Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Pisica agresiva

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
da nu poti sa o dai pe strada sa plece, pisiciile se descurca fara probleme in salbaticie, pastrezi puii si la revedere.

#38
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 business11, on 03 septembrie 2019 - 12:13, said:

da nu poti sa o dai pe strada sa plece, pisiciile se descurca fara probleme in salbaticie, pastrezi puii si la revedere.

am 2000 de mp la tara....unde sa o dau ? la vecini ? problema e ca, e si femela....are teritoriul ei, nu pleaca de aici....motanii sunt cei care fug de acasa, dupa pisici

#39
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 jimi91, on 03 septembrie 2019 - 11:52, said:

Doi la mana, nu am incredere in pisica...mai vin copii in curte, poate se enerveaza tembela si ii ataca...chiar acum, am scapat ceva pe jos si a dat sa ma atace :)...nu zic, cu siguranta s-a gresit in educatia ei...dar, nu o inteleg deloc...este foarte schimbatoare...ba ma lasa sa o mangai, ba ma ataca...poate e bolnava.

am mai avut un motan agresiv, era si marisor...dar, cu chiu cu vai ne-am inteles bine...m-ai ales dupa ce i-am scos cateva capuse, eram cei mai buni prieteni...dar cu tembela asta, nu merge nimic....

am incercat sa o mangai zilnic, dar degeaba, cand ii sare tandara, ma ataca....miseleste :))...cand nu sunt atent, cand vede ca am incredere in ea, atunci ma ataca....o pisica nemernica
Hai sa te cred, desi mi-e greu. Este posibil sa aiba un dezechilibru chimic si asta sa fie totul. Asta se afla in urma unui test de sange la un veterinar care se pricepe. Daca te ataca doar pe tine, pica. Dupa cum vorbesti pentru mine e clar ca esti un afon in ale pisicilor, lipsit de rabdare si tact, total indiferent sa iei rand pe rand toate situatiile si in final sa izolezi cauza. Este o agresivitate activa, nu una pasiva. Daca ai facut greseala sa o bati, asa cum suspectez, e si mai grav, uman vorbind. Usurinta cu care vorbesti de eutanasiere nu are scuze.

Cauze pot fi multe. Studiaza ceva surse pe google si iutub, tastezi "agressive cat". Bea un sifon inainte...

https://www.aspca.or...aggression-cats

Imi inchei interventia mea aici, esti mare posesor de pisica agresiva pe care probabil ai si altoit-o la greu, si vii pe forum sa gasesti rezolvarea.


#40
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Xlander, on 03 septembrie 2019 - 12:24, said:

Hai sa te cred, desi mi-e greu. Este posibil sa aiba un dezechilibru chimic si asta sa fie totul. Asta se afla in urma unui test de sange la un veterinar care se pricepe. Daca te ataca doar pe tine, pica. Dupa cum vorbesti pentru mine e clar ca esti un afon in ale pisicilor, lipsit de rabdare si tact, total indiferent sa iei rand pe rand toate situatiile si in final sa izolezi cauza. Este o agresivitate activa, nu una pasiva. Daca ai facut greseala sa o bati, asa cum suspectez, e si mai grav, uman vorbind. Usurinta cu care vorbesti de eutanasiere nu are scuze.

Cauze pot fi multe. Studiaza ceva surse pe google si iutub, tastezi "agressive cat". Bea un sifon inainte...

https://www.aspca.or...aggression-cats

Imi inchei interventia mea aici, esti mare posesor de pisica agresiva pe care probabil ai si altoit-o la greu, si vii pe forum sa gasesti rezolvarea.

ce e asa greu de crezut ?...si da, am batut-o, dar numai atunci ca m-a atacat....nu e chiar bataie, mai mult m-am aparat. Sa zic ca mai mult pe mine ma vaneaza, dar, nici ai mei n-au scapat de atacurile ei Posted Image...

Si nu sunt expert in pisici, n-am sustinut asta niciodata....Probabil simte ca nu o suport Posted Image...


Si cand vorbesc de eutanasiere, nu e ceva ce vreau sa fac....asta ar fi o ultima solutie....

Edited by jimi91, 03 September 2019 - 12:37.


#41
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
De mutat la Fun..

#42
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Daca poate cineva sa-mi explice urmatoarea situatie, ma lasa sa o mangai sub barbie, pe gat, pe burta, iar in momentul in care ma intorc cu spatele la ea...pac ma ataca, ma hasaie etc. e ceva anormal la ea...nu o inteleg

#43
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Pisica,mâța, stã cum vrea,acceptã ce vrea,este independenta fata de noi.Este felinã, ce naiba.

Attached Files


Edited by ct13mey, 03 September 2019 - 13:19.


#44
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Siamez,diliu din naștere, te acomodezi  tu cu el,invers nu merge.

#45
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011

 jimi91, on 03 septembrie 2019 - 12:15, said:


am 2000 de mp la tara....unde sa o dau ? la vecini ? problema e ca, e si femela....are teritoriul ei, nu pleaca de aici....motanii sunt cei care fug de acasa, dupa pisici

o urci in masina si o duci 2 sate mai departe, ca nu trebuie neaparat sa o pui tot la tine in gradina.

sau faci pisica de lupta din ea si o pui sa apere casa.

#46
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

 ursuletul68, on 03 septembrie 2019 - 12:38, said:

De mutat la Fun..


Mai degraba la SAD

#47
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Asa face si pisicuta pe care aproape era s-o inhate cainele fiindca intrase sau fusese aruncată la mine in curte. Avea vreo10-14 zile deci am crescut-o de mica. Vine se freacă de picioarele mele, toarce si dupa un timp imi trage o gheara si fuge. La inceput dadea tare dar acum da cu gheara fara sa-mi lase urme. Are 3 ani si cam de un an a inceput sa zgârie cu blândețe.

#48
mariuss24

mariuss24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 28.07.2010
Pana acum pare ca esti o persoana rea, lasa pisica in pace si iesi din casa, e mai bine asa! Du-te!

#49
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

 romvic, on 03 septembrie 2019 - 08:40, said:

Daca se intampla sa mori in aceeasi
casa cu aceasta, te va manca.
asta pot confirma si eu chiar daca tu poate ai spus o sub forma de gluma. :)
acum cativa ani a fost un caz cu un om care traia mai la margine de sat, spre padure care avea atat caini cat si pisici, intr-o zi l au gasit mort in casa si muscat/mancat de pisici, este pe cat se poate de real. Multi care au fost acolo dupa moartea acestuia spun ca au auzit  si niste suieraturi, rasete si chipurile cainii incepeau sa schelalaie...dar acum sti cum e lumea mai si inventeaza, pana nu vezi/auzi tu personal e mai bine sa nu crezi. :))

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 jimi91, on 03 septembrie 2019 - 08:38, said:

am mai avut doua pisici....am tinut la ele...si stiu ce zici...dar pe asta, nu o suport...niciodata nu mi-a placut.
Gata, am găsit răspunsul. Adică l-ai găsit singur.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate