Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

tinci vs. glet peste tencuiala

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
novitius

novitius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.03.2018
Dragi colegi,

Dilema existentiala: glet sau tinci la casa noua (peste tencuiala clasica)?

- Ma intereseaza tinciul strict dpdv al permeabilitatii vaporilor, am izolatie polistiren de 15cm peste caramida cu goluri de 30cm. Are alte avantaje (cu exceptia diferentei de pret)

- Sunt printre voi care au ales ca strat final doar tinciul, peste care ati dat lavabila? Regretati decizia?

- prea putin gasesc informatii despre finisaje tinci, pentru ca toti folosesc gletul. Probabil pentru ca e mai bun?

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,503
  • Înscris: 25.10.2007
Am vazut lavabila direct peste tinci si arata urat, parca ar fi nefinisat. Eu nu as recomanda.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Tinci-ul nu e finisare..... finala.
Gletul clasic poate fi de var, sau de ipsos.
Cel de var era cel mai bun.
Acum exista materiale speciale pentru glet, cu ingredient principal ipsos.

Este aproape obigatoriu sa dai cu glet si apoi sa finisezi cu smirghel, inainte de vopsire.

Edited by pasilla, 10 September 2019 - 18:05.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
La interior? Exterior?
Exista trafaleti speciali pentru lavabila care imita calcio vechio, la aceia nu trebuie glet. Iar la glet, la o mana de meserias, smirghelul e inutil.

#5
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Normalitatea spune strop/tencuiala/tinci/glet . Acum moda a zapacit tot .
Eu am preferat tinci/glet si doar bucataria a stat ceva ani in tinci/lavabil si arata foarte smecher .
Tu alegi in functie de capital .

#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
sunt oameni care au lasat doar tinci si sunt fericiti.
majoritatea cred ca sar de tinci daca vor glet. si dupa tencuiala, urmeaza un ct126 si 127 de finish. care 127 se smilgheruieste.
nu prea vad rostul tinciului daca o sa gletuiesti.
multi baga ipsos acum. mai simplu/mai repede.
as merge pe varianta clasica cu ct126+127. chiar daca e probabil cea mai costisitoare.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Tu vrei sa dai glet la exterior peste polistirenul ăla de 15 de care zici sau cum ?

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

View Postnovitius, on 10 septembrie 2019 - 17:50, said:

Dragi colegi,

Dilema existentiala: glet sau tinci la casa noua (peste tencuiala clasica)?

- Ma intereseaza tinciul strict dpdv al permeabilitatii vaporilor, am izolatie polistiren de 15cm peste caramida cu goluri de 30cm. Are alte avantaje (cu exceptia diferentei de pret)

- Sunt printre voi care au ales ca strat final doar tinciul, peste care ati dat lavabila? Regretati decizia?

- prea putin gasesc informatii despre finisaje tinci, pentru ca toti folosesc gletul. Probabil pentru ca e mai bun?
Aici gasesti cele mai bune informatii: https://mathaus.ro/b...nk-introduction

#9
novitius

novitius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.03.2018

View Postmyshyk, on 10 septembrie 2019 - 18:17, said:

La interior? Exterior?
Exista trafaleti speciali pentru lavabila care imita calcio vechio, la aceia nu trebuie glet. Iar la glet, la o mana de meserias, smirghelul e inutil.

Interior

View Postbobitad, on 10 septembrie 2019 - 19:06, said:

sunt oameni care au lasat doar tinci si sunt fericiti.
majoritatea cred ca sar de tinci daca vor glet. si dupa tencuiala, urmeaza un ct126 si 127 de finish. care 127 se smilgheruieste.
nu prea vad rostul tinciului daca o sa gletuiesti.
multi baga ipsos acum. mai simplu/mai repede.
as merge pe varianta clasica cu ct126+127. chiar daca e probabil cea mai costisitoare.

Eu vreau sa aleg între tinci sau glet, ori una ori alta.

#10
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
@novitius am un coleg de servici care a dat tinci. nu cred ca sunt probleme de mucegai, desi omu are si ventilatie cu recuperare de caldura. oricum mai vine si lavabila. daca aerisesti poti sa dai cu orice,  daca nu/nu. presupun ca asta e nelamurirea ta.

pentru mine tinciul e tot o tencuiala, mai fina ce-i drept, ca tot ciment are in compozitie.de obicei e dat fiindca tencuiala e mai grosiera si are imperfectiuni. ca sa nu incarci cu glet fara numar.
uite de exemplu la CT29 zice ca e permeabil la vapori. http://www.ceresit.r...sos-ct-126.html

toti folosesc gletul fiindca arata mai bine. tinciul are un aspect mai brut ca sa zic asa. pe de alta parte gletul e mai fin, poti sa lasi gletul fara sa-l vopsesti si v-a arata bine peretele.

Edited by bobitad, 10 September 2019 - 19:46.


#11
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.09.2013
Peste tencuiala bruta se da tinciul...Daca nu lasi sa treaca mult timp, sa se puna praful, se da gletul....

#12
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Eu am dat doar cu tinci in toata casa. E drept ca e un tinci foarte fin, malta fina se numeste, dar sunt foarte mulțumită. Nu e fina ca si gletul dar nici nu vad la ce mi-ar fi folosit. Estetic arată foarte bine, am dat peste tinci si lavabila alba si si foarte închisă la culoare. Am avut in jur de 600 de mp de dat cu tinci, înnebuneam cu 3 straturi de glet. As alege tot tinciul si a doua oara. Dacă vrei, cumpara un sac de tinci si cheamă pe cineva sa iti faca un perete in camera tehnica sau undeva unde conteaza mai putin. Si daca iti place mergi mai departe. Eu asa am facut, nu stiam cum arată tinciul.

#13
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Glet se poate da peste tinci fara probleme., invers nu.

#14
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu am tinci driscuit ca strat final (si lavabila).
Imi este suficient de "finisat" pentru mine.
Singurul dezavantaj pe care l-am identificat pana acum este ca e cam greu de curatat daca s-a murdarit peretele, pentru ca mizeria se prinde intre bobite si e greu de scos.

De exemplu, am dat o gaura in perete si, desi am folosit aspirator, tot mi-a scapat ceva praf de caramida sub gaura. Ei, praful acesta este mai greu de curatat decat ar fi de pe un perete gletuit.

Tot pe aceeasi linie, e cam dificil de reparat daca ai spart pe undeva.

Edited by kolfleading, 10 September 2019 - 20:02.


#15
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Eu am reparat in vreo 3 locuri tinciul si nu se vede. Una dintre reparații a fost foarte mare, am mutat o priza si a ramas un șanț de vreo 2  metri in perete. Reparațiile sunt pe alb ce-i drept, pe culoare poate se vede diferența.

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,099
  • Înscris: 17.01.2012

 novitius, on 10 septembrie 2019 - 17:50, said:

Dragi colegi,

- Ma intereseaza tinciul strict dpdv al permeabilitatii vaporilor, ...

ufff, nu se mai termină cu prostia asta de „permeabilitatea vaporilor”

vaporii de apă NU AU CUM să treacă printr-un perete!!!
numai dacă iei în considerare că dai cu var lavabil (care-i practic o vopsea), și-ți dai seama că nu mai trece nimic p-acolo... :(

PS: polistirenul are permeabilitate maxim 3%

#17
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
3% din...ce?

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,099
  • Înscris: 17.01.2012
3% volum

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate