Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Polistiren de 20cm eps 100

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
1

#38
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Merg cu vata bazaltica de 20 cm .

#39
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Mergi dar nu ai bani... Pe vremea mea :) acum vreo 4 ani, la gata, sistemul cu vata era de fix 3 ori mai scump decat polistirenul cu aceeasi grosime. Acum sunt alte preturi. Faceti estimarile la gata.

#40
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View Postbobitzaaa, on 29 septembrie 2022 - 07:26, said:

Mergi dar nu ai bani...
Ce-ti mai place sa vorbesti degeabaPosted Image ca in las fierbinti !!!!
Nu am bani la cam ce vreau eu sa fac Posted Image  Dar am vata Posted Image

Attached Files



#41
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Eu i-am raspuns lui Marin. Tu poti sa iti iei de banii tai ce vrei: consoane, preshuri, becuri etc. :)

#42
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,374
  • Înscris: 06.06.2006
Din cate stiu, la vata trebuie tencuiala pe baza de var, nu de ciment, pt a nu aparea punct de roua.

#43
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
Buna ziua,

Sa cosideram ca o sa mergem pe varianta polistiren expandat EPS 80. Dupa fixarea acestuia, ce tencuiala decoarativa trebuie folosita? Am vazut ca exista tencuiala acrilica / silicatica / siliconica? Granulatie de 1.2 - 2 mm / 2.2 - 3 mm?

Bugetul este limitat.

#44
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Kretule, pare ca nu prea esti informat destul pentru sistemul ce il vei folosi. Poate doar pare.

Marin peste eps poti folosi orice decorativa vrei. Vata e mai pretentioasa pentru ca ii trebuie sa "respire". Eu am folosit decorativa Rofix Sisi peste Eps.

Daca bugetul este extrem de limitat poti folosi si decorativa la sac.

Pentru granulatie ceri monstre de culoare si granulatie. Alegi ce iti place.

#45
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Marin, bugetul este limitat pentru cei mai multi dintre noi.
Trebuie sa-ti faci un calcul clar pe fiecare tip de termosistem si asa alegi ce bugetezi.
Calitatea decorativei este in concordanta cu pretul. STO si Caparol costa mai mult decat Oscar. Decorativa la sac este o gluma. Granulatia decorativei 1-2 mm inseamna bob de orez, mai mare de 2 mm - scoarta de copac.
In urma cu 5 ani eu am ales : vata bazaltica (20 cm) de la Isover  si Werk (am evitat Rockwool pentru ca nu avea densitate constanta in volum), adeziv Weber P50 max2, dibluri si plasa, decorativa de la STO. Se putea mai ieftin daca alegeam polistiren, dar se putea si mai scump.
Daca alegi vata Rockwool, bine ar fi sa iei tot sistemul de la ei.
Daca optezi pentru EPS-80, cumpara polistirenul de la o firma consacrata.

#46
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
@ zamolxis01
Mulțumesc de răspuns.

Ca polistiren m-am raportata la Austrotherm eps 80.

In varianta de cu polistiren avem așa: fixare polistiren cu adeziv ;  polistiren; dibluri; plasa de armare; adeziv ( ( 1 singura mâna?) ; si in final decorativa. Rog sa ma corectați dacă am omis ceva.

O sa calculez pentru fiecare sistem in parte complet, si după sa pot decide mai clar. De altfel si alți colegi m-au sfătuit deja.

Dacă se fixează termosistemul pana la aplicarea decorative. In ce condiții se poate păstra așa? Ce perioada se poate aștepta? Sau nu este recomandabil?

#47
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,374
  • Înscris: 06.06.2006

View Postbobitzaaa, on 01 octombrie 2022 - 18:58, said:

Kretule, pare ca nu prea esti informat destul pentru sistemul ce il vei folosi. Poate doar pare.
?
Nu prea inteleg ce ai vrut sa spui. Eu nu voi folosi nimic. Am folosit deja, cand a fost cazul, grafitat de 15 cu 0,030 W/mk
Eu doar am spus ca vata e mai pretentioasa si sa aiba grija la tipul de tencuiala. Multi nu stiu si pun din aia pe baza de ciment, care nu respira cum trebuie.

#48
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
- Austrotherm este o alegere buna.
- Peste polistiren se dau 2 straturi de adeziv (in primul se prinde plasa, cel de-al doilea acopera complet).
- Studiaza si varianta prinderii polistirenului fara dibluri. In fisa Weber P50 max2 se specifica ca acest adeziv asigura prinderea polistirenului fara dibluri pana la o inaltime de 8 m. Daca ai casa parter, cred ca este bine sa folosesti un adeziv bun si eviti astfel dibluirea (gaurirea caramizii).
- Eu am aplicat decorativa la cateva zile dupa ce am aplicat plasa peste vata.

#49
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
@ zamolxis01
Ok, mulțumesc.

O sa ma interesez despre adezivul de Weber, nu am știut de acest aspect ca poți evita fixarea prin dibluri.

Casa este parter, înălțime: aprox 1m elevație + 3m zidarie = aprox 4m o sa fie înălțime.
Acoperișul o sa fie in 2 ape, iar zona de capete ale acoperișul probabil ca nu o sa o izolez + decorativa, o sa analizez si alta alternativa mai economică.

Legat de decorativa, eu ma gândeam dacă se poate aștepta cu aplicarea decorative pe o perioda mai lunga. Spre exemplu anul acesta izolez, aplic adezivul cu plasa si aștept 1 an de zile sa aplic decorativa.

#50
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Riscul teoretic al aplicarii decorativei mai tarziu esta ca apa poate patrunde sub polistiren, poate produce mucegai sau poate desprinde placa de pe zid.
Daca casa este tencuita, iar lipirea se realizeaza pe toata suprafata placii, riscul de mai sus scade considerabil.
In practica, am vazut oameni care au asteptat si 1 an de zile pentru a aplica decorativa, dupa ce au prins polistirenul. Si nu s-a intamplat niciun incident.

#51
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018
Sincer, nu intenționez sa tencuiesc pereții. Deci, izolarea va fi direct pe cărămida.  



#52
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
gresala maxima sa nu tencuiesti caramida....inainte de aplicare polistiren!

#53
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,374
  • Înscris: 06.06.2006
Daca e pusa drept, e  ok direct pe caramida.

#54
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
Cum a rămas cu diblurile? Ai mai pus sau nu? Eu sunt în stadiu de discuții cu meșterii pentru etapele următoare (casa e la roșu) și parca n-aș mai pune dibluri.
Am tot săpat pe net și părerile sunt 50-50. Nu mai zic ca am văzut ceva poze de la camere de termoviziune și diblurile alea erau deschise rău la culoare față de rest.
În plus habar n-aveam ca sunt asa scumpe. Ce naiba, e mai ieftin sa folosești un sac de adeziv per placa de polistiren decât 6 dibluri amărâte?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate