Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Despagubiri dupa inundatie

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Claudio_

Claudio_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 29.09.2012
Daca un vecin mi a facut inundatie in apartament si mi a deteriorat tavanul si peretii unei camere, la cine trebuie sa ma adresez ca sa constate pagubele suferite de mine, implicit cat e necesar sa primesc despagubiri de la acel vecin?

#2
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
https://asiguropedia...z-de-inundatie/

#3
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Asigurare obligatorie ai?

 alexei, on 05 septembrie 2019 - 08:47, said:

Ce simpatic!
Indiferent daca esti cel vinovat sau pagubit si ai asigurare obligatorie a locuintei PAD, chiar daca stii ca locuinta este acoperita pentru daune produse de inundatie, aceasta nu se refera la inundatii de la instalatii sanitare, ci la dezastre naturale!
Inundatia de catre vecini si a vecinilor sunt incluse la polite suplimentare la asigurari facultative.

#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Asigurarea obligatorie nu acopera asta.

#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005
Dacă nu ai asigurare pentru așa ceva - adică facultativă cu clauza asta activată - doar prin tribunal. Adică tîrziu spre niciodată.

#6
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 06.03.2018
Mergi la vecin si discuta cu el, ce sa faci altceva ?

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca nu va intelegeti, va trebui sa apelezi la un avocat si sa-l dai in judecata. Instanta va numi un expert (constructor) care va face un raport.

Daca e vina vecinului, vei castiga si, daca nu plateste daunele, va trebui sa mergi la un executor judecatoresc.

Daca ai asigurare facultativa care acopera inundatiile produse de vecini (sau, mai bine zis, din vina vecinilor), apeleaza la ea si se vor ocupa ei de cele necesare (adica despagubire si proces).

#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Cel mai simplu e sa cedeti de comun acord .
Cand intervine legea se complica lucrurile, nu mai punem plimbarile .
Sunt doua cauze : 1 neglijenta lui ca a uitat o carpa la sifonul chiuvetei etc, s-a spart un furtun ruginit sau s-a spart de la coloana principala in dreptul apartamentului lui , aici deja intervine asociatia de proprietari din fondul de reparatii .
Deobicei o asigurare te scapa de aceste batai de cap des intalnite .
Eu am asigurare dar am patit de la vecin , de la o duda de vana cu hidromasaj , nu a fost nevoie sa apelez la asigurare, a venit el, am constatat si in 3 zile a refacut tot , dar da, sunt rari acesti oamneni .

Edited by ldpe, 05 September 2019 - 09:16.


#9
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

 Pololica, on 05 septembrie 2019 - 09:09, said:

Daca ai asigurare facultativa care acopera inundatiile produse de vecini (sau, mai bine zis, din vina vecinilor), apeleaza la ea si se vor ocupa ei de cele necesare (adica despagubire si proces).

Edited by Kaffir2018, 05 September 2019 - 09:47.


#10
Claudio_

Claudio_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 29.09.2012
Multumesc frumos pt raspunsuri! Ca de obicei, de un real ajutor colegii de pe Softpedia!

#11
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Salut.
Eu am pățit fix ce ai descris tu.
Pentru ca vecinul aflat 2 etaje deasupra mea a inundat apartamentul de deasupra și pe al meu, știind ca are apartamentul luat prin Prima Casa, avea și asigurare PAD simpla.
Am vorbit cu el, a apelat singurel la asigurător, care la rândul meu a venit când am convenit de comun acord și a constatat următoarele :
Tavan hol mic, tavan baie și o crăpătura fina a peretelui tehnic.
Am avut 2 soluții: fie deviz de la o firma cu prețul detaliat (manopera + materiale) care urma sa fie analizat și aprobat sau nu.
Fie ofertă făcută de ei pe care dacă o acceptam, virau banii într un cont indicat de mine și gata povestea.
Am ales oferta lor de aproximativ 300 ron.
A fost mai mult decât suficient pentru a remedia.
Încearcă sa vorbești cu vecinul, dacă nu are PAD iar tu ai, încearcă sa suni la call center sa vezi dacă se poate face ceva.
Ca ultima soluție, cheamă vecinul pentru o constatare și o discuție.

#12
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
La orice credit ipotecar (inclusiv Prima Casa), nu se face doar PAD, se face asigurare completa.  PAD nu acopera cazurile astea de inundatii, si inca ceva: ca sa te poata despagubi asigurarea lui direct, atunci a avut o clauza gen 'asigurare de raspundere civila fata de terti'.  Cand faci o asigurare la imobil, implicit iti asiguri bunul tau fata de daune naturale/din cauza tertilor, nu ce daune cauzezi tu.

#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
La Prima Casă se fac ambele. Aia obligatorie prin lege și care acoperă până în 20.000 de euro iar pe diferență până la prețul total al apartamentului una facultativă. Practic se completează una pe cealaltă. Aia obligatorie (PAD) acoperă doar cutremur, inundație și alunecări de teren. Inundație ca și calamitate naturală, nu de la vecini sau la vecini.

Edited by caiuscorneliu, 05 September 2019 - 23:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate