Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Care este strategia Telekom ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
mirabcd

mirabcd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 27.01.2019
Observam ca au marit semnificativ tarifele de doua ori in acest an
Au inceput sa aplice reduceri si la cladirile de pe site-ul telekomrealestate.

oare ce sa fie, oare ce sa fie ?

#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Oare sa fie prostie sau lacomie?

#3
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postmirabcd, on 03 septembrie 2019 - 20:51, said:

Observam ca au marit semnificativ tarifele de doua ori in acest an
Au inceput sa aplice reduceri si la cladirile de pe site-ul telekomrealestate.

oare ce sa fie, oare ce sa fie ?

Treaba murdara, inainte de vanzare, astfel incat noul cumparator sa culeaga roadele, fara sa-si bata capul..
Au cerut de la Orange un pret mai mare decat face.. iar aia de acolo au zis "bun, dar umblati mai intai la contracte, sa ne scoatem parleala"

Edited by Kres, 03 September 2019 - 21:04.


#4
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Eu am renuntat la Telekom din vremea cand mi-a scumpit abonamentul. Desi oferea aceleasi servicii, cerea bani mai multi. Sa zica fratii mei de nu-i asa.

Edited by megafanro, 03 September 2019 - 22:18.


#5
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Cum ce sa fie ?
Treaba germana

#6
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Niste jegosi.. La fel cum sunt si cei de la Enel si unele banci si multi altii...

Altfel, de ce sa strici niste contracte incheiate cu clientii, pentru care ei ti-au semnat pentru 24 de luni si in care le-ai oferit ceva si ei au semnat?
De ce sa le faci praf iluziile unor oameni? Pentru 2 euro in plus? Ma fish pe ei... ?

Ditai hania de companie .. se kk pe ea pentru 2 euro dupa ce s-a lacomit sa racoleze cat mai multi clienti promitand marea cu sarea..

Cam la asta se rezuma capitalismul corporatist in gaura asta de lume de la periferia Europei. Raport sexual anal, neconsimtit, cu contractul in mana si decizie unilaterala.

O rusine de companie !

Edited by Kres, 03 September 2019 - 21:19.


#7
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Din cate se zvoneste Telekom ar urma sa fie vandut catre Orange, acum cand se va finaliza[daca se va finaliza] ramane sa vedem,posibil asta sa fie un motiv Posted Image

Edited by CostyNn96, 03 September 2019 - 21:26.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003
Strategia este ca nu se mai poate, preturile vor creste si aia e, daca reusesc fain daca nu asta e... oricum nu au cale de intors.
De ce crezi ca au reclamele alea agresive cu nelimitat din ultima vreme ? Sunt la limita, incearca sa mai cerasca baza de clienti.

Edited by andreic, 03 September 2019 - 21:41.


#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Dupa mine, potopul"!
Daca se vinde, s-au scos. Daca nu se vinde s-au scos.

Edited by myshyk, 03 September 2019 - 21:49.


#10
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,892
  • Înscris: 29.06.2006

View Postandreic, on 03 septembrie 2019 - 21:40, said:

Sunt la limita, incearca sa mai cerasca baza de clienti.
baza de clienti o cresti cu dumping, nu cu majorari, in felul asta nu faci decat sa scapi de ei cat mai repede

#11
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Va dati seama, chiar sa cumpere RDS sau orange si sa mareasca preturile pierd suta in mie toti clientii cel putin de la mine din oras pentru ca este UPC prin FO cam la aceleasi preturi, unde RDS-RCS nici nu exista.Cu siguranta exista zone in care doar Telekom-ul are infrastructura si vor fi nevoiti acei oameni sa renunte la serviciile fixe.
Telefonia mobila cea mai sigura mi se pare cea PrePay, nu iti convine operatorul ai plecat.

Edited by smiley2, 03 September 2019 - 22:07.


#12
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Sper să falimenteze înainte de a arunca cineva cu  bani pe activele Telekom .

#13
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postsmiley2, on 03 septembrie 2019 - 22:02, said:

Va dati seama, chiar sa cumpere RDS sau orange si sa mareasca preturile pierd suta in mie toti clientii cel putin de la mine din oras pentru ca este UPC prin FO cam la aceleasi preturi, unde RDS-RCS nici nu exista.Cu siguranta exista zone in care doar Telekom-ul are infrastructura si vor fi nevoiti acei oameni sa renunte la serviciile fixe.

Nu stiu daca vor renunta de tot dar vor pastra, poate doar internetul.. ca TV isi pot monta si o antena satelit cu cartela si gata..
La ce bun sa faci contract pe 24 de luni daca vine Telekom si schimba conditiile din el odata la 6 luni?  
Cartela, nene.. nu-ti mai convine.. ii scoti din priza si gata...

#14
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Nu ar fi bine nici sa falimenteze si nici sa ii cumpere altii care au alte interese.
Daca falimenteaza vor cauta metode sa incarca clientul la factura, iar daca ii cumpara altii vor aparea mai multe necazuri pe capul clientului.
O spun ca si client Telekom, daca ii cumpara RDS sau orange care o fi si va mai fi o majorare de pret ma mut la UPC daca RDS nu au servicii nici in orase, ce sa mai zic la sate.

De telefonia lor mobila nici nu am vrut sa aud, care si-au facut contracte ca i-au pacalit astia ca nu sunt legati de contract dar de fapt sunt pentru ca le-au dat telefoane in rate.

Daca televiziunea o vor cumpara altii iar internetul va ramane al celor de la Telekom cum iese cu cei care au la pachet Internet+TV?Ar fi iar o incurcatura si tot vor pierde din clienti cum cresc preturile.

Edited by smiley2, 03 September 2019 - 22:21.


#15
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Abia am reusit sa scap de ei si minciunile lor ordinare.sunt disperati ca le pleaca clientii,niste panarame.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca chiar sunt semnate actele dintre astia si aia cu nume de portocala inseamna ca strategia astora e "le-o tragem la francezilor". Fiecare reziliere inseamna ca portocala a cumparat doar niste sarme vechi si obosite si niste echipamente (probabil la fel de vechi si obosite). Unii obisnuiesc sa se f**a in felul asta. Iar dragoste ca intre germani si francezi nu s-a mai vazut. Deci portocala isi i-a double damage. Banuiesc ca nu ii interesa chiar asa mult infrastructura cat numarul de clienti. Ca degeaba ai infrastructura daca nu ai clienti pe care sa ii jumulesti de bani.

Edited by MembruAnonim, 03 September 2019 - 22:48.


#17
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View PostMembruAnonim, on 03 septembrie 2019 - 22:35, said:

Daca chiar sunt semnate actele dintre astia si aia cu nume de portocala inseamna ca strategia astora e "le-o tragem la francezilor". Fiecare reziliere inseamna ca portocala a cumparat doar niste sarme vechi si obosite si niste echipamente (probabil la fel de vechi si obosite). Unii obisnuiesc sa se f**a in felul asta. Iar dragoste ca intre germani si francezi nu s-a mai vazut. Deci portocala isi i-a double damage. Banuiesc ca nu ii interesa chiar asa mult infrastructura cat numarul de clienti. Ca degeaba ai infrastructura daca nu ai clienti pe care sa ii jumulesti de bani.

Nu. E o chestie de imagine pe care Orange a cerut-o Telekom.
Lucrurile stau in felul urmator:
1. Orange cumpara reteaua fixa Telekom pentru infrastructura, nu atat de mult pentru abonati, cat pentru marea acoperire a acestei retele. Orange crede ca poate creste numarul de abonati rapid folosind magia brandului si oferte convergente cu reteaua lor mobila. Deci faptul ca reziliaza 300.000 de abonati ficși nu e o miza mare in ochii Orange.
2. Orange nu vrea sa intre pe piata de servicii fixe cu preturi de dumping, indiferent cat de slaba/buna ar fi tehnologia pe care o detin. Deci vor sa aiba niste tarife sustenabile si profitabile, nu preturile actuale de dumping practicate de Telekom.
Pe de alta parte, daca Orange ar creste tarifele imediat dupa achizitia Romtelecom, s-ar afla exact in aceeasi situatie in care s-a pus Telekom acum 5 ani cand a facut rebrandingul? Va mai amintiti cum li s-a deteriorat imaginea cand Herr Beckers a venit cu pachete de 100 de euro si cresteri de tarife? Orange nu vrea sa riste sa isi pateze imaginea si sa isi strice perceptia brandului in Romania, asa ca i-a pus pe fraieri sa faca scumpirea. Cu sarcasmul francezului, evident: daca tot ati fost prosti si n-ati reusit sa faceti nimic in Romania, macar fiti prosti pana la capat: mai faceti o crestere de tarife sa nu avem noi probleme dupa aia! Asta le-a cerut Orange celor de la Telekom. Care, nedepasind nivelul intelectual al unui pitecantrop, se supune si isi asuma iesirea din piata romaneasca fluierati de catre abonatii pe care, sa fim seriosi, n-au dat niciun ban vreodata. :)

Edited by Rao633, 04 September 2019 - 01:17.


#18
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Telekom are acoperire mare in mediul rural. Nici eu nu am incotro. Internet am de la ei,la fel si tv satelit.

Nu am ce sa le reprosez. Nu am avut probleme decat cu internetul o singura data ( in 5 ani ). Si atunci au venit imediat si au rezolvat. Ce naiba sa zic rau de ei..ca n-am ce..
Aa da..La oras aveam sute de mega de viteza. Si? Sa stau pe Softpedia si Youtube e la fel si cu 15 mega :)

Aaa...ca or fi scumpit cu 5-10 lei abonamentul.. Am treburi mai interesante de facut in viata asta scurta.. In nici un caz sa ma dau de pereti pentru 5 lei.

Edited by mariovrs, 04 September 2019 - 05:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate