Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Lamurire legata de IPhone X sau XR

  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Dianaaanad

Dianaaanad

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.09.2019
Aud variante și variante cum ca IPhone-ul XR este varianta cea mai proasta de la Apple. Lămuriti-ma și pe mine, va rog și ca o mică paranteza as dori sa mi Spuneti care este mai bun, IPhone X sau XR.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Alege Xr, e o generatie mai noua la procesor, are bateria mai buna si culori mai frumoase :)

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
IPhone nu a mai venit cu mai nimic nou, abia în 2020 scot ceva care să facă upgrade-ul interesant pentru UTILIZATORI. La chinezi e mare scandal pe tema asta pe site-uri de socializare.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Pai cele mai notabile diferente intre X si XR sunt:
- ecranul AMOLED pe X, in loc de LCD pe XR, care are si o rezolutie putin mai mare si reproducere mai fidela a culorilor pe iphone X
- camerele duale pe X, in loc de una singura pe XR
- 3D Touch pe X

Insa XR are cel putin pe hartie o autonomie putin mai mare decat X (dar aproape insesizabila).

View PostTruculMagic, on 12 septembrie 2019 - 14:52, said:

Alege Xr, e o generatie mai noua la procesor, are bateria mai buna si culori mai frumoase Posted Image
Si X-ul are culori ok, mai ales ca are display compatibil HDR10. Atat ca pentru unii culorile de pe AMOLED pot parea suprasaturate.

Edited by Hider141, 12 September 2019 - 14:55.


#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
iPhone si-a schimbat strategie in ultimii ani si a inceput sa lanseze mai multe telefoane deodata, care au diferite performante.

Seria X
Seria Xs, Xr, Xs Max
Seria 11, 11 Max, 11 Pro

Ca si performanta, varianta entry (X/Xs/11) nu sunt atat de diferite. Doar se reinnoieste procesorul, se modifica ecranul putin si asa mai departe.
Xr-ul ar fi ca performante sub X (care este seria mai noua), asta ar fi motivul pentru care s-ar spune ca este mai slab.

Abea in 2020 apare un model complet nou.

#6
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Iphone XR - autonomie mai buna decat la X
Iphone X - ecran peste cel al XR

Astea sunt singurele diferente notabile intre ele....

#7
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Pe langa ce au spus colegii as mai adauga si faptul ca x ul are margini mai mici.
Business ai spus numai tampenii...
X,xs nu sunt entry, xr si 11 da.
Xr este mai nou decat x, nu invers.

Edited by silviu03, 12 September 2019 - 15:23.


#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011

View Postsilviu03, on 12 septembrie 2019 - 15:22, said:

Pe langa ce au spus colegii as mai adauga si faptul ca x ul are margini mai mici.
Business ai spus numai tampenii...
X,xs nu sunt entry, xr si 11 da.
Xr este mai nou decat x, nu invers.

nu ai inteles nimic din ce am spus, las-o asa.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
am avut Xs de la lansare in ro pana acu o luna cand am luat Xr si Xs-ul l-a rechizitionat fica-mea. nu regret downgrade-ul. cel mai tare mi-era de ecran, dar nu am perceput o schimbare majora. lcd-ul de pe xr e performant, nivelul de negru e bun si culorile bine redate. eu, care am stat un an cu oled-ul Xs-ului nu am simtit un downgrade major. rezolutia superioara a Xs-ului e degeaba, pixelii au ajuns intr-atata de mici ca nu-ti dai seama ca unul are rezolutie mai mare decat celalalt. procesorul mai slab nu se simte, cel putin pana n-or sa apara aplicatii care sa traga de el la limita. bateria e ceva mai buna la Xr, dar nu foarte tare. diagonala mai mare il face mai bun la dat pe net & shit, dar scade ceva portabilitatea. e si un pic mai gros daca nu ma insel si clar ceva mai greu. ma enerveaza la apple ca nu comercializeaza pt el carcasele lor de silicon si piele, e disponibila o singura carcasa originala apple, transparenta. sunt totusi niste carcase premium, greu gasesti in alta parte unele asa bine gandite, lucrate si cu materiale de calitate.

#10
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011

View Postbusiness11, on 12 septembrie 2019 - 15:31, said:



nu ai inteles nimic din ce am spus, las-o asa.

Pai probabil ai gandit ceva si ai scris altceva, eu am inteles ceea ce ai scris...

Edited by silviu03, 12 September 2019 - 16:39.


#11
alicadoba

alicadoba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.07.2007
Vad ca multi, fie vorbesc din “carti”, review-uri si videoclipuri youtube,  fie au o experienta total diferita de a mea si nu inteleg de ce.
-Xr nu este mai putin performant decat Xs, cu atat mai putin decat X- procesorul este identic intre XR, Xs si Xs Max, are doar 1G de ram mai putin. Minus Xr 3d touch, dar ios 13 va suplini acest minus.
-ecranul lui X reda mai bine culorile, sigur ca da(not), negrul arata mult mai bine fiind amoled, in rest nu mi se pare. Rezolutie mai buna pentru video, se observa in favoarea X-ului, dar avantajul lui Xr este ca nu are flickering si mie personal nu imi oboseste la fel de tare ochii.
-camera principala este cea de pe Xs si Xs Max, mai buna decat cea de pe X, avataj X este camera telefoto. Testa personal, camera principala scoate fotografii mai bune pe Xr si de multe ori si portrete mai frumoase decat X, dezavantaj, nu poti face “portret” la obiecte, decat cu o aplicatie terta.
- viata bateriei. Sa spui ca nu e diferenta notabila, din experienta mea, nu mi se pare realist. Obtin pe 4g, 8 ore de ecran si ceva muzica backround prin bluetooth in mod constant pe Xr, luminozitate auto, indoor si outdoor. Rezultate similare obtineam pe Xs max, dar nu la fel de bune, intre acestea 2 fiind mici diferente.
- constructie- dezavantaje Xr- grosimea si marginile de langa ecran mai groase
                   - avantaj- rama din aluminiu nu este la fel de pretentioasa, cea de la X se face cam varza. X, Xs si Xs max se simt mai bine in mana
Acum vezi si diferenta de pret cat este si iei decizia in functie de nevoile tale, eu personal am ramas cu Xr pentru viata bateriei si faptul ca nu imi oboseste ochii la fel de tare ca si un ecran amoled

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
ai dreptate cu procesorul, credeam gresit ca-i mai slab.

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
@alicadoba tocmai tu spui in primul punct ca XR-ul este mai slab decat X-ul.

Procesorul A12 este sensibil mai performant decat A11 (din X). Cel mai mare avantaj este in eficienta energiei folosite, adica XR-ul profita datorita procesorului de economie de energie. Aceleasi procese au nevoie de mai putina energie la XR decat la X. Pe langa asta senzoul camerei este ceva mai bine utilizat la XR datorita procesorului fata de X.

Dar X-ul are ecran OLED fata de LCD-ul de pe XR si pentru mine este un lucru foarte important si se vede diferenta. Pe X avem 458ppi pe cand XR-ul are doar 326ppi.
La fel si cu camera unde X-ul puncteaza cu o camera dubla de 2 x 12mp una f/1,8 alta f/2,4 cu OIS ambele. La XR in schimb apare procesorul care "regleaza" slabiciunea cu o singura camera, fata de camera dubla de pe X. Chiar si asa, valoriile reale pe X sunt mai bune.

Per total un "upgrade" de pe X pe XR nu merita din nici un punct de vedere. Doar procesorul puncteaza la XR, in schimb la X avem camera, display si premium-build.

#14
alicadoba

alicadoba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.07.2007
Cum spun eu ca este mai slab? Procesor mai bun pe Xr si acelasi ram.
Lasa-ma cu specificatii tehnice, eu vorbesc din experienta de utilizare.  Si despre ce “upgrade” vorbim, X este mai scump decat Xr


#15
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostDianaaanad, on 12 septembrie 2019 - 14:12, said:

Aud variante și variante cum ca IPhone-ul XR este varianta cea mai proasta de la Apple. Lămuriti-ma și pe mine, va rog și ca o mică paranteza as dori sa mi Spuneti care este mai bun, IPhone X sau XR.
Daca nu observi diferenta, de ce ar conta care e mai bun? Ia-l pe ala mai ieftin daca le vezi ca fiind similare.

Sau pe ala care iti pare mai frumos.

#16
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
iPhone XR e mai mare decât iPhone x. Conteaza și asta, poate vrei un telefon mai mare sau mai mic

#17
alex_cipri1986

alex_cipri1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,545
  • Înscris: 28.10.2013
Salut, venind de pe xs max, ma gandeam sa aleg un xr, stiu ca in mare este cam acelasi telefon ca xs si xs max, adica acelasi procesor,aceeasi camera principala,chestiile care ma intereseaza cel mai mult,adica viteza de navigare pe net,si camera foto. Dar totodata ma atrage al naibii de mult si un huawei p30 pro, e demential designul,plus ce ti ofera in aceeasi suma de bani ca xr, telefoanele vor fi luate sh de pe olx,unde au aprox acelasi pret . Deci....dpdv al designului,clar p30 pro, insa ce mi recomamdati strict din punct de vedere al camerei si al procesorului? Cum ziceam,vreau ceva care se misca f rapid,fara sa aiba lag,sau sa se blocheze,si cea mai buna camera intre cele doua telefoane.

#18
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Salut! Dacă vrei sa folosești telefonul pe termen lung, minim 2 ani, mergi pe iPhone XR. O sa ai suport software de mai lunga durata. Telefoanele Huawei nu o sa mai primească update-uri la Android OS de lunga durata, mai ales ca Huawei este pe black list in urma scandalului economic dintre SUA și China.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate