Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

CHINA

* * * * - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5081 replies to this topic

#19
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am mai scris asta, nu mai stiu daca pe forumul softpedia sau alt forum. Prin anii 80, secolul trecut, nu eram membru pcr dar eram membru de sindicat. M-a chemat seful de la sindicat si mi-a spus ca nu pot ramane nealiniat, ca ce exemplu dau eu, pot avea probleme la avansare, bla ,bla.....sa ma faca instructor grupa invatamant sindical, nu mai stiu denumirea exacta. Eu stiam ca la noi sedintele de sindicat erau 100% sedinte de productie, nimic legat de invatamant, totul era formal. Seful de sectie m-a sfatuit sa accept, am acceptat. Singura mea treaba era sa ma duc o data pe luna (plecam de la serviciu cu 2 ore mai devreme) la casa de cultura pe sector unde aparea instructorul de la sector, timp de o ora isi recita poezia, noi ne chinuiam sa nu se vada ca motaim, semnam de prezenta, asta era tot. La sedintele de grupa sindicala, niciodata nu vorbeam, nu instruiam pe cineva. Singura grija era sa culeg tabelul cu semnaturi, aveam si semnaturile celor absenti. Nu am stat prea mult in "functie", mai putin de un an, la sedinta de instruire de la casa de cultura a venit o data unul de la sectorul de partid, m-a dat afara pentru ca eram barbos. Am fost inlocuit.
Sa revenim la subiectul China.
O data, am avut invitat special un chinez, vorbea bine limba romana. Nu imi mai amintesc ce a spus, am retinut doar ca ei au programe de perspectiva, unele pe 50 de ani.
In perioada respectiva, chinezii importau sisteme de calcul de la noi, de fapt le luau pentru echipamentele periferice americane din dotare, ei erau sub embargou si nu le puteau cumpara direct.
Daca ma uit acum la China, ma gandesc ca ei aveau planuri mari pe atunci, important e ca le-au indeplinit. China de azi nu se poate compara cu China de acum 30-40 de ani. Nu stiu cu ce pret au obtinut ce au azi dar le admir tenacitatea.

Edited by altuser09, 10 September 2019 - 06:14.


#20
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 WhatNot, on 10 septembrie 2019 - 05:05, said:

Profesoara ta de balet a fost cumva prin China si mai recent ? Nu de alta, dar 20 de ani e destul de mult timp si se mai schimba lucrurile.
Nu, dar am vorbit cu alt tip, care a fost in Taiwan, a facut masterul acolo si avea numai cuvinte de lauda. In Taiwan viata e aproape exact ca in vest, e libertate, democratie, nu exista cenzura, fata de China comunista, acolo e raiul pe pamant zicea.

#21
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
degeaba au dezvoltare daca de fel ei nu stiu altceva decat cu violenta si dictatura .....sincer prefer societatea vestica in care tinerii au devenit niste emo comozi

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
Conducerea tarii doreste cucerirea varfului mondial din orice punct de vedere (militar, economic, civilizatie, modernism, etc.). Datorita industriei puternice si preturilor foarte scazute majoritatea companiilor mondiale sunt dependenti de aceasta tara.

Dar, asa cum am observat in urma cu cateva saptamani, atunci cand Trump a anuntat taxarea importurilor, toata piata economica mondiala a avut de suferit. Asta arata faptul cat de periculos este dependenta de o singura tara din multe puncte de vedere.

Ca si turism China este foarte foarte cool. Am fost de 2 ori in Shanghai si Peking. De Shanghai am ramas uimit cat de curat si modern poate sa fie orasul. Cand am plecat prima oara catre China ma gandeam ca o sa dau peste mizerie maxima, poluare incredibila si necivilizatie. Odata ajuns in Shanghai am ramas cu gura cascata cat de moderni si civilizati si curati erau oamenii in orasul respectiv.

Singura problema uriasa este mancarea, cu totul alta decat mancarea pe care o cunoastem noi in Europa (aici mancarea chinezeasca a fost adaptata bucatariei europene). In China aia nu folosesc sare si piper, orice mancare are acelasi gust si incredibil de scarbos. Singura mancare comestibila pentru mine a fost rata de Peking. Deoarece prima calatorie a fost una in interes de servici, am fost invitat de partenerii nostri la masa. Iar la chinezi este incredibil de nepoliticos sa refuzi sa gusti din mancare. Dupa ce au umplut aia masa cu tot felul de lucruri ulta scarboase, am inceput sa gust cate o gura mica ca sa nu comenteze ceva. Dupa ce plecam de acolo fugeam la KFC sau McDonalds ca muream de foame.

Edited by business11, 10 September 2019 - 10:23.


#23
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

 business11, on 10 septembrie 2019 - 10:21, said:

Ca si turism China este foarte foarte cool. Am fost de 2 ori in Shanghai si Peking. De Shanghai am ramas uimit cat de curat si modern poate sa fie orasul. Cand am plecat prima oara catre China ma gandeam ca o sa dau peste mizerie maxima, poluare incredibila si necivilizatie. Odata ajuns in Shanghai am ramas cu gura cascata cat de moderni si civilizati si curati erau oamenii in orasul respectiv.

Singura problema uriasa este mancarea, cu totul alta decat mancarea pe care o cunoastem noi in Europa (aici mancarea chinezeasca a fost adaptata bucatariei europene). In China aia nu folosesc sare si piper, orice mancare are acelasi gust si incredibil de scarbos. Singura mancare comestibila pentru mine a fost rata de Peking. Deoarece prima calatorie a fost una in interes de servici, am fost invitat de partenerii nostri la masa. Iar la chinezi este incredibil de nepoliticos sa refuzi sa gusti din mancare. Dupa ce au umplut aia masa cu tot felul de lucruri ulta scarboase, am inceput sa gust cate o gura mica ca sa nu comenteze ceva. Dupa ce plecam de acolo fugeam la KFC sau McDonalds ca muream de foame.
Asta cu mancarea difera mult de la o zona la alta. Eu am fost de mai multe ori in zona de sud si spre est (intre Hong Kong si Vietnam). Acelasi tip de mancare (ca si denumire) se face in moduri foarte diferite, specifice zonei. In Shenzhen de ex. mi-au placut 8 feluri de mancare din 15 intinse pe masa (cel mai putin), in Wuzhou de ex. am putut sa mananc din toate.

Oamenii sunt extrem de amabili si politicosi, atat reprezentantii firmelor cu care am avut treaba cat si cei din aria prietenilor si a cunoscutilor lor. Mancarea e ieftina si pentru ei, in fiecare seara restaurantele mi-au parut pline, e nevoie rezervare pentru masa pentru ca ies in numar mare sa manance si sa socializeze. 12-15 feluri de mancare e ceva normal sa se comande cand merg in grup, fiecare se serveste din ce-i place de pe "masa rotativa". Eu sunt mare mancatot de paine si ca urmare asta a fost o oarecare problema. Painea lor e un fel de chec fara zahar (cel putin prin partile alea).Posted Image

Se fac eforturi mari ca sa ridice nivelul de trai si la tara (unde inca mai traieste cam 40% din populatie), iar in unele locuri rezultatele sunt extraordinare. Romania e foarte departe de ceea ce se intampla acolo.

#24
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 PopaXXX, on 10 septembrie 2019 - 07:29, said:

In Taiwan viata e aproape exact ca in vest, e libertate, democratie

Acum, cand au ajuns la nivelul de dezvoltare si prosperitate care sa permita asta. Nu scremut, nenatural si cu saracie si subdezvoltare.

https://en.wikipedia..._one-party_rule

Intai dezvoltarea si dupa democratia. Invers...well...putem vedea.

 karax, on 10 septembrie 2019 - 10:01, said:

degeaba au dezvoltare daca

Acest mod de gandire care ne costa de cateva decenii si ne va costa in continuare...

Edited by shefu_de_combinat, 10 September 2019 - 14:36.


#25
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,625
  • Înscris: 02.10.2009
Aveam niste probleme cu fabricatia- mult de lucru si bani cam putini si am incercat niste colaborari cu chinezii, am gasit pana la urma o companie acreditata ASME, am inceput colaborarea in care noi dadeam desenele, ei trebuiau sa faca piesele pana la un anumit punct dar au inceput sa ne bombardeze cu intrebari, ca de ce asa si nu altfel, de ce aia, ca daca ar face aia invers ce-ar fi, e-mailuri insistente de parca ei erau bosii. Desenele erau clare, nu am schimbat nimic, tot trebuia sa clarificam in plus pentru capete patrate. Am schimbat colaborarea pentru firma coreana, merge f bine, ei fac inca o data un set de desene, imi cer doar sa aprob, sa semnez si gata. Fac produse excelente. Mai modesti si mai de treaba.

@ramuran
Masa aia rotativa a fost pentru mine un mic cosmar, ca erau chinezi multi in jur si doar doua "fete palide", trebuia sa ma arat incantat, sa dau tonul, si era la un moment dat un rac sau dracu stie ce lighioana roza cu tepi, mustati, picioare, aveam repulsie totala, pielea ca de gaina pe mine, am luat o bucata de undeva, spre entuziasmul orezarilor dar mi-a pierit somnul vreo doua zile. Nu mai stiu ce gust avea...
Altfel, din cat observ pe aici in AN, chinezii sunt f. atenti cu mancatul, foarte curati si pedanti, chiar daca uneori le miroase rau mancarea, au cateva feluri de put a mortaciune.

Edited by Rosebud09, 10 September 2019 - 15:09.


#26
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
In general produsele "acvatice" (fructe de mare, calmari, etc...) miros urat si in supermarket-uri, dar sunt in raioane dedicate. Am observat ca lor le plac mult astea, mie nu-mi plac. Eu le-am explicat din start cum e treaba cu mancarea, n-a trebuit nici sa gust din ce nu-mi place la prima vedere.Posted Image

#27
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
Asta cu masa rotunda am avut-o si eu. In delegatie eram eu cu o colega si vreo 6 angajati chinezi, de la director pana la asistenta lui si asa mai departe. Cand ne explicau ei ce mancare este, toti 6 se uitau la noi sa vada reactia, daca ne place si zambeau ca nebunii.

Cel mai mult mi-au placut Jiaozi, mancam in draci. La fel si rata de Peking, un deliciu.

In schimb era sa vomit cand am gustat supa lor cu sange de rata. La fel si cu un calamar imens care era aproape crud, intr-o ciorba/supa albicioasa fara pic de gust. Datorita faptului ca ei nu folosesc sare si piper mancarea isi poate lua gustul doar din ingrediente. Cum noi in Europa suntem invatati cu multe condimente, mancarea lor pentru noi in schimb nu prea are gust.

Cum am spus dupa ce plecam ma duceam cu colega la McDonalds sau KFC sa mancam.

Edited by business11, 10 September 2019 - 15:21.


#28
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
la Jiao Zi le mai spun si Dumplings si depinde cu ce sunt umplute. Din alea mananc si in RO des, imi face o chinezoaica pe baza de ceafa de porc tocata (conteaza mult calitatea carnii din continut) si se mananca neaparat cu un sos de soia condimentat (iute). Poti sa mananci pana crapi, precum si o specialitate din pulpa de vita cu ceapa rosie, ardei rosu, ardei verde iute si arahide (toate prajite) si altele o gramada de bunatati.Posted Image

Masa rotativa si cateva bunatati in atasament, sa se inteleaga despre ce vorbim... (pozele le-a facut altcineva cu telefonul si mi le-a dat)

Attached Files

  • Attached File  01.jpg   303.05K   28 downloads
  • Attached File  02.jpg   357.6K   26 downloads
  • Attached File  03.jpg   285.04K   27 downloads
  • Attached File  04.jpg   291.63K   27 downloads
  • Attached File  05.jpg   274.94K   27 downloads
  • Attached File  06.jpg   264.49K   25 downloads
  • Attached File  07.jpg   302.96K   24 downloads


#29
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
Da exact, dumplings mananc si eu in Austria la greu. Exista din porc, pui si varianta vegetariana, imi plac toate 3 la greu. Dar imi plac doar atunci cand sunt si prajite, doar fierte la abur nu prea. In Europa le-am intalnit mereu umplut cu supa, in China in schimb erau uscate.

#30
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Cateva clipuri despre China de pe canalul de youtube Wendover (recomand)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E7Jfrzkmzyc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

^^ Asta e de dinainte de trade war, deci mentiunile despre taxele vamale sunt out-of-date

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GiBF6v5UAAE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zQV_DKQkT8o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0JDoll8OEFE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si asta e de azi, de la el mi-am amintit de restul

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XjbYloKJX7c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
Ce caracterizeaza China spre deosebire de democratiile occidentale este capacitatea de a planifica pe termen lung. Un astfel de plan pe termen lung este Made-In-China 2025.

Pana acum China era recunoscuta pentru productia de bunuri si produse industriale, low-cost si fara prea multa valoare adaugata. Made-in-China 2025 este un program al guvernului chinez menit sa incurajeze productia autohtona de produse high tech axat pe nise strategice din ziua de azi (semiconductori, farmaceutice, robotica).

https://www.abc.net....e-angry/9702374

In acest scop, guvernul se angajeaza se ofere 300 miliarde USD in subventii, imprumuturi cu dobanzi mici si scutiri  de taxe si impozite pentru companiile chinezesti care produc astfel de lucruri in China.

https://www.china-br...2025-explained/

China este deocamdata dependenta de produse high tech de la diverse companii occidentale. Asta s-a vazut si in cazul Huawei, unde ei sunt dependenti de producatorii de circuite integrate pentru echipamentele lor de retea (Qualcomm, Intel) si de Google pentru sistemul de operare Android. Si genul acesta de dependenta ii face vulnerabili la sanctiuni, embargouri si tarife.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2orzNs8Mhe0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nNV2sAwOjGg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006
Daca trimit un mail la firma din China cu care lucram la ora 7 seara, cand la ei e 12 noaptea, primesc raspunsul in 5 minute. Asta o fi secretul lor...

#33
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
astea sunt cazuri si cazuri, intr-adevar eu primeam raspunsuri uneori si noaptea la ei, nu stiu exact cum faceau poate aveau agenti de vanzare care lucrau si noaptea special pentru clientela europeana, dar aveam chinezoi care imi raspundeau si cateva zile mai tarziu

#34
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,221
  • Înscris: 02.09.2014
SUA baga batzul prin gard si intentioneaza sa abordeze problema detentiei uigurilor in China la adunarea generala a ONU de saptamana viitoare. Nu stiu daca americanii au de gand sa initieze si o rezolutie impotriva Chinei pe aceasta tema, caci sunt sigur ca Rusia s-ar opune unei asemenea initiative si si-ar exercita dreptul de veto. Americanii gresesc cand ii zgandaresc pe chinezi pe tema uigurilor. Beijing-ul are o politica dura fata de acestia pentru ca uigurii folosesc din plin terorismul pentru a incerca secesiunea fata de China a regiunii in care locuiesc. Trump va face la ONU "un apel pentru protejarea libertatii religioase." Uite ca o vedem si pe asta: un presedinte american cerand libertate religioasa in adunarea generala a ONU pentru integristii islamici (caci asta sunt uigurii care militeaza pentru independenta Xinjiang-ului, ei vor sa faca un stat islamic si au legaturi cu numeroase organizatii islamiste teroriste).
Sursa: https://www.hotnews....na-viitoare.htm

Edited by Costel2014, 18 September 2019 - 10:40.


#35
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 Costel2014, on 18 septembrie 2019 - 10:39, said:

intentioneaza sa abordeze problema detentiei uigurilor in China la adunarea generala a ONU de saptamana viitoare.

Sa abordeze, ca-i gratis. Vorbim de ONU deci in afara de gargara media n-o sa se intample nimic.

#36
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Parada militară din Piața Tiananmen de la 1 octombrie 2019. Mao Zedong a proclamat Republica Populară Chineză la 1 octombrie 1949.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lmp51YN-7wc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Eugen_D, 03 October 2019 - 15:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate