Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Un sfat părintesc

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 gushpi, on 11 septembrie 2019 - 12:25, said:

(apropo: ai 2500 de lei în mână?)

Posted Image

Asta-i salariu, sau pensie ?... Posted Image

Edited by sylvius, 11 September 2019 - 15:52.


#20
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 giuliani, on 11 septembrie 2019 - 09:18, said:

ma gandesc ca vrei sa emigrezi in viitor. Nu ti-as recomanda decat dupa ce ai o oarecare experienta
Dimpotriva, eu as recomanda oricui sa emigreze inainte sa apuce sa-si faca "experienta" in Romania. Asa... din rasism... :)

#21
haisalut

haisalut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.12.2016
O sa incerc sa explic mai bine ca sa înțelegeți situația. Facultatea pe care am făcut o a fost mai mult despre prelucrări mecanice. Deci eu nu am învățat să repar tractoare sau utilaje. In timpul facultății am lucrat și am căutat doar sa trec examenele. Drept urmare nu mă pot baza pe cunoștințele mele.
  Am incercat să mă angajez la mai multe companii din Iași, chiar și la Delphi și la Continental cum mi a sugerat un coleg mai sus, dar nu am reușit.
  Acum sunt inginer mecanic pe contract. Sunt in training in alt oraș la actuala companie care se ocupa cu închirierea utilajelor. Din ce am observat până acum(in 2 săptămâni) e că 80% din defectele utilajelor sunt defecte minore. Adică au vopseaua sărită, au cadrele îndoite, trebuie revizia făcută și alte de astea. Iar alea la care chiar sunt probleme se ocupă mecanicii mai vechi din firma. Asta însemnând că eu o să trebuiască să spăl, sa vopsesc și să îndrept cadrele de o sa mi vină acru și implicit rău de la atâta muncă. Dar între timp sa ma mai ivesc eu de unele chestii și să mai învăț cateceva de la aia mai vechi.
  Acum, sincer, nu as vrea sa fac asta și aș prefera să lucrez intr un mediu curat. M am angajat aici pe bani destul de putini la câtă muncă e, doar ca sa învăț ceva și sa mai recuperez timpul pierdut in care nu am învățat la facultate.
  Credeți că merită și fac un pas înainte daca rămân aici? Contează câtuși de puțin experiența de aici ? As putea după sa revin pe domeniul meu și să ajung inginer pe CNC?
Ar fi fost mai indicat daca m as fi dus ca și operator CNC o perioada ?



#22
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Stai macar un an sa acumulezi experienta, fa cate cursuri poti. Ca si inginer mecanic sa nu faci munca fizica inseamna ca trebuie sa fii intr-un circuit unde se plimba hartii.Ori alea se plimba pe la tine doar daca trebuiesc semnate. Iar in pozita asta nu te pune nimeni fara o experienta suficienta.La fel si in afara. In compania unde dau cu sapa se plateste cu mult peste pretul pietii daru au politica clara nu formeaza si nu iau oameni fara experienta. In fapt fara trei ani de experienta nici nu discuta despre inceprea procesului de recrutare. Vezi de unde se da ora exacta in domeniul tau, ce firme sunt cat de mari si daca au nevoie de personal. Cel mai probabil cu ceva experienta in spate pentru tine urmatorul pas ar fi un loc de munca in afara.

LE Vad ca ai repostat fix cand o faceam si eu. Da daca potgi sa te bagi technician CNC fa-o. Dar nu cred ca te ia cineva fara un minim de experienta. Altfel te asigur ca nu a invatat nimeni sa repare tractoare sau utilaje in facultate, de aia te trimit astia si la cursuri. In facultatea aia ai invatat sa iti formezi un mod de a gandi, de a intelege o documentatie. Poate si de aici cu ceva experienta te poti duce la altii pe vanzari sau alte domenii conexe daca zici ca nu iti place munca manuala asa de mult, caci a fi inginer mecanic cam imiplica munca de technician destul de mult sau macar sa o cunosti.

Edited by Materium, 11 September 2019 - 20:27.


#23
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 haisalut, on 10 septembrie 2019 - 19:12, said:

Daca nu mă sunau sa vin aici, voiam să mă înscriu pt un post in armata ca și soldat.
pai daca ai probleme cu afara, salopete, vant, ploaie, nu cred ca-i o idee buna, doar ca informare, cand am facut armata am sapat transee pentru comandament cu lopata aia individuala de se purta agatata la centura in noaptea de 25 decembrie pe-o zapada si-un ger, da cine sa-l simta, in alta aplicatie in februarie am intrat in Mures pana la brau complet echipat in frunte cu comandantul de companie, ne-am uscat dupa aia din mers si fuga, inclusiv ciorapii si bonancii fara ca cineva sa se opreasca si sa goleasca apa din bocanci sau sa stoarca hainele

deci, cauta ceva la birou, vara aer conditionat, iarna caldurica, chiar daca-i salariul mai mic la inceput, nu te expui la intemperii

#24
sergiudaniel

sergiudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 12.01.2008

 haisalut, on 11 septembrie 2019 - 19:57, said:

O sa incerc sa explic mai bine ca sa înțelegeți situația. Facultatea pe care am făcut o a fost mai mult despre prelucrări mecanice. Deci eu nu am învățat să repar tractoare sau utilaje. In timpul facultății am lucrat și am căutat doar sa trec examenele. Drept urmare nu mă pot baza pe cunoștințele mele.
  Am incercat să mă angajez la mai multe companii din Iași, chiar și la Delphi și la Continental cum mi a sugerat un coleg mai sus, dar nu am reușit.
  Acum sunt inginer mecanic pe contract. Sunt in training in alt oraș la actuala companie care se ocupa cu închirierea utilajelor. Din ce am observat până acum(in 2 săptămâni) e că 80% din defectele utilajelor sunt defecte minore. Adică au vopseaua sărită, au cadrele îndoite, trebuie revizia făcută și alte de astea. Iar alea la care chiar sunt probleme se ocupă mecanicii mai vechi din firma. Asta însemnând că eu o să trebuiască să spăl, sa vopsesc și să îndrept cadrele de o sa mi vină acru și implicit rău de la atâta muncă. Dar între timp sa ma mai ivesc eu de unele chestii și să mai învăț cateceva de la aia mai vechi.
  Acum, sincer, nu as vrea sa fac asta și aș prefera să lucrez intr un mediu curat. M am angajat aici pe bani destul de putini la câtă muncă e, doar ca sa învăț ceva și sa mai recuperez timpul pierdut in care nu am învățat la facultate.
  Credeți că merită și fac un pas înainte daca rămân aici? Contează câtuși de puțin experiența de aici ? As putea după sa revin pe domeniul meu și să ajung inginer pe CNC?
Ar fi fost mai indicat daca m as fi dus ca și operator CNC o perioada ?


Inginer mecanic pe diploma din 2012 aici, sfatul meu, nu te arunca din prima pe post de ingineri ca cu 0 experienta, slabe sanse. Cauta un job de tehnician la utilajele din productie, e foarte utila, faci mai multa practica cum ar venii, pe mai multe masini si esti platit pentru asta Posted Image .
Asa am facut eu cand am luat primul job in anul 1 de master. Cam asta e drumul in ale ingineriei sa pot zice.
Acuma, din punctul meu de vedere, domeniul asta e slab cautat, si prost platit, raportat la stresul si nervii depusi, nu merita, sfatul meu, reorienteaza-te catre un alt domeniu care sa iti placa (de exemplu la actualul job am avut contact si cu sistemul ERP din companie, si m-am indragostit de el),

#25
haisalut

haisalut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.12.2016
Salut! Între timp m am angajat ca și inginer mecanic la o firma care fabrica utilaje, linii automatizate de dozat, etichetat, baxat și multe altele.. E destul de interesant aici. E cu totul alt mediu și mult mai puțină muncă pe aceeași bani.
   Până acum am avut multe de învățat începând de la a gauri cu bormașină și a tăia cu flexul, până la a face filete, a aprofunda desenul tehnic cu care oricum nu stăteam prea bine și până a înțelege cum funcționează utilajeel. Că până la urmă asta ar fi treaba mea aici. Sa reglez masinile, sa le testez, sa vin cu idei noi și să le montez prin tara unde sunt trimise.
  În deplasări am observat că e ceva mai mult de munca pt că ai de împins la mașinile alea cat sa le pui la cumpăna și întâmpini diferite situații neprevăzute, care mai mereu apar.
  Deocamdată consider că e destul de bine pt că încă am ce sa invat, programul e chiar bun, colectiv ok..Doar că fiind o firma românească se observă o oarecare nestabilitate și dezinteres începând de la șefi, care nu s putini deloc, până la muncitori. Iar asta îmi dă de gandit. Considerați că ar fi mai bine să mă duc la o multinațională unde lucrurile ar fi mai bine puse la punct și probabil și oportunitățile salariale sau de avansare mult mai mari?


#26
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
Am urmărit (până la un punct) subiectul.
Părerea mea (indiferent de domeniu, tara, companie) este că ai nevoie de stabilitate și timp pentru a învăța. Mișcatul din "floare-n floare" nu cred că te ajuta, nici la experiența, nici la CV.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate