Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Sistemul sanitar romanesc in comparatie cu sistemele de santate din strainatate

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu consider ca italienii sunt buni cand e vorba de chestii importante. Si ca ai alternative daca nu esti multumit de tratament.

Nu ca ar fi corect sa bantui dupa un cabinet dar na...

#20
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostPaz, on 13 septembrie 2019 - 19:34, said:

Conteaza mult si norocul pe care il ai. Si care romani nimeresti ca medici sau ca asistenti. Posted Image
Deci cam ca in Romania...daca prinzi un medic bun si cu caracter te face bine,daca nu te baga in palton de scanduri

#21
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,516
  • Înscris: 18.10.2011
.
[bad post]

Edited by aaaa4567, 13 September 2019 - 19:44.


#22
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Cam peste tot e asa. Am vazut niste documentare de prin Canada de nu mi-a venit sa cred. Si am si o verisoara moasa in Australia. Cand auzi ce povesteste lumea...

#23
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postaaaa4567, on 13 septembrie 2019 - 19:42, said:

Eu ma plimb prin diverse tari. Sunt medic chiar. Si am dureri de spate. Si ce crezi ca iau? Paracetamol. Posted Image

Dar da, am colegi care asteapta si 70 de zile in UK, la stat.
Se cam foloseste in durerile de spate paracetamol dar combinat cu alte medicamente cum ar fi tramadolu,ca singur e apa de ploaie
Sau perfuzabil de 1000 ca sa faca treaba singur

View PostPaz, on 13 septembrie 2019 - 19:44, said:

Cam peste tot e asa. Am vazut niste documentare de prin Canada de nu mi-a venit sa cred. Si am si o verisoara moasa in Australia. Cand auzi ce povesteste lumea...
Din pacate
Sa nu avem parte de spitale asta-i cel mai important...

#24
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View Postmarianca, on 13 septembrie 2019 - 18:34, said:

In ultima perioada ma bate asa un gand
Si pe mine ma bate un gand: de ce deschid unii topicuri cu subiecte fumate de pe vremea cand al batran inca vorbea de Pazvante Chioru'?

#25
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.02.2010
https://stirileprotv...-de-12-ani.html

in Wales locuiesc eu, in Cardiff lucrez...

#26
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,516
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdjpadrecito, on 13 septembrie 2019 - 19:34, said:



Da, am lesinat eu in casa, a sunat sotia la ambulanta si mi-au trimis taxi dupa o ora, taxi , ca nu au ambulante (in ziua aia murise in cardiac pt ca nu venise ambulanta) .

Odata ajuns la spital , te intampina personalul medical, dupa o tensiune luata: "stii ca o sa astepti intre 7 si 14 ore, nu?"
Ramai, te iau si te duc la analize, astepti, etc, trec ore bune si vine unul si iti zice sa te duci acasa ca vine o programare , cand o veni.
Si te duci, fara vreun medicament, fara abs nimic (asa i-au facut mamei mele, cardiaca, trimisa de gp direct in urgente) .
Ia stai asa... Cam ce varsta ai si ce boli? Stii ca daca esti non-urgenta poti astepta mai mult, nu?

#27
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postaaaa4567, on 13 septembrie 2019 - 19:54, said:

Ia stai asa... Cam ce varsta ai si ce boli? Stii ca daca esti non-urgenta poti astepta mai mult, nu?

Nu. Depinde unde, in ce tara

#28
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,516
  • Înscris: 18.10.2011

View PostI2O, on 13 septembrie 2019 - 19:46, said:

Se cam foloseste in durerile de spate paracetamol dar combinat cu alte medicamente cum ar fi tramadolu,ca singur e apa de ploaie
Sau perfuzabil de 1000 ca sa faca treaba singur


Din pacate
Sa nu avem parte de spitale asta-i cel mai important...
Prefer sa nu, datorita efectelor adverse, incl. dependenta. Cat s-o putea. Vezi criza opioidelor.

#29
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postaaaa4567, on 13 septembrie 2019 - 19:56, said:

Prefer sa nu, datorita efectelor adverse, incl. dependenta. Cat s-o putea. Vezi criza opioidelor.

Inseamna ca esti caz usor....
Nu stiu nimic de criza opioidelor....
Nu se mai gasesc?

#30
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
depinde, eu am dus de curand un norvegian foarte simandicos la UPU-spitalul judetean Tulcea si a fost incantat de cum a fost primit si de cum si-a rezolvat problema....medicul vorbea fluent engleza.....curatenie.....nu a intrebat nimeni de bani, a intrat pe targa, ai iesit in picioare dupa o ora....

Edited by alexpet, 13 September 2019 - 20:26.


#31
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postalexpet, on 13 septembrie 2019 - 20:24, said:

depinde, eu am dus de curand un norvegian foarte simandicos la UPU-spitalul judetean Tulcea si a fost incantat de cum a fost primit si de cum si-a rezolvat problema....medicul vorbea fluent engleza.....curatenie.....nu a intrebat nimeni de bani, a intrat pe targa, ai iesit in picioare dupa o ora....
Pai pe straini ii trateza cu respect,pe conationalii lui nu cred ca-i trateaza la fel
Cam asta urasc eu la romani ca au boala pe fratii lor romani

Edited by I2O, 13 September 2019 - 20:32.


#32
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostI2O, on 13 septembrie 2019 - 20:32, said:

Pai pe straini ii trateza cu respect,pe conationalii lui nu cred ca-i trateaza la fel
Cam asta urasc eu la romani ca au boala pe fratii lor romani

N-as crede. Mai probabil ar fi ca medicii romani poarta in Romania halate cu buzunare mult prea largi, intr-un sistem care este la pamint in ce priveste dotarea

#33
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 12.02.2010

View Postaaaa4567, on 13 septembrie 2019 - 19:54, said:

Ia stai asa... Cam ce varsta ai si ce boli? Stii ca daca esti non-urgenta poti astepta mai mult, nu?

nu am zis ca nu as putea astepta, problema mea e ca nu ma ajuta, deloc, nici nu imi spun ce am, pt ca nu imi fac analize si daca imi fac , cu ele in fata tot "n-ai nimic" e.

eu de 7-8 luni ma trezesc la 7 dim (in conditiile in care ajung acasa la 12 noapta si merg la somn la ora 1) pt ca eu daca dorm mai mult de 7 ( cu indulgenta 8), ma doare spatele de imi tremura corpul si imi vine sa vomit....
Dar nu am nimic.....

#34
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postvata_pa_batz, on 13 septembrie 2019 - 20:37, said:

N-as crede. Mai probabil ar fi ca medicii romani poarta in Romania halate cu buzunare mult prea largi, intr-un sistem care este la pamint in ce priveste dotarea
Solutia ar fi una - sa se interzica halatele cu buzunare in spitale, asta ar rezolva multe probleme din sistemul nostru de sanatate.

#35
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postvata_pa_batz, on 13 septembrie 2019 - 20:37, said:


N-as crede. Mai probabil ar fi ca medicii romani poarta in Romania halate cu buzunare mult prea largi, intr-un sistem care este la pamint in ce priveste dotarea
De cand le-au facut astia salarii intre 6000-.10.000 de euro e chiar rusine sa mai aiba buzunare la ahalate
Ar cam  trebui sa le coase

#36
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Este o utopie. Asta cu viata vesnica.
Raposatul Rockefeller, stapanul lumii a murit la 101 ani.
Dar ultimii 40 i-a petrecut in spitale. 5 transplante de inima, 3 de ficat, plus alte cateva zeci de
interventii chirurgicale care i-au prelungit viata in covalescenta.
Asadar, sanatatea nu are legatura cu medici sau spitale.
Punct. Si de la capat. Posted Image

Edited by romvic, 13 September 2019 - 20:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate