Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Porsche Taycan

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
1013 replies to this topic

#127
Sigmus

Sigmus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 25.11.2018
Cineva pe forum, cauta

Mda...se poate interpreta in multe feluri dar scopul final e acelasi...recordul..cum stie ca nu o sa iada din prima nu o poate face oficial ca nu are sens sa te faci.de ras aiurea...in fine...succes

"Model S on Nürburgring next week"


#128
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.09.2011
https://twitter.com/...463403971735553

#129
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,023
  • Înscris: 23.07.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6vQz_ucMRz4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E fain scula. La Navi am cam fost surprins, ma asteptam si aici la ceva gen satelite driving sau ceva 3D.

#130
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostHansolo, on 10 septembrie 2019 - 10:28, said:

Nu stiu, cine a zis? El nu.
Ești sigur că Musk nu a scris pe Twitter că va duce Model S pe Nurburgring săptămâna viitoare?
https://cleantechnic...-set-next-week/

#131
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,458
  • Înscris: 17.09.2007
Colegul tau a spus ,,Cine a zis ca Musk se lauda ca o sa bata recordul Taycan pe Nordschleife saptamana asta?"
Nu vezi nici o diferenta fata de a scris Musk pe twitter?

#132
Sigmus

Sigmus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 25.11.2018
Diferenta e ca musk a zis ca merge asa la plimbare :)) nu sa bata vreun record cum era postat de cineva cu 2-3pagini in urma.
In fine sa revenim la Taycam Production line
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A_cV4D2EX80?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#133
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View PostHansolo, on 10 septembrie 2019 - 19:02, said:

Colegul tau a spus ,,Cine a zis ca Musk se lauda ca o sa bata recordul Taycan pe Nordschleife saptamana asta?"
Nu vezi nici o diferenta fata de a scris Musk pe twitter?
Am înțeles, deci Musk vrea să demonstreze că Model S e inferior lui Taycan pe circuit. :)

#134
Sigmus

Sigmus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 25.11.2018

View Postfigo1988, on 06 septembrie 2019 - 12:42, said:

Cica duc astia Model S pe Nurburgring saptamana viitoare si incearca sa bata recordul lui Taycan. Nu au nici o sansa cu masina stoc, dar cu ea modificata, circuitul inchiriat in intregime si pilot au toate sansele. Model 3 Performance a scos 9:12 cu un Gigel la volan si in timpul unei sesiuni de circuit deschisa publicului.

Parerea mea e ca Model S nu are nici o sansa contra lui Taycan in varianta stoc, Porschele e construit ca masina sport, Model S nu prea. Dar, cu niste modificari destul de simplu de facut pentru o companie auto, cred ca pot sa-i bata timpul de circuit. Sigur, ca dupa aceea vor veni oameni (pe buna dreptate) si vor zice ca Model S nu era varianta de productie, dar maketing-ul deja isi va fi facut treaba.



Datele WLTP sunt tocmai din omologare.  De unde stii eficienta motorului la Tesla, respectiv la Taycan? :)

Postarea initiala ca sa va liniștiți si sa sa treceti mai departe.
Musk a trimis in concediu in Germania  o tesla, nu sa stabileasca vreun record...am corectat eu

#135
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postfigo1988, on 09 septembrie 2019 - 22:07, said:

Și o confirmare a acestui fapt ar fi fost lansarea modelul de baza de Taycan la performante superioare și la un preț mai bun fata de model S. Nu au făcut-o, au preferat să creeze încă o nișă in piata mașinilor electrice decât să concureze in cea deja existentă. Vor lua niște clienți și de la Tesla și foarte mulți de la masinile clasice.
Stau si ma mir de ceea ce citesc, Figo, parca i-as citi pe altii. E vina mea, nu e a ta

Porsche nu va fi niciodata pe acelasi segment cu Tesla, pe aceeasi nisa.
E ca si cum te-ai mira de existenta Porsche cand exista STI

View Postfigo1988, on 09 septembrie 2019 - 22:07, said:

Nu înțeleg de ce unii o tot dați înainte cu Apple și Android. Analogia este greșită. Nu poți avea o companie mare de mașini vânzând mașini de 180k de dolari. Telefoane de 1000$ își permite insa cam oricine în lumea civilizată, mai ales cand vin in pachete cu abonamente. Că atare, Porsche și VAG vor trebui să scadă prețul pentru a vinde volume mai mari.
Cum adica? Compania aia mare de masini vinde si de 300k bucata.
Iar analogia Apple / Android am invatat-o de la voi, de pe vremea cand o foloseati Apple / Nokia / Amazon
E nasola, zici?

View Postfigo1988, on 09 septembrie 2019 - 22:07, said:

Și reiau întrebarea. Cum ar arata un Taycan de 90k dolari ținând cont de ce știe cel de 180k de dolari?
LOL. Absolut ridicol pentru un fan Porsche. Si-ar fi pierdut clientii si renumele. Ar fi fost un fiasco pe termen mediu si lung

View PostSigmus, on 10 septembrie 2019 - 19:16, said:

Postarea initiala ca sa va liniștiți si sa sa treceti mai departe.
Musk a trimis in concediu in Germania  o tesla, nu sa stabileasca vreun record...am corectat eu

Te inseli. Tesla aia e furata de aia de la Porsche s-o desfaca si sa vada cum este construita o masina electrica adevarata

#136
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Interiorul la Porsche arata superb 8n comparatie cu cel de la Tesla, sau mai ales tesla 3. Este dintr.un alt film.

#137
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostSigmus, on 10 septembrie 2019 - 19:09, said:

In fine sa revenim la Taycam Production line
- Si ce zici ca lucrezi?
- Mangai masini Porsche 8 ore pe zi!

#138
Sigmus

Sigmus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 25.11.2018
Uneori si Porsche da...


#139
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postvalitudor, on 10 septembrie 2019 - 19:33, said:

LOL. Absolut ridicol pentru un fan Porsche. Si-ar fi pierdut clientii si renumele. Ar fi fost un fiasco pe termen mediu si lung

Lor le-ai spus asta? Stii ca au promis sa imite gama de la Panamera, nu? Adica incepand de pe la 80k $ si pana la 180k $. Deci cum crezi ca o sa fie Taycan-ul de 80k $ pe care Porsche l-a promis?

#140
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,131
  • Înscris: 13.11.2017
Din cate vad vanzarile de Porsche au scazut anul trecut dar au scazut si mai dramatic in acest an.

http://carsalesbase....s-data/porsche/

Oare o masina de 180k Euro le va revitaliza Posted Image ?
Cred ca au fost sfatuiti de experti ca valtudor ca trebuie sa o scoata cat mai scumpa ca sa nu le scada prestigiul asa cum faceau modelele de 50k Euro

Edited by Ford4, 11 September 2019 - 14:38.


#141
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postvalitudor, on 11 septembrie 2019 - 13:56, said:

Am crezut ca am trecut de "bariera" celor 80k. Cei care pretind ca Porsche ar fi promis Taycanul la 80.000 euro habar n-au limba engleza. Cel putin asa deduc eu din citatele lui Hansolo. Daca ai alt citat unde Porsche promite explicit Taycan la 80k te ascult, pana atunci recomand niscai cursuri de l engleza sau google translate

Limba engleza nu prea stiu, ma inteleg mai mult prin semne cand merg la Autosport, ma dor si mainile, de asta merg la sala.

Sa imi spui daca te mai pot ajuta cu niste cautari Google. https://www.thedrive...be-called-turbo

Attached File  https___s3.amazonaws.com_the-drive-staging_message-editor%2F1545849575734-dvxiesawwae6x4b.jpg   189.33K   21 downloads

Edited by figo1988, 11 September 2019 - 14:53.


#142
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Tu ai acțiuni și la ăștia , nu se pune.

#143
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postfigo1988, on 11 septembrie 2019 - 14:52, said:

Limba engleza nu prea stiu, ma inteleg mai mult prin semne cand merg la Autosport, ma dor si mainile, de asta merg la sala.
E clar ca o stii mult mai bine decat altii. Ok, pe mine m-ai convins ca Porsche a anuntat Taycan-ul la aproape jumatate de pret fata de ce a scos.
Totusi nu prea inteleg cum o masina cu 2,8 - 3.0 secunde 0-100 ar putea fi vanduta la 80k-100k dolari

Edited by valitudor, 11 September 2019 - 15:01.


#144
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfigo1988, on 11 septembrie 2019 - 14:52, said:

Sa imi spui daca te mai pot ajuta cu niste cautari Google. https://www.thedrive...be-called-turbo

$90k in SUA (banuiesc ca pretul din articolul ala e SUA pentru ca l-a exprimat in $) ajunge cam 100.000Euro in Romania aplicand TVA-ul de 19% si conversia USD/EURO.
M-am uitat rapid la Panamera:
  • Panamera SUA: From $ 87,200.00
  • Panamera Romania: de la 103.337,22 EUR
80.000Euro cu tot cu TVA e departe de realitate dar un model RWD mai chel pe la 100-110k Euro nu-l vad imposibil.
La fel e si cu Telsa Model 3 care e pe la $35k in SUA dar cu TVA si curs USD/EURO poate ajunge pe la 42-45k Euro in EU.

Edited by MembruAnonim, 11 September 2019 - 15:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate