Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Pisica agresiva

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

 Crbl2001, on 03 septembrie 2019 - 08:19, said:

Pisica ca pisica,cu motaniii e mai rau.In caz ca nu stiati motanii musca barbatii de gat,la omusorul acela,cand dorm.Au fost cazuri cand au murit sufocati...
Nu e o gluma

Eu am auzit că mușcă de coaie. Mii de cazuri de oameni castrați de motani. Hai mă, e otv aici?

#20
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Si cum a facut? Asa?

Attached Files



#21
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 PSC, on 03 septembrie 2019 - 08:23, said:

Spui că AI o pisică. O hrăneşti tu?
Nu am văzut, încă, animal care să atace omul care îl hrăneşte. Animal domestic, mă refer. Fac excepţie cazurile în care are pitici pe creier, acelea sunt cazuri patologice.
Un animal domestic în minţile lui nu atacă omul, dacă omul nu l-a atacat înainte.
Este posibil să îşi protejeze puii apelând la agresivitate, la ţară rareori găseşti pisici cu adevărat domestice, majoritatea sunt sălbatice pe sfert sau pe jumătate.
Soacra mea are o pisică pe lângă casă, noi îi cumpărăm boabe. Nu stă la mângâiat (pisica), decât foarte puţin, dar nici nu ne atacă. A avut pui în mai multe rânduri, însă nu era agresivă cu noi, în schimb îşi învăţa puii sperioşi.
În ultimele două rânduri, când îmi aude vocea, vine indiferent unde s-ar afla, ca să-şi primească porţia de boabe. Atunci stă la mângâiat şi miaună continuu, dar nu este un mieunat agresiv, ci e ca şi cum ar vorbi cu mine, se bucură fiindcă mă vede.


am mai avut doua pisici....am tinut la ele...si stiu ce zici...dar pe asta, nu o suport...niciodata nu mi-a placut. E pisica parintilor, dar de fiecare data cand trec pe aici, simte nevoia sa ma atace. Ma dispera, mi-a rupt doua perechi de blugi, mi-a facut dungi pe picioare, muscaturi....m-am saturat, nu pot sa ma duc in bucatarie ca hop sare pe mine...e ceva de speriat. Pate e bolnava. De mancat, ii mai dau si eu, dar, dupa ce ii dau sa manance, dupa ce o mangai chiar, cum vede ca fac o miscare mai brusca....pac, sare pe mine :|

#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 OpelAstra2002, on 03 septembrie 2019 - 08:36, said:

Fa cumva sa para un accident si ai scapat ��
Da da
Să închidă geamurile, să dea drumul la gaz. Și peste 10 minute să-și aprindă o țigară.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Dar tatăl puilor ce zice?

#24
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Pisicile sunt tantalaie,
cu toate simturile "ascutite"
la maxim.
Daca se intampla sa mori in aceeasi
casa cu aceasta, te va manca.
Asadar, schimb-o cu un caine.

#25
mariuss24

mariuss24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 28.07.2010
Pai daca atunci cand a fatat ai zis ca sunt foarte urati, de aia te ataca!Cum sa-i faci copii urati?Posted Image

#26
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,441
  • Înscris: 31.01.2010
Trebuie potolita.
Merge cu nuiaua insa e cu dus intors, pina o atingi sare la tine.
Cind eram copil era un motan al vecinilor care se credea ciine de paza, cind treceai
prin fata apartamentului sarea la tine, ma rog scuipa in draci dar de muscat nu m`a muscat nici o data.
L`am rezolvat dintr`un noroc, eram cu sticlele de sifon la mine, pline si cind s`a infoiat l`am spalat din cap pina`n picioare.
Asta era din ala ce ura apa.
Am vazut reactia si l`am alergat de citeva ori cu sifonul cind erau plecati vecinii.
Urmarea era ca se ferea de mine ca de gaia, era suficient sa intinzi mina spre el si sa faci ssss... , pleca precum racheta.
Daca ai sifon probeaza, functioneaza fara gres.

#27
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 23.02.2007
bag-o pe olx,donez pisica blanda iubitorilor de animale,daca vrei un animal cuminte si afectuos langa tine,lasa-mi mesaj

#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 jimi91, on 03 septembrie 2019 - 08:08, said:




iti dai seama ca nu vreau sa fac asta....sa o am pe constiinta.....dar, nu vad alta solutie...sper ca sterilizarea sa functioneze....altfel, nu stiu ce am sa fac....:|
Sterilizarea functioneaza la motanii agresivi dar la pisici e exact invers( la multe din ele). Testosteronul e hormonul agresivității si prin castrare motanilor le scade procentul de testosteron din organism. La femele, insa, prin castrare raportul estrogen/testosteron se modifica din cauza scăderii estrogenului(hormon feminin) si din aceasta cauza femelele devin mai agresive. Asa ca e mai bine sa nu o castrezi deocamdata. Inca e tânăra,cu timpul se mai calmează . Las-o in pace, nu o mai zgândări. Daca are pui, e normal sa fie agresiva.

Daca vrei sa nu te mai atace, pune-te bine cu ea, arata-i ca o iubești. Ea te simte ca nu o suferi si de aceea reacționează asa. Bine, acum are pui si e normal sa-i apere de o eventuala amenintare. Da-i tu de mancare , cand se uita la tine uita-te si tu la ea si clipește rar, in limbaj pisicesc asta inseamna ca o iubești.

#29
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,098
  • Înscris: 24.11.2016

 jimi91, on 03 septembrie 2019 - 07:47, said:

Am o pisica, matura, are 2 ani. A fatat acum cateva saptamani (sa zic o luna)....era agresiva si inainte, in sensul ca ma vana....acum, nu stiu ce sa fac, ma fixeaza cu privirea de fiecare data cand trec pe langa ea (teritoriul ei e bucataria), cand fac o miscare mai brusca se infinge in mine....destul de dur, mi-a dat sangele de fiecare data...ce solutii sunt ?

Sterilizarea ajuta ? oricum, cred ca mai trebuie sa astept o luna,doua...are pui...

Nu vreau sa o eutanasiez...dar, daca nu se potoleste, n-am ce-i face....e prea salbatica....

PS. pisica o am la tara, are spatiu cat cuprinde.

 jimi91, on 03 septembrie 2019 - 08:38, said:

am mai avut doua pisici....am tinut la ele...si stiu ce zici...dar pe asta, nu o suport...niciodata nu mi-a placut. E pisica parintilor, dar de fiecare data cand trec pe aici, simte nevoia sa ma atace. Ma dispera, mi-a rupt doua perechi de blugi, mi-a facut dungi pe picioare, muscaturi....m-am saturat, nu pot sa ma duc in bucatarie ca hop sare pe mine...e ceva de speriat. Pate e bolnava. De mancat, ii mai dau si eu, dar, dupa ce ii dau sa manance, dupa ce o mangai chiar, cum vede ca fac o miscare mai brusca....pac, sare pe mine :|
E pisica ta dar e a parintilor.
Niciodata nu ti-a placut.

Sfatul meu, fara sa mai bat campii este sa faci o fapta buna si sa o dai unui iubitor de animale, ca tu nu esti. La fel ca si waterman, ma abtin de la alte comentarii, din acelasi motiv.

#30
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Pisica este felină, are o personalitate caracteristică,nu poate fi  dresata ,ni se pare nouă, posesori de mâțe că ascultă de noi.Este exact invers,ele sunt stăpâni.

#31
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
Singurele postari care le ai sunt despre pisiciile tale. Inseamna ca a devenit o problema nationala sa deti pisici in anul 2019. Ba ca iti muta taicatu' pisoii in alt sat, ba ca sunt urati puii, ba ca te ataca pisica mama. Eu zic sa scapi de pisici ca numai probleme iti fac... sa nu vedem la stiri ceva de genul: "minor bagat in spital dupa o lupta cu o pisica".

#32
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

 jimi91, on 03 septembrie 2019 - 07:47, said:


Nu vreau sa o eutanasiez...


pisicile nu se eutanasiază, numai oamenii :P

o soluție ar fi să nu-i mai dai de mâncare! astfel va trebui să vâneze, deci nu va mai avea timp să se țină de prostii
(fără mișto!!!)

mai ales că are pui, lihnită fiind - vei scăpa, cu această ocazie, și de dăunători...
(că ziceai că stă la țară!)

#33
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 Drag-Os, on 03 septembrie 2019 - 08:14, said:

Mai bine calmante decat otrava Posted Image)
mai bine face rost de niste canabis si il pune in mancarea pisicii: miauaauuauuu ?!

#34
mariuss24

mariuss24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 28.07.2010
Vezi ca sunt pistoale din alea de stropit geamurile, faci rost de unul si il umpli cu apa, cand vezi ca vrea sa te atace, o stopesti putin!

#35
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 business11, on 03 septembrie 2019 - 11:24, said:

Singurele postari care le ai sunt despre pisiciile tale. Inseamna ca a devenit o problema nationala sa deti pisici in anul 2019. Ba ca iti muta taicatu' pisoii in alt sat, ba ca sunt urati puii, ba ca te ataca pisica mama. Eu zic sa scapi de pisici ca numai probleme iti fac... sa nu vedem la stiri ceva de genul: "minor bagat in spital dupa o lupta cu o pisica".

singurele tale postari e sa spui despre posturile mele cu si despre pisici Posted Image....multe din exemplele tale nici nu le-am spus eu....mai bagi mult in ele ?...nu te-ai saturat

 Xlander, on 03 septembrie 2019 - 10:37, said:

E pisica ta dar e a parintilor.
Niciodata nu ti-a placut.

Sfatul meu, fara sa mai bat campii este sa faci o fapta buna si sa o dai unui iubitor de animale, ca tu nu esti. La fel ca si waterman, ma abtin de la alte comentarii, din acelasi motiv.

as da-o in secunda doi....dar cine o vrea Posted Image....

Doi la mana, nu am incredere in pisica...mai vin copii in curte, poate se enerveaza tembela si ii ataca...chiar acum, am scapat ceva pe jos si a dat sa ma atace Posted Image...nu zic, cu siguranta s-a gresit in educatia ei...dar, nu o inteleg deloc...este foarte schimbatoare...ba ma lasa sa o mangai, ba ma ataca...poate e bolnava.

am mai avut un motan agresiv, era si marisor...dar, cu chiu cu vai ne-am inteles bine...m-ai ales dupa ce i-am scos cateva capuse, eram cei mai buni prieteni...dar cu tembela asta, nu merge nimic....

am incercat sa o mangai zilnic, dar degeaba, cand ii sare tandara, ma ataca....miseleste Posted Image)...cand nu sunt atent, cand vede ca am incredere in ea, atunci ma ataca....o pisica nemernica

 Freddy12, on 03 septembrie 2019 - 10:25, said:

Sterilizarea functioneaza la motanii agresivi dar la pisici e exact invers( la multe din ele). Testosteronul e hormonul agresivității si prin castrare motanilor le scade procentul de testosteron din organism. La femele, insa, prin castrare raportul estrogen/testosteron se modifica din cauza scăderii estrogenului(hormon feminin) si din aceasta cauza femelele devin mai agresive. Asa ca e mai bine sa nu o castrezi deocamdata. Inca e tânăra,cu timpul se mai calmează . Las-o in pace, nu o mai zgândări. Daca are pui, e normal sa fie agresiva.

Daca vrei sa nu te mai atace, pune-te bine cu ea, arata-i ca o iubești. Ea te simte ca nu o suferi si de aceea reacționează asa. Bine, acum are pui si e normal sa-i apere de o eventuala amenintare. Da-i tu de mancare , cand se uita la tine uita-te si tu la ea si clipește rar, in limbaj pisicesc asta inseamna ca o iubești.

n-am ce-i face...trebuie sterilizata...a facut 4 pui....ce fac acum, crescatorie de pisici Posted Image....sper doar sa devina mai docila



Edit. mai dau un exemplu, de ce nu o sufar....am avut-o la bloc timp de un an , incepuse sa devina usor agresiva, d-aia am adus-o la tara...intr-o noapte , in timp ce dormeam, m-a atacat, a sarit la fata, norocul meu a fost ca am auzit-o maraind si am prins-o...reactii de spider-man Posted Image)...mi-a facut mana praf....a doua zi am adus-o la tara.

Edited by jimi91, 03 September 2019 - 12:00.


#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Stiu eu un dresor de pisici. Da-mi PM...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate