Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Mazda 6, GH, 2L, 2008

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
574 replies to this topic

#1
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Dupa 8 ani am vandut Seatul.... Nu prea eram eu hotarat ce sa imi iau, am zis ca ma decid usor in Germania, in functie de ce au prietenii mei la vanzare, la banii pe care eram hotarat sa ii platesc pe masina acolo.
Initial ma gandisem la o Honda Civic, am mai avut una de 2.2 vreo 2 luni, masina ok dar care nu prea "vorbea" cu mine.

Insa ma gandeam si la Mazda 6. Multe dieseluri la buget, dar diesel. Care v-ati mai uitat pe jurnalul meu cu Seatul, vedeati ca fac in jur de 5-6000 pe an si un diesel cu DPF nu prea ma incanta...

Ma rog, am plecat lunea trecuta la drum. Doua masini mi-au facut cu ochiul la prieteni: o Toyota urban cruiser cu 100k km dar cu aia ramaneam pe veci, probabil nu o cumpara nimeni in Romania si o Jetta smechera tare, doar ca era si aia diesel.

Dupa doua zile am gasit la Zwickau la un handler o mazda 6 de 1.8 benzina. Am vorbit cu omul, mi-a zis sa vin si daca nu imi place masina aia sigur aleg alta de la el ca are mai multe mazde. Masina era ok, doar ca ciobănită rău... si doar o cheie.

Si in spate, nepusa pe net, adusa de cateva zile, masina asta. Motor de 2, peste bugetul meu dar m-am certat cu omul pana a rupt cat am vrut eu.

Am luat-o...
Attached File  IMG_1122.jpg   439.1K   394 downloadsAttached File  IMG_1121.jpg   437.53K   379 downloads

Mai avea TUV doar cateva zile, puteam sa ii fac numere pe 3 zile si sa vin cu ea e roti dar mai aveam treaba acolo si nu ma incadram cu cele 3 zile asa ca am luat-o de la Zwickau si am dus-o a Regensburg sa mi-o aduca transportatorii acasa. Maine seara ajunge, maine dimineata ma duc sa ii scot numere rosii ca sa le am pregatite cand ajunge.

Cam asta-i....

Edited by December, 02 September 2019 - 15:49.


#2
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Sa o stapanesti sanatos! La multi km fara evenimente.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Milioane de km. fără incidente.
Bun venit în club :peacefingers:

Edited by crisstonne, 02 September 2019 - 15:15.


#4
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

 crisstonne, on 02 septembrie 2019 - 15:14, said:

Bun venit în club Posted Image
Habar n-am daca e de bine sau nu, nu am nici cea vaga idee ce inseamna preturile la piese, revizii, is in pom :) Dar le lamuresc eu, pe rand...

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 December, on 02 septembrie 2019 - 15:01, said:

E buna si Mazda Posted Image
Eu luat Toyota cu ochii inchisi!

Edited by December, 02 September 2019 - 15:21.
nu mai cita tot postul


#6
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

 MembruAnonim, on 02 septembrie 2019 - 15:18, said:

Eu luat Toyota cu ochii inchisi!
Sa stii ca m-a tentat destul de tare sa o iau mai ales ca imi facea pret bun la ea. Dar cum am mai spus, nu o mai vindeam niciodata.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,429
  • Înscris: 30.08.2017

 December, on 02 septembrie 2019 - 15:17, said:

Habar n-am daca e de bine sau nu, nu am nici cea vaga idee ce inseamna preturile la piese, revizii, is in pom Posted Image Dar le lamuresc eu, pe rand...

Ca fost posesor de Passat CC si actual de Mazda 6, pot spune ca sunt usor mai mari fata de VW. Service-uri mai putine si unele piese originale vin doar in Japan...deci se lasa cu asteptare. Altfel masina misto.

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sa o folosesti sanatos.

Ce seat ai avut mai inainte ? Ai putea sa lasi un link ? Nu gasesc pe forum nimic. (am gasit in final... altea 1.9tdi). Sunt curios cum o sa simti diferenta :)
De ce 1.8 si nu 2.0 ? Posted Image

Edited by TruculMagic, 02 September 2019 - 15:38.


#9
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

 TruculMagic, on 02 septembrie 2019 - 15:38, said:

De ce 1.8 si nu 2.0 ? Posted Image
Eu merg putin cu masina personala, nu prea imi pasa ce motorizare are. Daca era ok 1.8-ul, il luam. Mazde benzinare cu kilometri cat de cat putini greu de gasit... bine, e si august, handlerii nu prea au masini pe stoc, multi is inca in vacanta, mi-am ales prost momentul sa iau masina. Puteam sa mai astept macar o luna, dar na.....

#10
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
sa o stapanesti sanatos , cat a fost pretul de achizitie si cati km are?

mare grija ca modelele astea au probleme cu caseta de directie (bataie plus ceva comportament cand revii cu volanul catre drept), scaunul sofer care se cam balangane - sina este problema - si farurile care se matuiesc plus grija la vopsea care pe cat de frumoasa este este si foarte slaba calitativ se zgarie sare foarte repede.

#11
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Cât a costat?
Câți km are?
Când o vinzi? :D



#12
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

 bossake, on 02 septembrie 2019 - 15:51, said:

sa o stapanesti sanatos , cat a fost pretul de achizitie si cati km are?

 Sabinatu, on 02 septembrie 2019 - 15:54, said:

Cât a costat?
Câți km are?
Când o vinzi? Posted Image
Adusa acasa ma ajunge cam 6000.

Aveam impresia ca am scris de kilometri... 165.000
Attached File  H5zBTVfZQcuq9dybnF9yCg.jpg   311.54K   225 downloads

Nu o vand repede ca m-am plictisit pana am gasit-o.

 bossake, on 02 septembrie 2019 - 15:51, said:

probleme cu caseta de directie (bataie plus ceva comportament cand revii cu volanul catre drept), scaunul sofer care se cam balangane - sina este problema - si farurile care se matuiesc plus grija la vopsea care pe cat de frumoasa este este si foarte slaba calitativ se zgarie sare foarte repede.
Da, citisem cate ceva pe forumul Mazda. Vopseaua nu e perfecta, are cateva sarituri, spoilerul fata a fost harait de borduri si portiera dreapta spate o infundatura. Le rezolv imediat acasa, am vopsitor bun.

Caseta nu a dat semne ca nu ar fi precisa, scaunul era teapan. Vedem mai incolo daca apar probleme, sau daca sunt deja si nu le-am observat eu.

Edited by December, 02 September 2019 - 16:10.


#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Masina buna cu motor bun. Culorea e bine aleasa ca sa nu se vada orice dara de praf.
Singurul lucru care nu mi-a placut la modelul asta este faptul ca nu poti pune sistem media aftermarket pe ea pentru ca are display-ul in bord.
Succes in continuare si sa ne mai scrii de bine.

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Scuze dacă este scris și nu văd eu.
Ce specificații tehnice are modelul?
Cai, cuplu, etc.

#15
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Parca 147 cp. Motor de 1999 cc.
Am acasa hartiile, nu stiu sa spun pe de rost ca golesc niste beri 😊
Attached File  F9CF62C3-C236-45AA-B634-0B0632AD3EAC.jpeg   294.49K   140 downloads

 tehnics, on 02 septembrie 2019 - 16:28, said:

nu poti pune sistem media aftermarket pe ea
Mda, nu are cititor de card. Dar are magazie  cu 6 cd-uri.

#16
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Imi place mult culoarea, sa o stapanesti sanatos. E motor bun.
Poti sa ii pui modulator fm cu card sd, bluetooth, vezi poate are mufa aux. Solutii se gasesc.

Edited by SpeedDemon, 02 September 2019 - 17:25.


#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 December, on 02 septembrie 2019 - 15:01, said:

Mai avea TUV doar cateva zile, puteam sa ii fac numere pe 3 zile si sa vin cu ea e roti
adica numere galbene? nu mai sint legale in ungaria si poate si prin alte parti, trebuie rosii, minim 14 zile

daca nu ma insel e ultimul model de Mazda 6 la care se deschide hayonul cu totul, ca la octavia, cea mai practica masina

mai toate au probleme cu scaunul sofer... sa speram ca a fost deja rezolvata. Vezi la reprezentanta pe baza de vin daca nu cumva iti rezolva ceva gratis, ca au avut multe recalluri si cu airbagurile sakata

#18
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Poti circula cu numere galbene si in Ungaria, in Romania nu poti circula. Variante aveam... trimiteam brieful si kaufvertragerul in Romania, scoteau fetele numere rosii si mi le trimiteau la Oradea. Treceam din Ungaria in Romania cu platforma si gata dar am preferat sa nu imi bat capul si sa ma concentrez la alte probleme.

Chiar daca mai are tuv 3 zile, scoti numere pentru perioada de valabilitate. Ori iei numere pe 14 zile ori pe 30, tot atat costa.

Edited by December, 03 September 2019 - 07:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate