Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Contract de arenda...solutie pt incheiere/intrerupere/reziliere?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
O cunoscuta firma care activeaza in Romania a strecurat o clauza in contractele de arendare care suna cam asa:

"In temeiul art.1848 Cod civil republicat 2011, contractul de arendare se reinnoieste de drept pentru aceeasi durata, daca niciuna dintre parti nu a comunicat cocontractantului, in scris, refuzul sau cu cel putin 1 an inainte de expirarea termenului"

Bun, e simplu, se depune o notificare cu cel putin 1 an inainte si astfel se incheie contractul (atunci cand expira)...

Dar daca nu am observat chichita asta la timp si am intrat in ultimele cateva luni de contract se mai poate opri?
Contractul meu e semnat pe 6 ani...si cei 6 ani expira peste 5 luni.

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011
Eu zic ca nu, atat timp cat ai asta in contract. Doar sa te intelegi cu ei, dar nu prea cred ca vor accepta, dar incearca mai mult de nu, nu vor spune.

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
nu e logic ca "cu cel putin 1 an inainte de expirarea termenului"?!
chiar nu vad rostul intrebarii, ca sa nu zic atfel. daca scria acolo
"cu 5 luni inainte de cei 6 ani sau cand isi aduce aminte cine ar
trebui sa-si aduca aminte"...era altceva.

Edited by dygey, 05 September 2019 - 10:17.


#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 gvest, on 05 septembrie 2019 - 10:05, said:

O cunoscuta firma care activeaza in Romania a strecurat o clauza in contractele de arendare care suna cam asa:

"In temeiul art.1848 Cod civil republicat 2011, contractul de arendare se reinnoieste de drept pentru aceeasi durata, daca niciuna dintre parti nu a comunicat cocontractantului, in scris, refuzul sau cu cel putin 1 an inainte de expirarea termenului"

Bun, e simplu, se depune o notificare cu cel putin 1 an inainte si astfel se incheie contractul (atunci cand expira)...

Dar daca nu am observat chichita asta la timp si am intrat in ultimele cateva luni de contract se mai poate opri?
Contractul meu e semnat pe 6 ani...si cei 6 ani expira peste 5 luni.
consulta si un avocat. E anormala clauza aia precum si lungimea contractului. Mai bine pe 2 ani maxim.

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011
Clauza este foarte normala, lungimea contractului poate fi si de 10 ani, la fel foarte normala atat timp cat ambele parti s-au inteles. Contractul poate fi reziliat la orice ora, dar risti sa fi dat in judecata si sa platesti daune/penalizari. In rest nu e nici o problema. Mai multe detalii gasesti si aici (http://www.rasfoiesc...I-DE-AREN18.php)

#6
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 gvest, on 05 septembrie 2019 - 10:05, said:

"In temeiul art.1848 Cod civil republicat 2011, contractul de arendare se reinnoieste de drept pentru aceeasi durata, daca niciuna dintre parti nu a comunicat cocontractantului, in scris, refuzul sau cu cel putin 1 an inainte de expirarea termenului"

Normal, clauza de reziliere este de 30 de zile, numai ca, in agricultura.. nu poti denunta contractul peste noapte.. arendasul cultiva si el terenul toamna pentru primavara viitoare, isi face calculul economic de toamna asta pentru toamna urmatoare.. Din punct de vedere economic clauza are o justificare.. nu stiu cat e de legala.. dar are justificare obiectiva.

In mod normal, vreo 6-8 luni e un ciclu de recolta... asa ca... poate ar fi si 6 luni suficient.

Edited by Kres, 05 September 2019 - 10:43.


#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Adica arendasul curata terenul, ara, seamana, baga ingrasamant, irigatii, pe cand sa recolteze, apare initiatorul ca vrea pamantul inapoi.

#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007

 gvest, on 05 septembrie 2019 - 10:05, said:

a strecurat o clauza
Clauza aia nu e "strecurata", e scrisa in limba romana. Se presupune ca cel care semneaza un contract il citeste si il intelege.

#9
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
@gvest de ce vrei sa îl reziliezi?
E normal sa notifici cu un an înainte pentru că arendasul poate face unele lucrări pe terenul tau, lucrări care costă. In rest, mergi și vorbește cu arendasul cu siguranță se poate rezolva amiabi.

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 business11, on 05 septembrie 2019 - 10:22, said:

Clauza este foarte normala, lungimea contractului poate fi si de 10 ani, la fel foarte normala atat timp cat ambele parti s-au inteles. Contractul poate fi reziliat la orice ora, dar risti sa fi dat in judecata si sa platesti daune/penalizari. In rest nu e nici o problema. Mai multe detalii gasesti si aici (http://www.rasfoiesc...I-DE-AREN18.php)
termina cu generalizarile, cum sa fie normala o clauza care sa te bage AUTOMAT inca 10 ani intr-un contract? e abuziva pana la dumnezeu

 crocko.dilul, on 05 septembrie 2019 - 20:19, said:

Clauza aia nu e "strecurata", e scrisa in limba romana. Se presupune ca cel care semneaza un contract il citeste si il intelege.
mai sa fie, de aia au fost declarate abuzive pana acum sute/mii/milioane de contracte, de la banci, institutii de credit, societati de telefonie etc

sa nu imi zici ca tu citesti ce semnezi cand dai bifa la ce zice Apple, Microsoft, Google etc pe zeci de pagini, si au fost si alea multe clauze declarate abuzive

 rumegus, on 05 septembrie 2019 - 11:31, said:

Adica arendasul curata terenul, ara, seamana, baga ingrasamant, irigatii, pe cand sa recolteze, apare initiatorul ca vrea pamantul inapoi.
da, care e problema? e terenul lui. Poate cel mult sa ii permita arendasului sa isi recolteze treaba, oricum subventia de la stat a luat-o, arendasul nu e victima niciodata in Romania.

#11
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
@tauru242
Pai contractul se termina, a aflat altcineva si mi-a oferit o arenda muuult mai mare.
Arendasul actual si-a luat recolta, nu e nici o lucrare facuta pe teren pt noul an agricol, am fost la arendas cu notificare de incetare a contractului atunci cand contractul actual expira, deci nu doresc rezilierea lui ca sa nu ii afectez relatia cu APIA (stiu ca trebuie sa fie valid pana in 31.12) si astfel sa nu imi periclitez nici arenda pe anul asta. Am cerut doar sa nu mai prelungim contractul care expira in februarie (pana atunci e facut). Cu ce il incurc daca nu a facut nici o lucrare pe teren pt anul viitor? I-am dat terenul curat, fara arbusti, exact in starea in care e el acum.
Il mai pot lasa sa zicem inca un an, adica sa mai semnez pe maxim 1 an, pana in decembrie 2020 daca nu e corect sa il opresc acum dar el zice ca sigur il va mai lucra 5 ani ca asa e facuta clauza aia (ma si mir de ce nu zice 6 ani pt ca atat e perioada initiala, fac haz de necaz).
Repet, motivul pt care doresc intreruperea e ca arenda fata de 2014 cand am semnat e mult mai mare acum (din partea altora) chiar si fata de ce ofera el acum (marire cu 20-30%).

@business11
Am vazut ca ai trimis mai sus, in postul #5, un link, am citit tot si am inteles ca acea clauza cu "cel putin 1 an inainte" nu ar fi valabila. Am inteles bine? Ma ajuta cu ceva ce scrie acolo sau e doar o parere a cuiva pe net? Nu stiu cum sa o iau...

Edit: in situatia mea sunt multi altii si nimeni nu stie ce se poate face...pare ca cea mai usoara iesire ar fi sa semnam pe inca un an si sa depunem imediat notificare de neprelungire la finalul acelui an. Dar arendasul nu vrea sa semneze pe doar 1 an, vrea contracte noi pe 5 ani. Cred ca nici la primarie nu ii primeste contractele actuale pt viitorul an agricol si pt APIA, cred ca vor trebui altele semnate. Cred ca se va ajunge la un blocaj, noi nu vom putea arenda terenul in alta parte, arendasul nu poate declara la APIA, dar tot el va lucra / beneficia de teren pt ca nimeni nu va dori sa il lucreze asa...

Edited by gvest, 06 September 2019 - 11:05.


#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu vezi nicio diferenta intre un contract de telefonie siunul de arenda? In cazul asta o discutie cu tine e total inutila.
Recltezi cand e momentul, nu poti recolta in decembrie, ca asa vrea proprietarul. In agricultura poti avea un an prost, cu seceta grindina, recola f slaba, pofi avea un an bun, cu recolta bogata dar problema e ca toti au recolte mari, deci productia e greu de vandut, pretul scade. Se considera un ciclu de 4 ani, sa poti trage o concluzie, sa scoti profit.

#13
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
@gvest Atunci nu vad nici un motiv pentru care nu ti-ar lasa terenul. Nu sunt jurist, deci parerea mea nu e una avizata dar normal ar fi ori sa ti-l lase ori sa iti dea ce iti ofera si concurenta.
De curiozitate, cat iti dadea el arenda si cat iti dau ceilalti?

#14
gvest

gvest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 06.04.2012
El imi dadea 110 si marire acum de 20% de cand va expira actualul contract....dar in zona se ofera 160-200 in functie de cat teren ai, unde il ai, cat de bine negociezi, etc.
Motivul e ca il spera sa il tina tot la o arenda mica inca 5 ani. Si evident, intre timp a facut schimburi de terenuri cu alte firme, au comasat cat au putut (asta nu ar fi o problema nici cu noul arendas, o sa schimbe intre ei pe urma).

#15
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 tauru242, on 05 septembrie 2019 - 21:48, said:

@gvest de ce vrei sa îl reziliezi?
E normal sa notifici cu un an înainte pentru că arendasul poate face unele lucrări pe terenul tau, lucrări care costă. In rest, mergi și vorbește cu arendasul cu siguranță se poate rezolva amiabi.
Se pare ca initiatorul nu e singurul care nu a inteles contractul.

Pt cine nu e clar, omul a dat pamantul pe 5 ani. Daca nu vrea sa prelungeasca cu inca 5 ani trebuie sa anunte cu minim 1 an inainte. El daca anunta acum, sau peste un an sau peste 3 ca vrea sa anuleze contractul primeste pamantul inapoi peste 5 ani si 5 luni nu la 1 an dupa notificare.
Intr-un fel contractul e ok. Ala cumpara utilaje, face lesinguri si asa mai departe. Chestiile astea nu merg de pe un an pe altul. Pe de alta parte, daca vreia sa fie corect, putea sa fie pana la capat si sa explice clar chestia asta dar nu a facut-o pt ca nu toti ar fi semnat.

Initiator, poti rupe contractul daca nu se respecta alte clauze. Pe chestia asta din topic, nu ai ce sa faci ca ti-ai asumat-o.

Edited by underb, 09 September 2019 - 14:49.


#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
...

Edited by slai, 09 September 2019 - 14:53.


#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ce scrie acolo cu alte cuvinte e urmatoarea chestie:
"Contractul se semneaza pe 5 ani si daca nu se cere intreruperea lui cu minim 1 an inainte de expirate mai este valabil inca 5 ani".
In momentul asta contractul tau mai are inca 5 ani si 5 luni valabilitate.

#18
patrutm

patrutm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.10.2013

 underb, on 09 septembrie 2019 - 14:57, said:

Ce scrie acolo cu alte cuvinte e urmatoarea chestie:
"Contractul se semneaza pe 5 ani si daca nu se cere intreruperea lui cu minim 1 an inainte de expirate mai este valabil inca 5 ani".
In momentul asta contractul tau mai are inca 5 ani si 5 luni valabilitate.
Nici matale n ai citit bine.A avut contractul pe 6 ani, asa ca mai are 6 ani si 5 luni.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate