Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

despre dmoz

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#37
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004

View PostMarius19, on May 19 2007, 23:24, said:

Krumel, din ce oras esti?

E foarte probabil ca lucrurile stau asa cum sugereaza multi de aici. Cel putin in ceea ce ma priveste: dupa ce am scris ultima data in acest topic am mai inscris un site in dmoz; un editor l-a navigat in intregime si lucrurile s-au oprit aici. Probabil daca as posta acel link probabil doar cei extrem de rautaciosi nu ar putea afirma ca el isi merita locul in categoria respectiva.

Am sa ma opresc aici, fara alte detalii. Poate totusi lucrurile o vor lua in viitor pe alt fagas.

Nu inteleg importanta orasului....

Ar trebui sa te gandesti ca e un sistem care se bazeaza pe voluntariat (s-a tot spus aici de 1000 de ori) si ca incercam in limita timpului pe care il avem sa adaugam gratuit, pe timpul nostru...site-uri in DMOZ.
Nu e un repros, ci vreau sa scot in evidenta faptul ca de geaba cereti lucruri de la un sistem care se bazeaza in primul rand pe voluntariat, adica pe disponibilitatea unui ditor de a adauga sau nu site-uri in timpul liber.

ODP are niste reguli diferite fata de restul directoarelor. Multe poate par ciudate...dar asta e ODP-ul.
Site-urile daca au continut, vor fi adaugate. Nu pot prezice in ce durata de timp.

Ar trebui sa mai stiti ca un site trimis in ODP nu e ca si adaugat. Cititi documentaita despre ODP si despre cum se adauga un site.

Eu postez aici pentru a incerca sa creez o transparenta intre editori si activitatea de editare. Sa puteti sti dece nu sint adaugate unele site-uri. Sa puteti raporta site-uri care nu ar trebui adaugate dpdv ODP.

In nici un caz sa explic lucruri pe care orice webmaster ar trebui sa le stie sau macar sa se informeze.


View Postjoc, on May 20 2007, 02:40, said:

E adevarat ce am auzit ca dmoz se duce de rapa si ce a fost a trecut? :)

Da. E adavarat. De asta oamenii se cearta pe toate forumurile. Ptr ca se duce de rapa. :)
Te-ai prins.

#38
Marius19

Marius19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 09.12.2006

View PostKrumel, on May 23 2007, 00:43, said:

ODP are niste reguli diferite fata de restul directoarelor. Multe poate par ciudate...dar asta e ODP-ul.
Site-urile daca au continut, vor fi adaugate. Nu pot prezice in ce durata de timp.

Mai concret: daca un site a fost adaugat mai de demult, a fost navigat de un editor acum vreo 2 saptamani (5 pagini navigate la acea data) si nu a fost inclus inca in dmoz, asta ce inseamna? Editorul a respins cererea  sau .... mai asteapta pana se hotaraste?
Vreau sa stiu ce tb sa fac in continuare.

#39
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Marius19, nu prea ai de unde sa stii.

Ar trebui sa astepti sa vezi daca nu apare ca fiind editat. Asteapta cateva luni. Daca nu e adaugat si nu il poti vedea, retrimite-l in aceeasi categorie.

Si apoi, incearca sa faci si altele la site..ca DMOZ nu scoate din groapa site-uri. Multi gresesc prin a se opri la inscrierea in DMOZ, uitand defapt ca SEO inseamna mult mai multe "miscari" pentru un site, decat inscrierea in director.

#40
Marius19

Marius19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 09.12.2006

View PostKrumel, on May 25 2007, 10:28, said:

Marius19, nu prea ai de unde sa stii.

Ar trebui sa astepti sa vezi daca nu apare ca fiind editat. Asteapta cateva luni. Daca nu e adaugat si nu il poti vedea, retrimite-l in aceeasi categorie.

Si apoi, incearca sa faci si altele la site..ca DMOZ nu scoate din groapa site-uri. Multi gresesc prin a se opri la inscrierea in DMOZ, uitand defapt ca SEO inseamna mult mai multe "miscari" pentru un site, decat inscrierea in director.


Pai cam asta as vrea sa stiu. Daca un editor nu l-a adaugat atunci cand l-a accesat si navigat atunci care mai saunt sansele ca ulterior sa fie listat.
Precum stiu majoritea, listarea in dmoz este extrem de importanta ptr. Google.
Mai am alt site creat pentru un prieten pozitionat pe pozitia 1 la cuv cheie principal si la pluralul lui + o multime de combinatii pe prima pagina fara a fi listat in DMOZ, in conditiile unei concurente mari pe acel segment de piata in Romania. Il voi ridica si pe acesta prin aceleasi metode ca si pe celalat, chiar daca ajutorul lui DMOZ mi-ar prii.
Nu e vb. doar de "favorurile" pe care le-as primi prin aceasta listare, ci mai ales de o anumita frustrare privind cum un site, care ar putea fi de referinta in domeniul lui prin aspectul practic al informatiilor pe care le-ar putea da potentialilor vizitatori interesati, nu este listat, in timp ce mai toate site-urile din categorie sunt doar site-uri de prezentare ale diferitelor firme.
Si acesta e un site de prezentarea, insa are incorporat in el un motor de calcul ce il face cu totul aparte fata de celelalte (chiar daca in final tot acelasi lucu urmareste:vanzarea produselor acelei firme  :D ).
Ori editorul l-a navigat si a adormit (era 2 noaptea), ori pur si simplu e pe dinafara cunostintelor din acea categorie (am creat 4 site-uri in domeniu si deja stiu foarte bine ce asteapta vizitatorii) ori poate, mai putin (desi multi de aici sugereaza asta ) , are prea multe "cunostinte" cu site-uri in domeniu.
Deocamdata cred ca mai degraba este a doua varianta, categoria neavand editor si probabil cel care il suplineste  ....  e cam dus cu pluta.

#41
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004

View PostMarius19, on May 25 2007, 17:14, said:

Ori editorul l-a navigat si a adormit (era 2 noaptea), ori pur si simplu e pe dinafara cunostintelor din acea categorie (am creat 4 site-uri in domeniu si deja stiu foarte bine ce asteapta vizitatorii) ori poate, mai putin (desi multi de aici sugereaza asta ) , are prea multe "cunostinte" cu site-uri in domeniu.
Deocamdata cred ca mai degraba este a doua varianta, categoria neavand editor si probabil cel care il suplineste  ....  e cam dus cu pluta.

"Da, toti sintem mari webmasteri si nimeni nu ne apreciaza site-urile. Noi facem cele mai bune site-uri. Concurenta e mai slaba decat noi. Site-urile de calitate nu sint adaugate in DMOZ. ETC."

Cunosc placa, doar ca tu nu cunosti placa DMOZ.

Poti continua sa iei la misto editorii ODP. Iti poti posta frustrarile, dar nu cred ca te ajuta cu nimic.

Site-ul o sa stea in DMOZ pana un editor o sa aibe timp sa il editeze, ptr. ca e voluntariat ....iar editorul ala dus cu pluta o sa ti-l adauge cand o sa considere el.

Pana atunci, axeaza-te pe alte lucruri.

#42
Marius19

Marius19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 09.12.2006

View PostKrumel, on May 26 2007, 16:40, said:

"Da, toti sintem mari webmasteri si nimeni nu ne apreciaza site-urile. Noi facem cele mai bune site-uri. Concurenta e mai slaba decat noi. Site-urile de calitate nu sint adaugate in DMOZ. ETC."

Cunosc placa, doar ca tu nu cunosti placa DMOZ.

Poti continua sa iei la misto editorii ODP. Iti poti posta frustrarile, dar nu cred ca te ajuta cu nimic.

Site-ul o sa stea in DMOZ pana un editor o sa aibe timp sa il editeze, ptr. ca e voluntariat ....iar editorul ala dus cu pluta o sa ti-l adauge cand o sa considere el.

Pana atunci, axeaza-te pe alte lucruri.


Pacat, Krumel. In posturile mele am cautat sa fiu cat mai obiectiv. Vad insa ca tu imi rastalmacesti ceea ce am scris. Chiar si acea urma de ironie era ptr destindere, fara urma de rautate, asa cum mi se pare a fi postul tau. Sper sa nu fii tu acel editor din Rm. Sarat.

Ultimele afirmatii insa incep sa le iau deja ca discutie de pe pozitie de forta (sau ca amenintari). Cam asa s-ar traduce: "Noi suntem niste editori, facem voluntariat, bagam in DMOZ pe cine vrem cand o sa consideram noi, asa ca pana atunci axeaza-te pe alte lucruri."

Totusi daca tot ti-ai asumat benevol rolul de face legatura dintr editorii dmoz si restul lumii te-as ruga sa imi spui cum as putea reclama comportamentul abuziv al unui editor (sau cel putin incompetenta = "dus cu pluta"). Poate va fi usurat de povara voluntariatului. Nu sunt mare webmaster (alta e meseria mea), asa ca nu am intors placa DMOZ pe toate fetele, asa ca te rog da-mi un link ceva.

In rest toata stima mea ptr DMOZ. Care e asa cum tocmai datorita editorilor. Chiar daca la mine (probabil ) asa a fost sa fie la acest site f. important (altele, care nu "spuneau" si nu faceau mare lucru au fost acceptate fara nici o problema, asta care duce la realizarea a ceva bani insa....).
Desi nu prea ma convinsesesi din posturile anterioare, totusi speram se poate ai o latura obiectiva. Dar se pare ca esti si tu placa castei. Macar nu te mai baga in seama pe forum. Se pare ca nu ai nimic de transmis. De fapt ai dreptul sa faci ce vrei. Daca insa nu te-ai prins: nu prea convingi pe nimeni.

Edited by Marius19, 26 May 2007 - 16:32.


#43
joc

joc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 01.10.2006
Nu stiu cine se cearta si de ce ca nu am avut timp sa citesc postarile astea in intregime :) Insa sunt sigur ca esti obiectiv si profesionist in ceea ce spui tu pe aici. Nu ma intereseaza dmoz dar spuneam si io ce am vazut pe unele surse importante de actualitate seo. Era un timp cand dmoz aparea pe prima pagina in google la mai toate cautarile...dar vad ca nu mai e chiar asa. Bafta la editare si la cearta :D

View PostKrumel, on May 23 2007, 00:43, said:

Da. E adavarat. De asta oamenii se cearta pe toate forumurile. Ptr ca se duce de rapa. :)
Te-ai prins.


#44
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004

View PostMarius19, on May 26 2007, 17:30, said:

Pacat, Krumel. In posturile mele am cautat sa fiu cat mai obiectiv. Vad insa ca tu imi rastalmacesti ceea ce am scris. Chiar si acea urma de ironie era ptr destindere, fara urma de rautate, asa cum mi se pare a fi postul tau. Sper sa nu fii tu acel editor din Rm. Sarat.

Eu editez pe tot ce inseamna Romania in ODP.

Nu am rastalmacit nimic prin ceea ce am postat. Daca tie ti se par normale apelativele la adresa acelui editor...e treaba ta...mie nu mi se par normale.

View PostMarius19, on May 26 2007, 17:30, said:

Ultimele afirmatii insa incep sa le iau deja ca discutie de pe pozitie de forta (sau ca amenintari). Cam asa s-ar traduce: "Noi suntem niste editori, facem voluntariat, bagam in DMOZ pe cine vrem cand o sa consideram noi, asa ca pana atunci axeaza-te pe alte lucruri."

Nu e nici o pozitie de forta si nici o amenitare nu e. Incerc sa iti (va) explic niste lucruri din cadrul ODP.

Sintem editori, facem voluntariat si bagam in DMOZ pe cine vrem cand o sa consideram noi. Asta implica timpul de editare al unui editor roman si Ghidul de editare dupa care un editor ODP se ghideaza.

"Axeaza-te pe alte lucruri" face referire la faptul ca...multi dintre voi vreti sa va fie acceptate site-rile in ODP ca si cum asta e cel mai important lucru de facut la un site.

Nu e. Cautati pe sectiunea sta SEO si o sa va lamuriti ce aveti de facut la un site, inafara de a-l inscrie in DMOZ.

View PostMarius19, on May 26 2007, 17:30, said:

Totusi daca tot ti-ai asumat benevol rolul de face legatura dintr editorii dmoz si restul lumii te-as ruga sa imi spui cum as putea reclama comportamentul abuziv al unui editor (sau cel putin incompetenta = "dus cu pluta"). Poate va fi usurat de povara voluntariatului. Nu sunt mare webmaster (alta e meseria mea), asa ca nu am intors placa DMOZ pe toate fetele, asa ca te rog da-mi un link ceva.

In general, toate categoriile au link in dreapta sus cu Raportează abuz/spam. Poti raporta linistit orice abuz pe care il vezi.

View PostMarius19, on May 26 2007, 17:30, said:

In rest toata stima mea ptr DMOZ. Care e asa cum tocmai datorita editorilor. Chiar daca la mine (probabil ) asa a fost sa fie la acest site f. important (altele, care nu "spuneau" si nu faceau mare lucru au fost acceptate fara nici o problema, asta care duce la realizarea a ceva bani insa....).
Desi nu prea ma convinsesesi din posturile anterioare, totusi speram se poate ai o latura obiectiva. Dar se pare ca esti si tu placa castei. Macar nu te mai baga in seama pe forum. Se pare ca nu ai nimic de transmis. De fapt ai dreptul sa faci ce vrei. Daca insa nu te-ai prins: nu prea convingi pe nimeni.

Stiu ca nu conving. Citeste un post anterior sa te lamuresti.
Cred ca nu exista decat un singur "nimeni" neconvins pe aici. Si mai mult ca sigur vorbeste in necunostinta de cauza. Cel putin in postul tau asta spui.

Latura obiectiva e eliminata in momentul in care, webmasterii ca tine fac acuzatii si afirmatii, despre ODP -W/R si editori romani, doar ca sa participe la o discutie.

Editorul din Rm. Sarat editeaza in timpul liber si o sa adauge site-ul daca si cand v-a considera el.
Nu e in slujba societatii sa raspunda cererilor fiecarui webmaster. Daca intelegi lucrul asta, esti cu 80% in masura sa vb despre ODP si editorii ei.

Ca multi altii, faci afirmatii fara acoperire si in necunostinta de cauza. Eu iti raspund la ele, dar din partea ta ar trebui totusi sa te informezi despre ODP si abia apoi sa vii pe forum si sa arunci cu pietre.


View Postjoc, on May 26 2007, 20:50, said:

Nu stiu cine se cearta si de ce ca nu am avut timp sa citesc postarile astea in intregime :) Insa sunt sigur ca esti obiectiv si profesionist in ceea ce spui tu pe aici. Nu ma intereseaza dmoz dar spuneam si io ce am vazut pe unele surse importante de actualitate seo. Era un timp cand dmoz aparea pe prima pagina in google la mai toate cautarile...dar vad ca nu mai e chiar asa. Bafta la editare si la cearta :D

DMOZ conteaza pentru rankings ca autoritate, tranfer de PR de pe categoria inc are esti listat si un IBL (defapt mai multe, daca tinem cont de directoarel care preiau baza de date).

ODP nu apartine Google, ci Google preia baza de date cu informatii de la ODP. De asta se si face un apdate la 3-4 luni...pentru ca baza preluata in directorul lui sa fie cat mai bine filtrata.

Cu alte cuvinte: un site trimis in ODP e adaugat in momentul in care un editor considera ca trebuie adaugat; nu orice site trimis in ODP e listabil; editorii romani sint de 2 sau 3 ori mai activi decat restul W/R ne fiind o categorie prea mare.

Restul de comentarii la adresa ODP si a editorilor W/R fara argumente, sint doar refulari ale unor webmasteri care tin neaparat (indiferent de conditii) sa aibe site-ul in ODP.

Marius19, pe forumul asta o sa iti raspund cand o sa ai afirmatii, postate, coerente dpdv ODP. Citeste ce ti-am dat de citit. Plus, ai putea incerca optional niste metode naturite de a scapa de obsesii. Am inteles ca informarea prealabila ajuta.

Ma astept la un post reply furibund si deplasat.

#45
Marius19

Marius19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 09.12.2006

View PostKrumel, on May 26 2007, 23:59, said:

Marius19, pe forumul asta o sa iti raspund cand o sa ai afirmatii, postate, coerente dpdv ODP. Citeste ce ti-am dat de citit. Plus, ai putea incerca optional niste metode naturite de a scapa de obsesii. Am inteles ca informarea prealabila ajuta.

Ma astept la un post reply furibund si deplasat.

Asteapta.
Ai trecut de 2 posturi la atacuri la persoana, asa ca nu nu prea mai vad rostul participarii mele in continuare.

Edited by Marius19, 27 May 2007 - 08:43.


#46
micacurioasa

micacurioasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 29.08.2005
Pentru a arata ca ceva este putred in Dmoz propun monitorizarea lui.

Pentru inceput...
Nr de siteuri inscrise - Romania
sfarsitul lunii aprilie 2007 - 15456
sfarsitul lunii mai 2007 - 15511 (28-05-2007)


...........................................................................................................

28-05-2007
Top: World: Română  (15.511)  Descriere



--------------------------------------------------------------------------------
Regional  (5.739)
  

--------------------------------------------------------------------------------
Acasă  (67)
Afaceri  (2.485)
Artă  (858)
Computere  (1.576)
Copii și adolescenți@  (173)
Cumpărături online  (698)
Educație  (535)
Internet@  (963)
Jocuri  (142)
Mass-media  (271)
Recreație  (433)
Referință  (147)
Sănătate  (340)
Societate  (1.521)
Sport  (374)
Știință  (325)


A se vedea și:

World: Română: Regional: Europa: Moldova  (331)
World: Română: Regional: Europa: România  (5.016)
................................................................................................


Cifrele vor arata cine are dreptate, care editor isi face treaba si care nu... :D

Edited by micacurioasa, 28 May 2007 - 10:52.


#47
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Si crezi ca va tine vreunul cont de topul asta? Eu in nici un caz. ODP are regulile lui, ca orice societate PRIVATA (repet, non profit dar PRIVATA). Cu ei colaborez, nu cu grupuri formate pe diverse forumuri. Daca doriti modificari, nu pe softpedia veti reusi ceva. Incercati aici: http://www.resource-zone.com/ (forumul oficial) si cereti mai multi editori romani, o modificare a regulamentului, etc.

Va repet - editorii romani nu au nici macar puterea sa accepte alti editori, chiar daca se simte nevoie. Si cei care erau activi acum 2-3 ani intre timp s-au mai insurat, si-au deschis o afacere si au mult mai putin timp pt ODP. Ii vreti afara? Expuneti rugamintea in R-Z dar ma indoiesc ca va fi ascultata. Motivele sunt deja prezentate.

Daca aveti insa de raportat un abuz, e alta poveste. E foarte simplu de facut dar va trebuie un minim de probe ca echipa ce se ocupa de acest lucru sa aiba de unde sa inceapa.

p.s. din punctul meu de vedere, am incetat cu feed back-ul si explicatiile. Daca krumi e asa de masochist sa continue, treaba lui. Din experienta mea, nu am rezolvat niciodata nimic, oricat am incercat sa explicam situatia. Mereu editorii au fost vinovati

Edited by miromulus, 28 May 2007 - 11:22.


#48
micacurioasa

micacurioasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 29.08.2005

View Postmiromulus, on May 28 2007, 12:19, said:

Si crezi ca va tine vreunul cont de topul asta? Eu in nici un caz. ODP are regulile lui, ca orice societate PRIVATA (repet, non profit dar PRIVATA). Cu ei colaborez, nu cu grupuri formate pe diverse forumuri. Daca doriti modificari, nu pe softpedia veti reusi ceva. Incercati aici: http://www.resource-zone.com/ (forumul oficial) si cereti mai multi editori romani, o modificare a regulamentului, etc.

Va repet - editorii romani nu au nici macar puterea sa accepte alti editori, chiar daca se simte nevoie. Si cei care erau activi acum 2-3 ani intre timp s-au mai insurat, si-au deschis o afacere si au mult mai putin timp pt ODP. Ii vreti afara? Expuneti rugamintea in R-Z dar ma indoiesc ca va fi ascultata. Motivele sunt deja prezentate.

Daca aveti insa de raportat un abuz, e alta poveste. E foarte simplu de facut dar va trebuie un minim de probe ca echipa ce se ocupa de acest lucru sa aiba de unde sa inceapa.

p.s. din punctul meu de vedere, am incetat cu feed back-ul si explicatiile. Daca krumi e asa de masochist sa continue, treaba lui. Din experienta mea, nu am rezolvat niciodata nimic, oricat am incercat sa explicam situatia. Mereu editorii au fost vinovati
Sa nu dramatizam, este un joc si, asa cum spui... "cine va tine cont de el"? :D  
Am propus aceasta statistica pentru a trece peste acuzele ce se aduc editorilor ODP si a arata ca acestia isi fac treaba si ca indexeaza siteurile ce le sunt trimise. Acum, daca le vor fi aduse acuzatii nedrepte, vor da un link aici si vor arata "dovada".  
Totodata rog ( cu acceptul gazdelor forumului ) pe cei care au trimis spre indexare siteuri catre ODP (dmoz.org) si nu au fost incluse in director, sa ne semnaleze siteurile, categoriile din care fac parte si data trimiterii (cu aproximatie).

Edited by micacurioasa, 29 May 2007 - 12:35.


#49
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
"Treaba" voluntara si-o face fiecare cum poate. In nici un caz la sugestiile webmasterilor de pe formuri.

resource-zone.com nu mai face demult verificari de status. De aceea nu vad de ce Softpedia ar deveni un suport de verificari. In nici un caz nu veti primi aici raspunsuri despre situatia site-urilor.

micacurioasa, editorii nu adauga site-uri ca sa scape de acuzatiiile aduse pe un forum dupa un top propus de voi.

Editorii vor edita site-urile conform sugestiilor specifice ODP si nu ca sa multumeasca webmasterii.

Quote

Totodata rog ( cu acceptul gazdelor forumului ) pe cei care au trimis spre indexare siteuri catre ODP (dmoz.org) si nu au fost incluse in director, sa ne semnaleze siteurile, categoriile din care fac parte si data trimiterii (cu aproximatie).

Asta e deja politie si nu cred ca Sofpedia are treaba cu asa ceva. Apoi, editorii nu raspund unor astfel de actiuni intreprinse pe diferite forumuri.

Am dat informatiile specifice ODP impreuna cu editorii care doresc sa clarifice unele lucruri despre ODP. Restul, ramane la latitudinea fiecaruia sa considere cum doresc ODP si pe editorii ei.

Marius19, atacurile la persoana sint aduse pe topicul asta. Un editor ODP este o persoana, mai ales ca nu editeaza ca robotii, ci trebuie sa analizeze site-urile adaugate. Tocmai de aia unele site-uri nu sint adaugate. Si nici nu trebuie ca orice site trimis in ODP sa fie adaugat.

Discutia despre ODP a deviat demult de la scopul initial de informare si a devenit un motiv de verificare statusuri sau postare de nemultumiri.

Nu am vazut nici un post care sa ajute ODP (prin postarea de eventuale greseli sau abuzuri), ci doar mituri de pe net despre ODP in general.

miromulus, stiu ca nu o sa se rezolve niciodata nimic. Dar poate sint webmasteri care vor intelege ca in a promova un site, ODP e doar 0,5% din ceea ce ei ar trebui sa faca. Si poate astfel vor renunta sa blameze ODP pentru nereusitele eventuale.

Quote

Daca topicul continua in aceasta maniera, sugerez inchiderea lui. Softpedia nu este un forum de verificat statusuri, pentru acuze aduse editorilor (fara argumente/dovezi) sau politie frontaliera despre cate site-uri a adaugat un editor.


#50
micacurioasa

micacurioasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 29.08.2005
- Atat timp cat s-a vorbit la modul general despre ODP si se aduceau acuzatii greu de demonstrat, domnii editori se simteau ca pestele in apa, vorbeau despre mituri, despre webmasterii cei rai care nu inteleg marile eforturi depuse de apostolii neamului care se jertfesc pe altarul promovarii siteurilor romanesti. Propunerea de a face o verificare lunara a numarului de siteuri inscrise pare sa nu convina. Ba mai mult, s-a propus inchiderea topicului.
     - Se pare ca atunci cand se trece la obiect, cand se propune o treaba "nemteasca", care sa arate fara patima, statistic, realitatea, domnii editori sar ca arsi spunand ca noi suntem in Balcani si ca oamenii se mai insoara si mai au si alte treburi, nu stau toata ziua bunaziua sa introduca siteuri in ODP.
     - Se pare ca ustura.

Edited by micacurioasa, 31 May 2007 - 07:53.


#51
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
am si eu un director web pe care il operez singur si verificarile le fac manual. am 411 pending links si cel mai vechi e din 13 mai. sunt zile cand efectiv n-am timp si altele cand verific pina la 50-70 de link-uri pe zi (asta se intampla cel mult 1 data pe saptamana, dar se mai intampla). totul e gratis. nu cer nici macar un reciprocal. pe ads-uri nu da nimeni click ca deh. deci e totul moka.
ia incearca sa faci tu chestia asta iar dupa vreo 2 luni de munca fara rasplata palpabila, sa vi aici sa spui cu sarcasm ca "suntem in Balcani si ca oamenii se mai insoara si mai au si alte treburi, nu stau toata ziua bunaziua sa introduca siteuri". iti spun eu ca in primele 2 saptamani o sa iti piara scarba asta sarcastica si o sa realizezi ca defapt chiar asa e. parca ai mai face si altceva decat sa stergi inscrieri spam, site-uri fara continut, facute doar pentru reclama, cu virusi/troieni, "bloguri" despre diverse vedete, servicii, medicamente, etc care nu au absolut nimic de spus, probabil facute ca in viitor sa fie umplute de reclame, ferme de link-uri, 10 domenii diferite dar prezentand acelasi site, etc, etc, etc.
da sunt unii care "pierd" vremea facand diverse chestii moka pe net. altii "pierd" vremea citind sau facand plimbari. altii o pierd certandu-se pe forumuri (vezi poiana si nu numai), altii postand tone de "articole" (vezi romaximus, caz SP, si alti cati si mai cati), altii o pierd muncind 10 zile pe un salar de 5 milioane, altii o pierd uitandu-se la televizor, etc, etc, etc.
unii dintre noi am ales sa ne pierdem vremea (printre altele) filtrand 10 submission-uri relevante, bune, din 100 pentru ca sa ne lasam amprenta pe comunitatea asta a webmasterilor. si vine xulescu sa se planga ca vai domle, si-a inscris site-u acum y luni si inca nimic. iar zetulescu arunca numai cu noroi pentru ca altceva nu stie.
ei bine, pentru voi astia care va tot plangeti de dmoz si alte servicii de genu (inclusiv forumuri): serviciul oferit este un privilegiu nu un drept. get a life :death:

#52
micacurioasa

micacurioasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 29.08.2005

View Postciuly, on May 31 2007, 13:12, said:

am si eu un director web pe care il operez singur si verificarile le fac manual. am 411 pending links si cel mai vechi e din 13 mai. sunt zile cand efectiv n-am timp si altele cand verific pina la 50-70 de link-uri pe zi (asta se intampla cel mult 1 data pe saptamana, dar se mai intampla). totul e gratis. nu cer nici macar un reciprocal. pe ads-uri nu da nimeni click ca deh. deci e totul moka.
ia incearca sa faci tu chestia asta iar dupa vreo 2 luni de munca fara rasplata palpabila, sa vi aici sa spui cu sarcasm ca "suntem in Balcani si ca oamenii se mai insoara si mai au si alte treburi, nu stau toata ziua bunaziua sa introduca siteuri". iti spun eu ca in primele 2 saptamani o sa iti piara scarba asta sarcastica si o sa realizezi ca defapt chiar asa e. parca ai mai face si altceva decat sa stergi inscrieri spam, site-uri fara continut, facute doar pentru reclama, cu virusi/troieni, "bloguri" despre diverse vedete, servicii, medicamente, etc care nu au absolut nimic de spus, probabil facute ca in viitor sa fie umplute de reclame, ferme de link-uri, 10 domenii diferite dar prezentand acelasi site, etc, etc, etc.
da sunt unii care "pierd" vremea facand diverse chestii moka pe net. altii "pierd" vremea citind sau facand plimbari. altii o pierd certandu-se pe forumuri (vezi poiana si nu numai), altii postand tone de "articole" (vezi romaximus, caz SP, si alti cati si mai cati), altii o pierd muncind 10 zile pe un salar de 5 milioane, altii o pierd uitandu-se la televizor, etc, etc, etc.
unii dintre noi am ales sa ne pierdem vremea (printre altele) filtrand 10 submission-uri relevante, bune, din 100 pentru ca sa ne lasam amprenta pe comunitatea asta a webmasterilor. si vine xulescu sa se planga ca vai domle, si-a inscris site-u acum y luni si inca nimic. iar zetulescu arunca numai cu noroi pentru ca altceva nu stie.
ei bine, pentru voi astia care va tot plangeti de dmoz si alte servicii de genu (inclusiv forumuri): serviciul oferit este un privilegiu nu un drept. get a life :death:
Inteleg perfect ceea ce spui. Si eu am de a face cu astfel de lucruri in care trebuie sa extragi un margaritar dintr-o mare de rahat (cota 1:50 sau chiar la 1:100). Eu mi-am asumat asta si nu ma plang. Domnii de la ODP sunt acolo de buna voie si fac treaba aia din placere (sau cel putin asa imi place sa cred). Nu ii tine nimeni cu forta, nu sunt platiti, asa ca nu inteleg de unde vine atata incrancenare. Chestiunea este clara: Google tine seama de ODP atunci cand afiseaza rezultatele cautarilor. Daca esti inscris in ODP vei fi pozitionat mai sus pe Google. Simplu. Vei fi uimit sa afli ca exista categorii in ODP (Romania) in care nu au fost adaugate siteuri de mai bine de un an.  Exista suspiciunea ca unii editori incearca sa-si protejeze un site sau mai multe siteuri la care au interese, nemaiincluzand in ODP si alte siteuri in categoriile respective si astfel obtinand mici avantaje pentru siteurile lor sau ale cunostintele lor. Nu cred ca sunt intemeiate aceste suspiciuni.  Suspiciunile apar atunci cand editorii motiveaza lipsa de activitate prin lucruri puerile. Lipsa de timp este una dintre motivatii atunci cand este vorba de ODP. Totusi unii dintre ei au mii de postari pe forumuri diverse. Este timpul lor, fac ce doresc cu el. Atunci cand nu vrei sa faci un lucru vei gasi cu siguranta un articol in regulament care te impiedica sa-l faci. Sau spui ca inscrierea este un privilegiu (fara apropo la tine-sunt chestiuni diferite). Personal nu doresc sa fiu editor ODP, nu am timp, totusi daca m-as angaja la asa ceva as incerca sa-mi fac treaba. Daca nu as reusi mi-as da demisia si cred ca asta ar trebui sa faca orice om onest. Cu stima...

Edited by micacurioasa, 31 May 2007 - 14:34.


#53
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004

View Postciuly, on May 31 2007, 13:12, said:

ei bine, pentru voi astia care va tot plangeti de dmoz si alte servicii de genu (inclusiv forumuri): serviciul oferit este un privilegiu nu un drept. get a life :death:

Asta incerc sa explic de nu stiu cate posturi.
Incercarea de a crea o transparenta despre activitatea ODP, in special a editorilor romani, a deviat spre verificari de activitate si statusuri.

Unii oameni nu inteleg conceptul voluntariatului.

View Postmicacurioasa, on May 31 2007, 15:19, said:

Inteleg perfect ceea ce spui. Si eu am de a face cu astfel de lucruri in care trebuie sa extragi un margaritar dintr-o mare de rahat (cota 1:50 sau chiar la 1:100). Eu mi-am asumat asta si nu ma plang. Domnii de la ODP sunt acolo de buna voie si fac treaba aia din placere (sau cel putin asa imi place sa cred). Nu ii tine nimeni cu forta, nu sunt platiti, asa ca nu inteleg de unde vine atata incrancenare. Chestiunea este simpla: Google tine seama de ODP atunci cand afiseaza rezultatele cautarilor. Daca esti inscris in ODP vei fi pozitionat mai sus pe Google. Simplu. Vei fi uimit sa afli ca exista categorii in ODP in care nu au fost adaugate siteuri de mai bine de un an.  Exista suspiciunea ca unii editori incearca sa-si protejeze un site sau mai multe siteuri in care au interese, nemaiincluzand in ODP si alte siteuri in categoriile respective si astfel obtinand mici avantaje pentru ei sau cunostintele lor. Nu cred ca sunt intemeiate aceste suspiciuni.  Suspiciunile apar atunci cand editorii o tin una si buna,  se plang de lipsa de timp cand este vorba de ODP dar au mii de postari pe forumuri diverse. Este timpul lor, fac ce doresc cu el. Personal nu doresc sa fiu editor ODP, nu am timp, totusi daca m-as angaja la asa ceva as incerca sa-mi fac treaba. Daca nu as reusi mi-as da demisia si cred ca asta ar trebui sa faca orice om onest. Cu stima...

micacurioasa, in Ghidul ODP, pe care probabil nu l-ai citi, se specifica faptul ca ODP nu incearca sa ajute webmasteri pentru a-si promova site-urile, ci incearca sa catalogeze site-urile cu continut relevat si de calitate.

Pornind de la principiul asta, ceea ce spui tu cu Google nu are legatura cu editarea ODP. Decat poate indirect, prin faptul ca Google Directory preia baza de date ODP.

Am explicat care sint facilitatile inscrierii in ODP.

Pe noi ne intereseaza o catalogare a continutului web si nu o promovare de site-uri. E simplu.

Exista multe categorii in ODP si in special W/R care nu au editori. Nu editorii romani accepta sau propun editori spre editare in categorii. Ci doar editorii straini.

Exista acum 3 editori seniori pe W/R care se ocupa de organizare si editare. Crezi ca 3 editori pot adauga o cantitate multumitoare de site-uri in categoriile fara editori? Cred ca nu ai cunostinte despre numarul de site-uri in asteptare.

"Mii" le de postari pe forumuri ale unor editori sint cu scop informativ (legat de ODP) sau ca activitate privata. Acum ca postez aici, postez in calitate de editor. Dar daca postez intr-un alt topic despre Seo sau orice altceva, postez in calitate de user cu actvitate particulara pe forum.
Deci e exagerat ce spui.

Discutiile despre ODP sint interminabile si intr-o anumita masura indreptatite, dar ar trebui totusi sa va consumati timpul pe optimizarea site-ului si nu pe discutii interminabile despre ODP.


Un lucru e clar, voluntariatul din ODP nu e justificat in fata nimanui decat a Adminilor din ODP. Oricat de utopic ar suna acest lucru, ar trebui sa stiti ca ODP e o comunitate bazata pe niste reguli diferite fata de alte comuntati si deci unele lucruri care celor dinafara le-ar parea exagerate sau ar crea suspuciuni, in ODP aceste reguli au o logica.

As fi apreciat niste discutii despre site-uri care sint offline, sint dublu listate, editori care au abuzat de calitate lor (evident cu dovezi), modalitati de raportare abuz si in nici un caz politie si verificari fara sens dpdv ODP.

Ca sa intelgeti unele lucruri din editarea din cadrul ODP sau al oricarui director decent, recititi si incercati sa tineti cont de postul lui ciuly.

#54
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Micuta curioasa, am o intrebare banala pentru tine: e mai bun un editor care adauga un site pe saptamana decat zero editori care evident adauga zero site-uri? Te rog raspunde cinstit si la subiect.

Editez la ODP in timpul MEU liber cu care fac ce vreau EU (inclusiv sa-l pierd pe forumuri). NIMENI nu are dreptul sa-mi spuna ce sa fac cu el. Atat timp cat respect regulile de editare si depun activitatea minima ceruta de ODP, nici macar ei NU au dreptul sa-mi spuna ce sa fac cu timpul MEU.

p.s. in cate activitati benevole si voluntare esti implicata?

p.s.2 simplul fac ca postam pe forum sfaturi pentru cei care au probleme e inca o activitate benevola si voluntara. Arunca un ochi sa vezi cate intrebari am pus eu sau krumel si la cate am raspuns. S-ar putea sa ai o surpriza de proportii.

Edited by miromulus, 31 May 2007 - 16:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate