Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Frauda bancara.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#37
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,062
  • Înscris: 01.12.2001
Ai primit un mail scam si ai pus botul.
Un fel de scrisoare nigeriana.
Cauta intre "prieteni". Doar unul care cunostea bine ce faci. Chiar din firma ta.
Deci tu primesti un mail scam cu alt cont de la o firma cu care colaborezi si trimiti 20k€ fara sa verifici?
Cred ca am auzit de tine. Nu cumva plata a fost in Germania? Nu cumva din Sibiu esti?


#38
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

 danvlas, on 13 septembrie 2019 - 10:56, said:


LE. In 4 ore, ala si-a scos si banii, s-a imbarcat in avion si a ajuns prin Ibiza.

Prostii, banii au ajuns in cel putin 2 zile in contul respectiv, fac plati externe lunar si stiu despre ce este vorba!

#39
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
La banca de destinatie ai intrebat?

Banca ce a trimis nu are nicio treaba cu problema ta. A executat ce i-ai spus. Si nu, bancile nu pot verifica la trimitere date. Bancile trimit OP-ul. Il verifica doar destinatarul (aka, banca unde are ala cont).

#40
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
E simplu pentru ca existati voi, fraierii de serviciu. Nu verificati nimic, va incredeti in mesajele e-mail ca in Sfanta Scriptura. Daca scrie "From Gogu Vasile", sigur e de la Gogu Vasile.
Sa stii ca este IMPOSIBIL sa trimiti bani intr-un cont gresit. IBAN-ul are un algoritm de alcatuire deosebit de complicat si se valideaza strict dupa algoritmul ala. Daca ai scris un IBAN corect din punct de vedere tehnic, inseamna ca asa ai vrut, nu ca ai gresit.
Ai fost escrocat, e adevarat. Daca n-ai recuperat mizilicul ala de 20K euro intr-un an, ia-ti adio de la ei si baga bine la cap: in lume exista multi smecheri care vor sa te pacaleasca. Multi dintre ei sunt mai destepti ca tine, deci au toate sansele sa reuseasca. Pe baza realitatii asteia, construieste-ti un set de reguli care sa te protejeze impotriva lor. Banca e total exonerata daca tu, cu mana ta ai scris ordinul de plata.

#41
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
in mod normal daca ibanul nu este al beneficiarului tranzactia ar trebui sa fie refuzata de banca care primeste banii.
e foarte ciudat ca a acceptat banii asa

#42
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Exact, banca e doar un intermediar. Daca tu esti hotarat sa trimiti banii catre un IBAN valid, nu te poate impiedica banca - si nici nu are dreptul. E strict decizia (si raspunderea) ta ce faci cu banii tai.

#43
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

 dorin_2k, on 13 septembrie 2019 - 11:13, said:

Ai primit un mail scam si ai pus botul.
Un fel de scrisoare nigeriana.
Cauta intre "prieteni". Doar unul care cunostea bine ce faci. Chiar din firma ta.
Deci tu primesti un mail scam cu alt cont de la o firma cu care colaborezi si trimiti 20k€ fara sa verifici?
Cred ca am auzit de tine. Nu cumva plata a fost in Germania? Nu cumva din Sibiu esti?

Am inteles si fata aia rapita si ucisa este vinovata ca facea autostopul! Mereu dar mereu victima este si va ramane vinovata!
Inteleg din mesajul tau ca este o frauda clasica si totusi nu exista reglementari in privinta ei, astfel aceasta frauda devine un mod de viata, si nimeni nu are nicio solutie decat clasicul raspuns "fii si tu mai atent data viitoare".

Uite, eu nu vreau sa fiu mai atent, platesc taxe si vreau sa fiu protejat. Sau nu mai platesc taxe si apelez la recuperatori interlopi? Cred ca ies mai ieftin cu a doua varianta!

#44
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 CIP03, on 13 septembrie 2019 - 11:22, said:

Uite, eu nu vreau sa fiu mai atent
Scuze, in cazul asta eu ma retrag din discutie.

#45
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 CIP03, on 13 septembrie 2019 - 11:12, said:

Nu mi-a cerut acceptul ca datele mele sa ajunga la o banca terta, alta fata de intelegerea mea cu ea!
Pe ideea asta , kruk mai existã ?

#46
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006

 CIP03, on 13 septembrie 2019 - 11:22, said:


Am inteles si fata aia rapita si ucisa este vinovata ca facea autostopul! Mereu dar mereu victima este si va ramane vinovata!
Inteleg din mesajul tau ca este o frauda clasica si totusi nu exista reglementari in privinta ei, astfel aceasta frauda devine un mod de viata, si nimeni nu are nicio solutie decat clasicul raspuns "fii si tu mai atent data viitoare".
Uite, eu nu vreau sa fiu mai atent, platesc taxe si vreau sa fiu protejat. Sau nu mai platesc taxe si apelez la recuperatori interlopi? Cred ca ies mai ieftin cu a doua varianta!
Vrutul este intotdeauna liber...insa tu ai probleme cu pututul, nu cu vrutul! :)
Frauda este de competenta politiei, acolo trebuie sa insisti, nu la banca. In rest, nicio legatura cu fata rapita!

#47
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
apropos, cum ai descoperit in doar 4 ore dupa ce ai facut plata, ca ai fost victima unei fraude ? ai discutat cu furnizorul, dupa ce ai platit cei 20.000 euro in contul gresit ?

#48
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

 Lex404, on 13 septembrie 2019 - 10:53, said:

Cine vrea sa te insele? Cine te-a furat?

 Lex404, on 13 septembrie 2019 - 11:11, said:

Frauda era daca iti lua cineva din cont fara sa te anunte sau trimiteai banii in Africa pentru un nigerian. Nu la o firma cu care colaborezi de ceva ani.
Vad ca ai mari probleme de logica...

Ati citit si inteles pasaju asta ?

 CIP03, on 13 septembrie 2019 - 10:19, said:

Se pare ca altcineva a trimis acel email.


#49
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

 Lex404, on 13 septembrie 2019 - 11:15, said:

La banca de destinatie ai intrebat?

Banca ce a trimis nu are nicio treaba cu problema ta. A executat ce i-ai spus. Si nu, bancile nu pot verifica la trimitere date. Bancile trimit OP-ul. Il verifica doar destinatarul (aka, banca unde are ala cont).

Am inteles ca bancile nu pot verifica, dar am inteles dupa nu inainte. Si acum daca fac o plata banca cere " Denumire completa beneficiar " fara sa-mi spuna ce face cu aceasta informatie!
Si banca nu a executat ce i-am spus, am angajat-o sa mute din contul x in contul y al firmei xxx. Banca a mutat in contul x in contul y dar nu al firmei xxx, informatie pe care i-am dat-o fara sa o pot refuza!

Cosnider ca banca trebuia sa ma informeze ca poate muta banii din contul x in contul y dar fara sa-mi garanteze ca banii ajung la firma xxx!

#50
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,062
  • Înscris: 01.12.2001
Daca asta iti este gandirea....
Daca as cunoste mailul firmei tale, as incerca si eu o astfel de smekerie.
Prea esti increzator in orice mail.
Si nu esti singurul.
Vezi braileanca ce a trimis 30k €>

Daca ai doar codul de bare poti trimite bani usor intr-un cont BCR (la ghiseul automat)

#51
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

 corinadaniela, on 13 septembrie 2019 - 11:27, said:

apropos, cum ai descoperit in doar 4 ore dupa ce ai facut plata, ca ai fost victima unei fraude ? ai discutat cu furnizorul, dupa ce ai platit cei 20.000 euro in contul gresit ?

da, dupa fiecare plata anunt furnizorul sa pregateasca marfa prin OP, asta pentru a castiga timp, cum am mai scris plata intra in contul lor cam in 3 zile! La scurt timp am fost sunat si atentionat ca am gresit contul bancar!

Initial mi-au trimis email, si daca au vazut ca nu am raspuns rapid, au sunat!



#52
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Ia spune-ne exact ce ai greșit la cont ?
Ce literã(e)/cifrã(e) ?

#53
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

 CIP03, on 13 septembrie 2019 - 11:30, said:


Am inteles ca bancile nu pot verifica, dar am inteles dupa nu inainte. Si acum daca fac o plata banca cere " Denumire completa beneficiar " fara sa-mi spuna ce face cu aceasta informatie!
Si banca nu a executat ce i-am spus, am angajat-o sa mute din contul x in contul y al firmei xxx. Banca a mutat in contul x in contul y dar nu al firmei xxx, informatie pe care i-am dat-o fara sa o pot refuza!

Cosnider ca banca trebuia sa ma informeze ca poate muta banii din contul x in contul y dar fara sa-mi garanteze ca banii ajung la firma xxx!
In momentul in care face un transfer de genu, verificarea se face dupa IBAN. Daca faci tranferul la ghiseu, casiera verifica, insa doar vizual, si iti da un formular sa semnezi ca datele sint corecte..Practic, raspunderea iti apartine!Daca vrei sa ii recuperezi, trebuie politie, etc, insa va fi greu dupa un an..

#54
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

 dorin_2k, on 13 septembrie 2019 - 11:33, said:

Daca asta iti este gandirea....
Daca as cunoste mailul firmei tale, as incerca si eu o astfel de smekerie.
Prea esti increzator in orice mail.
Si nu esti singurul.
Vezi braileanca ce a trimis 30k €>

Daca ai doar codul de bare poti trimite bani usor intr-un cont BCR (la ghiseul automat)

Inteleg, si consideri ca la sume mai mari bancile nu trebuie sa ceara informatii suplimentare? Uite de aia exista teroristi, mafie, corupti etc! Si apoi va plangeti ca va explodeaza bombe in autobuz, sau va calca un smecher cu masina de 300.00 euro nemunciti!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate