Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

ENEL, CEZ se retrag din Romania

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#73
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017

View Postkolfleading, on 08 septembrie 2019 - 20:42, said:

Daca pleaca capitalistii astia afurisiti, o sa se nationalizeze sistemul energetic si o sa-l preia Guvernul Romaniei. O sa mearga la fel de bine si de eficient ca si:
  • Posta Romana,
  • CFR,
  • Reteaua Nationala de Autostrazi
  • RADET in Bucuresti
  • ...

adică Cioloş?

Oricum

Posta merge. Cine s-o preia? fan curier? sau nemoexpress?
CFR cum sa mearga daca e pe pomeni
reteaua de autostrade trebuie să fie privatozată
Radetul trebe privatizat cu nemtii ca si telecom

RATB STB şi restul firmelor de stat de transport privatizat cu nemtii sau britanicii
Scolile privatizate cu patroni interni si externi
facoltătile privatizate cu universităţi străine de exemplu cu havard sau cu oxford

View Postcatalinin, on 08 septembrie 2019 - 21:49, said:

Pleca pentru ca, inainte de o recesiune, orice firma (sau corporatie) isi face niste calcule si decide ce poate sa pastreze si ce nu.
Normal, doar ăia care exportă nu vor pleca.

Edited by cipri2bau, 08 September 2019 - 21:54.


#74
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 19.05.2008

View Postcipri2bau, on 08 septembrie 2019 - 21:53, said:

Normal, doar ăia care exportă nu vor pleca.

Depinde ce exporta. Depinde cui exporta.

#75
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

View Postthink, on 08 septembrie 2019 - 21:44, said:

E doar un zvon trecător, nu cred că după arestarea lui Daddy și după căderea zdravănă a pesedelei în sondaje, inclusiv fărâmțarea puterii, cei doi mari furnizori de energie se vor retrage din România...

Sau dacă italienii de la Enel se vor retrage de pe piața noastră, mai mult ca sigur o altă companie străină îi va prelua activele, CEZ provine totuși, dintr-o țară apropiată economic de România, Cehia.

#76
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View Posthpavictor, on 08 septembrie 2019 - 21:13, said:

Foarte bine , să plece .

Cum sa nu?!
Coruptia si evaziunea trebuie sa fie la loc de cinste......cum are unul condamnare cum il punem in guvern si parlament nu?...doar are acreditare si studii

#77
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Păi ăia care exportă vor profita la maxim de salariile scăzute. Singura piedică rămâne migratia din ţară şi nu vor găsi eventual oameni calificati. Toti copchiii visează să plece la muncă pe bani reali in vestul europei nu in vestul româniei.

Dacă exportă in tări unde nu e recesiune atunci le merge bine.

Dacă vând doar pe piata internă e jale că aici dacă vine recesiune scad salariile apare somaj lumea renuntă la a mai lua telefon nou la 6 luni, renuntă la cablu tv, renuntă la gaz si-şi face incălzire cu lemne sau frunze uscate. Nu-si mai face coteţ, nu-şi mai ia bormasină, nu mai consumă curent şi toate merg asa ca un bulgăre la vale.

Edited by cipri2bau, 08 September 2019 - 22:01.


#78
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Eu nu inteleg cum aia de la Telekom, ENEL, CEZ, s-au gandit ca se pot imbogati intr-o tara care abia de 2-3 ani, a ridicat veniturile de la 350 de euro la 500 de euro.

#79
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View Postcipri2bau, on 08 septembrie 2019 - 21:53, said:

adică Cioloş?

Da, Ciolos.

Doar nu infractorii, analfabetii si coruptii.....care profita de votul si sustinerea hotilor si prostilor.

#80
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

View Postunbrutus, on 08 septembrie 2019 - 19:19, said:

hai ca vin altii care nu o sa fie capitalisti si o sa curga lapte si miere, ca stim ca in tarile fara capitalism (Corea de Nord, Rusia, Venezuela etc) e super

Poate chiar niste investitori ne-capitalisti romani gen Becali, Borcea, Sorin Ovidiu Vantu, Copos, Pinalti etc
Daca acum ar fi nevoie [adica daca acum s-ar face] electrificarea Romaniei ,cu genul de politicieni si capitalisti care ne conduc ne-ar lasa tot la lampile de petrol ar electrifica doar palatele si villele proprii si i-ar durea in c*r de poporul de rand ca are s-au nu are nevoie de curent electric.

#81
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View PostKres, on 08 septembrie 2019 - 22:00, said:

Eu nu inteleg cum aia de la Telekom, ENEL, CEZ, s-au gandit ca se pot imbogati intr-o tara care abia de 2-3 ani, a ridicat veniturile de la 350 de euro la 500 de euro.

Stiu ei mai bine ca totul e pe datorie...facut de analfabeti din pix....fara sustinere reala in economie.

In stilul t1ganesc..credit la banca...1 luna de fripturi si petreceri....dupa care potopul.

Edited by alexa32, 08 September 2019 - 22:06.


#82
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 19.05.2008

View Postcipri2bau, on 08 septembrie 2019 - 22:00, said:

Dacă exportă in tări unde nu e recesiune atunci le merge bine.
Stii sa-mi spui cateva tari unde nu a fost recesiune in 2008?

#83
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017

View Postcsoka2002ro, on 08 septembrie 2019 - 22:03, said:

Daca acum ar fi nevoie [adica daca acum s-ar face] electrificarea Romaniei ,cu genul de politicieni si capitalisti care ne conduc ne-ar lasa tot la lampile de petrol ar electrifica doar palatele si villele proprii si i-ar durea in c*r de poporul de rand ca are s-au nu are nevoie de curent electric.
păi ce nu-s bune lămpile ălea?
Cine vrea corent să-şi bage.

View Postalexa32, on 08 septembrie 2019 - 22:01, said:

Da, Ciolos.


adică cu governul lui merg prost ălea posta cfr autostrăzi, da desigur, cu orice guvern merg ălea prost

View PostKres, on 08 septembrie 2019 - 22:00, said:

Eu nu inteleg cum aia de la Telekom, ENEL, CEZ, s-au gandit ca se pot imbogati intr-o tara care abia de 2-3 ani, a ridicat veniturile de la 350 de euro la 500 de euro.
te poti imbogăţi de oriunde. Inclusiv din imprumuturi luate de prosti ca să cumpere de la tine corent apa gaz si semnal telefonic si televizoric

Ei vor trage apoi cu imprumutul nu tu (cez enel telecom)

#84
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

View Postcatalinin, on 08 septembrie 2019 - 22:12, said:

Stii sa-mi spui cateva tari unde nu a fost recesiune in 2008?
Singurul exemplu din Europa ar fi Polonia, dacă nu mă înșel, au avut creștere economică chiar și în acea perioadă, și China, în Asia.

#85
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017

View Postcatalinin, on 08 septembrie 2019 - 22:12, said:

Stii sa-mi spui cateva tari unde nu a fost recesiune in 2008?
Republica Populară Chinezească din câte ştiu.
Si cred că şi prin africa si america latină. Cred că nici Coreea de nord nu avut recesiune că ei au incontinuu un fel de recesiune sau in fine un sistem care nu se poate cunatifica

In orice caz pe o piata gen România ai pierderi enorme ca vânzător când lumea fuge la muncă in altă parte iar governul anuntă tăieri de detoate. In piata gen Germania  emai suportabil. Acolo guvernul si statul nu comanda salariile pensiile pomenile sunt reduse. Lumea nu fuge ca n-are unde si impactul e minim.

Eu zic că oamenii de la conducerea statului si administratie n-ar trebui să aibă banii pe mână.
Ei fură atât de mult incăt o criză dinasta devine atât de violentă incat poate fi comparată cu un uragan din atlantic. Nu se compara cu criza din tările mai dezvoltate si cu o implicare mai redusă a statului.

Ati văzut crizele din anii 90 si apoi cea din 2009 -2012, când oamenii au pierdut agoniseli de-o viată, multi au murit ptr că sistemul era de asa natură să dicteze si să facă prostii aşa incât să tină la bogătie mare pe cei care-l conduc.

Edited by cipri2bau, 08 September 2019 - 22:29.


#86
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Inca un succes al guvernarii Drag...aa.. Dancila. In ritmul asta in 5 ani scapam de toti capitalistii straini care vor sa ne fure tara, si ramanem cu capitalistii romani, care fura de 10 ori mai mult ca ailalti, dar macar ne dau si noua ceva :ciocan: :death:

#87
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Cum o fură? o ia in basculantă şi pleacă cu ea in altă parte?

Capitalistii români nu exisă decât fff putini. Sau ăia care-i pomenesti or fi cei cu contracte cu statul. Ăia nu-s capitalisti, ăia pe o piata liberă fac caca pe ei şi intră şi in faliment si la poşcărie. Ăia au nevasta angajată la primărie şi finul in parlament, astfel afacerile îi sunt ajutate să nu falimenteze inghitind bani de la stat pe servicii proaste. Stiti vesnica poveste asfalt la pret de aeroport si deszăpeziri mai scumpe decât in norvegia.

Edited by cipri2bau, 08 September 2019 - 22:35.


#88
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postpufonel, on 08 septembrie 2019 - 22:26, said:

Inca un succes al guvernarii Drag...aa.. Dancila. In ritmul asta in 5 ani scapam de toti capitalistii straini care vor sa ne fure tara

Ai auzit de treaba aia ca nu ne vindem tara la straini? Mai ales ca e vorba de energie aici...

Preturi fixe, nene  lasata drku specula pe burse, piata libera, chestii din astea abstracte.

Eu cred totusi ca escrocii astia de capitalisti nu vor sa plece, doar vor sa puna presiune pe Guvern sa modifice OUG 114.

#89
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
OUG aia cu ce era?

Daca e in folosul cetăţenilor si muncitorilor atunci să n-o modifice. Pleaca telekom? f bine rămân cu vodafone. Pleacă şi ăla rămân la ungur. Ăla e românesc si nu mai pleaca. Pleaca si ăla? atunci vorbesc dedicatii la radio.

Edited by cipri2bau, 08 September 2019 - 22:38.


#90
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,802
  • Înscris: 14.10.2008
Ouch! Daca Enel e injurat mereu, eu ridic in slavi CEZ-ul pentru ca a rezolvat penele de curent in Slatina, pana in 2007 cand au venit ei se tot intrerupea cu orele chiar, de atunci sta aprins continuu chiar si 414 zile (recordul meu absolut inregistrat cu un router de internet) iar daca totusi se mai opreste, nu dureaza decat 1-8 minute, rarisim mai mult.

Deci cine vine in locul CEZ in Oltenia? Era vorba de Enel, dar daca si Enel pleaca...sa nu revenim la curentul comunist, am si 240-245 V mereu in priza, nu 190 V cum aud cazuri prin tara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate