Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Un sfat părintesc

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
haisalut

haisalut

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.12.2016
Va salut! Nu știu dacă mă îndrept spre drumul cel bun in viața, și as să mă ajutați cu niste sfaturi.
  Am terminat in 2018 facultatea de construcții de mașini iar acum trec în al doilea an la master în cadrul aceleiași facultăți. Deci sunt inginer mecanic la baza dar mă pot angaja pe mult mai multe posturi de inginer într o companie.
  Ideea e că nu prea mi a plăcut facultatea asta inca de la inceput dar i am dat înainte așa. Am lucrat pe timpul facultății și chiar și după ce am terminat o, o lunga perioada de timp la o sala de jocuri și chiar castigam un salariu frumușel cu tot cu tips. Doar că voiam ceva mai mult de la mine, așa că am plecat. Am incercat după sa intru pe ceva post de ofițer în poliție prin încadrări directe, dar nu am reusit. Acum mi am tot căutat vreun post de inginer și când zic căutat vorbesc de vreo 6 7 luni in care am tot depus cv uri. In timpul asta am fost la mai toate companiile din orașul meu pt interviuri. Doar că fiind un oraș din moldova fie el și oraș universitar nu sunt chiar așa de multe și cerințele sunt mari pt bani foarte puțini. In timpul asta am mai fost angajat fara contract la o firma micuța de proiectare in domeniul construcțiilor. Am stat aproape o lună acolo, am considerat că nu e bine ceea ce fac pt că nu e in domeniul meu și erau și ceva probleme cu banii așa că am plecat.
   In prezent(de 2 săptămâni)am reușit să mă angajez la o firma de închirieri utilaje ca și inginer mecanic. Firma este foarte serioasa, mi se asigura traininguri și multe alte beneficii. Acum problema e că aici e o muncă continua și fizica. E o muncă de tehnician. Adică faci de toate pe aici. Stai toată ziua murdar în salopetă cu bocanici, speli utilajele, le gresezi, le faci reviziile, le repari, le îndrepți te duci pe șantiere sa le repari stai numai în vânt, in soare, ploaie și cred că ați prins ideea până aici.
   Daca nu mă sunau sa vin aici, voiam să mă înscriu pt un post in armata ca și soldat. Se intră destul de ușor din cate stiu, dar nu prea știu exact cam ce face un soldat :))
   Acum as dori un sfat sau o părere dacă mă îndrept spre un viitor cat de cat promițător sau bat pasul pe loc aici.
Ar trebui sa candidez și în armata intre timp sau sa incerc sa mă angajez pe alte domenii ?
  Țin să menționez că nu s chiar așa importanți banii acum la inceput și nu mă dau înlături de la muncă.


#2
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
un soldat executa ordine.

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Du-te soldat, nu-ți vom simți lipsa.

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Viata din civilie nu se compara cu cea din catanie...Posted Image

#5
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019
Inițiator, în armată la MAN ca soldat angajat la vârsta de 40 de ani ești trecut în rezervă și cam trebuie să o iei de la zero.

Edited by MARIN-lON, 10 September 2019 - 19:32.


#6
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Daca vrei un sfat parintesc ai gresit site-ul baiatu' meu. Singurii care te pot sfatui in orice domeniu din viata cu ADEVARAT intr-un mod sincer sunt parintii tai, NU noi! Posted Image

Edited by EmyBoss7, 10 September 2019 - 19:33.


#7
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019
La ALȚII ești bine toată viața dar nu ai cum să ajungi la ei niciodată, trebuie să fi ales.

Edited by MARIN-lON, 10 September 2019 - 19:34.


#8
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Esti criminal.

Parerea mea e ca ai sa inveti meserie acolo unde esti acum. Munca asta combinata cu studiile, o sa te transforme intr-un profesionist bun. Mai rezista.

#9
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Parerea mea, nu dati cu paru'
Consider ca in ultimii ani s-au inmultit foarte mult tinerii care fac facultati peste facultati si peste alea mastere. Inveta pana la 27-28 de ani si daca e sa lucreze ceva in timpul asta lucreaza doar ce le convine. Dupa ce termina toate scolile astea inalte ei vor un job ca au o diploma, poate chiar doua si chiar master. Dar ei habar nu au ce trebuie sa faca acolo.
La noi inca nu este foarte bine implementata practica (internship) din pacate dar chiar si daca ar fi toti studentii astia care sunt cu duiumul in ultimii an ar stramba din nas sa lucreze pe jumatate de salariu.
Firma la care lucrez are cam jumatate din angajati veniti prin internship. Si in timp poti urca in ierarhie. Altfel cum se poate? Sa fii direct sef? Fara nici o experienta? Nici macar de manager? Ca sa nu mai zic in domeniu...

Si eu angajez acum un sales assistant si un agent. Toti vor salarii uriase ca au facultati si mastere. Chiar nu caut asa ceva pentru ca o facultate nu consider ca poate sa faca un om sa vanda mai bine. Mai ales cand ii vezi ca au terminat geologie sau literele sau snspa...
A! Ca exista poate o mica diferenta de cultura nu neg ( sunt sceptic totusi ca ar exista la unii).

Eu as spune sa ai rabdare doi trei ani aici ca dupa aceea altfel se vor uita la tine angajatorii. Mai ales daca esti putin atent si inveti cate ceva despre macarale sau ce spuneai tu acolo. Ca si daca la dai cu carpa si nu te intereseaza nimic despre ele e posibil sa fii la fel peste 3 ani.

Edited by Seteh, 10 September 2019 - 19:49.


#10
veyron_3G

veyron_3G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 16.01.2007
Cele mai bune decizii in viata le iei de unul singur.
Nu ai nevoie de sfatul nimanui.
Ai incredere in abilitatile tale.

#11
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Fă un drum până pe litoral,lângă Navodari este o rafinarie, poți încerca, cum crezi tu.

#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Pe langa o statie ITP nu te poti lipi ?
Meseria de macanic utilaje santier este foarte grea , e aproape ca mineritul numai ca stai la suprafata ,pe la 40 de ani te plezneste un reumatism de trebuie sa-ti puna roti sa te mute de colo colo . Vin temperaturi negative , fierul e dezastruos de rece , se lipeste manusa de el , vesnic murdar cu ulei hidraulic de nici cu peria de sarma nu-l scoti din pori iar 4000 lei e salar mic in domeniu, nu stiu cat castigi dar stiu cine lucreaza ca mecanic utilaje la o firma de constructii drumuri si poduri , nu este muncitor, e un sef mai micut pe acolo dar mai pune mana si el cand trebuie , nu tu mama nu tu tata, sfarsit de saptamana , nimic, santierul e non stop.
Mai poti incerca la firma cu flota auto mici sau tir-uri, este altceva reparatia in hala vs pe santier.
Service auto, mergi catre tinichigiu-vopsitor ca 300 de ani nu mai iesi la pensie .

Edited by ldpe, 10 September 2019 - 20:32.


#13
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Posthaisalut, on 10 septembrie 2019 - 19:12, said:


Cum stai cu engleza?

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Orienteaza-te spre masinile cu comanda numerica, CNC-uri. Nu-ti va parea rau.Si nici urata meserie nu e.

#15
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

Quote

Doar că fiind un oraș din moldova fie el și oraș universitar
Sper ca nu vorbesti de Iasi!
Daca vb de Iasi si nu ti-ai gasit un job la Continental, astia angajeaza intotdeauna, isi maresc echipa constant, sau la Delphi, sau la sutele de service-uri auto e o problema la tine din pacate.
Da la inceput salariile sunt mai mici, nu ai ce face, trebuie sa incepi de undeva. Eu unul am inceput cu 1200 de lei si aveam familie, nu student la master. 1 an, 2 maxim e bine si unde esti, chiar daca esti pe post de tehnician, inveti multe care te vor ajuta in meseria ta. Daca nu iti place, atunci da cu virgula tare, ti-ai pierdut o buna parte din viata ta sa faci o facultate si un master pe care nu te trage inima sa le folosesti.

#16
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Fiind pe sectiunea de emigrare ma gandesc ca vrei sa emigrezi in viitor. Nu ti-as recomanda decat dupa ce ai o oarecare experienta, sa zicem 1 an. In Germania de exemplu pe partea mecanica e cerere mare.

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

View PostPaz, on 10 septembrie 2019 - 19:35, said:

Esti criminal.

Parerea mea e ca ai sa inveti meserie acolo unde esti acum. Munca asta combinata cu studiile, o sa te transforme intr-un profesionist bun. Mai rezista.

da... bun sfat: rezistă sclavule!!!
(apropo: ai 2500 de lei în mână?)

#18
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Place, nu place...Placerea mai vine si cu stiinta, iar asta nu iese din "muunca de tehnician". Poate prinzi gust si de domeniul asta, atunci cind proiectezi o cutie de viteze. Nivel de complexitate enorm, calcule cit cuprinde...
Daca in Romania nu este pregatita nicio firma sa onoreze munca inginereasca, atunci ti-ai facut bagajul si ai plecat. Doar in Europa se ofera o gramada de oportunitati

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate