Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Sistemul sanitar romanesc in comparatie cu sistemele de santate din strainatate

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Cresterea in masa nu e daunatoare,pentru ca in acelasi timp se dezvolta si muschii lombari care vor intari coloana
Daunatoare e presiunea care se pune pe coloana si daca nu ai experienta in sportu cu fiare iti vei face rau,ca nu vei sti ce exercitii sa abordezi sa nu iti faca rau

#74
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Voi faceti mari confuzii . Sistemele medicale de stat sunt de cacat in toata lumea. 90 % dintre cetatenii acestei tari compara sistemul de sanatate se stat romanesc cu cel privat din strainatate sau cu ce vad prin filme. Eu zic sa nu mai comparati mere cu pere ca da cu virgula. Nu va convine la stat in Romania ...mergeti la privat tot in Romania dar aveti grija ca  in caz de urgenta privatul tot salvarea de la 112 o va chema si tot la un spital de stat veti ajunge.

#75
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostClovis, on 14 septembrie 2019 - 19:27, said:

Voi faceti mari confuzii . Sistemele medicale de stat sunt de cacat in toata lumea. 90 % dintre cetatenii acestei tari compara sistemul de sanatate se stat romanesc cu cel privat din strainatate sau cu ce vad prin filme. Eu zic sa nu mai comparati mere cu pere ca da cu virgula. Nu va convine la stat in Romania ...mergeti la privat tot in Romania dar aveti grija ca  in caz de urgenta privatul tot salvarea de la 112 o va chema si tot la un spital de stat veti ajunge.
In Romania a fost foarte bun sistemu merdical inainte de 90
Atunci daca te simteai rau luai sa zicem azi trimitere si tot azi mergeai luai bon de ordine si te asezai la coada la cabinet si erai consultat,fara programare sau alte balarii ce pot dura astazi saptamani sau luni de zile,se mergea si fara trimitere,nu te refuzau,(am fost chiar si eu acum 2 ani la un medic fara trimitere,un medic jos palaria,la fel scolit inainte de 90)
Am vorbit cu cineva care a lucrat si inainte de 89 si acum lucreaza tot in acelasi spital si imi zicea ca atunci era mult mai coordonata treaba fata de acum
Imi zicea ca ii este scarba de doctorii din spitalu respectiv,imi zicea ca de multe ori sa certat cu ei si o amenintau ca o dau afara,ca de ce vrea sa ajute oamenii suferinzi
Chiar si pe mine ma ajutat femeia cand eram la urgente cu un membru din familie cu un epistaxis nazal foarte grav,a luat ea actele si a venit cu mine si cu pacientu pana la sectia de ORL
Imi zicea ca nici la 9 seara nu ajungeam pe sectie daca nu se implica ea si era ora 15 cand am ajuns acolo cu salvarea

Edited by I2O, 14 September 2019 - 20:07.


#76
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View PostKarhu, on 14 septembrie 2019 - 08:00, said:

.....................

Dupa cate ai scris pe alte topicuri (stii tu care) eu te-as fi internat intr-un spital republican din Romania, sa vezi si tu cum e cu saltelele imputite si cu gandacii care misuna pe pereti

https://stirileprotv...in-saloane.html
probabil asteptau sa vina ministrul sanatatii si primarul sa le faca curatenie in stabiliment!

   Eu am ajuns in spital in UK pentru ca eram deja de aproape doi ani aici, nu am venit special pentru asta! dar am avut suficiente cazuri de colegi, cunoscuti sau chiar din familie care au trecut prin spitalele din tara si sint bine! cu toata lipsa conditiilor hoteliere, sa nu uitam ca zilnic mii de romani intre pe usile spitalelor si in cea mai mare parte ies cu problemele rezolvate, nu cu picioarele inainte cum se insinueaza!

#77
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,539
  • Înscris: 11.03.2006

View Postaaaa4567, on 14 septembrie 2019 - 19:13, said:

In principiu in US platesti primele cheltuieli (pana la o anumita limita, de cateva mii de dolari), apoi asigurarea acopera.

Cat despre ceaiuri.. ce avea colegul pana la urma?

Avea ameteli. Era o problema la ureche.

#78
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostClovis, on 14 septembrie 2019 - 19:27, said:

Sistemele medicale de stat sunt de cacat in toata lumea.
Ai trait tu in toata lumea ca sa poti emite pareri competente?

View Postcumparator, on 15 septembrie 2019 - 08:27, said:

Avea ameteli. Era o problema la ureche.
Si nu a putut medicul de familie de acolo sa-l diagnosticheze? Exista protocoale clare, se  aplica, nu trebuie sa reinventeze nimeni roata...

View PostI2O, on 14 septembrie 2019 - 20:00, said:

In Romania a fost foarte bun sistemu merdical inainte de 90
Aha! Ia spune cate RMN-uri si CT-uri functionau in tara inainte de 90.
Si cate protezari articulare sau transplanturi se faceau. Sau cum se trata un infarct mocardic (de care vreu tu, STEMI sau non STEMI).
Sau ce tratamente se foloseau in bolile reumatice autoimune. Sau in cancer. Sau in diabet. Sau in astm etc etc

#79
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostKarhu, on 15 septembrie 2019 - 08:43, said:


Ai trait tu in toata lumea ca sa poti emite pareri competente?


Si nu a putut medicul de familie de acolo sa-l diagnosticheze? Exista protocoale clare, se  aplica, nu trebuie sa reinventeze nimeni roata...


Aha! Ia spune cate RMN-uri si CT-uri functionau in tara inainte de 90.
Si cate protezari articulare sau transplanturi se faceau. Sau cum se trata un infarct mocardic (de care vreu tu, STEMI sau non STEMI).
Sau ce tratamente se foloseau in bolile reumatice autoimune. Sau in cancer. Sau in diabet. Sau in astm etc etc
În primul rând nu erau așa multi bolnavi că acum
Nu știu câte rmn-uri și ct-uri erau,că nu am o statistica,dar de făcut se făceau că am avut în familie caz cu tumoare pe creier,dar macar atunci își dădeau silinta să îl trateze pe om cu tehnologia de la momentul respectiv
Nu știu ce tratamente se foloseau atunci pentru bolile respective,dar știu atât că nici acum nu sunt tratabile,deci nu sa evoluat deloc
Și mai știu că la momentul de fata pentru un rmn poți să aștepți și mai bine de 6 luni de zile
Și acuma cate transplanturi se fac in Romania?și întreb de alea pe bune fara șpagă....?
Acum au tehnologie gârla dar ii doare in cur de oameni

Edited by I2O, 15 September 2019 - 11:49.


#80
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostI2O, on 14 septembrie 2019 - 20:00, said:

In Romania a fost foarte bun sistemu merdical inainte de 90
Orice sistem e foarte bun dupa ce ignori tot ce e rau in el.

Edited by Dihorul Razboinic, 16 September 2019 - 12:19.


#81
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostKarhu, on 15 septembrie 2019 - 08:43, said:

Aha! Ia spune cate RMN-uri si CT-uri functionau in tara inainte de 90.
Vezi ca in Italia intrata bine in anii 90 erau cateva RMN-uri pe toata tara. Se astepta cate 7 - 8 luni, un an. Vrei sa compari Romania de acum 30 de ani cu zilele noastre ?

#82
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016

View PostClovis, on 14 septembrie 2019 - 19:27, said:

Voi faceti mari confuzii . Sistemele medicale de stat sunt de cacat in toata lumea.


E, pe naiba. Sint arhisuficiente ca sa aiba 80+ ani speranta de viata.
Tot vad discutii de avc si infarct, pai astea sint evitabile prin alimentatie, medicatie si sport. Mincati si voi mai putina ceafa si mici.
Pacientul roman nu intelege ca daca te duci la doctor si ori n-ai nimic ori nu au ce sa-ti faca, nu se dau medicamente si se fac proceduri de florile marului ca in Romania.

#83
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019

View Postvata_pa_batz, on 13 septembrie 2019 - 21:14, said:

Argumentul pare logic, dar...dar nici daca esti sarac nu rezulta de nicaieri ca automat esti sanatos tocmai pentru ca esti sarac. Dezvolta tu scenariul cu un sarac ipotetic, care se imbolnaveste intr-un sistem medical la pamint
Hai sa incepem cu inceputul:
in afara de bolile provocate, stii vreo boala care o poate vindeca sistemul mondial de sanatate?
NU! ... raceala este o boala incurabila.

#84
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
Toate sistemele sunt de fecală.

Mir mi-au dat antibiotice și corticosteroizi și mi-au făcut stomacul praf, am depresie, anemie și cine știe ce mai descopăr.
Vânzători de medicamente. Asta au ajuns medicii.

#85
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postromvic, on 17 septembrie 2019 - 20:51, said:

in afara de bolile provocate, stii vreo boala care o poate vindeca sistemul mondial de sanatate?
Tu ai ramas cu toatae bolile dobandite in cursul vietii, incepand de cand erai sugar si cu tot ce s-a adaugat dupa aia?

#86
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 21.02.2022
Sistemul medical are nevoie înainte de toate de oameni, oameni-umani, omenoși. Dar din păcate funcționează sistem de contraselecție, ca in politică; de la manager până la asistente și infirmiere intră în sistem prin acte de corupție. La rândul lor nici medicii, insuficienți și unii nu foarte competenti, nu sunt scutiți de meteahna asta. După ani de zile de "luptă cu corupția" spaga e tot acolo! Mai ales în orașe mai mici. In ajun de Crăciun locurile in spital sunt după ce "cunoștințe" ai. La camera de gardă, la urgență mi s-a spus textual. "Sun și eu dar sună și tu, pe cine cunoști...vezi pe unde găsești! Din păcate așa funcționează treaba..." La noi la spital TOȚI ortopezii și-au luat concediu în aceeași perioadă.

#87
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.04.2017
Pai e vina cui le- a aprobat concedii in acelasi timp. Dar e o practica destul de comuna, am intalnit anul asta in vara spital municipal ce deserveste 100000 de oameni cu toti radiologii in concediu! Mare magarie!

#88
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 21.02.2022
Oricum de oameni duce lipsă sistemul de sănătate în principal, de oameni și nu în sensul de specialiști ci pur și simplu de oameni educați, dedicați, omenoși, cu suflet. E un sistem absolut ostil. Și ai impresia că unitățile medicale au fost inventate pentru a da o pâine cuiva, un salariu. Off topic și învățământul în bună parte tot așa pare a fi gândit; nu pentru e educa oameni ci pentru a da un loc de muncă cuiva.
LE
Suntem o societate înapoiată, barbară, in care lucrurile nu se pot rezolva instituțional ci trebuie sa apelezi la rude, prieteni, cunoștințe etc

Edited by echoshoworacle, 25 December 2023 - 14:30.


#89
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 29.11.2021
Vă plângeți da de votat dați cu p$d ul înainte :))

Vedeiaiasi pe politicienii ăștia prin spitale județene... Că la nationalisme sunt primii prin declarații

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate