Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Experiențele NDE,dovezi ale vieții de dincolo?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
AlynHoliavo

AlynHoliavo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 10.07.2009
Experiențele NDE sau in apropierea morții sau de moarte clinică sunt dovezi clare de existență a vieții de dincolo?
Eu așa cred. Citiți cartea Dovada lumii de dincolo de neurochirurgul și omul de știință Dr.Eben Alexander precum și cartea"Harta raiului" de același Dumnezeu.Independent de cărți,chiar credeți că acele experiențe NDE sunt dovezi ale vieții de după moarte sau sunt halucinații?Dacă sunt halucinații de ce sunt așa de revelatoare sau de schimbătoare de vieți?Adică oamenii care au avut așa ceva s-au apropiat mult de Dumnezeu și de spiritualitate .

Edited by AlynHoliavo, 12 September 2019 - 19:24.


#2
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Mai degraba dovezi ale faptului ca nu ne cunoastem capacitatile cat suntem in viata.

#3
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
sau doar un creier care incepe sa cedeze, pe masura ce ramane fara oxigen.

gasisem undeva niste studii legate de starea de constienta dupa decapitare - urmarea activitatea cerebrala a unor soareci, dupa decapitare
cred ca asta e articolul: https://www.ncbi.nlm...les/PMC3029360/

pe masura ce se termina oxigenul incepeau sa apara varfuri de activitate, pana in momentul in care apare un spike imens, de cateva zeci de secunde, apoi moarte cerebrala

varianta "spirituala" e un mod de a interpreta - acum fiecare cu "povestea" lui, si modul lui in care intelege lumea / accepta ce se intampla in jur

#4
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostAlynHoliavo, on 12 septembrie 2019 - 19:20, said:

Citiți cartea Dovada lumii de dincolo de neurochirurgul și omul de știință Dr.Eben Alexander precum și cartea"Harta raiului" de același Dumnezeu.
Deci tu te inchini la Dr. Eben Alexander. :)

#5
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Se pare ca doctorul asta al tau a fost dat afara din medicina. Asa ca s-ar putea sa nu stea bine acolo sus.
https://en.wikipedia...xander_(author)

Edited by nico99900, 12 September 2019 - 20:18.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAlynHoliavo, on 12 septembrie 2019 - 19:20, said:

Experiențele NDE sau in apropierea morții sau de moarte clinică sunt dovezi clare de existență a vieții de dincolo?
NDE sunt subiective, speculatii ale creierului la ananghie. Nu pot constitui dovezi. Si tu incerci sa ajungi la 200 postari ? Mai e pana la alegeri Posted Image

View Postkingtux, on 12 septembrie 2019 - 20:04, said:

sau doar un creier care incepe sa cedeze, pe masura ce ramane fara oxigen.
Exact, saturatie scazuta face sa scada si coerenta semnalizarii neuronale respectiv generarea halucinatiilor.

Edited by andreic, 12 September 2019 - 21:09.


#7
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostAlynHoliavo, on 12 septembrie 2019 - 19:20, said:

Experiențele NDE sau in apropierea morții sau de moarte clinică sunt dovezi clare de existență a vieții de dincolo?
Eu așa cred. Citiți cartea Dovada lumii de dincolo de neurochirurgul și omul de știință Dr.Eben Alexander precum și cartea"Harta raiului" de același Dumnezeu.Independent de cărți,chiar credeți că acele experiențe NDE sunt dovezi ale vieții de după moarte sau sunt halucinații?Dacă sunt halucinații de ce sunt așa de revelatoare sau de schimbătoare de vieți?Adică oamenii care au avut așa ceva s-au apropiat mult de Dumnezeu și de spiritualitate .

Experiențele respective (NDE), se manifestă într-o stare specială a creierului (a șasea), însă atâta timp cât omul este în viață! După moarte, nimeni, niciodată nu a avut astfel de experiențe!
Moartea este o stare, care se instalează în timp, ca un program care se instalează pe calculator, se downloadează, în clipa în care apare download complete, ceau, nu mai ai niciun fel de experiențe!

Singura noastră speranță și nădejde, o reprezintă învierea prin Isus Cristos!

Edited by heart_of_ice, 12 September 2019 - 21:19.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Muhahaha... te agati de fire de ata.
Moartea nu e o stare ci lipsa unei stari (de viata), asa cum lipsa luminii inseamna intunericul.

Edited by andreic, 12 September 2019 - 21:10.


#9
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postandreic, on 12 septembrie 2019 - 21:09, said:

Muhahaha... te agati de fire de ata.
Moartea nu e o stare ci lipsa unei stari (de viata), asa cum lipsa luminii inseamna intunericul.

N-am zis că moartea este o stare, ci experiențele respective! Tu nu înțelegi ce citești?!

Edited by heart_of_ice, 12 September 2019 - 21:22.


#10
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Am citit de curant "Viata dupa moarte" de Deepak Chopra.
Foarte buna cartea, revin in weekend cu detalii.

#11
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
As fi total de acord cu initiatorul daca inlocuim pe D-zeu cu Creatorii.
Ptr ca sunt convins ca D-zeu singur(a) nu a avut timpul fizic sa faca lumea in 6 zile pamantesti.
Aduceti-va aminte ca softul cel mai perfect din lume este ADN-ul.
Se poate perfectiona continuu. Autoperfectiona.
Dar mai ales nu moare odata cu corpul.

.

Edited by romvic, 13 September 2019 - 05:58.


#12
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
ca sa va stric somnul:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-mu780uB7mI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate