Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

VIRUS IMPOSIBIL DE STERS

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

horohoro

horohoro

Junior Member

• Grup: Members
Salutare,

Recent am descoperit ca am un virus care ruleaza cu numele de updater.exe si iconita de browser Firefox. Am incercat sa aflu de unde provine fisierul si am fost indrumat catre directoarea C:\Program Files (x86)\Common Files\Fiscal. Problema cea mare este ca desi am incercat sa reformatez si sa sterg hardul cu DBAN + flash la BIOS acesta tot este prezent dar cu tot felul de nume dubioase. Folderul "Fiscal" capata alt nume la fiecare reformatare  pana acum fiind "The Godfather" si "Insanity". Deasemenea  eu am scanat toate executabilele din folder cu VirusTotal.com dar acesta nu a detectat nimic si site-ul a mai recunoscut aceste fisiere ca fiind si populare apartinand mozilla. Folder-ul "Fiscal" contine fisiere ale browser-ului Mozilla Firefox dar totusi windows 10 nu vine cu asa ceva si in nici un caz nu cu un folder care sa-si schimbe numele la reformatare. Va rog, sunt disperat si nu am gasit nici o modalitate sa scap de el si ma gandeam sa-mi vand laptop-ul fiindca este posibil sa fiu spionat prin intermediul acestuia. Ce a mai ramas este sa incerc cu un alt hard fiindca poate virusul este inca in el dar ma indoiesc ca va functiona atata timp cat am folosit programul DBAN pentru distrugerea completa a datelor.

Am inclus link cu VirusTotal cat si o poza cu virusul:
https://www.virustot...5c2fd/detection

Attached Files

• Attached File  1.png   300.38K   136 downloads

romvic

romvic

Member

Se poate sterge cu un Linux Live.

horohoro

horohoro

Junior Member

romvic, on 02 septembrie 2019 - 02:22, said:

Se poate sterge cu un Linux Live.
Am luat si asta in considerare dar eu nu folosesc linux cat despre bootare dupa usb cred ca ar avea acelasi efect cu schimbarea hdd-ului.

romvic

romvic

Member

Exista soft-uri care sterg total HDD-ul.
Intra independent de SO.
Problema ar fi ca pierzi datele personale..

Edited by romvic, 02 September 2019 - 02:35.

horohoro

horohoro

Junior Member

Am folosit deja DBAN pentru asta.

solitaryman

solitaryman

Member

Deci ai reinstalat si windows 10 curat si inca apare?
Instalerzi cu ISO oficial descarcat de pe site microsoft?
Sau ai o distributie sau kit de windows al tau?

truthwarrior

truthwarrior

Member

formatare totala a HDD-lui + reinstalare Os

simplu si eficient Posted Image

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

• Grup: Senior Members
Daca reapare dupa formatare si reinstalare, ai Windowsul cu bube.
Daca virustotal raporteaza clean, nu ai nika.
Daca il vinzi, contacteaza-ma. Il iau cu virus cu discount bun. ;)

super8

super8

Senior Member

• Grup: Validating

horohoro, on 02 septembrie 2019 - 01:39, said:

Salutare,

VIRUS IMPOSIBIL DE STERS
[...] desi am incercat sa reformatez si sa sterg hardul cu DBAN + flash la BIOS virusul tot este prezent dar cu tot felul de nume dubioase.
Virusul capata alt nume la fiecare reformatare
[...] windows 10 nu vine cu Virus care sa-si schimbe numele la reformatare.
Va rog, sunt disperat si nu am gasit nici o modalitate sa scap de el
Problema e ca ai windowsul infectat cu acel Virus.
Soluitia este sa:
1) arunci windowsul care il ai tu ca e virusat;
2) sa megi la un alt PC / laptop sa downloadezi windows 10 Trial 90 de zile de pe Microsoft (https://www.microsof...ad/windows10ISO) care nu are viruso in imaginea ISO;
3) sa formatezi HDD-ul;
4) sa reinstalezi windowsul curat downbloadat de pe Microsoft.
=====================

ia vezi, @MhG_40, imi mai dai 10 puncte ca i-am recomandat @initiatorului sa downloadeze windows 10 Trial de pe Microsoft ?

Edited by super8, 02 September 2019 - 07:17.

mannick

mannick

Senior Member

De pe alt calculator, descarca Kaspersky Live CD de aici:

https://support.kasp...m/viruses/krd18

Scrie-l pe un cd, booteaza dupa el si lasa-l sa-si faca treaba. Poate reuseste. Daca nu, formatare si reinstalare Winows nou, luat de pe site-ul Microsoft.

Edited by mannick, 02 September 2019 - 08:05.

trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

Guru Member

Ce kit de windows ai ?
Daca l-ai descarcat acum, de la microsoft, poate este virusat calculatorul unde ai facut aceasta operatiune :)

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

horohoro, on 02 septembrie 2019 - 01:39, said:

Problema cea mare este ca desi am incercat sa reformatez si sa sterg hardul cu DBAN + flash la BIOS acesta tot este prezent dar cu tot felul de nume dubioase.
Voi chiar nu cititi ce a scris?
A formatat si tot zice ca are virus.
De unde stie ca are virus? Nu se stie. Ca raportul lui de pe virus total arata ca e clean.
Poate o fi in mintea lui.

solitaryman

solitaryman

Member

dar ii apar foldere random cu aceleasi fisiere.. nu e o comportare normala, si cum ziceam toti, daca windows e imagine oficiala, nu ar trebui sa se intample. Cum nu a raspuns inca, asteptam..

horohoro

horohoro

Junior Member

Va multumesc pentru sfaturi

Windows-ul este o versiune luata dupa FL si este activat cu o licenta cumparata. Alti utilizatori au comentat ca este  bun si nu au intampinat probleme cu el plus ca are si cele mai multe seed-uri. Deasemenea acesta este actualizat cu cea mai recenta versiune (1903) iar cel dupa site-ul Microsoft nu l-am incercat si nu cred ca va remedia problema. Cat despre program sunt sigur ca este virus deoarece repet Windows 10 nu vine cu Mozilla si chiar daca sa presupune ca ar fii inclus de cel care a modificat Windows-ul nu cred ca ar fii pus astfel de nume anormale acelui folder (The Godfather, Insanity, Fiscal) si acel fisier updater.exe care sa nu aiba nici o trebuinta si sa functioneze tot timpul. Si cum multi dintre voi ati intrebat de formatare am mentionat deja ca am facut acest lucru de nenumarate ori si mai mult de atat am folosit programul DBAN pentru golirea definitiva a HDD-ului care ar fii trebuit sa stearga virus-ul 100%. In afara de asta am facut deasemenea si flash la BIOS fiindca m-am gandit ca poate o fii vreo raritate, dar tot degeaba, problema persistand.

A mai ramas sa schimb hdd-ul si desigur sa incerc cu versiunea dupa site-ul producatorului. Daca nici asa nu voi scapa de el alte solutii nu vad sa mai am in afara de al vinde si sincer imi cam pare rau fiindca laptop-ul este de gaming si l-am indragit foarte mult.

Edited by horohoro, 02 September 2019 - 14:22.

super8

super8

Senior Member

• Grup: Validating

horohoro, on 02 septembrie 2019 - 14:15, said:

Windows-ul este o versiune luata dupa FL si este activat cu o licenta cumparata.
Alti utilizatori au comentat ca este  bun si nu au intampinat probleme cu el plus ca are si cele mai multe seed-uri.
Aici e problema ! windowsul luat de pe torrente e virusat.
Se afla in imaginea ISO a windowsului si nu scapi de virus daca reinstalezi acelasi windows infectat   Posted Image

Solutia e sa te duci la un alt computer sa downloadezi W10 Entreprise de pe Microsoft sa faci un stick USB pe curat, se rezolva problema.
Daca tu te incapatanezi sa nu faci asta, ce vrei sa iti fac eu ?

Sa nu imi spui ca doar laptopul e singurul computer din casa ta ! Posted Image
Ca poti sa faci altfel:
1) downloadezi o distributie Linux,
2) o pui pe stick USB cu Rufus,
3) instalezi Linux pe laptop,
4) downloadezi W10 de pe Microsoft,
5) citesti documentatia distributiei instalate sa afli cum pui W10 pe stick USB,
6) pui W10 pe stick,
7) instalezi windowsul formatand iarasi tot Hdd-ul laptopului si ar trebui sa scapi de virus.

horohoro

horohoro

Junior Member

I wi

super8, on 02 septembrie 2019 - 15:19, said:

Aici e problema ! windowsul luat de pe torrente e virusat.
Se afla in imaginea ISO a windowsului si nu scapi de virus daca reinstalezi acelasi windows infectat   Posted Image

Solutia e sa te duci la un alt computer sa downloadezi W10 Entreprise de pe Microsoft sa faci un stick USB pe curat, se rezolva problema.
Daca tu te incapatanezi sa nu faci asta, ce vrei sa iti fac eu ?

Sa nu imi spui ca doar laptopul e singurul computer din casa ta ! Posted Image
Ca poti sa faci altfel:
1) downloadezi o distributie Linux,
2) o pui pe stick USB cu Rufus,
3) instalezi Linux pe laptop,
4) downloadezi W10 de pe Microsoft,
5) citesti documentatia distributiei instalate sa afli cum pui W10 pe stick USB,
6) pui W10 pe stick,
7) instalezi windowsul formatand iarasi tot Hdd-ul laptopului si ar trebui sa scapi de virus.

Voi incerca asta si va voi tine la current daca am reusit sa scap de el.

Deasemenea am incercat si pe bleepingcomputer dar se pare ca primesc raspuns de la boti sau de la persoane cu cunostinte limitate in domeniu.
https://www.bleepingcomputer.com/forums/t/703444/impossible-to-delete-virus/

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Astept sa citesti #12. (pana se inchide topicul). ;)
Vinde-l repede (mie) ;)

PiticVerde

PiticVerde

Senior Member

Fara sa fiu rautacios dar sa-ti fie invatatura de minte: NU MAI LUA WINDOWS DE PE TORENTI il iei gata virusat dupa cum vezi!!! acesta se poate lua de pe site-ul Microsoft.Cu activarea !!! :pe Emag gasesti licente windows 10 cu 30 lei,cumpara si activeaza,lasa naibii cracurile ca iei virusi si uite ce se intampla. ,Formateaza cu windows de la microsoft Original. Update Bitdefender Rescue CD)veyi pe zutube cum se procedeaza)/scaneaza cu
Bitdefender Rescue CD(poti incerca cu kasperkey dar eu nu te sfatuiesc(m-a dezamagit de prea multe ori) ,pe urma ,instaleaza Trend Micro Endpoint Security trial 30 zile,update,scaneaza profund si problema e rezolvata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate