Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce mai vinde eMag

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#1
iri_rim

iri_rim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 01.04.2018
Din promotia sub 120 lei azi am vazut o galeata transformata in grill.
Pentru ca n-are recenzii ma intrebam ce opinii aveti dvs. despre acest produs?
https://emag.page.link/AK7sT
Eu unu as lua o galeata veche din curte si i-as pune gratii deasupra si aia e, dar pentru 50 lei m-ar tenta sa-l iau mai ales ca e facut de olandezi, cica.

mi s-a parut ciudat sa se epuizeze stocul la prezervative jeans asa rapid... ar fi fost bune pe post de baloane de gradina...

Edited by iri_rim, 14 September 2019 - 09:54.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005
totul depinde de tabla si gratar
cat de groasa este si din ce sunt facute

#3
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 iri_rim, on 14 septembrie 2019 - 09:52, said:

Din promotia sub 120 lei azi am vazut o galeata transformata in grill.
Pentru ca n-are recenzii ma intrebam ce opinii aveti dvs. despre acest produs?


E si la Metro un astfel de gratar..  

In general, tabla de galeata se arde repede la temperatura care se dezvolta acolo.. deci e o improvizatie care merge pe termen foarte scurt.

Edited by althea, 15 September 2019 - 16:53.
nu-i mai pomeni numele dobitocului, te rog


#4
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
Pentru o utilizare ocazionala te descurci cu galeata. Daca vrei s-o protejezi pentru a rezista mai mult timp, pune in interior o tava carbuni circulara din otel sau fonta, sau chiar o simpla farfurie metalica. Un exemplu generic.  https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
îi bună găleata de 10 lei vândută cu 50 ,,redusă,, din 80.cică fraierii se schimbă.nu dispar niciodată.o fi adevărat?

#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Galeata in fapt sint 2.
Vppsita cu vopsea termorezistenta
Gratar din inox.
Eu am scule, pricepere dar daca ar fi sa o fac e la zero nu as reusi sa o scot la acest pret.
De vorbit este extrem de usor, de facut....muuuult mai greu.

Edited by Ion_Bumbu, 14 September 2019 - 10:54.


#7
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Mai grav e ca in privinta compoenentelor...Emag practica preturi chiar si cu 25 % mai mari decat restul concurentei.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
nu trebuie să ne chinuim noi să facem găleata.de făcut a făcut-o chinezu la 5 lei.

adusă acasă

#9
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

 Ion_Bumbu, on 14 septembrie 2019 - 10:53, said:

nu as reusi sa o scot la acest pret.
Comparatia individ/fabrica ti se pare ca e chiar relevanta?
Cat sta un undivid sa o ia la ciocan in fabrica ti-o aranjeaza doua prese hidraulice in 3 secunde. Volume mari create rapid = costuri mai mici.


#10
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Bineinteles, toti comenteaza dar nu isi bat capul cu nimic altceva.
Eu zic sa calculati doar materialele care intra in acel gratar si apoi mai discutam, manopera o lasam deoparte momentan.
Va rog sa faceti asta daca puteti, comentarii despre eficienta...nu`i cazul.

#11
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

 Ion_Bumbu, on 14 septembrie 2019 - 12:19, said:

Bineinteles, toti comenteaza dar nu isi bat capul cu nimic altceva.
Eu zic sa calculati doar materialele care intra in acel gratar si apoi mai discutam, manopera o lasam deoparte momentan.
Va rog sa faceti asta daca puteti, comentarii despre eficienta...nu`i cazul.
Yet again. Fabrica cumpara tone si poate le cumpara de la un producator local.
Tu cumperi o foaie care a fost plimbata de 3 ori in jurul planetei si vanduta intre zeci de furnizori.
Nu zice nimeni ca fabricile nu-si pot bate joc, departe de mine gandul. Dar o fabrica bate la fundu gol pretul oferit de un individ pentru aceeasi calitate.


#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 Ion_Bumbu, on 14 septembrie 2019 - 12:19, said:

Bineinteles, toti comenteaza dar nu isi bat capul cu nimic altceva.
Eu zic sa calculati doar materialele care intra in acel gratar si apoi mai discutam, manopera o lasam deoparte momentan.
Va rog sa faceti asta daca puteti, comentarii despre eficienta...nu`i cazul.
pai zi materialul, punct de topire, putere calorica, timp de racire ...

#13
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, toti se pricep sa spuna ca acel gratar este scump, ei trebe sa stie din ce material e facut,ce procedee tehnice se folosesc, etc.
Eu aia spun, nici materialele nu le pot lua in banii aia.
In rest, de curs de ciclu de fabricatie, linie, procedee, estimare economica, stabilire de pret, eu n`am nevoie, doar de o estimare reala a ce se poate si ce nu.
La fel, daca vine cineva cu un pinion de plastic de la cine stie ce chinezarie si`mi cere sa`l fac, daca`i calculez doar pretul la bronz fuge, e cit toata chinezaria!

Edited by Ion_Bumbu, 14 September 2019 - 13:12.


#14
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
Sa zicem ca fabrica se duce la un producator local aflat la 50km de ei si ridica prin flota lor materia prima (foi de tabla).
Fabrica produce in mare componente de caroserii pentru vehicule si utilaje. Evident ca o sa aiba bucati de material neutilizabil, reciclabil.
Isi iau un furnal mic si un laminator; din rezultat se apuca sa faca galeti(cost minim de retehnologizare, profit maxim).
Elementele de caroserie acopera costuri + profit pentru ca nimeni nu maraie prea mult cand e vorba de asa ceva.
Materialul reciclat si turnat in caldari se poate vinde ca dumping pentru ca oricum tot ce vine de pe urma sa e profit.
Un producator individual, un mester, nu-si permitr sa faca asta pentru ca e cost tehnologic mare pentru cat produce, cat poate sa vanda, etc.
Dar da, pot sa inteleg ca daca cuiva nu-i iese inseamna ca e o chestie imposibila, fara solutii sau alternative.

#15
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, te rog citeste mai sus ce am spus, eu am facut acele cursuri, adevarat, demult dar le`am facut, invatat, promovat.
Dumneata daca vorbesti de furnal... te rog sa ma scuzi...

#16
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
Bine stimabile. Sa zicem ca te apuci tu sa faci o jucarie din aia cu fix aceleasi materiale, aceeasi calitate si fix aceleasi caracteristici.
Explica-ne tu. Va fi o diferenta de cost? Daca da de unde vine diferenta de cost pentru clientul final? Cat de rapid poti livra tu vs o fabrica o comanda de 10000 bucati? La ce costuri? Poti convinge un furnizor de materie prima ca tu ai nevoie de 50t material si sa-ti ofere un pret bun pentru ele? Lui i-ar conveni sa-ti ofere un pret bun pentru ca stie ca nu produce pe stoc. Tu poti garanta ca vinzi cele 50t obtinute la super pret, de unul singur, in produse finite?
Nu-ti contestam cunostintele si abilitatile. In schimb nu mi se pare elocvent sa compari tot cursul economic al unui produs realizat de un indivd vs unul realizat de o fabrica.
Strategiile de brand, produs (mai ales cand contextul permite diversificare pe verticala/laterala prin refolosirea rebuturilor, resturilor de productie, a utilajelor si proceselor de productie), cost se stabilesc la nivel global in cadrul companiei. Pretul ala final pentru o amarata de galeata implica un mix al intregii activitati desfasurate in fabrica aia.
Daca intr-adevar costurile ar fi identice intre ceea ce face un individ in treaba lui acolo si ce face o fabrica, fabricile nu prea si-ar mai avea rostul si ar fi disparut de mult, zic.

#17
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 iri_rim, on 14 septembrie 2019 - 09:52, said:

Din promotia sub 120 lei azi am vazut o galeata transformata in grill.
Pentru ca n-are recenzii ma intrebam ce opinii aveti dvs. despre acest produs?
https://emag.page.link/AK7sT
Eu unu as lua o galeata veche din curte si i-as pune gratii deasupra si aia e, dar pentru 50 lei m-ar tenta sa-l iau mai ales ca e facut de olandezi, cica.

mi s-a parut ciudat sa se epuizeze stocul la prezervative jeans asa rapid... ar fi fost bune pe post de baloane de gradina...

la 26.5 cm e mititel...mai bine reciclezi un butoi de ulei si pui deasupra un grill de inox - gasesti unele rotunde de la landmann la dedeman/hornbach/etc..

avantajul este ca il poti folosi si ca afumatoare daca ii confectionezi din ce tai ca sa intre gratarul un capac. mai pui si un termometru si aia e...

muncesti nitel dar ai un gratar tzapan iar ca bani nu e f mare investitia. 40 lei gratarul, 30 lei termometrul si depinde de tine cum te descurci sa gasesti un butoi ieftin. restul consumabile...2-3 electrozi si un disc de flex...

Edited by belogerer, 14 September 2019 - 14:10.


#18
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010

 Ursul_Polar, on 14 septembrie 2019 - 13:54, said:

Daca intr-adevar costurile ar fi identice intre ceea ce face un individ in treaba lui acolo si ce face o fabrica, fabricile nu prea si-ar mai avea rostul si ar fi disparut de mult, zic.

Domnule, am spus ca la aceste subiecte esti pe linga!
Daca nu stii, ramii in expectativa si invata ceva, unul este costul de productie si altul costul final care ajunge la mine, pentru care eu scot banii din buzunar.
Vorba multa strica.
Am spus mai sus, daca valoarea materialelor cu care as putea face acel produs depaseste pretul de cumparare a lui deja este un pret OK, logica mea, buna rea, asta e.
Ca exemplificare ca vorbiti aiurea:

https://mastertools....ntru-flori.html
Materiale:
https://www.tehnocon...la-12-m-7287752
https://www.tehnocon...la-12-m-7287776
https://www.tehnocon...la-12-m-7287815
Rezulta, cu un pic de efort, o arcada mult mai rezistenta si mai ieftina decit ce se VINDE la noi in magazine!
Despre pretul acesta discutam domnule, nu aiureli si povesti de cum si ce se produce, asta e viata reala si trebuie sa stii ce poti face!
Arcadele alea e pacat sa le cumperi, sint din teava rulata de 0,5mm!!! dupa 2 ani se rup si nu mai ai ce le face, doar n`o sa
pun MIG-ul pe rahaturile alea.
Durata de lucru e de citeva ore, functie de dotarea fiecaruia, viteza de lucru, cafele, prieteni curiosi care te ajuta (in fapt mai mult incurca Posted Image)...
Asta e primul exemplu ce mi`a cazut in mina dintre multe altele.

Edited by Ion_Bumbu, 14 September 2019 - 15:02.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate