deschis 94646373 de topicuri in ultimile 2-3 zile. Vrea neaparat acces in poiana.
Cu siguranta... teme diverse fara legatura = spam. Eforturile se consemneaza si ulterior se pot aplica filtre la nevoie Posted Image

Edited by andreic, 14 September 2019 - 18:21.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 andreic, on 14 septembrie 2019 - 18:20, said:

Cu siguranta... teme diverse fara legatura = spam. Eforturile se consemneaza si ulterior se pot aplica filtre la nevoie Posted Image

Doar azi noapte a deschis 6 dintre care 5 i-au fost sterse Posted Image Omul este pus pe fapte mari

Attached File  jpg.jpg   138.76K   78 downloads

#14
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
pai daca iei pastile de multa vreme si nu vezi nicio imbunatatire e clar ca iti fac mai mult rau
chiar daca slabesti tot depresiv o sa fi, drogurile astea te tin captiv in starea aia

pe partea de slabit renunta la cartofi, dulciuri, paine

consuma legume la tigaie de genul asta
https://www.frosta.r...-caraibean-400g
https://www.frosta.r...frantuzesc-400g
https://www.frosta.r...gume-verzi-400g
https://www.frosta.r...e-legume-toscan

cu piept de pui sau curcan dezosat fara piele la gratar

dimineata poti sa faci un terci de ovaz simplu
https://www.sanovita...in-500g-81.html

mai bagi cate o conserva de ton bucati in suc propriu
https://www.mega-ima...iu-160g/p/23043

1-2 oua fierte
o branza cottage light
https://www.mega-ima...me-175g/p/99003

pe partea de sport... daca nu poti sa alergi din cauza greutatii prea mari poti sa incerci la sacul de box
daca stai la casa iti montezi unul ..sau la o sala, doar dai la sac cu manusile cu pauze multe astfel incat sa rezisti cat mai mult

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 AlynHoliavo, on 14 septembrie 2019 - 17:59, said:

daca voi continua așa infarctul și accidentul vascular îmi pot pune in pericol viața
Ia acum taurul de coarne, nu mai tarziu cand vei dori dar nu se va mai putea! Asa ca bucura-te de timpul prezent ca poti schimba viitorul.
3 zile sunt critice dar pe urma totul va fi mai usor. Dai 3 zile pe o viata?

Edited by neagu_laurentiu, 14 September 2019 - 18:34.


#16
AlynHoliavo

AlynHoliavo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 10.07.2009

 Alecsandru010, on 14 septembrie 2019 - 18:12, said:

Obezitate morbida. Renunta dracului la dulciuri. Fie faci asta, fie te paste infarctu' si/sau diabetu'. Cu cat pricepi mai repede asta, cu atat mai bine pentru tine.


Este obezitate de gradul II.
Nu e morbida.
Dar tot e nasol


 stalker2142, on 14 septembrie 2019 - 18:27, said:

pai daca iei pastile de multa vreme si nu vezi nicio imbunatatire e clar ca iti fac mai mult rau
chiar daca slabesti tot depresiv o sa fi, drogurile astea te tin captiv in starea aia

pe partea de slabit renunta la cartofi, dulciuri, paine

consuma legume la tigaie de genul asta
https://www.frosta.r...-caraibean-400g
https://www.frosta.r...frantuzesc-400g
https://www.frosta.r...gume-verzi-400g
https://www.frosta.r...e-legume-toscan

cu piept de pui sau curcan dezosat fara piele la gratar

dimineata poti sa faci un terci de ovaz simplu
https://www.sanovita...in-500g-81.html

mai bagi cate o conserva de ton bucati in suc propriu
https://www.mega-ima...iu-160g/p/23043

1-2 oua fierte
o branza cottage light
https://www.mega-ima...me-175g/p/99003

pe partea de sport... daca nu poti sa alergi din cauza greutatii prea mari poti sa incerci la sacul de box
daca stai la casa iti montezi unul ..sau la o sala, doar dai la sac cu manusile cu pauze multe astfel incat sa rezisti cat mai mult


Mulțumesc mult!
Cam cat costa pungile astea Frosta?

 neagu_laurentiu, on 14 septembrie 2019 - 18:33, said:


Ia acum taurul de coarne, nu mai tarziu cand vei dori dar nu se va mai putea! Asa ca bucura-te de timpul prezent ca poti schimba viitorul.
3 zile sunt critice dar pe urma totul va fi mai usor. Dai 3 zile pe o viata?
Da,dar e greu că am și depresie și nu prea am bucurii și mâncarea era una dintre ele.Oricum sunt un caz mai dificil.O sa incerc să mă mai abțin de la mâncare sa vedem ce iese.

Edited by AlynHoliavo, 14 September 2019 - 18:45.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 AlynHoliavo, on 14 septembrie 2019 - 18:43, said:

Oricum sunt un caz mai dificil.
Nu esti, doar te ascunzi in spatele inchipuirilor tale. Imagineaza-ti ca esti pe patul spitalului! Ai da orice sa nu fi ajuns acolo. Asa ca lasa mofturile si asuma-ti o data un lucru si du-l pana la capat.

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
1.8 m si cate kg ?
fa-ti asa o " meteahna " ca dupa fiecare masa copioasa trebuie musai sa alergi 10 km usurel , da musai ! . Daca bagi la matz o verdeata ceva fara carbohidrati trebuie sa alergi doar 400 metri ; sa vezi ce rapid iti trec poftele si depresia Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate