Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Caut bocanci de iarna călduroși.

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006
Dacă a întrebat omul de bocanci mai calzi, înțeleg că nu pentru mers 20 min prin oraș are nevoie Posted Image
Cred că e vorba de ture lungi în zone de munte, și atunci chiar dacă nu e ger năpraznic, în timp frigul pătrunde.

Depinde desigur și de timpul de efort raportat la timpul de stat în frig.
Dacă mergi aproape continuu, bocanci de 3 sezoane cu ciorapi de lână e destul.
Pentru condiții mai extreme, ținând seama că eu prefer materialele naturale, mi-am luat de la Tremme , care nu-s chiar o variantă de serie.
https://www.amazon.d...&sr=1-1-catcorr

Sînt foarte încântat de ei, dar cu 2 observații:
- sînt chiar foarte calzi, cu o căptuțeală cam de 1 deget grosime, deci îi pot purta numai dacă e chiar frig
- chiar dacă îi simți potriviți de la început, e nevoie de 3-4 purtări ca să se flexibilizeze. La început ai puțin senzația că ești în bocanci de ski Posted Image

[ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71FQJKPxGdL._UY575_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Morosanul, 11 October 2019 - 10:35.


#20
kym

kym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 10.04.2005
Ca sa nu mai încep un thread nou, pentru iarna la munte cand merg la ski si mai fac plimbări/drumeții prin locuri cu zăpada (tot la munte) ce bocanci recomandati? Sa fie
1. Călduroși pt Temp de pana la -10*,
2. sa fie impermeabili (atât cat se poate) si
3. foarte important sa fie confortabili ...

din Decathlon care dintre modele sunt de calitate si rezistente, si îndeplinesc condițiile enumerate? Se justifica diferența de pret între Brandul lor si un Meindl de exemplu?

Multumesc anticipat pt toate răspunsurile documnetate si argumentate (provenite din experienta reala)...

#21
kym

kym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 10.04.2005
Pentru utilizarea de mai sus, ce recomandati dintre:
1. https://www.decathlo...id_8070379.html
2. https://www.decathlo...id_8119327.html
3. https://www.decathlo...id_8526134.html

#22
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
meindl sunt facuti sa reziste. sunt considerati buni spre foarte buni, dar nu sunt pentru stat cu orele in zapada. depinde ce intelegi tu prin plimbari, daca te plimbi pe zapada batatorita in jurul partiei atunci oricare e bun. daca vorbesti de mers ore prin zapada afanata atunci cauta modele corespunzatoare. personal ma inteleg bine cu salewa si la sportiva, dar depinde de piciorul ficaruia. orice ti-ai allege in cazul doi trebuie sa ai grija sa pleci cu echipament complet la drum, altfel risti sa auzim de tine la stiri.

izolatia piciorului incepe de la soseta, unde e obligatoriu sa ai merino. cu cat e mai groasa soseta cu atat procentul de lana e mai mare. cauta 80-85%. recomand icebreaker, smartwool - mai putin. in ultima vreme exista insa si producatori autohtoni, eu i-as incerca si pe ei.

#23
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,623
  • Înscris: 01.10.2002
Sosetele Mund, tot cu Merino, sunt si ele decente.

#24
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
sunt multi care fac sosete merino. personal prefer darn tough (eu port sosete de lana si vara) si icebreaker, dar nu cred ca primul se gaseste in europa, d-aia am dat niste nume cu care in general nu prea poti gresi si care sunt disponibile si la noi.

#25
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006

View PostDeathRipple, on 17 decembrie 2020 - 17:25, said:

meindl sunt facuti sa reziste. sunt considerati buni spre foarte buni, dar nu sunt pentru stat cu orele in zapada.
Depinde despre ce Meindl vorbim. Există și din aceia, gama e foarte largă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate