Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Siteuri de verificare a seriei de sasiu ( VIN ) - pareri ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Singura verificare in care poti pune baza e la reprezentanta marcii; 100 lei (atat am dat eu pentru 3 vin uri), nu e un capat de tara, avand in vedere cat de pretioase si exacte sunt acele informatii. In principiu, intereseaza intrarile regulate la revizii, km., precum si eventualele reparatii, daca sunt facute in reprezentanta marcii.

Edited by iancuMIC, 03 September 2019 - 08:22.


#20
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
autor-ecords.com , 5e pt un istoric.

Este singurul site care are aces la baza de date, valabil doar pt Mini si BMW.

Site-ul RAR, f bun pt masinile care au fost luate de noi din RO.

Restul site-urilor, adica autodna etc sunt bune doar daca maisna a fost luata de pe anumite site-uri de licitatii. Dar te poti tepui f usor, esle se bazaeaza pe anunturi in care a fost publicata seria VIN, daca masina a fost pusa la vanzare cu km modificati te poti tepui f usor. Cel mai bine la reprezentanta.

#21
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

View Postxmanyacs77, on 01 septembrie 2019 - 16:32, said:

Toate aceste sit-uri de verificare sunt teapa...am verificat masina pe care am achizitionat-o de curand si imi spuneau pe baza seriei VIN ca este Focus 2 sau Focus C MaX?

Attachment VIN Auto Dna.jpg

Pe bune?Posted Image Posted Image Posted Image

Focus 2 si focus c-max sunt aceeasi masina dpdv mecanic, electric etc, difera putin tablaraia si atat.

#22
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Sa mor daca credeam in site-uri ca CarHorizontal, nu stiu de unde-si iau baietii datele, dar ce observ.

Se da una bucata masina rulata in frana si adusa pe la jumatea lu 2018 in RO.
1. pe raport apar poze de la licitatia din Franta ( unde se vede ca era intreaga )
aici inteleg, au un mecanism bun de crawl pe anumite site-uri de licitatii, poate chiar parteneriat cu ei

2. de unde dracu stiu ei ca a avut 4 accidente pa Franta ?
chiar e adevarat, mai ales faza cu "Portiera fata", am inspectat-o personal; masina era revopsita toata de la A la Z
portiera stanga se auzea ca la Logan plus multe alte semne care aratau ca fost busita ( capota stramba etc )
Sa zicem ca au parteneriate cu firme de asigurari de acolo, asta sa fie ?
La reprezentanta nu aparea nimic pentru ca nu fusese reparata la reprezentanta, deci nu o mai labariti cu reprezentanta.

3. Interesant e ca apare "inmatriculata in RO la data x" si culmea aia e data la care a iesit cartea RAR
probabil ca fac un soi de crawling/interogare si acolo

4. km apar cei din anuntul de pa Franta, ulterior updatati la cei din fata in care a iesit cartea RAR, la fel cum apar pe site-ul RAR
dragut


Pentru aceeasi masina pe AutoDNA apare doar ca a avut accident si atat.
Attached File  franta.jpg   75.23K   92 downloads

Pe franta/germania nu e nu nimic public unde putem interoga singurei masinile dupa VIN in bazele de date ale asiguratorilor ?

#23
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Am uitat sa zic, pentru km la BMW folosesc auto-records.
Nu stiu cum fac baietii aia rost de baza de date, dar eu personal am fost cu masina la APAN Braila iar ulterior a aparut citirea de cheie in raportul de pe site.
Pentru alt BMW care bantuia in reteaua APAN IASI-BRAILA, la fel, a aparut.

#24
ajaccio

ajaccio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 19.02.2008
Decat sa dai bani degeaba pe aceste rapoarte mai bine ceri istoric complet la firma de leasing. Eu am vazut/testat masina la samsar am luat VIN-ul l-am verificat la dealer si mai apoi am dat mail la firma de leasing (in Olanda) si mi-au trimis in 2 ore un raport complet ce continea chiar si becurile de pe masina ce au fost schimbate. Multe reparatii nu apareau in storic la dealer pentru ca unii au baza de date doar pentru revizii/garantii si alte operatii nu sunt logate. Cei de la AutoDNA, CarVertical fac doar niste scanari periodic pe Goole dupa VIN-uri si le stocheaza o perioada le ei pe pe server. De obicei o sa gasiti poze de la licitatie sau anunturile de pe autovit/olx. De retinut ca nici un producator auto pana in prezent nu a dat access la AutoDNA & CarVertical sa ia informatii oficiale din bazele de date ale producatorilor. Regula de aur : verificare la reprezentanta cu consultare istoric service si daca este masina de flota (cel putin 80%  din cazuti sunt) cere-ti la firma de leasing istoric pe mail.

#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postajaccio, on 04 noiembrie 2019 - 14:27, said:

Cei de la AutoDNA, CarVertical fac doar niste scanari periodic pe Goole dupa VIN-uri si le stocheaza o perioada le ei pe pe server.
asa este, practic daca masina a fost data in anunturi cu VIN, exista ceva info, daca samsarii au dat anuntul fara VIN, ciuciu informatii

View Postajaccio, on 04 noiembrie 2019 - 14:27, said:

De retinut ca nici un producator auto pana in prezent nu a dat access la AutoDNA & CarVertical sa ia informatii oficiale din bazele de date ale producatorilor.
asa este, din nou

totusi, daca vezi chiar deasupra postarii tale, cineva a scris ca la BMW sint site uri care au acces la info oficiale

Si eu am gasit o sursa pt informatii oficiale pt masini VAG. Solutii sint daca cauti f f mult, dar toate costa bani si timp sa le descoperi

#26
radon3

radon3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.01.2008
Aici puteti vedea preturile pentru mai multe decodere:

https://verificare-vin.ro/

#27
theknic

theknic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.04.2004

View Postzile_san, on 01 septembrie 2019 - 15:47, said:

salut, eu am platit un raport pe carvertical si nu mi se pare ca e foarte util. imi arata cand a iesit pe fabrica masina si ce dotari a avut. atat. aceste lucruri le pot vedea cu stick-erul din portbagaj. mi-a mai aratat ca nu e in bazele de date a masinilor furate din cateva tari europene dar nu toate.nu a fost mare paguba ca a fost vreo 30 de lei daca bine retin acest raport dar nu e asa cum promoveaza. gen iti arata cand a avut intrari la revizii, proprietari, daune etc.

Aceeasi prostie am facut-o si eu, am cumparat 2 pachete de cate 3 verificari. In rapoarte toate bune si frumoase, dupa ce am vorbit cu dealerii, mi-au spus ca au avut accidente si reparatii. Intr-adevar e bun pentru lista dotarilor de pe masina, da' e deranjant ca ei promoveaza "istoricul masinii". Mai am un prieten care a patit la fel. Le-am zis ca vreau sa recuperez banii, au acceptat, mi-au cerut sa completez un formular, completat, l-am trimis, mi-au zis ca mi-au returnat banii si ca vor ajunge in cateva zile. In cateva zile mi-au dat un mail si mi-au zis ca nu-mi vor restitui suma, pentru ca am depasit perioada in care puteam face cererea. Ok.. da' de ce imi ceri sa completez formulare, de ce imi spui ca mi-au fost deja virati? I-am intrebat in repetate randuri cine si-a permis sa transmita clientului ca i-a fost deja rambursata suma, da' nu mai raspunde nimeni Posted Image.

@ajaccio: ai dreptate, cea mai buna varianta este sa ceara dealer-ul sau firma de leasing istoricul masinii de la producator. Din pacate producatorul nu poate sa ofere aceste informatii direct cumparatorului. Cateodata si dealer-ul incearca sa evite, da' insistati si sunt sanse mari sa il primiti.

@InTech: ori ai avut tu noroc, ori esti lupul cu haine de oaie, ca prea ai avut toate informatiile ce se puteau afla. Cre'ca daca te uiti mai atent in raport, iti arata si o poza cu momentul in care se vopsea masina in fabrica. Daca mai fac vreo verificare prin platforma lor, o sa apelez la tine. Scuza-mi sarcasmul da' imi vine tare greu a crede cele scrise de tine.
Zi faina!

Edited by theknic, 28 February 2020 - 09:22.


#28
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
hello,

Boss, si eu am dubii mari-mari legate de site-urile astea ( carhorizontal si autodenea ), de aceea am facut un topic separime aici: https://forum.softpe...nea-etc-datele/

Ideea e urmatoarea, eu am verificat acolo 3 masini.

Masina A:
- e masina pe care am descris-o la postul 22 din topicul asta
- o fi o coincidenta faptul ca a fost REPARATA prost si chiar erau EVIDENTE si pe masina daunele

Masina B:
- e masina din jurnalul meu de bord ( https://forum.softpe...0-lci-b47-2016/ )
- am verificat-o si fizic cum am stiut, atat grosimea vopselei cat si la terminatiile elementelor etc
- nu apare nimic pe raport referitor la niciun accident
- am luat documentul detaliat de la reprezentata, imi apar pana si schimbul de stergatoare de la 110.000 km;
masina a fost a firmei 3M, daca faceau accident sigur o faceau pe asigurare la reprezentata


Masina C:
- e masina de aici https://forum.softpe...nea-etc-datele/
- ori a fost reparata bine, ori raportul e cu date generate random
- ce e ciudat e ca ambele site-uri carhorizontal si autodenea raporteaza acel accident

1. Nu e foarte deplasat si de domeniul SF ca respectivele site-uri sa aiba ceva manevre cu firmele de asigurari ( mai ales din Franta din ce vad eu ).
2. Pe de alta parte tot ma gandesc la ce m-am gandit acu 4-5 ani cand am auzit prima oara de autodenea: hai sa fac un site care sa aiba un algoritm random smecher de raportat incidente per 100 de rapoarte
3. Dracu stie

#29
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Am vazut 3 rapoarte de pe carverical (Jetta 2012, seria 5 2017, Mazda 6 2011, ), la primle 2 a meritat 100%. In schimb la Mazda 6 au fost doar bani aruncati. Partea buna este ca poti sa iti iei banii inapoi. O alta chestie urata este pretul, la inceput iti spun ca este 69 lei, apoi ti se comunica 69+tva.

#30
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Nu inteleg; din ce punct de vedere au fost bani aruncati ? Ce te asteptai sa gasesti si nu ai gasit, sau ce ai gasit si nu era conform cu realitatea ?

#31
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Pt BMW si Jetta erau trecute f multe date, fiecare revizie de la 0 si pana in prezent, pana si numarul de km. publicat in anuntul din Germania, fiecare dauna etc. La Mazda in schimb nimic, absolut nimic, nici macar anul de fabricatie nu era bun, doar o estimare si atat. Dar banii se pot recupera, in max. 4-5 zile.

#32
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Poate ca depinde de tara de provenienta a masinii.
BTW: esti 100% ca nu ai gresit VIN-ul masinii ? Un amic a comis-o cu un raport la un Golf. L-a primit gol aproape pentru ca gresise un Z cu un 2 sau ceva de genu.

#33
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 InTech, on 11 martie 2020 - 16:09, said:

Poate ca depinde de tara de provenienta a masinii.

Asa au motivat si ei lipsa datelor. Tara fiind IT.

100% VIN-ul a fost bun.

#34
pepsi80

pepsi80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 22.02.2015
Daca tara de provenienta e IT si raportul e gol, primesti banii inapoi?

#35
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Probabil ca nu conteaza tara, daca raportul este gol primesti banii 100% inapoi.

#36
pepsi80

pepsi80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 22.02.2015
Ce inseamna raport gol? Se pare ca astia mi-au refuzat refund-ul pe motiv ca nu am facut dovada ca raportul contine date inexacte. Ce?! Pai eu le-am zis clar ca nu mi-au oferit date utile.
Pe RAR zice clar ca masina e provenita din ITALIA, iar raportul lor nu contine niciunde aceasta informatie. De cand a fost fabricata (in Germania zic ei) pana acum 2 ani, deci pe o perioada de 10 ani, nu exista inregistrari la kilometraj.

Ce ar trebui sa fac in cazul asta? Chiar am platit 75 lei degeaba....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate