Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Contract de arenda...solutie pt incheiere/intrerupere/reziliere?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
TheSpecialOneZzz

TheSpecialOneZzz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.12.2022

View PostADAMCLISI-2020, on 23 iunie 2021 - 20:12, said:

In NCC este stipulat :
Art. 1.848.
(1) Contractul de arendare se reînnoiește de drept, pentru aceeași durată, dacă niciuna dintre părți nu a comunicat cocontractantului, în scris, refuzul său cu cel puțin 6 luni înainte de expirarea termenului, iar în cazul terenurilor cu destinație agricolă, cu cel puțin un an.

Dacă arendasul avea obligatia contractuala de a notifica cu 1 an inainte dorința de a prelungi sau nu contractul, si nu si-a respectat aceasta obligatie, atunci se procedeaza tot conform art. 1848?

#56
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007
V-as ruga sa ma ajutati cu un sfat la situatia de mai jos:
In sudul tarii detin un teren, mostenire de 7ha. S-a perindat pe la trei arendasi, fiecare a avut cate o buba, in sensul ca unul a dat faliment, iar ceilalti au renunta la contract din diverse motive. Am reusit sa inscriu terenul la un arendas care este si ruda prin alianta. Am convenit intre timp sa i-l vand, anul trecut, prin octombrie, dupa care a urmat toata metodologia, afisare pret la primarie, obtinut in final toate avizele. Problema este urmatoarea : in luna octombrie , pretul in zona era 17.000 lei/ha, acum, in ianuarie a devenit 25.000/ha. Luni ar trebui sa vorbesc cu el sa-i spun ca nu-l mai pot da la acel pret, as avea o pierdere de mai mult de 10.000 euro. Sunt alte asociatii care-mi ofera acest pret, insa, contractul cu el este pana in 2031,si este stipulat urmatorul lucru " . În cazul în care arendatorul va solicita încetarea contractului de arendă înainte de durata stabilită la art. 3.1. din prezentul Contract, precum si in cazul in care va notifica arendasului denuntarea unilaterală a prezentei conventii pe parcursul anului agricol, acesta se angajează să plătească arendasului, cu titlu de daune - interese, o sumă egală cu valoarea de piată a cantității de cereale pe care arendasul ar fi putut să o recolteze de pe suprafata arendată până la data încetării contractului si valoarea sumelor avansate de către arendas până la momentul denunțării contractului pentru înființarea culturilor agricole existente pe suprafata de teren arendată."
Ce sanse am sa vand terenul la alta asociatie ? Nu am nimic sa reprosez acestui om, mi-a dat la timp banii pe produse, dar nu pot avea totusi o paguba de 10.000 euro. Am gasit pretul cu care el a afisat la primarie cele trei loturi, iar unul din loturi e la un pret mult mai mic decat cel comunicat catre mine ( l-am imputernicit sa se ocupe de acte, doua loturi sunt la pretul la care ne-am invoit, cel de-al treilea, cel mai mare are un pret mai mic de vanzare ).
Ma refer din pct de vedere legal, vis-a-vis de pretul afisat la primarie, se mai poate face ceva? Sau trebuie sa reiau procedura in caz ca vreau sa vand cu un pret mai mare ? Asta insemnand reluat totul, afisare, MAPN si unde s-a mai dus informarea.....

Multumesc ,

#57
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Candva cuvantul dat era sfant.
Astazi te vand toti pentru o paine mai mare.
Acum te inteleg si pe tine. 10000 de euro e o suma cat de cat maricica.

Incercati sa renegociati cu primul.
Asa se face treaba.
Daca refuza sau chiar nu poate oferi o suma cat mai rezonabila atunci vindeti celui care da mai mult

#58
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007

View PostRavasy, on 08 ianuarie 2023 - 16:55, said:

Candva cuvantul dat era sfant.
Astazi te vand toti pentru o paine mai mare.
Acum te inteleg si pe tine. 10000 de euro e o suma cat de cat maricica.

Incercati sa renegociati cu primul.
Asa se face treaba.
Daca refuza sau chiar nu poate oferi o suma cat mai rezonabila atunci vindeti celui care da mai mult


Problema mea este ca ma poate obliga la plata daunei, iar pentru cei 8 ani ramasi , ar veni chiar 10.000 euro. Nu stiu daca se supara persoana, daca am de ales, sau exista o portita de "scapare".

Ma interesa daca trebuie sa depun din nou actele la primarie daca vreau sa vand la altcineva ? Sau, odata acceptat faptul ca pot vinde terenul ( aprobat de mapn si unde a mai fost depus dosarul ), e batut in cuie ?
Este foarte greu cand nu esti in domeniu si incerci sa afli una, alta de pe oriunde. Viata mi-a demonstrat ca nimeni nu te invata......trebuie sa treci prin valtoare ca sa stii adevarul. Am vecini care au vandut si ei si nu vor sa spuna nimic, nici pret, nici cui au vandut.
Sunt o persoana de cuvant, dar inflatia e atat de mare incat nu mai pot accepta pretul.

#59
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Putin e de vina

#60
lili2007

lili2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 02.08.2007
Mai am o ultima intrebare, in mod normal daca vand terenul arendasului la care sunt, este obligat sa-mi plateasca produsele pe anul in curs avand in vedere ca s-a folosit de teren ?
multumesc,

#61
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Normal. Si de teren si de subventie.

#62
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Dacă arendasul nu a depus oferta de cumpărare cat timp a fost depusa oferta de vânzare puteți vinde oricui la un preț mai mare sau egal

Poți inclusiv sa anulezi procedura de vânzare

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate