Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Contract de arenda...solutie pt incheiere/intrerupere/reziliere?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005

View Postgvest, on 09 septembrie 2019 - 11:11, said:

El imi dadea 110 si marire acum de 20% de cand va expira actualul contract....dar in zona se ofera 160-200 in functie de cat teren ai, unde il ai, cat de bine negociezi, etc.
Motivul e ca il spera sa il tina tot la o arenda mica inca 5 ani. Si evident, intre timp a facut schimburi de terenuri cu alte firme, au comasat cat au putut (asta nu ar fi o problema nici cu noul arendas, o sa schimbe intre ei pe urma).
110 ce?

View Postunderb, on 09 septembrie 2019 - 14:48, said:


Se pare ca initiatorul nu e singurul care nu a inteles contractul.

Pt cine nu e clar, omul a dat pamantul pe 5 ani. Daca nu vrea sa prelungeasca cu inca 5 ani trebuie sa anunte cu minim 1 an inainte. El daca anunta acum, sau peste un an sau peste 3 ca vrea sa anuleze contractul primeste pamantul inapoi peste 5 ani si 5 luni nu la 1 an dupa notificare.
Intr-un fel contractul e ok. Ala cumpara utilaje, face lesinguri si asa mai departe. Chestiile astea nu merg de pe un an pe altul. Pe de alta parte, daca vreia sa fie corect, putea sa fie pana la capat si sa explice clar chestia asta dar nu a facut-o pt ca nu toti ar fi semnat.

Initiator, poti rupe contractul daca nu se respecta alte clauze. Pe chestia asta din topic, nu ai ce sa faci ca ti-ai asumat-o.
N-are a face ca a inteles sau nu. Daca arendasul tine cu dintii de contractul ala tot va pierde terenul. Plus de asta nu stiu cat de legala e prelungirea asta automata. Cel mai bine e sa ii dai arendatorului cat dau si celilalti si sa iti vezi linistit de treaba. Da', ma rog, unii au impresia ca se imbogatesc cu cateva zeci de lei...

L.E. Prelungirea automata e legala. E trecuta explicit in codul civil.

Edited by tauru242, 09 September 2019 - 19:00.


#20
dan_mesterel

dan_mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,652
  • Înscris: 06.02.2008
Este adevărat ca se reînnoiește de drept, dar fără contract nou, care sa fie in perioada de valabilitate, si arendașul este descopert: nu va putea cere subvenție, nu se poate folosi de contractul respectiv pentru obținerea de fonduri.

#21
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
Mai este o clauza in contract, la capitolul Incetarea Contractului care spune ca, "contractul se poate prelungi cu acordul partilor" care se cam bate cu clauza aceea prin care contractul se poate prelungi automat...Adica ori se cere acordul partilor ori se prelungeste automat. Daca acordul unei parti nu exista, atunci nu poate fi intrerupt cu aceasta clauza de la "Incetarea contractului" ?
Pun pariu ca nimeni nu a stat cu ochii pe contract sa vada acea clauza si sa isi aminteasca de acel "cu cel putin 1 an inainte", nu mai spun de persoanele in varsta, la 70-80 de ani...cat inteleg ele din ce scrie acolo...

Practic, daca eu doresc sa continui cu aceasta firma dar vreau sa imi renegociez termenii, ar trebui mai intai sa le depun notificare cu cel putin 1 an inainte in care sa le zic ca nu mai vreau sa continui cu ei si apoi sa negociez continuarea contractului, altfel mi se va prelungi automat in aceleasi conditii, eventual cu o marire din partea firmei, la mila Domnului...

#22
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 11.08.2003
Ce ai rezolvat pana acum de cand ai expus problema aici?
Ai fost sa vorbesti cu el, cu un avocat, cu sfatul satului, cu Doamne-Doamne, cu cineva??!

#23
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
Am vorbit cu un avocat, de rezolvat inca nu am rezolvat nimic.

#24
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Pt apia nu trebuie sa fie valabil pana la 31.12, trebuie sa fie valabil la depunerea cererii.
In al doilea rand, vezi conditiile de renegociere ( pret ).Notifica-i de pretul pe care il doresti.

#25
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 11.08.2003
Daca lasi timpul sa treaca nu mai scapi inca 6 ani.

#26
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Pana la urma cât primești acum și cât ai vrea?

#27
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Exact, si ce suprafata este ?

#28
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
110 pana in februarie 2020, 135 de la anul incolo e propunerea lor de marire dar as lua lejer 160-180 de la altii
nu are importanta suprafata, ar trebui sa dau si alte detalii, e suficient cat am zis pana acum
Edit: nu ar fi problema cu comasarea, toti au schimburi in zona, deci se poate rezolva si asta
Edit 2: Ar ajuta cumva faptul ca sunt mai multe persoane in situatia asta si ar vrea mai multi sa nu prelungeasca contractele? toate expira in aceeasi data...aproape toate

Edited by gvest, 27 September 2019 - 14:15.


#29
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
A mai intrebat un coleg...110... CE ANUME?  Ron, euro, kg/ha...

#30
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Eu cred ca sunt euro, ca altfel nu imi explic.

In fine, sa-ti dea si ala 160, si aia e.

#31
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 11.08.2003
de regula sunt lei. :)

#32
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
110,  fie și euro e puțin pentru un ha de teren

#33
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Ca fapt divers, astazi am fost si eu la cel caruia i-am dat pamantul in arenda pentru a ridica cota ce imi revine, adica 750 kg de porumb sau grau/ha. E mult, e putin?
Anul viitor se va incheia contractul de arenda si trebuie sa renegociez. Ma documentez.

#34
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Conteaza mult zona unde este pămîntul char și suprafata, în jud Călărași sare de 1000kg/ha și ajunge chiar la 1800kg/ha. Eu dau 1300kg/ha dar am contract cu o societate pe suprafața de 30ha cu arendă de 1000lei/ha

#35
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
In alte zone se plateste arenda 600 kg la ha sau 360 lei

#36
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
In jud arad arenda este 200-250eur/ha. In cel mai bun caz gasesti echivalent subventie.

Edited by savantu, 29 September 2019 - 14:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate