Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

ANPC si obraznicia si tupeul magazinelor/unitatilor service

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Sa ii spui mu*stului sa citeasca ma-sa de pe internet, tu ai intrat in magazin fizic unde nu ti-au fost spuse Termeni si Conditiile. La fel si cu muma comisar. Pana se schimba legea ea lucreaza pentru client / contribuabil.

Edited by MarianG, 14 September 2019 - 12:18.


#20
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostPiticVerde, on 14 septembrie 2019 - 12:11, said:

Poate ca sunt slab da comod nu,am facut 12 drumuri la magazin ,vreo 3 la ANPC .Ce ai fii facut tu in locul meu?
1. In primul rand faceai proba produsului inainte de plata.
2. Daca ai acceptat trimisul la garantie, cand s-a intors nu plecai cu tableta acasa ii faceai proba acolo in magazin pe loc, iar din acel moment nu mai intra in discutie alta garantie, scandal, circ, insistenta, nu mai paraseai magazinul, daca asta era singura solutie.

Edited by notrust, 14 September 2019 - 12:20.


#21
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Achiziția a fost fãcutã în magazin, nu online. Legea prevede dreptul de retur fãrã a invoca motive, timp de maxim 14 zile de la data cumpãrãrii online.
Tu ai cumpãrat din magazin.
În plus, dacã regulamentul Altex prevede posibilitatea returnãrii produsului cumpãrat din magazin, aceasta se face fãrã a invoca eventuale defecte ale produsului.

#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Faptul e consumat, anul e trecut.

#23
Florin__Adrian

Florin__Adrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 11.05.2019
Cumparati online oameni buni si aveti dreptul sa returnati produsele in 14 zile (conform legii) sau 30 de zile (la anumite magazine, cititi termenii si conditiile). Eu ma duc in magazine doar sa vad produsul si il comand online dupa.

O pateam cu vreo 3 produse daca le cumparam din magazin, mi-au ajuns cu diferite defecte dar le-am returnat fara probleme.

Si pentru ANPC se pot face si reclamatii online, s-ar putea sa fie rezolvate mai repede asa.

Edited by Florin__Adrian, 14 September 2019 - 12:33.


#24
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Îmi amintești de un magazin Altex unde cineva cumpărase un aparat de aer condiționat, a fost instalat de o firmă agreată de Altex și s-a stricat pentru că nu a fost instalat corespunzător. Știți voi continuarea...

Altex și Media Galaxy mi se par cele mai mari țepe. Prefer să cumpăr un ceva după ce citesc pe internet despre el. Ce iau din Altex sunt numai becurile cu LED.

#25
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Eu nu am avut experiente neplacute cu ALTEX, am gasit in unele magazine angajati obtuzi sau fara chef de munca.

Edited by notrust, 14 September 2019 - 12:52.


#26
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Acolo la ANPC e buba, eu intotdeauna am primit raspuns in termenul legal.

Tu pari sa fi facut multe, dar faptul ca te jenezi chiar si acum sa dai numele comisarului imi arata ca le-ai facut prea politicos si din cauza asta nu s-a stresat nimeni de tine.

As mai incerca sa trimit hartiile pe http://reclamatii.anpc.ro/ si cu putin noroc ajung la alt comisar mai competent. Ma gandesc ca nu ai primit raspuns in termen pentru ca aia au aruncat dosarul intr-un sertar si au uitat de el, ca doar nu ti-au dat vreo dovada cu data si semnatura la depunere.

#27
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Am cumparat anul trecut din MediaG.. o pereche de boxe, ultimele si fara ambalaj (m-a ajutat un angajat cu niste cartoane ca sa nu ajunga franjuri acasa). I-am intrebat si au spus de atunci ca, si asa cumparate, pot fi aduse in 30 de zile inapoi. Am insistat ca pe garantie sa-mi treaca si ca n-au avut ambalaj. Dupa ceva zile de testat am ajuns la concluzia ca-s mai naspa decat ma asteptam (nu le-am testat in magazin pentru ca nu aveau statia care ma interesa). Ee.. ambalate (aproape) la fel de bine, m-am prezentat in magazin si, fara scandal sau alte povesti, le-au primit inapoi. Stiu ca nu e laptop sau tableta (d'oh! :) ) dar ideea e ca se poate fara emotii si fara a fi fost cumparate la distanta.

#28
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Vhs8-0f3EIk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPiticVerde, on 14 septembrie 2019 - 11:18, said:

.Dupa cateva ore am revenit la magazin am reusit sa stau de vorba cu un angajat .Deasupra lui era un Baner de vreo 3 metrii pe care scria cu litere mari "" Aici aveti posibilitatea de retur al produsului cumparat in 30 zile"".Plin de speranta i-am precizat faptul ca doresc sa fac retur al tabletei cumparate cu cateva ore in urma si sa iau un alt model.El mi-a precizat ca nu se poate face acest lucru,eu mirat i-am arata baner-ul aflat chiar deasupra lui iar el mi-a spus sa citesc regulamentul intern al MediaGalaxy aflat pe internet unde se specifica ,ca nu se poate face retur la tablete,telefoane,laptopuri si ca il va trimite in service.

Returul este reglemantat prin OU si nu prin ce viseaza angajatii/politici interne ale magazinelor.

Am stat si eu la un moment dat  de vorba cu un angajat care refuza returul. Mai facea si misto. Drept urmare am facut reclamatie scrisa la adresa lui. Dupa 2-3 zile s-a aprobat instat returul, angajatul a fost dat afara.

La ANCP am apelat o singura data. Adica ANCP versus Porshe Bucuresti. Este inutil ! Chiar daca ANCP mi-a dat dreptate.....!!!!!

#30
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am doua retururi la Altex, totul OK si la timp.

#31
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

View PostMizu, on 14 septembrie 2019 - 12:51, said:

Acolo la ANPC e buba, eu intotdeauna am primit raspuns in termenul legal.

Tu pari sa fi facut multe, dar faptul ca te jenezi chiar si acum sa dai numele comisarului imi arata ca le-ai facut prea politicos si din cauza asta nu s-a stresat nimeni de tine.

As mai incerca sa trimit hartiile pe http://reclamatii.anpc.ro/ si cu putin noroc ajung la alt comisar mai competent. Ma gandesc ca nu ai primit raspuns in termen pentru ca aia au aruncat dosarul intr-un sertar si au uitat de el, ca doar nu ti-au dat vreo dovada cu data si semnatura la depunere.
Am trimis si pe reclamatii online,am incercat si asa ceva, rezultat : praf pe toba ,respect maxim pt. institutia statului ce are rolul de a aproteja oamenii obisnuiti.Sa fim seriosi ,o mana spala pe alta,a-ti vazut voi vreun medic sef sa pedepseasca un alt medic vinovat de malpraxsis.Cu exceptia faptului ca bem coca cola ,mancam salam cat vrem si nu stam la cozi la magazine nu vad nici o diferenta fata de perioada comunista.Acelasi sistem bolnav....

Edited by PiticVerde, 14 September 2019 - 13:24.


#32
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostYOUR_GOD, on 14 septembrie 2019 - 13:19, said:

Eu am doua retururi la Altex, totul OK si la timp.
Eu am facut si afacere, am luat un monitor LG de 27 la 1000 lei, dupa 8 luni s-au ars 4 pixeli, am primit banii inapoi, 1000 lei, si am cumprat tot de la ei un DELL mai bun aflat in promotie la pret de 700 lei.
Deci am plecat din magazin cu un produs mai bun si cu 300 de lei in plus in buzunar.

Edited by notrust, 14 September 2019 - 13:39.


#33
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

View Postnotrust, on 14 septembrie 2019 - 13:38, said:

Eu am facut si afacere, am luat un monitor LG de 27 la 1000 lei, dupa 8 luni s-au ars 4 pixeli, am primit banii inapoi, 1000 lei, si am cumprat tot de la ei un DELL mai bun aflat in promotie la pret de 700 lei.
Deci am plecat din magazin cu un produs mai bun si cu 300 de lei in plus in buzunar.
Perfect de acord cu cineva ce a spus un lucru mai sus,depinde si de seful de magazin,daca e baiat fain sau e un neam de traista.

#34
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008

View Postbumpocbum, on 14 septembrie 2019 - 13:18, said:

ANCP  ANCP ANCP

Asociația Națională de... ?

#35
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,367
  • Înscris: 25.04.2007

View PostKyKyKyKy, on 14 septembrie 2019 - 12:37, said:

Îmi amintești de un magazin Altex unde cineva cumpărase un aparat de aer condiționat, a fost instalat de o firmă agreată de Altex și s-a stricat pentru că nu a fost instalat corespunzător. Știți voi continuarea...

Altex și Media Galaxy mi se par cele mai mari țepe. Prefer să cumpăr un ceva după ce citesc pe internet despre el. Ce iau din Altex sunt numai becurile cu LED.
Cu toate astea, Altex este lider la vanzari pe piata de electronice, electrocasnice, IT&C si multimedia in Romania. Deci sute de mii de clienti sunt multumiti, e drept ca nu-si pierd timpul sa-si declare multumirea in public toti. In schimb cei care au avut ghinion isi arata nemultumirea, dar proportia acestora este foarte mica.
Nu m-as grabi sa spun ca "Altex și Media Galaxy mi se par cele mai mari țepe" doar pentru ca am avut ghinionul sa iau ceva defect. In decurs de 20 de ani am cumparat de zeci de ori si o singura data a trebuit sa apelez la garantie, insa dupa primirea negatiei ca se poate repara, Altex mi-a dat banii inapoi dupa ce mi-a spus ca pot alege intre alt exemplar de acelasi fel sau contravaloare. Era vorba tot de o tableta. Am mai avut un ghinion cu un Blu-ray player LG care era defect de nou, mergea bine un timp pana se incalzea dupa care se bloca, dar mi l-au schimbat imediat ce s-au convins ca asa este. Pe asta l-am dus imediat in magazinul de unde il luasem, in cele 24 de ore in care aveam dreptul la returnare in caz de defect fara obligatia de a apela la garantie.

Voi cumpara in continuare de la ei datorita faptului ca au preturi in general foarte bune, deseori au reduceri si mai bune si sunt seriosi. Acum o saptamana i-am luat si fetei un scaun de gaming ieftinit de la 1000 la 800 lei si nu am avut probleme nici cu asta.

View PostKyKyKyKy, on 14 septembrie 2019 - 12:58, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Vhs8-0f3EIk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu cred ca ai ales exemplul cel mai bun cu acest video. Am vazut la comentarii raspunsul magazinului Altex ca au motiv intemeiat sa-l refuze pe bucharestBIKEtraffic. Inclin sa ii cred, ca e de notorietate cum merge baiatul asta cu trotinetele si bicicletele lui.

#36
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View PostPiticVerde, on 14 septembrie 2019 - 13:40, said:

Perfect de acord cu cineva ce a spus un lucru mai sus,depinde si de seful de magazin,daca e baiat fain sau e un neam de traista.
depinde de cat de tare esti in clanta. daca te duci si faci galaie se rezolva imediat( nu e cazul meu)
eu si un coleg de munca am fost in interes de serviciu in india , amandoi avand abonamente orange
bineinteles ca roamingul te rupe acolo , asa ca ori de cate ori primeam apeluri dadeam refuz si apelam prin watsapp sau digioriunde (voip)
dupa o sa patam dam la costcontrol si vedem ca avem cost suplimentar , ajunsi in tara face recalamatie online cu desfasurator etc. el primeste stronare eu nu
sun la ei le explic cazul si mi se zice ca asa ceva este imposibil , ca poate am dat eu accept la apel si nu refuz etc.le zic ca un coleg a patit la fel  si lui i s a dat dreptate mi s a zis ca desi nu crede o sa verifice. bineinteles ca nu a mai revnit nimeni cu vre un telefon , asa ca m-am portat cu prima ocazie cu care am considerat ca ceilalti imi ofera mult mai multe la bani mai putini
concluzie e ca trebuie sa iti sustii cauza daca stii ca ai dreptate

View PostCousteau, on 14 septembrie 2019 - 14:36, said:



Nu cred ca ai ales exemplul cel mai bun cu acest video. Am vazut la comentarii raspunsul magazinului Altex ca au motiv intemeiat sa-l refuze pe bucharestBIKEtraffic. Inclin sa ii cred, ca e de notorietate cum merge baiatul asta cu trotinetele si bicicletele lui.
trebuiau sa aibe motiv sa nu ii vanda produsul. hai sa fim seriosi , cand iti vand ceva sunt lapte si miere cand te intorci la ei se fac ca nu te mai cunosc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate