Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce mai vinde eMag

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#19
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 Ion_Bumbu, on 14 septembrie 2019 - 14:58, said:

Domnule, am spus ca la aceste subiecte esti pe linga!
Daca nu stii, ramii in expectativa si invata ceva, unul este costul de productie si altul costul final care ajunge la mine, pentru care eu scot banii din buzunar.
Vorba multa strica.
Am spus mai sus, daca valoarea materialelor cu care as putea face acel produs depaseste pretul de cumparare a lui deja este un pret OK, logica mea, buna rea, asta e.
Ca exemplificare ca vorbiti aiurea:

https://mastertools....ntru-flori.html
Materiale:
https://www.tehnocon...la-12-m-7287752
https://www.tehnocon...la-12-m-7287776
https://www.tehnocon...la-12-m-7287815
Rezulta, cu un pic de efort, o arcada mult mai rezistenta si mai ieftina decit ce se VINDE la noi in magazine!
Despre pretul acesta discutam domnule, nu aiureli si povesti de cum si ce se produce, asta e viata reala si trebuie sa stii ce poti face!
Arcadele alea e pacat sa le cumperi, sint din teava rulata de 0,5mm!!! dupa 2 ani se rup si nu mai ai ce le face, doar n`o sa
pun MIG-ul pe rahaturile alea.
Durata de lucru e de citeva ore, functie de dotarea fiecaruia, viteza de lucru, cafele, prieteni curiosi care te ajuta (in fapt mai mult incurca Posted Image)...
Asta e primul exemplu ce mi`a cazut in mina dintre multe altele.
tu singur te contrazici cu acest exemplu dat de tine.exact si acea galeata gratar este facuta dintr-o foita de tigara dar din tabla la costuri minime si pret maxim de aceea spuneam ca-i o marfa de 10 lei vanduta la 50 redusa din 90

si suportul de flori ce pret de productie are daca bara de fier beton tecuta prin 4 maini este mai ieftina?

Edited by EMPP, 14 September 2019 - 21:53.


#20
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,588
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, as putea sa raspund insa daca nu stiti sa calculati cit costa materialul acela si ce cantitate intra la acea arcada clar imi pierd timpul.
Referitor la acel gratar, daca`l fac eu il fac sa tina, asta inseamna 2 galeti din tabla de 2mm in plus barele de otel inox precum si un spray cu vopsea rezistenta la temperatura.
Calculati dumneavoastra si vedeti unde ma contrazic!
Si mai pricepeti o data!
Ma doare la 3m in fata de pretul de productie industriala, eu nu ala`l platesc!
Platesc pretul din magazin cu adaos comercial.
La ala ma uit daca merita sau nu, la rahatul ala de 2 galeti nu pot lula materialele mai ieftin sa`l fac asa cum trebuie.
La "suportul ala de flori" insa din cauza lacomiei vinzatorului il pot face si am facut cu brio asaceva din OB 8mm vreo 4 bucati cam la 2/3 din pretul cerut.
Doamne iarta-ma, parca vorbesc ori turceste ori cu turcii!
Pai iau din 3 bare de 12ml din banii ceruti pe gluma aia adica 36ml de otel.
Din aia ies  2 arcade din acelea!

Edited by Ion_Bumbu, 14 September 2019 - 22:25.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 belogerer, on 14 septembrie 2019 - 14:08, said:

la 26.5 cm e mititel...mai bine reciclezi un butoi de ulei si pui deasupra un grill de inox - gasesti unele rotunde de la landmann la dedeman/hornbach/etc..

avantajul este ca il poti folosi si ca afumatoare daca ii confectionezi din ce tai ca sa intre gratarul un capac. mai pui si un termometru si aia e...

muncesti nitel dar ai un gratar tzapan iar ca bani nu e f mare investitia. 40 lei gratarul, 30 lei termometrul si depinde de tine cum te descurci sa gasesti un butoi ieftin. restul consumabile...2-3 electrozi si un disc de flex...
La centrele de reciclare se gaseste orice pentru un gratar mult mai rezistent, la jumatate de pret cu tot cu manopera (cateva puncte de sudura si putin slefuit); la temperaturi ridicate nu-s indicate vase emailate pentru arderea carbunilor (sare tot emailul). Insa, intervine chestia de "lux" si ce zice lumea.

#22
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 iri_rim, on 14 septembrie 2019 - 09:52, said:

Din promotia sub 120 lei ...

Asa arata sectiunea aia zici ca-i o pagina de pe aliexpress.

Quote

azi am vazut o galeata transformata in grill.

Aia ii o galeata de o persoana, hai doua, daca a doua mananca mai putin.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 edy_wheazel, on 15 septembrie 2019 - 02:21, said:


Asa arata sectiunea aia zici ca-i o pagina de pe aliexpress.



Aia ii o galeata de o persoana, hai doua, daca a doua mananca mai putin.
pare mai degraba buda de pus intre tufisuri, iar grilajul e pentru cei cu fundul mic.

#24
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 Ion_Bumbu, on 14 septembrie 2019 - 22:24, said:

Domnule, as putea sa raspund insa daca nu stiti sa calculati cit costa materialul acela si ce cantitate intra la acea arcada clar imi pierd timpul.
Referitor la acel gratar, daca`l fac eu il fac sa tina, asta inseamna 2 galeti din tabla de 2mm in plus barele de otel inox precum si un spray cu vopsea rezistenta la temperatura.
Calculati dumneavoastra si vedeti unde ma contrazic!
Si mai pricepeti o data!
Ma doare la 3m in fata de pretul de productie industriala, eu nu ala`l platesc!
Platesc pretul din magazin cu adaos comercial.
La ala ma uit daca merita sau nu, la rahatul ala de 2 galeti nu pot lula materialele mai ieftin sa`l fac asa cum trebuie.
La "suportul ala de flori" insa din cauza lacomiei vinzatorului il pot face si am facut cu brio asaceva din OB 8mm vreo 4 bucati cam la 2/3 din pretul cerut.
Doamne iarta-ma, parca vorbesc ori turceste ori cu turcii!
Pai iau din 3 bare de 12ml din banii ceruti pe gluma aia adica 36ml de otel.
Din aia ies  2 arcade din acelea!
te contrazici prin faptul ca eu am dat exemplul galetii pe care chinezul o face cu 10 lei si ai spus ca nu o poti face fiindca nu cumperi materialele necesare tu gandindu-te la mateiale adevarate (ca in exemplul dat de tine cu suportul) uitand faptul ca acel gratar ESTE FACUT dintr-o tabla pe care doar vopseaua de pe ea o tine in picioare.

iar pe acele sarmulite puse unele peste altele si facut un punct de sudura prin arc electric ai putea face un gratar?arata de parca as lua raftul din frigider -ma refer la grosimea lui

#25
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,588
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, nu ma contrazic deloc, in rest, da, vorbesc despre materiale adevarate asa cum am folosit la arcade, atunci mi merita sa le fac.
Adica daca o fac pentru mine o fac sa tina, nu sa`mi pierd vremea aiurea.
Faptul ca o face chinezul cu 1 leu sau 10 pentru mine este mai putin interesant atit timp cit eu dau banii pe valoarea finala.
Bineinteles ca pot suda bare, de la 1mm in sus fara mari probleme insa un gratar nu se face din bare de 2-3mm, macar 6mm trebuie sa fie.

Edited by Ion_Bumbu, 15 September 2019 - 09:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate