Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Camera de supraveghere IP Wireless Zenteko™ cu filmare 360°- SMV350N

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010
Salut!

Vreau sa achizitionez o camera de supraveghere, de interior/exterior, pentru a o amplasa pe tavanul palierului pe care se afla apt.-ul meu, sa imi supraveghez usa de la intrarea in apartament cand nu sunt acasa, iar modelul acesta Camera IP Wireless Zenteko™ cu filmare 360° SMV350N, mi-a atras atentia. (Nu pot insera link.)

1. O are cineva? Imi puteti spune cum functioneaza?

2. N-am mai folosit pana acum o camera de acest tip.
Trebuie conectata permanent la priza si la net, wireless? Transmite live imagini pe telefon? cum functioneaza acest tip de camera?

3. E o alegere potrivita? daca nu, catre ce model sa ma indrept?
Mi-ar trebui una fara fire, mica, cu autonomie de macar 2-3 saptamani (cand sunt plecat din oras) si eventual doar conectare la net folosind routerul din casa, care sa ramana in priza + transmitere a imaginilor pe telefon.

Edited by B0gdan9, 05 September 2019 - 13:34.


#2
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Cum nu ai dat un buget Eufy, Arlo, Ring, Blink

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si mica, sa mai si lumineze noaptea, sa tina 3 saptamani, nu exista. Plus ca exista riscul sa ti-o fure careva. Musai macar un cablude alimentare, dar daca tot ai de tras un cablu, mai bine tragi un utp, prin care si alimentezi o camera ip, fara wireless. Ambele se pot conecta la routerul tau din casa, daca nu e prea departe de usa.

#4
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010

 rumegus, on 05 septembrie 2019 - 14:32, said:

Si mica, sa mai si lumineze noaptea, sa tina 3 saptamani, nu exista. Plus ca exista riscul sa ti-o fure careva. Musai macar un cablude alimentare, dar daca tot ai de tras un cablu, mai bine tragi un utp, prin care si alimentezi o camera ip, fara wireless. Ambele se pot conecta la routerul tau din casa, daca nu e prea departe de usa.

Cam mult cer,nu? Posted Image Merci pt raspuns. Eu sunt paralel cu aceasta categorie de "jucarii" si cu IT-ul, imi poti explica pe inteles, simplu, cum functioneaza aceste camere? De ex., nu am idee ce reprezinta un "utp" sau "camera ip" Posted Image Routerul este la cca 2.5-3 m de usa.

Cand o sa ai timp, daca vrei, poti te rog sa imi si exemplifici sa inteleg cum functioneaza camerele acestea? De ex., sa imi dai un exemplu de camera care crezi tu ca merita cumparata si cum o pot face sa functioneze astfel incat sa primesc imagini pe tel. daca e miscare neobisnuita la usa mea.

Edited by B0gdan9, 05 September 2019 - 21:29.


#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
o camera ip, are placa de retea, la fel ca un pc, se poate conecta la net, prin router, wireless, sau cu cablu de net (utp), de aici si denumirea de ip.  De recomandat, nu stiu ce sa recomand, sunt o gramada de modele, la o gramada de preturi. Ar trebui una sa aiba si leduri ir, sa vada si pe intuneric. Sa vezi fata omului,ar trebui montata jos, dar sigur se va fura repede. Daca o montezi in tavan, nu vei vedea fata infractorului, ca astia umbla cu sapca cu cozoroc, gluga, capul aplecat, o sa-i vezi doar ceafa, eventual. Ar mai fi o varianta, au chinezii camere montate intr-un bec cu led. Se insurubeaza in dulie normala, se alimenteaza de la 230V, o puindeasupra usii, ledurile lumineaza, camera filmeaza, ai sanse sa nu se prinda lumea ca e camera, vor crede ca e doar un bec, sa vezi seara cand vii acasa.

#6
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010
Multumesc mult, acum incep sa inteleg modul de functionare, insa ca si sursa de curent, cum functioneaza? Au baterii? Scuze daca intreb prostii... dar intelegi ideea.

Am vazut modelul acela de tip bec, e interesant si nu multi stiu ce e de fapt, dar tot trebuie dat gaura in perete si tras fir electric pt dulia in care se infileteaza.

As vrea o camera care sa functioneze conectata la net wireless, dar fara alte cabluri de alimentare, alte gauri in pereti etc.

Ai dreptate ca trebuie montata a.i. sa vada de jos in sus, dar la bloc nu prea ai cum, poate intr-un ghiveci cu flori, dar nu pot pune unul la usa, as fi singurul pe palier cu... ghiveci la usa! :)

Daca nu exista varianta wireless, care sa functioneze fara conectare si la priza, ma gandesc acum la un model pe care l-am mai vazut online mic, rotund... de pus deasupra soneriei... hmm, dar tot nu svap de gaurit pereti, nici cu asta...

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sa tina bateria doua saptamani, sa alimenteze  si placa wireless si niste leduri ir, doar daca-i pui baterie de tractor,dar pe aia o fura mai repede decat camera. Ar mai fi varianta camerei ce se monteaza in locul vizorului, e alimentata din interior, nici nu bate la ochi, dar trebuie sa fie aprinsa lumina pe scara, eventual bec cu senzor de miscare pe casa scarii.
O gaura deasupra usii nu e mare scofala, cu o rotopercutanta se da in doua minute, mai ales ca schimbi si usa, meseriasii sigur vin cu scula.

#8
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Cu grija daca camera este montata in afara proprietatii personale (mai exact in condominium) mai ales daca unghiul de vedere filmeaza si usile vecinilor. Acest aspect intra in conflict cu legea 677 referitoare la spatiul privat (deschiderea usii vecinilor echivaleaza cu filmarea intr-un spatiu privat). Daca vreti totusi sa montati acea camera in fata usii atunci este necesar acordul tuturor vecinilor (si daca nu ma insel trebuie informare la intrarea in bloc).

Rezonabil ar fi sa montati o camera care filmeaza prin vizor (evitand desigur cele mentionate in paragraful anterior), eventual atasata cu magneti de usa (metalica). Puteti "propune" inlocuirea lampilor de pe holuri cu unele cu senzor si astfel veti avea iluminarea necesara doar ca, in acest caz, trebuie sa debifati ajustarea automata a luminozitatii camerei video (castigati cateva secunde). Alta varianta ar fi folosirea acestei camere pe un suport inclinat astfel ca sa filmeze strict usa apartamentului propriu si evitand zona scarilor, O solutie destul de limitativa, mai ales ca filmeaza "din spate".

#9
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010
Am inteles, multumesc.
Vecinii de pe palier n-au nicio problema in acest sens, pe sdministrator l-am anuntat de intentia mea , chiar acesta sugerandu-mi sa iau un model cu rezolutiemare, sa se vadabine, iar la o sectie de politie am pus peoblema aceasta, iar cei de acolo au zis ca nu-i nicio problema.

Ma intereseaza strict cine vine la usa mea, de aceea o montez. Filmand la 360 grade, oare voi reusi sa o fac sa filmeze doar usa mea? Poate daca o montez pe peretele de vis a vis de usa...

N-am inteles daca modelul acesta de camera trebuie conectata permanent la o priza din casa, caz in care ar ingreuna montajul...

Am gasit recent superglue in butucul usii, fara sa fi avut vreun conflict cat de mic cu careva recent sau vreodata, de cand stau in acel bloc...

Edited by B0gdan9, 08 September 2019 - 00:17.


#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
In principiu, ti s-au explicat avantajele si dezavantajele tuturor variantelor. Pt mai multe idei, ar trebuinsa stim cam cum arata holul de pe casa scarii, cum sunt amplasate usile, care e pozitia usii tale. Repet, cu un suspect filmat de sus, sau din spate, nu rezolvi mare lucru, doar daca e un vecin f bine cunoscut, care are doar o singura haina in care se imbraca zi de zi, inclusiv cand vine sa bage lipici.

#11
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010
@rumegus: Pana la urma acest model de camera despre care intreb sau unul similar trebuie conectat la priza permanent pentru alimentare cu energie electrica?sau poate functiona independent de aceasta, cel putin un timp? Inteleg ca routerul trebuie sa fie in priza, iar conectarea cu acesta se face wireless.

Referitor la hol, acesta este lung, cu apt. de o parte si de alta. Practic apt urile sunt fata in fata, la o distanta de 2m. O camera de tip vizor nu cred ca pot monta, avand in vedere ca usile sunt atat de aproape si fata in fata. Practic, cand vecinul iese din casa, camera poate inregistra 1-2 secunde ce e in casa lui, ceea ce nu e de dorit. Pe mine ma intereseaza usa mea, in principiu , daca mai revine cel care a pus anterior superglue-ul. Eu acum schimb usa, pentrui ca butuc compatibil cu broasca pe care o are nu am gasit si banuiesc si ca broasca s-a defectat in momentul cand cel de la deblocari usi l-a scos fortat (l-a rupt in doua, nu reusea sa il scoata deloc). Daca ma trezesc iar cu superglue in butucul usii?!

Am o banuiala, dar e doar o banuiala, fara sa vreo dovada; deasupra apt ul meu se inchiriaza; recent,mi-a spus proprietarul, au fost chiriasi care au stat pt scurt timp, perioada in care i-au facut deranj in casa, ca urmare el nu le-a mai inapoiat acea garantie care se da la inceput, cand inchiriezi. Probabil au vrut sa se razbune pe proprietar si or fi trimis pe altul, care a incurcat etajele si usile. Dar repet, e doar o supozitie... avand in vedere ca eu nu am conflict cu nimeni in bloc sau in afara lui si nici nu am avut recent sau de cand stau in bloc.

Am vecini in varsta.... de la politie mi-au zis ca e posibil sa fie o gluma proasta din partea unor copii, dar nu cred, pentru ca era si hartie bine indesata in butucii usii, pe care cu greu am scos-o. Nu avea un copil forta necesara sa indese acea hartie asa puternic. Ca urmare, ma tot gandesc cum sa supraveghez usa. Am anuntat si administratorul, am vb si la politie despre aceasta intentie... pare sa fie ok, insa nu m-am decis asupra camerei si cum trebuie amplasata, sa nu fie discutii ulterior. Mi-a atras atentia aceasta de care intreb in prima postare, pare mai simpla si eficienta. Dar trebuie conectat si la priza?! nu am inteles inca...

Edited by B0gdan9, 08 September 2019 - 08:26.


#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ar trebui sa pui o camera la capatul coridorului, astfel se vede orice miscare, fara sa vada camera in locuintele vecinilor. In rest, vezi ce camera te intereseaza, in descrierea lor scrie daca are baterie, cam cat tine, dar nu te baza pe acel "pana la x ore", de regula e cam un sfert. Apoi, daca bate wifi pana la routerul tau, daca in locul unde e camera ai posibilitatea de a alimenta.

#13
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010

 rumegus, on 08 septembrie 2019 - 08:36, said:

Ar trebui sa pui o camera la capatul coridorului, astfel se vede orice miscare, fara sa vada camera in locuintele vecinilor. In rest, vezi ce camera te intereseaza, in descrierea lor scrie daca are baterie, cam cat tine, dar nu te baza pe acel "pana la x ore", de regula e cam un sfert. Apoi, daca bate wifi pana la routerul tau, daca in locul unde e camera ai posibilitatea de a alimenta.

E o idee buna, in capatul holului, dar problema e cum conectez eu camera la o priza. Pe baterii nu gasesc la noi. Sa zicem ca routerul isi face treaba, sunt aproape de capatul holului, dar cum fac cu priza... vad ca trebuie conectata si la priza... N-as fi vrut sa mai gauresc peretele .... alte gauri, alte cabluri. As fi vrut sa pot s-o fixez pe hol, iar in casa , doar routerul sa fie in priza...

Edited by B0gdan9, 08 September 2019 - 09:06.


#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Dupa 12 postari,tu tot mai vrei pe baterie, care sa tina doua saptamani. Crezi ca daca repeti de 50 de ori textul asta, o sa apara din cer o supercamera din asta? Pe hol exista iluminat, exista doze, de acolo s-ar putea trage fire pt camera,daca camera e tip bulb camera. Daca e alt tip de camera mai necesita si un alimentator care complica problema, tentatia de furt creste. Cel mainconvenabil, tot gaura din perete rezolva problema, camera pusa cu cativa metri mai incolo de usa, firul, eventual in patcablu cu banda autoadeziva, sa rezolve si estetica problemei.

#15
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010

 rumegus, on 08 septembrie 2019 - 11:25, said:

Dupa 12 postari,tu tot mai vrei pe baterie, care sa tina doua saptamani. Crezi ca daca repeti de 50 de ori textul asta, o sa apara din cer o supercamera din asta? Pe hol exista iluminat, exista doze, de acolo s-ar putea trage fire pt camera,daca camera e tip bulb camera. Daca e alt tip de camera mai necesita si un alimentator care complica problema, tentatia de furt creste. Cel mainconvenabil, tot gaura din perete rezolva problema, camera pusa cu cativa metri mai incolo de usa, firul, eventual in patcablu cu banda autoadeziva, sa rezolve si estetica problemei.

Intreb de 50 de ori pentru ca daca tot raspunzi, nu raspunzi la tot ce intreb. Oricum, iti multumesc ca ti-ai luat din timpul tau sa imi dai informatii privind problema mea.

Bun, dau gaura in perete, montez camera, dar cablul care o conecteaza la priza din casa, ar trebui sa fie de cativa metri,nu? Ce fel de cablu este? cum se numeste? sa stiu daca gasesc. Cel care vine in cutie are cel mult 1m (am urmarit cateva filmulete de prezentare a catorva modele). As vrea sa iau un model de interior, sa fie cat mai mic, sa nu atraga prea mult atentia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate