Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum repar o pasune?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Buna ziua.

Am o pasune care incepe sa dea semne de oboseala. In primul rand, in fiecare an mi-o "ara" mistretii. Ca urmare, pe langa faptul ca e in panta, e si plina de gropi ... ca sa zic asa. Nu ma pricep la agricultura si, cu atat mai putin, la pasuni asa ca ideea mea ar fi sa gasesc (daca gasesc!) pe cineva sa mi-o are (dac-o putea!) bine. Nu stiu daca asta ar ajuta pasunii, in sine, sau ar rezolva numai aspectul "estetic" fara sa-i fine, cu nimic, de folos; sau, mai rau!, sa-i dauneze.

In al doilea rand, a inceput sa cam "cheleasca" si are, dupa parerea mea, cam prea multe plante "tari" - aproape lemnoase As dori sa insamantez ceva. Ce? Cand? Cum?

Trebuie sa va spun ca nu am nici utilaje, nici scule. In mod normal pasunea este "intretinuta" de catre familia care ia fanul pentru vacuta.

Aveti ceva sfaturi? Idei? Multumesc.

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,829
  • Înscris: 13.07.2011
Pai si daca o "repari" nu o sa ti-o are din nou mistretii. Ar fi mai ok daca reusesti cumva sa o inchizi printr-un gard electric sau stiu si eu ceva de genul.

Si daca ti-o intretin cei cu vaciile, de ce nu o mai fac acum?

Daca ar fi dupa mine prima oara as da cu erbicide sa distrug toate buruieniile si asa mai departe, dupa care chemi pe cineva sa are tot terenul si la sfarsit arunci seminte de iarba sau ce doresti sa ai pe el. In ultima faza pui un gardulet ceva ca sa nu mai intre animale salbatice pe el.

#3
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Eu zic sa puna gardul si dupa aceea sa erbicideze, are si insamantare cu iarba.

#4
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 business11, on 03 septembrie 2019 - 13:27, said:

Pai si daca o "repari" nu o sa ti-o are din nou mistretii. Ar fi mai ok daca reusesti cumva sa o inchizi printr-un gard electric sau stiu si eu ceva de genul.

Si daca ti-o intretin cei cu vaciile, de ce nu o mai fac acum?

Daca ar fi dupa mine prima oara as da cu erbicide sa distrug toate buruieniile si asa mai departe, dupa care chemi pe cineva sa are tot terenul si la sfarsit arunci seminte de iarba sau ce doresti sa ai pe el. In ultima faza pui un gardulet ceva ca sa nu mai intre animale salbatice pe el.
Cand vine mistrtul in fuga, trece prin gardul electric ca prin branza.
Are un vecin gard electric la 220v ca sa-si protejeze porumbul. A trecut turma de mistreti prin el de parca nici nu a fost.

#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Mai da-o dracu de pasune.. Cum sa faci gard. Costa o galagie de bani asa ceva.

#6
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Intrebarea mea era daca e ok s-o ar. Si, dupa aceea, s-o mai insamantez cu ceva. Daca, nu cumva, aratul nu o distruge mai rau.
Altminteri ... Wow! Nu mi-ar fi dat prin cap ca cei care o "intretin" (ghilimelele su fost puse cu un scop precis) ar trebui s-o faca si acum. Si nici ca mistretii vor continua sa vina. Si nici ca ar trebui sa pun gard sau mai stiu eu ce. Toate astea, de mai sus, nu intra in discutie, aici, fiindca le-am analizat si ras-analizat.

Sigur ca vor continua sa vina, mistretii, si sigur ca astia, de iau fanul, nu se grabesc la alte lucrari. Asta-i situatia. Nu am apelat la ajutorul vostru ca sa primesc sfaturi in afara problemei pe care am expus-o. Problema de natura tehnica, sa-i zic asa ...
Azi a venit cineva la mine si a plecat cu fisura de calcan ca a calcat aiurea, prin iarba. Nu vreau sa se repete nenorociri de genul asta.

Multumesc.

Edited by DIY, 03 September 2019 - 13:49.


#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,829
  • Înscris: 13.07.2011
Si noi iti explicam ca rezolvarea problemei este de scurta durata pana la urmatoarea vizita din partea mistretului si dupaia o sa ai din nou gropi, si o sa te intorci pe forum sa pui aceasi intrebare. Mai bine pui afis cu "atentie gropi" si ai scapat.
La ce naiba vrei sa ari terenul ala cand in 2 luni arata la fel, munca costisitoare si degeaba.

#8
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Da. Foarte folositoare si aceasta postare a ta. Dupa cum spuneam, nu-ti imagina ca toate simplismele astea nu mi-au trecut prin cap. Repeti ce-ai spus, mai devreme, facandu-ma si pe mine sa ma repet. Foarte constructiv

Ca sa simplificam.
1. Stiu ca:
- mistretii nu pleaca din zona
- gardul ajuta
- cei ce beneficiaza de pasune ar trebui sa puna si umarul la treaba
Momentan, nimic din astea, de mai sus, nu-mi foloseste. Punct.
2. Nu stiu daca:
- aratul nu dauneaza radacinilor existente; pasunea nu e, nicidecum, in ultimul hal.
- ce / cum / cand trebuie sa fac insamantare pentru imbogatirea pasunii.

In rest ... stiic um se spune: ajutorul real este acela cand dai omului ce are el nevoie, nu ce esti tu dispus sa dai.

Edited by DIY, 03 September 2019 - 14:18.


#9
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cel mai simplu e sa tai boschetii pana dispar. Asa am vazut ca fac la mine in sat astia.

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Iarba o cosesti dar ingrasamantul de la vaca il arunci inapoi pe pasune?
Daca nu, rezultatul va fi acelasi, indiferent ce ii faci.

#11
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
poti sa faci o intrebare si la cei din zona ta de la pasuni, eu de cate ori am intrebat pentru zona mea mi-a raspuns cineva [cred ca de Brasov tii tu?]. http://pajisti-grass...contact.htm  

Aveau ceva documentatie si recomandari pt lucrarile zonelor care au fonduri APIA, extrag mai jos cate ceva sau daca ai rabdare sa citesti la ei....
http://www.agrinet.r...2095&language=1

Una dintre cele mai eficiente lucrari de curatire a pasunilor este lucrarea cu mulcerele sau mulceritul, care taie si toaca razant cu suprafata solului materialul vegetal ierbos neconsumat (litiera), tufarisurile si puietii de arbori, fara a dauna biodiversitatii.
Prin mulcerit o data la mai multi ani se înlatura vegetatia lemnoasa incipienta si resturile ierboase neconsumata de animale, care otaveste mai bine în anii sau la ciclurile urmatoare de recolta, la care se adauga nivelarea musuroaielor de diverse proveniente. În continuare, dupa sezonul de pasunat, este suficienta cosirea anuala a resturilor vegetale neconsumate de animale.


#12
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 dell99, on 03 septembrie 2019 - 14:55, said:

poti sa faci o intrebare si la cei din zona ta de la pasuni, eu de cate ori am intrebat pentru zona mea mi-a raspuns cineva [cred ca de Brasov tii tu?]. http://pajisti-grass...ntact.htm Â

Aveau ceva documentatie si recomandari pt lucrarile zonelor care au fonduri APIA, extrag mai jos cate ceva sau daca ai rabdare sa citesti la ei....
http://www.agrinet.r...2095&language=1

Una dintre cele mai eficiente lucrari de curatire a pasunilor este lucrarea cu mulcerele sau mulceritul, care taie si toaca razant cu suprafata solului materialul vegetal ierbos neconsumat (litiera), tufarisurile si puietii de arbori, fara a dauna biodiversitatii.
Prin mulcerit o data la mai multi ani se înlatura vegetatia lemnoasa incipienta si resturile ierboase neconsumata de animale, care otaveste mai bine în anii sau la ciclurile urmatoare de recolta, la care se adauga nivelarea musuroaielor de diverse proveniente. În continuare, dupa sezonul de pasunat, este suficienta cosirea anuala a resturilor vegetale neconsumate de animale.


Multumesc muuuult! O sa studiez link-urile. In plus, asta cu mulceritul pare logica (Sa vad acum pe cine si cum gasesc  sa si faca asa ceva.)

#13
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Daca ari pasunea nu mai este pasune, devine teren arabil, o sa iti creasca in cel mai bun caz buruieni pe ea... Aratul se face la 30-40 cm adancime, cum crezi ca mai ramane iarba aia acolo. Deci daca vrei sa ti pasune in continuare exclus sa o ari.

#14
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 underb, on 03 septembrie 2019 - 14:51, said:

Iarba o cosesti dar ingrasamantul de la vaca il arunci inapoi pe pasune?
Daca nu, rezultatul va fi acelasi, indiferent ce ii faci.

E o pasune mica (vreo 5000mp) iar vaca recipienta Posted Image  e la vreo cativa km. Oamenii iau fanul si gata. Au si ei pasunea lor, asa ca n-or sa-mi dea mie ingrasamant, cand il pot pastra pentru ei Posted Image

 mishu77, on 03 septembrie 2019 - 15:09, said:

Daca ari pasunea nu mai este pasune, devine teren arabil, o sa iti creasca in cel mai bun caz buruieni pe ea... Aratul se face la 30-40 cm adancime, cum crezi ca mai ramane iarba aia acolo. Deci daca vrei sa ti pasune in continuare exclus sa o ari.
Asta este exact ce vreau sa-mi lamuresc Posted Image Eu nu ma gandeam la ceva asa de drastic, ci la ceva ca mai jos. Cat sa nivelz cat de cat terenul.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vsRVJ467JsM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 mariovrs, on 03 septembrie 2019 - 14:43, said:

Cel mai simplu e sa tai boschetii pana dispar. Asa am vazut ca fac la mine in sat astia.

N-am boscheti. Adica ce am, plus niste braduti nefericiti, dispar sub lama coasei. Am, insa, multe buruieni tari, gen cicoare.

#15
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Daca vrei sa nivelezi ce au stricat mistretii poti sa o faci cu o sapa, ma gandesc ca nu sunt santuri facute de mistreti pe toti cei 5000 de mp. Poate cu o grapa ai putea rezolva ceva, desi conteaza si cum si cat de adanci sunt denivelarile produse.

#16
B-M-A

B-M-A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.05.2012
Cand spui pasune te referei la un imas pe care pasti animalele sau la un teren agricol cu plante furajere, pe care le cosesti si le pui in fanar? La mine pasune inseamna loc unde pasc animalele, nu de unde cosesti.

Daca lasi vaci pe pasune, acestea vor manca iarba inalta (daca ai trifoi/lucerna nu e recomandat, deoarece se pot umfla - inainte acesta trebuie cosit). Dupa vaci, lasi oi, care o vor roade pe cea mica. Pentru plantele mari, cu tulpini groase si lemnoase, incluzand si arbusti, puieti si alte buruieni, bagi caprele. In felul asta o vei netezi, dar si ingrasa de la excrementele animalelor. Asta daca ai animale, sau poti sa-i lasi pe vecini sa le aduca pe ale lor.

Daca ai lucerna/trifoi si creste in smocuri, ar fi timpul sa ari totul, sa dai cu discul si grapa pentru a indrepta gaurile si denivelarile mai mari, sa dai cu ingrasamant si sa insamantezi din nou cu un amestec de plante furajere (lucerna/iarba). Trebuie sa folosesti un tavalug pentru a nivela si astupa samanta ca sa nu ti-o manance pasarile.

Cat despre porcii mistreti, numai daca ingradesti. Nu cred ca s-ar mai deranja ei sa treaca peste un gard (chiar si mai simplu) cand iarba este peste tot. Doar daca ai pune porumb sau ceva mai atractiv. Ai putea incerca si cu ceva sperietori care sa faca sunete la bataia vantului.

Edited by B-M-A, 03 September 2019 - 15:59.


#17
dadosh

dadosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.01.2002
la 5000 mp nu e pasune...asta o cosesti manual, mergi cu sapa si astupi gaurile...e o curte mai mare

#18
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Cel mai bine ar fi sa o discui si sa o suprainsamantezi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate