Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mazda 6, GH, 2L, 2008

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
564 replies to this topic

#37
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 23.11.2017
eu pentru mazda6 gh cu bose am luat asa ceva:
https://www.evomag.r...ru-3590948.html

se aude perfect

#38
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Azi am avut timp sa ma ocup de masina. Am dus-o la curatatorie, facuta asa cum trebuie.
Am ramas surprins sa gasesc sub rotile din portbagaj un set de presuri de mocheta, originale. Cele de cauciuc din masina sunt tot originale, in stare foarte buna, doar cel de la sofer are o gaurica.

Am pus jantele de aliaj, a disparut imediat semnul de roata dezumflata din bord. Am gasit intre timp aici, local (deci nu trebuie sa mai car din Germania) un set de jante de aliaj, originale (inca nu stiu daca is pe 16 sau pe 17) cu senzori de presiune inclusi, 200 de euro. Astept sa vina omul din concediu sa le iau.

Cateva pozici...
Attached File  7.jpg   633.2K   186 downloadsAttached File  8.jpg   604.65K   188 downloadsAttached File  3.jpg   283.29K   191 downloadsAttached File  5.jpg   387.87K   505 downloadsAttached File  9.jpg   457.43K   213 downloadsAttached File  6.jpg   245.1K   179 downloads

Inscriptia "mazda 6" de la sofer se aprinde in culoare albastra (dragut)
Attached File  2.jpg   261.29K   174 downloads

Insa cea mai neplacuta surpriza a fost parbrizul. Dupa ce a fost spalat si curatat am observat o zgarietura de care nu sunt foarte incantat.
Attached File  Z1.jpg   103.95K   184 downloadsAttached File  Z2.jpg   33.42K   165 downloads
Cat am mers azi nu prea m-a incurcat, dar nici nu mi-a placut. O sa vad ce se poate face acolo... Cred ca a pierdut un stergator si cand acestea au ponit, a zgariat parbrizul.

Nu am roata de rezerva, nici nu am unde pune ca e subwoofer-ul in gaura aia. In schimb am un chit de reparatii, habar nu am daca ma ajuta cu ceva.

Edited by December, 05 September 2019 - 17:52.


#39
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 23.11.2017

 December, on 05 septembrie 2019 - 17:50, said:

Nu am roata de rezerva, nici nu am unde pune ca e subwoofer-ul in gaura aia. In schimb am un chit de reparatii, habar nu am daca ma ajuta cu ceva.

Ciudata chestia asta, eu am roata de rezerva mare si subwoofer-ul in interiorul rotii, ce-i drept eu am break.

#40
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Foarte frumoasă, culoarea ornamentelor arată bine.
O idee genială la Mazda, așa o consider eu, frîna de mînă este spre pasager, nu riști ca atunci cînd iei din consola centrală un suc/cafea/etc, să agăți maneta cu mîna și să verși lichid pe tine.

#41
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 crisstonne, on 06 septembrie 2019 - 22:09, said:

Foarte frumoasă, culoarea ornamentelor arată bine.
O idee genială la Mazda, așa o consider eu, frîna de mînă este spre pasager, nu riști ca atunci cînd iei din consola centrală un suc/cafea/etc, să agăți maneta cu mîna și să verși lichid pe tine.
Asa e, doar ca la vremea aia unele aveau frana electrica deja :).
Iar legat de maneta franei de mana, mai misto era daca avea decupare in consola iar in mers cand o lasi jos sa nu dai deloc peste ea... :).

#42
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Da, dar eu mai fac nebunii, cu frîna de mînă, cu electrica nu aveam cum.

Avantaje și dezavantaje :)
Am mers pe Merț care avea frîna la pedală.

#43
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Sa le iau pe rand....

Am decis sa inlocuiesc portiera aia, e mai ok decat sa o chituiesc. Gasit portiera la super pret, a ajuns dimineata. Am dus-o la tinichigiu, o pregateste si probabil saptamana cealalta se apuca de vopsit. E prins, nu are loc si nici eu nu ma grabesc.
Attached File  Portiera.jpeg   299.15K   134 downloads

Revizia la Mazda....
Revizia a fost facuta la 164.472 si apoi am luat-o eu.

Absolut toate reviziile sunt facute la Mazda, cam la 16.000 km, din an in an.

Nu stiu daca are rost sa pun si istoricul aici...

#44
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Cand ajung pe la Mazda trebuie sa ma lamuresc ce inseamna "disponibil aditional de descarcat"
Attached File  simboluri.jpg   65.18K   76 downloads
La ultimile 4 revizii apare acest "disponibil aditional de descarcat"...

#45
Novo

Novo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 02.07.2004
Salut

Inseamna ca in aplicatia My Mazda poti descarca lista cu ce s-a verificat (si rezultatele) la revizia respectiva.

#46
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 12.09.2017
un polish la faruri?sau asa sunt ele galbenioare?

#47
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Exact asta fac acum Posted Image
Attached File  70021775_2316030831827924_5228339757586579456_n.jpg   66.79K   88 downloads
Lucreaza omul... vedem la final cum arata.

#48
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
SI cam asa arata acum:
Attached File  70487812_680590685779846_4671129516855263232_n.jpg   72.34K   92 downloadsAttached File  70063279_902106623482049_2038210931141378048_n.jpg   65.6K   88 downloads

Pun si folie....
Attached File  71041532_729089037540426_30969488753033216_n.jpg   52.5K   83 downloads

Se vede mai bine in realitate diferenta la faruri, dar masina e in hala, probabil afara se vede si mai bine.

#49
ionutg93

ionutg93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.10.2013
Salutare!

Felicitari pentru mașinuță, s-o duci cu placerea amândurora peste tot, drumuri bune și fir întins în toate deplasările!

Plus mare cu istoricul și reviziile efectuate! Ori porți karma bun, ori ești foarte norocos! :) Ori și-și! :)

Eu nu am priceput ori n-am văzut, mai ești acolo, te-ai întors în tara? Nu ne zici și noua care a fost prima impresie după ce i-ai dat blana?

Acuma vin reclamațiile:
Pe mine mă frustrezi cu jurnalul asta și la fel ai făcut și cu Altea.
Încearcă și tu să pui preturi și ceva detalii, daca tot faci un pustiu de bine cu acest jurnal.

 December, on 10 septembrie 2019 - 12:37, said:

Am decis sa inlocuiesc portiera aia, e mai ok decat sa o chituiesc. Gasit portiera la super pret, a ajuns dimineata.

Ușa aceea, daca tot ești atât de incantat de pret, nu ne spui și nouă cat a costat și de unde ai luat-o? A fost de la dezmembrari, da? (nu toată audienta are cont că să vadă poza atașată și că e ușa neagra, lucioasă și cu geam pe ea ca sa isi dea seama că e de la dezmembrări).

Polisharea farurilor unde ai făcut-o? Cât a costat? Dar foliile?

Ce ulei s-a pus până acum în masina?

Poate faci și tu un versus cu Altea, macar de câteva rânduri...

Impresii despre masina, spatiu interior, portbagaj, ergonomie, consum de combustibil, tinuta de drum, ceva, nu vad niciun entuziasm, eu as fi sărit în sus de bucurie! Poate nu ca Geoana, dar m-aș fi bucurat! :)

Măcar berea aia a fost bună? :D :P

LE: am văzut acum, ești încă in Germania și, neavând TUV, încă nu ai condus-o. Dar impresiile eu le aștept cu nerăbdare!

Cât costa s-o trimiti acasă cu platforma?

Mulțumesc!

Edited by ionutg93, 12 September 2019 - 14:50.


#50
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
M-am intors de multa vreme acasa, se vede in poza ca masina are numere rosii puse pe ea si circula :)
Oricum am circulat cu ea in Germania, am un prieten handler la Cham (pe langa Regensburg) si cand m-am dus la Zwickau am luat numerele lui.

Portiera e din dezmembrari, de la un tip foarte ok de la Bistrita Nasaud, am platit 350 de lei pe ea completa (geam, macara, fata de portiera, boxa, etc).
farurile is polishate si foliate la un tip din Piatra Neamt (aici locuiesc eu) si m-a costat 100 de lei.
Uleiul e Mazda ultra 5W30.

Nu prea sar eu asa in sus de bucurie, parcul auto la care am eu acces este mare si are masini mult mai scumpe si mai noi decat mazda mea. De aia nu prea ma entuziasmez eu foarte usor, masina asta e ca sa merg cu masina pana la masina si sa ma duc in vacante cu masina mea.

E o masina ok, mare, de cand merg cu ea consumul in oras s-a stabilizat la 9,9.
La drum lung nu m-am dus, m-am dus ieri pana la Iasi si am vrut sa iau mazda dar aveam un polo cu jumatate de rezervor de benzina asa ca l-am luat pe ala Posted Image

Costurile platformei nu sunt relevante, eu am alte combinatii cu transportatorii.

Nu stiu ce sa-ti mai spun :) Daca vrei sa mai stii ceva, intreaba-ma.

#51
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Azi am rezolvat schimbarea limbii :)))
Cand am luat-o era in germana, bineinteles. Nu stiu ce boala am facut si am schimbat in franceza. DIn pacate in franceza stiu doar "je m'apelle *** et je suis eleve de service" asa ca nu prea am stiut cum sa ii schimb limba.
Azi am apasat iar pe buton si am incercat asa: "english please". Si magie!!! A mers :)))

#52
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Azi am mers vreo 400 de kilometri cu masina.
Attached File  IMG_1734.jpg   383.21K   105 downloadsAttached File  IMG_1730.jpg   322.44K   115 downloadsAttached File  IMG_1731.jpg   221.3K   121 downloads

Daca la drumul spre Iasi am fost cuminte, cand am revenit am trecut la joaca :)
Foarte stabila prin curbele alea de pe drumul spre Iasi (desi mie nu imi place deloc drumul ala), am avut cateva segmente de drum pe unde sa o fugaresc. Nu prea is eu amator de fugareala prin Romania, ma fugaresc destul pe afara...

Am scos un consum mediu de 8,2% pe traseul:
1. Piatra Neamt - Iasi, mers prin Iasi aproximativ o jumate de ora, inapoi la Piatra Neamt.
2. Aproximativ 20 de kilometri prin Piatra Neamt, pe unde am stationat nu am oprit motorul.
3. Piatra Neamt - Targu Neamt- Piatra Neamt.

Cred ca nu mi-am asezat foarte bine scaunul, m-am resimtit dupa ziua de azi... Oricum nu am o stare prea buna, dupa amiaza m-a luat o durere de cap, probabil se schimba vremea.

#53
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008

 December, on 16 septembrie 2019 - 18:31, said:

Cred ca nu mi-am asezat foarte bine scaunul, m-am resimtit dupa ziua de azi... Oricum nu am o stare prea buna, dupa amiaza m-a luat o durere de cap, probabil se schimba vremea.

Asa am zis si eu dupa primul drum cu Aurisul. Cert e ca pe acelasi drum unde cu un Peugeot 307 nu prea simteam nimic, cu asta simt orice denivelare. Macar sta mai bine in curbe. Si sigur nu voi avea pietre la rinichi si pe unde mai pot sa apara.

Apropo.... sa o uzezi sanatos!

#54
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 VladCatalin, on 17 septembrie 2019 - 14:37, said:

Cert e ca pe acelasi drum unde cu un Peugeot 307
Cand vine vorba de confort, Peugeot da clasa la multe branduri...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate