Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Drumuri fară taxă

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
oNNly

oNNly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.01.2014
Bună ziua. Am tot încercat să aflu detalii despre acest subiect pe cont propriu dar nu prea am avut șanse de reușită și am zis sa aflu și părerea dumneavoastră!  Vreau să plec până în România cu mașina personală și vreau să fac asta evitând drumurile cu taxă!
Ca tot omul am intrat pe Google Maps, am selectat să se evite drumurile cu taxă și mi-a găsit o rută !

Ce doresc să aflu este dacă e nevoie sa achiziționez cumva vinietă pe ruta respectivă ,în țara respectivă, cu toate că pe maps se specifică că nu e drum cu taxă , adică am garanția că aplicația nu se înșeală? Sau drumul cu texă face referire doar la peaje ?

Dăcă se poate să îmi oferți cât mai multe datalii ar fi grozav !

Să se rețină că este pentru prima dată când fac o astfel de călătorie  și nu am de unde să știu aceste lucruri!  ( asta pentru ce-i care se găndesc să îmi comenteze aiurea! )

Mulțumesc!


Screen shoot cu ruta!
https://imgur.com/6Ftjg0X

Edited by oNNly, 08 September 2019 - 15:41.


#2
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
În vest, vignetta e doar pentru autostrăzi. În România, fiindcă nu prea avem autostrăzi, se aplică pe toate drumurile. Dacă eviți autostrăzile, nu vei avea probleme, asta a făcut Google Maps.

P.S. În Germania nu există vignettă, deci poți să folosești autostrăzile fără probleme.

Edited by Mr_nobody_, 08 September 2019 - 15:51.


#3
oNNly

oNNly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.01.2014

 Mr_nobody_, on 08 septembrie 2019 - 15:47, said:

În vest, vigneta e doar pentru autostrăzi. În România, fiindcă nu prea avem autostrăzi, se aplică pe toate drumurile. Dacă eviți autostrăzile, nu vei avea probleme, asta a făcut Google Maps.

Da dar  filtrul pentru autostrazi a ramas , deci o sa circul si pe autostrazi! Sau sunt anumite autostrazi cu taxa?

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ai sa dai mai mult la hoteluri. Si te distrugi de oboseala. Nu cred ca iti convine.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sa vii din Spania in Ro, pe drumuri comunale, doar sa economisesti cativa banuti... Si nici nu e sigur ca economisesti, posibil sa fie drumul mai lung, sa mai si faci vreo-o 3-4 zile... Chiar crezi ca renteaza?

#6
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 oNNly, on 08 septembrie 2019 - 15:49, said:

Da dar  filtrul pentru autostrazi a ramas , deci o sa circul si pe autostrazi! Sau sunt anumite autostrazi cu taxa?
Da, există autostrăzi cu taxă și autostrăzi cu vignettă. În Germania, autostrăzile n-au nici taxă nici vignettă, deci le poți folosi liniștit.

#7
oNNly

oNNly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.01.2014

 rumegus, on 08 septembrie 2019 - 15:52, said:

Sa vii din Spania in Ro, pe drumuri comunale, doar sa economisesti cativa banuti... Si nici nu e sigur ca economisesti, posibil sa fie drumul mai lung, sa mai si faci vreo-o 3-4 zile... Chiar crezi ca renteaza?
Drumul este ma lung cu maxim 100 de km! Dar nu asta e problema ...

 rumegus, on 08 septembrie 2019 - 15:52, said:

Sa vii din Spania in Ro, pe drumuri comunale, doar sa economisesti cativa banuti... Si nici nu e sigur ca economisesti, posibil sa fie drumul mai lung, sa mai si faci vreo-o 3-4 zile... Chiar crezi ca renteaza?
In Spania am circulat pe foarte multe autostrazi care sunt fara taxa sau vigneta , adica nu am intrat pe drumuri comunale ... ma gandesc ca pana in Romania tot asa o fii...?

 Mr_nobody_, on 08 septembrie 2019 - 15:53, said:

Da, există autostrăzi cu taxă și autostrăzi cu vignettă. În Germania, autostrăzile n-au nici taxă nici vignettă, deci le poți folosi liniștit.
De Austria stii ceva? Cum se procedeaza la ei?

#8
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 oNNly, on 08 septembrie 2019 - 15:55, said:

In Spania am circulat pe foarte multe autostrazi care sunt fara taxa sau vigneta , adica nu am intrat pe drumuri comunale ... ma gandesc ca pana in Romania tot asa o fii...?
În Franța, multe autostrăzi sunt cu taxă, în Austria și Ungaria există vignettă (pentru autostrăzi).

#9
oNNly

oNNly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.01.2014

 Mr_nobody_, on 08 septembrie 2019 - 15:57, said:

În Franța, multe autostrăzi sunt cu taxă, în Austria și Ungaria există vignettă (pentru autostrăzi).
Deci ca sa inteleg chiar daca pe aplicatie setez drumuri fara taxa tot o sa platesc taxe?

#10
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

 oNNly, on 08 septembrie 2019 - 15:39, said:

Vreau să plec până în România cu mașina personală și vreau să fac asta evitând drumurile cu taxă!

În România se plăteşte taxă pe orice Drum Naţional, sau de interese naţional. Singurele drumuri pe care se poate circula fără rovinietă sunt cele din interiorul oraşelor-municipii sau reşedinţe de judeţ, drumurile prin păduri...

Titlul topicului e "Drumuri fără taxă", dar la fel de bine ar putea fi şi "Taxă fără drumuri". :)

#11
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 oNNly, on 08 septembrie 2019 - 15:58, said:

Deci ca sa inteleg chiar daca pe aplicatie setez drumuri fara taxa tot o sa platesc taxe?
Dacă caști ochii la Google Maps, vei vedea că singurele autostrăzi pe care vei merge sunt cele din Germania, deci nu vei plăti nimic în afară de combustibil și eventual hotel.

#12
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

 oNNly, on 08 septembrie 2019 - 15:58, said:

Deci ca sa inteleg chiar daca pe aplicatie setez drumuri fara taxa tot o sa platesc taxe?

Da. Pentru a ajunge la drumurile fără taxă, din oraşe sau păduri, trebuie să mergi pe un Drum Naţional cu taxă.

Edited by lupini, 08 September 2019 - 16:02.


#13
oNNly

oNNly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.01.2014

 Mr_nobody_, on 08 septembrie 2019 - 16:00, said:

Dacă caști ochii la Google Maps, vei vedea că singurele autostrăzi pe care vei merge sunt cele din Germania, deci nu vei plăti nimic în afară de combustibil și eventual hotel.
Ok asta am inteles ... In Franta daca nu voi circula pe autostrazi unde sa platesc la peaje o sa fie nevoie sa cumpar vigneta pentru restul de drumuri ?

#14
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 oNNly, on 08 septembrie 2019 - 16:04, said:

Ok asta am inteles ... In Franta daca nu voi circula pe autostrazi unde sa platesc la peaje o sa fie nevoie sa cumpar vigneta pentru restul de drumuri ?
În Franța nu există vignettă, Google Maps te va duce pe drumuri fără taxe, inclusiv autostrăzi fără taxe (prin Franța). În România există vignettă cam pe orice drumuri.

#15
oNNly

oNNly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.01.2014

 Mr_nobody_, on 08 septembrie 2019 - 16:11, said:

În Franța nu există vignettă, Google Maps te va duce pe drumuri fără taxe, inclusiv autostrăzi fără taxe (prin Franța). În România există vignettă cam pe orice drumuri.
Multumesc!

#16
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu stiu cum a facut Google sa-ti dea traseu gratuit ca ViaMichelin spune ca nu se poate. https://www.viamiche...uelConsumption=

#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006
In Germania nu s-a introdus taxa pentru autostrazi la masinile inmatriculate in afara tarii???

#18
oNNly

oNNly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.01.2014

 tytysor, on 08 septembrie 2019 - 16:54, said:

In Germania nu s-a introdus taxa pentru autostrazi la masinile inmatriculate in afara tarii???
Nu stiu!

 Paz, on 08 septembrie 2019 - 16:33, said:

Nu stiu cum a facut Google sa-ti dea traseu gratuit ca ViaMichelin spune ca nu se poate. https://www.viamiche...uelConsumption=
Pai seteaza filtrul sa evite drumurile cu taxa!

Edited by oNNly, 08 September 2019 - 17:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate