Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

iPhone low-cost 2020 (zvonuri)

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Conform Nikkei, Apple intentioneaza sa lanseze un succesor pentru SE in 2020.
Acest viitor iPhone (pret mic) va avea afișaj LCD de 4,7 inci și va avea majoritatea componentelor din iPhone-urile din acest an.
De ce?
Pentru ca Apple intenționează să câștige înapoi câțiva clienți de la rivalii chinezi (Huawei, Xiaomi, Oppo și Vivo) si sa atraga noi clienti (care folosesc telefoane low-cost).

P.S. Low-cost nu va insemna (parea mea) 200-300€ ci mai degraba 400-500€.
Dar daca vrei Porsche si nu ai (prea) multi bani te multumesti si cu un Boxster.

Edited by breitner, 04 September 2019 - 15:10.


#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
pretul ridicat poate fi justificat usor:

1) calitatea componentelor, cand tin un iphone in mana pur si simplu este cu totul altceva fata de un samsung sau un huawei.
2) isi pastreaza din valoare, un iPhone X scos acum 2 ani de zile tot pe la 700eur il gasesti nou (asta dupa 2 ani de zile), la fel si cu SH urile
3) un iphone il poti pastra fara probleme 5 ani de zile, orice telefon de la concurenta in 2-3 ani de zile isi pierde din performante maxim
4) motivele spuse de tine

lasa ca si samsungul si huaweiul au ridicat preturile (huawei p30 pro =7-800eur)

Edited by business11, 04 September 2019 - 15:21.


#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 04.10.2007
Eu am si iPhone si Android, si prefer de departe Androidul.
Android - telefon personal
iPhone - telefon de servici.

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 04.10.2007

View Postbusiness11, on 04 septembrie 2019 - 15:19, said:

pretul ridicat poate fi justificat usor:

1) calitatea componentelor, cand tin un iphone in mana pur si simplu este cu totul altceva fata de un samsung sau un huawei.
2) isi pastreaza din valoare, un iPhone X scos acum 2 ani de zile tot pe la 700eur il gasesti nou (asta dupa 2 ani de zile), la fel si cu SH urile
3) un iphone il poti pastra fara probleme 5 ani de zile, orice telefon de la concurenta in 2-3 ani de zile isi pierde din performante maxim
4) motivele spuse de tine

lasa ca si samsungul si huaweiul au ridicat preturile maxim (huawei p30 pro =7-800eur)
Eu am avut Samsung Note 3 care l-am tinut 5 ani, si daca nu imi pica din mana si ii spargeam displayul probabil si acum il aveam. Daca iti iei flagship-urile de la Samsung cu siguranta te tin peste 5 ani ca si Iphone.

Edited by mirel3003, 04 September 2019 - 15:22.


#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View Postmirel3003, on 04 septembrie 2019 - 15:22, said:

Eu am avut Samsung Note 3 care l-am tinut 5 ani, si daca nu imi pica din mana si ii spargeam displayul probabil si acum il aveam. Daca iti iei flagship-urile de la Samsung cu siguranta te tin peste 5 ani ca si Iphone.

fara sa schimbi bateria? ce telefon din prezent de la Samsung poti garanta ca m-ar tine 5 ani de zile?

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 04.10.2007

View Postbusiness11, on 04 septembrie 2019 - 15:25, said:


fara sa schimbi bateria? ce telefon din prezent de la Samsung poti garanta ca m-ar tine 5 ani de zile?

Pe mine NOTE 3 m-a tinut 5 ani de zile. Cu o luna inainte de expirarea garantiei l-am trimis in service unde mi-au schimbat bateria gratis.
Inainte de NOTE 3 am avut un S2 care m-a tinut 3 ani jumatate (Nu mai vroia sa incarce bateria si l-am dat lui fratemiu, care la reparat si l-a mai tinut inca 2 ani).

Acum am un Samsung S8+ de 1 an jumate... sper sa ma tina si asta macar 5 ani de zile.

Daca reusesti sa nu le scapi pe jos sa le spargi sunt convins ca orice flagship Samsung tine 5 ani (seria S si seria Note).

#7
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postmirel3003, on 04 septembrie 2019 - 15:22, said:

Eu am avut Samsung Note 3 care l-am tinut 5 ani, si daca nu imi pica din mana si ii spargeam displayul probabil si acum il aveam. Daca iti iei flagship-urile de la Samsung cu siguranta te tin peste 5 ani ca si Iphone.

Treaba cu bateria e cu dus si intors (vezi alea de la Note 7 (mai ales ca (,) cam toate sunt facute in PRC)), am avut S4 si s-a "umflat" bateria dupa 2 ani de folosire intensiva! Am i5 (5 ani, trecut la muzeu) si i6S (3ani) si nu am schimbat acumulatorul. Drept e ca nu il (le) folosesc decat pentru 2 aplicatii.

#8
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001
iPhone SE. doi ani jumate. merge ca-n prima zi.

#9
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Eu am iPhone SE nu din motive de "low-cost" ci pentru ca imi doream un telefon compact. Si este peste concurenta dpmdv.

#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
iar n-avem moderatori, si isi fac copiii de cap...

copii, topicul este despre un zvon legat de un iphone, nu e cazul de comparatii cu android, iphone rulz, android e cel mai smecher, etc. daca nu aveti nimic de zis pe subiect, sa stiti ca e ok sa nu postati aici   :)

on-topic, sa pui alaturi 'iphone' si 'low cost'...    :lol: o incercare sa mai castige dintre clientii pierduti cand a avut loc ultimul salt masiv la preturi, cred ca cu iphone x. desi numai low cost nu va fi. eu unul sunt fan iphone, imi cumpar un model nou la 2-3 ani, dar pretul deja este aberant. sa vedem ce lanseaza de fapt...

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View Postkjlfdshgfdlkgh, on 04 septembrie 2019 - 16:18, said:

pai da, ca sa vanda un telefon alte firme ii prezinta functiile, ca sa vinzi un iphone unei oi iti trebuie doar o poza cu telefonul si il si cumpara, fara sa stie daca e ceva nou la el

Asta inseamna o companie etablata, cum si Nike sau Adidas vand fara sa dea 141231 de informatii despre un adidas, reusesc sa convinga prin calitate, brand, imagine, asta inseamna succes.

Niciodata nu am inteles de ce fanii android sunt atat de agresivi cand vine vorba de iPhone, ori pentru ca nu isi permit unul ori ca le place sa se contrazica. Pentru orice enduser iPhone-ul este produsul mai bun, asta datorita soft-ului mult peste android. Exista si useri mai avansati care au nevoie de telefon si pentru alte lucruri, atunci clar ai nevoie de un Android. Dar nu vorbim de 10% din utilizatori aici.

#12
kjlfdshgfdlkgh

kjlfdshgfdlkgh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 23.08.2018
Am iphone xs max si softul e atat de bun incat se blocheaza de tot o data pe luna si trebuie restart, nu se intampla asta niciodata cu niciun android pe care l am avut
Si imi e rusine sa spun ca am iphone din cauza fanboyiilor apple

Attached Files



#13
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Posthoneymik, on 04 septembrie 2019 - 16:27, said:

Eu am iPhone SE nu din motive de "low-cost" ci pentru ca imi doream un telefon compact. Si este peste concurenta dpmdv.

Low-cost (din titlu si de la Apple) nu inseamna ieftin ci mai ieftin decat produsele premium (de fapt e acelasi lucru (marketing), tot ce este de la Apple sunt premium chiar daca amatorii de chinezarii nu sunt de acord (apropos, cat cost OnePlus7?).).

View Postvali, on 04 septembrie 2019 - 16:21, said:

iPhone SE. doi ani jumate. merge ca-n prima zi.

Si de ce n-ar fi asa?
Doar ai platit pentru ce ti-au oferit (nu ca in cazul altor producatori, reclama si restul nix)!
de la Apple sunt premium chiar daca amatorii de chinezarii nu sunt de acord (apropos, cat cost OnePlus7?).).

View Postnotrust, on 04 septembrie 2019 - 17:07, said:

La Apple low cost insemna 500 de euro o pocnitoare de 30 de euro.

Tu atat ai dat pe allview (sau haingang, namcefu, etc.)?

Edited by breitner, 04 September 2019 - 17:16.


#14
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
ce draci sa faci cu 4.7" in 2020? sunt deja telefoane cu display-ratio de 95%, in 2020 n-ar trebui sa avem nimic sub 6.5"

#15
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001

View PostYthrixium, on 04 septembrie 2019 - 17:10, said:

ce draci sa faci cu 4.7" in 2020?
ascult muzică, dau telefoane, scriu sms-uri și mailuri. uneori fac poze.

4"

#16
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Poate unii au nevoie de telefoane cu butoane, poate altii au nevoie (ca tine) de telefoane cu ecran cat televizorul din bucatarie!
Care e problema?
Ca va exista alternativa de la Apple pentru unii utilizatori?

#17
Garkan

Garkan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 08.05.2017

View Postkjlfdshgfdlkgh, on 04 septembrie 2019 - 17:00, said:

Am iphone xs max si softul e atat de bun incat se blocheaza de tot o data pe luna si trebuie restart, nu se intampla asta niciodata cu niciun android pe care l am avut
Si imi e rusine sa spun ca am iphone din cauza fanboyiilor apple
E defect al tau, am de aproape un an ios 12 si doar de 1-2 ori mi a facut figuri, din care una a fost indusa de mine. Da i o restare.
Sau aberezi.

Edited by Garkan, 04 September 2019 - 17:36.


#18
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View Postvali, on 04 septembrie 2019 - 17:17, said:


ascult muzică, dau telefoane, scriu sms-uri și mailuri. uneori fac poze.

4"
Hai ca asa pot si eu sa zic ca Galaxy Ace 4-ul meu cu 4.3" inca e functional

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate