Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Calitatea animatiilor din ziua de azi

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Cred ca toti stiu desenele cu scooby-doo, tom si jerry, familia flintstones.

Acum, s-au facut si filme cu aceste personaje.  Animatiile  sunt extrem de bine realizate, cel putin, comparativ cu cele din ziua de azi, e o diferenta de la cer la pamant.

Scooby-doo zombie island

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GkNask_pMKo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Scooby-doo zombie island 2

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cgvO0vrHYrM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Aparent scot cate un film scooby-doo pe an...si cel mai bun a ramas cel din 1999 ....si nu ma refer la poveste, actiune etc. ci strict la calitatea animatiei :|


Am dat intamplator de aceasta animatie, ma simt putin nostalgic, cred ca e un remake :)...dar ca animatie, nu pot sa cred ca nu au adus nicio imbunatatire, in 20 de ani :|

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Cu Scooby-Doo sunt si filme cu actori.

Pe-afara am vazut ca serialul inca ruleaza pe la TV-uri - episoade noi, facute recent - desenele aproape ca cele originale.

Nu ai ce imbunatatiri sa vezi. Asa le stie lumea si asa le vrea. La un moment data aparuse si ceva animatie PC in 3D dar nu a placut.

Totusi se simte ca nu mai sunt cele de-acum 20-30 de ani. Nu mai sunt aceiasi desenatori.

Decat caricaturile care ruleaza pe la noi, mai bine astea.

#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Posteiffel, on 11 septembrie 2019 - 14:25, said:


Parca au regresat...am cautat acum tom si jerry, desene noi, sunt mai praf ca cele vechi, din nou, vorbesc de animatie

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cqyziA30whE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] - cele vechi



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EJbeA_a1iWY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] noi

Edited by jimi91, 11 September 2019 - 14:35.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
E alta generatie, alte pretentii.

#5
mariuss24

mariuss24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 28.07.2010
Pare ca au avansat!Posted Image

Attached Files



#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Parca au regresat...am cautat acum tom si jerry, desene noi, sunt mai praf ca cele vechi, din nou, vorbesc de animatie
Nu mai sunt desenatorii care au creat caracterele.
Sunt altii noi. Acum folosesc si calculatorul ptr grafica si animatie - pe vremuri se faceau poze sub sticla - toate cadrele erau desenate si colorate manual pe hartie si apoi pe folie transparenta.

Edited by eiffel, 11 September 2019 - 15:04.


#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cerintele sunt altele. Daca in anii "60-"80, cand au fost create o mare parte din desenele animate care au rulat pe Cartoon Network la inceputuri (anii "90), tehnica era alta, la care adaugam si stilul de viata (copii se jucau cu papusi si erau mai... inocenti ca acum).

Ca sa intelegi ce zic: HB (William Hanna si Joseph Barbera) aveau alta baza si alta tehnica (practic erau concurenta pentru productiile Walt Disney), iar desenele erau facute manual pe hartie, nu electronic. Poate ar trebui sa fie similare (tehnica de desen), dar viziunile noilor desenatori sunt mult diferite intrucat animatia prinde contur in baza viziunii desenatorului si a perceptiei lui asupra personajului.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Astea noi nici scenariul nu-l mai au asa elaborat.
Totusi desenele astea sunt mult peste alte prostii, chiar si acum.

Quote

Daca in anii "60-"80,
Try 40-70.

#9
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Desenele din ziua de azi sunt niste tampenii,indiferent de tehnologie.Am o fetita de 9 ani care toata ziua sta pe desene,dar parca sunt facute de niste handicapati fara maini care au desenat cu picioarele.Nu au scenariu,poveste,cat despre limbaj si expresii nu mai vorbesc.Stiu ca aici intra in scena dublajul care e de toata jena,dar si in limba lor originala sunt praf!
Parca se doreste tampirea copiilor prin desene!

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003
Unele episoade Tom si Jerry sunt rasiste si eu rau facute pentru oameni mari.

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
"Tom şi Jerry" nu mi se pare că-s aşa de urât desenaţi comparativ cu trecutul. Destul de urât desenate au fost când le-au făcut "Sib Towers 12 Production" (epoca Chuck Jones) ... şi nici nu mai erau aşa de hazlii poveştile. Seria dintre primele şi cele Chuck Jonesc era desenată la... Praga!

Poate sunt mai retrograd, dar mie îmi e mai uşor să înţeleg din animaţiile tehnice realizate manual (există unele filme tehnice vechi care folosesc obiecte reale, nu animaţii) decât din chestiile computerizate.

View Postgeorge_eu25, on 11 septembrie 2019 - 15:16, said:

Desenele din ziua de azi sunt niste tampenii,indiferent de tehnologie.Am o fetita de 9 ani care toata ziua sta pe desene,dar parca sunt facute de niste handicapati fara maini care au desenat cu picioarele.Nu au scenariu,poveste,cat despre limbaj si expresii nu mai vorbesc.Stiu ca aici intra in scena dublajul care e de toata jena,dar si in limba lor originala sunt praf!
Parca se doreste tampirea copiilor prin desene!

Asta am ajuns şi eu să cred. Copii sunt proşti => pe viitor creşte numărul de oameni proşti => suntem mai uşor de moneypulat.

View PostBursul, on 11 septembrie 2019 - 15:33, said:

Unele episoade Tom si Jerry sunt rasiste si eu rau facute pentru oameni mari.

Te referi la faze de genul blackface şi episodul ăla cu canibalii?

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003
Sunt mai multe faze, cand explodeaza ceva, iar Tom si Jerry sunt reprezentati ca negri.
In plus sunt faze faine cand se fumeaza, acum nu mai e posibil. Apoi sunt faze in care Tom chiar vrea sa-l omoare pe șocâte cu cutitul.
Asa ceva nu mai merge azi.


#13
pompiliu92

pompiliu92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 04.12.2009
Nici mimica personajelor in ziua de astazi nu mai este asa de complexa ca in vechile desene. Multi au fete rotunjite cu expresii standard sa fie mai usor pentru graficieni sa le deseneze.

Totusi, au fost cateva desene un pic mai noi care mi s-au parut interesante: Adventure Time, Regular Show si Steven's Universe. Bine, pe langa astea as mai adauga sezonul 5 din Samurai Jack, ca tot avea nevoie de o incheiere.

#14
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Desenele de acum sunt niste caricaturi,nu se pune la fel de mult suflet ca acum 20 de ani,de ex.

#15
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postpompiliu92, on 11 septembrie 2019 - 16:49, said:

Nici mimica personajelor in ziua de astazi nu mai este asa de complexa ca in vechile desene. Multi au fete rotunjite cu expresii standard sa fie mai usor pentru graficieni sa le deseneze.

Totusi, au fost cateva desene un pic mai noi care mi s-au parut interesante: Adventure Time, Regular Show si Steven's Universe. Bine, pe langa astea as mai adauga sezonul 5 din Samurai Jack, ca tot avea nevoie de o incheiere.

esti nascut in 92 ? ....am auzit si eu de desenel astea :))...mda, "interesante"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VW9-AcyW8iA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
Samurai Jack a dezamagit totat la final.

A se observa arta fara copy-n-paste si fill space

#17
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View PostBursul, on 11 septembrie 2019 - 16:26, said:

Sunt mai multe faze, cand explodeaza ceva, iar Tom si Jerry sunt reprezentati ca negri.
In plus sunt faze faine cand se fumeaza, acum nu mai e posibil. Apoi sunt faze in care Tom chiar vrea sa-l omoare pe şocâte cu cutitul.
Asa ceva nu mai merge azi.
Asta mi se pare de tot rahatul, atata corectitudine si   prosteala e 3 lei.  Adica nu mai baga  scena cu cutitul ca se uita copiii si  nu stiu ce. Pai si eu m-am uitat la desenele vechi si uite ca nu m-am apucat sa fac rau cuiva.  E la fel ca tampenia cu jocurile video, adica de aia se omoara aia orin America, din cauza jocurilor, nu din cauza ca mai e un pic si pana si cainele isi poate cumpara arma de foc...

#18
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Ce sa mai...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate