Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Promisiunile si realizarile lui Daniel Băluță - primar PSD Sectorul 4

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
471 replies to this topic

#289
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
Expert constructor: Băluță trebuie zidit în Pasajul Unirii, ca să nu mai fie accidente

Verdict final de la Inspectoratul de Stat în Construcții. Inginerii susțin că Pasajul Unirii trebuie consolidat prin zidirea primarului Băluță din Sectorul 4, exact ca în legenda Meșterului Manole. Problemele de la Pasajul Urinii seamănă suspect de mult cu cele de la Mânăstirea Curtea de Argeș, unde soluția a fost una radicală, dar eficientă.
”Evident, nu trebuie repetate greșelile din trecut. Sub nicio formă nu putem permite ca meșterii care îl zidesc pe Băluță să rămână fără scări, deasupra pasajului, ca să le fie imposibil să coboare. Nu dorim încă un accident la pasaj”, explică inginerul Decebal Popescu.
Până acum câteva mii de meșteri s-au oferit să-l zidească pe primar în Pasajul Unirii, inclusiv unii care nu sunt constructori de meserie: ”Cât de greu să fie? Mă uit un pic pe Youtube, așez cărămizile pe mortar și pe urmă pun plasă de Buzău, încarc cu ciment, pun polistirenul și-i dau un lavabil. Și nu că aș lucra gratis! Aș da și bani ca să-l zidesc pe Băluță în pasaj”, spune un meșter.

https://www.timesnew...-fie-accidente/

#290
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,321
  • Înscris: 22.04.2017
Din seria Mama prostilor e mereu gestanta

Primaria sector patru a infipt asa ceva PE CAROSABIL.

Jumatate au deja urme de bara pe ele la nicio saptamana de la montare. Nu le vezi din masina daca sunt aproape, ingreuneaza des intrarea in parcari pt ca sunt f aproape de limite/colturi si face extrem de grea parcarea in proximitatea lor pt ca tb sa le ocolesti.

Attached Files



#291
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,372
  • Înscris: 08.12.2006

View Posta_user, on 06 aprilie 2023 - 12:42, said:

pt ca tb sa le ocolesti.
Marcajul din pozele postate semnifică fix faptul că nu ai voie cu maşina în acea arie. Dacă respecţi marcajul nu ai cum să loveşti ghiduşiile alea

#292
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,321
  • Înscris: 22.04.2017
Nu si voie sa parchezi pt ca e poarta/acces auto. Poti calca marcajul ca sa te parchezi la 20cm de el.
Daca i pietroiul acolo, ai pus-o, ai nevoie de mult mai mult spatiu.

#293
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Hai ca s-a scos Baluta. Toarna guvernul bani in capul lui cu basculanta.

https://www.hotnews....-planseului.htm

Pesemne se antreneaza pentru primaria generala.

#294
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Mai degraba cred ca l-a indoctrinat ND pe Baluta ca e musai sa treaca tramvaiul pe-acolo, dinspre Bd Coposu inspre Rahovei (Bd Regina Maria se cheama acolo inspre Unirii).

Si au calculat ei si nu tine planseul sa treaca trancavaiul, ca are vreo 55 de tone (plin): https://ro.wikipedia...at_bucureștean

Sa treaca tramvaiul n-ar fi rau, dar daca pt asta dai 152 milioane de euro, mi se pare un sacrificiu cam mare.

Intr-alta ordine de idei, cu genul asta de bani, faci gondole:

Bragadiru - Antiaeriana - Rahova - Progresului - Palat Bragadiru - Unirii - Mosilor/Carol - Obor - Plumbuita - Colentina - Europa - Afumati

si cred ca mai raman bani, poate partial si pt alta gondola:

Jilava - Giurgiului - Toporasi - Bellu - Marasesti - Unirii - Icoanei - Stefan cel Mare / Dinamo - Floreasca - Verdi - Pipera - Voluntari - Tunari

La Paris au un proiect, vor sa faca gondola:
https://www.fastcomp...-transit-option

Dar e prea SF pentru romanashii nostri care nu stiu altceva decat betoane de toti banii

#295
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
De banii aia e doar capacul peste Dambovita.

Nu mai visa la gondole. Iti dai seana cum e sa bata vantul cu gondola plina si un pasager sa aiba rau de miscare!? Sa mai fi mancat si piftie cu ustoroi in ziua aia...



#296
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

View PostPatefon, on 19 aprilie 2023 - 07:13, said:

Hai ca s-a scos Baluta. Toarna guvernul bani in capul lui cu basculanta.

https://www.hotnews....-planseului.htm

Pesemne se antreneaza pentru primaria generala.

"Starea avansată de degradare a planșeului este relevată de o expertiză din 2017. Expertiza însă nu a fost dată niciodată publicității de administrația Firea".
Blonda avea bani doar pentru "festivale"...

Sper sa nu se ocupe angajații lui Baluta de lucrare ---> vezi Pasajul Unirii, plin de floricele și ventilatoare (nefunctionale).

Baluta se pricepe la borduri, desenat parcări cu bidineaua, desființarea sau îngustarea trotuarelor și ghivece imense.

Acum a început înlocuirea gardurilor metalice, puse de piedone în jurul spatiilor verzi de la blocuri.
Scoate gardurile (late de 10-15cm cu fundație) și montează niște borduri albe, late de vreo 40-50cm.
Bordurile "fura" din lățimea trotuarelor vreo 20-30cm.

Dacă nu are de schimbat traditionalele borduri, atunci schimba stâlpii de iluminat.
Scoate stâlpi de iluminat (funcționali, cu LED-uri) și îi înlocuiește tot cu stâlpi, cu LED-uri.

Banii trebuie tocați pentru hrănirea prietenilor de partid.

Edited by gabicen, 19 April 2023 - 15:07.


#297
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
Păi nu se ocupă angajații, ci firma care va câștiga licitația publică pentru execuție.
Dacă acest Baluță e așa incompetent nu înțeleg de ce PMB a ales sa îl implice pe el la o astfel de lucrare. Nu a fost obligata de nimeni, ci a fost o decizie asumată de PMB.
Acum serios vorbind o soluție poate că era  să se ocupe ministerul transporturilor dată fiind importanța și complexitatea.

Edited by bossake, 21 April 2023 - 02:11.


#298
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,321
  • Înscris: 22.04.2017
Nu daca si contesta cineva solutia asta pentru ca astfel nu mai poate obtine avantaje (de orice fel) dintr-o lucrare care se desfasoara “pe tarlaua lui”.

BTW Ceva evolutii pe frontul mutarii liceului Sincai? Sau e in regrupare pt un nou asalt?

#299
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
pe mine ma enerveaza acest baluta rau de tot ca a stricat pietele
aia de la sudului e aproape goala, la etaj e gol, la parter cativa rataciti, dupa moaca nici nu sunt producatori ci bisnitari
inainte cu piata veche erau 2 locati pline cu comercianti aveai de unde alege marfa.

trebuie sa ma duc pana la obor pt fructe si legume ca nesimtitul asta a distrus pietele.

gresie, faianta, termopane si 3 tarabe asa arata pietele

#300
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Baluta inaugureaza la 1 iunie un parc nou nout, asta in timp ce Nicusor Dan nu e in stare nici sa  intretina parcurile existente ce le are in administrare:
https://www.hotnews....his-1-iunie.htm

#301
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007

View PostVaronul, on 25 aprilie 2023 - 09:45, said:

pe mine ma enerveaza acest baluta rau de tot ca a stricat pietele
aia de la sudului e aproape goala
Eu merg la Piata Progresul. Mi se pare fff ok.

#302
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,321
  • Înscris: 22.04.2017

View PostMatrix40, on 12 mai 2023 - 19:17, said:

Baluta inaugureaza la 1 iunie un parc nou nout, asta in timp ce Nicusor Dan nu e in stare nici sa  intretina parcurile existente ce le are in administrare:
https://www.hotnews....his-1-iunie.htm

Frumos, domne, frumos! Densitatea de banci? 1/mp?
Copaci? Din 7 in 4?
Chioscuri? Multe, multe?
Pretul parcului? Astronomic?
O picatura intr-un ocean de jeg? Da.

#303
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 27.04.2008
Asa ceva, este prima data cand solicit fiscalul online la PS4 si ma lovesc de "gunoiul" cu salubrizarea. Cine a mai solicitat, cum a rezolvat?
Locuim la bloc, nu stiu daca asociatia are semnat un contract pt salubrizare iar eu nu am auzit sa fim nevoiti sa semnam unul, pt apartament.
Am adaugat poza cu CI-ul la cele doua rubrici.

https://registratura.taxeimpozite4.ro/

https://www.libertat...la-lege-4386110


O mare prostie. Si pt o informatie sa fi nevoit sa prezinti dovada "gunoiului".
Culmea, azi am fost in Grand Arena sa ridic un certificat de handicap, nu m-au intrebat de "gunoi". Nici cand am depus dosarul.

Attached Files


Edited by crazyalex86, 18 May 2023 - 20:06.


#304
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 27.04.2008
Azi am mai depus o solicitare si aici https://registratura...xeimpozite4.ro/ iar la campurile pt taxa de salubrizare si dovada platii ei am atasat o copie PDF cu CI-ul. In mai putin de 30 de minute am primit si certificatul fiscal.

Am gasit aici https://ps4.ro/anunt...xa-salubrizare/ nota de mai jos:
"În cazul în care solicitantul face parte dintr-o asociație de proprietari/locatari,
documentele sus menționate pot fi solicitate administrației/președintelui respectivei entități
asociative"

Am vorbit si cu presedinta asociatie de proprietari din blocul in care locuiesc si m-a indrumat sa i-au legatura cu o proprietara de la un apartament din blocul in care locuiesc, ca aceasta detine documentele respective. Dar nu am apucat sa mai apelez la ea.

Scriu pt cine v-a avea nevoie de fiscal de la directia de taxe si impozite locale sector 4 si nu stie cum sa procedeze.

#305
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,904
  • Înscris: 14.09.2004
Babaluta lungeste metroul in sud spre comuna Berceni. Dar nu drept asa cum se gandea lumea ci mai cu curba si cu statii in plin camp nu in comuna.
Deocamdata pt ca acolo se va construi un nou complex rezidential. Facem pariu ca e un cunoscut de al lui Baluta care construieste?😎

https://www.g4media....l-venea-in.html

Edited by geo76com, 10 June 2023 - 19:51.


#306
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,623
  • Înscris: 14.10.2004
Din articol:
"1. Statia nr. 1 – la aproximativ 200 m de Centura Bucuresti, în spatele Stației de betoane – Beton Sud.
2. Statia nr. 2 – va fi amplasată la aproximativ 500 m de A0, într-o zona libera de constructii, dar cu un mare potential de dezvoltare, teren intravilan cu PUZ aprobat pentru construirea locuințelor.
3. Statia nr. 3 – va fi amplasata la aproximativ 260 m de Bulevardul 1 Mai, într-o zona in plina dezvoltare, delimitata de intersectia strazilor Bistrita și Codrului."

Nici nu se vede din satelit ca este cu dedicație.🤣

Edited by xymzar, 11 June 2023 - 06:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate