Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce rasa de caine recomandati?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
221 replies to this topic

#37
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,439
  • Înscris: 31.01.2010
Tekel, latra tare, nu lasa par si cred ca e bun in apartament.
Al meu face de citeva ori pe saptamina bale, in rest e OK.



#38
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 MembruAnonim, on 01 septembrie 2019 - 12:47, said:

Schnauzerul este galagios, din cunostintele mele... Nu pare un caine obedient :)
E cel mai obedient caine pe care l-am avut. E chiar plictisitor din aceasta cauza. Dar, da, latra mult si uneori chiar urla ca lupul. Sunt putine rase care latra putin, ogarii fiind printre rasele care nu latra sau unele rase asiatice: Akita Inu, Shar Pei, Chow-Chow. Nu stiu daca se gasesc in Romania dar cred ca ogarul italian ar merge sa-l tii in apartament cu conditia sa-i asiguri portia zilnica de alergat.
http://cainele-nostr...eristicile.html
Dar daca vrei si paza cel mai bun pentru apartament e pekinezul romanesc, nu intra nici musca fara sa te atenționeze.😀😀

 arg, on 01 septembrie 2019 - 18:43, said:

ce pisici inseamna rasa pura?
PEDIGRÍ, pedigriuri, s. n. Genealogie a unui animal de rasă pură; document care arată această genealogie. [Var.: pedigríu, pedigrée, pedigréu s. n.] – Din engl, fr. pedigree.

si aici e marea teapa, sunt pe piata foarte multi inmultitori de caini pe care nu-i intereseaza selectie si eliminare defecte ci doar $$$$$$$$
De ce sa cumperi de la inmultitori si sa nu cumperi de la crescatori înregistrați la AChR? Eu am avut 3caini cumparati de la crescatori autorizați si toti trei au fost exact cum trebuie si fizic si comportamental. Te duci acasa la crescator si vezi in ce conditii isi creste cainii, il vezi ce fel de om este, vezi actele parintilor, vezi dreptul de monta eliberat de asociația chinologica, nu cumperi un caine ca pe un obiect trimis prin curier.

Edited by Freddy12, 01 September 2019 - 21:06.


#39
mariuss24

mariuss24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 28.07.2010
Prea multe vrei de la un caine, maine, poimaine, te vad la stiri ca te-a pus cainele sa votezi ce nu vrei!Posted Image
On: bulldog sau mops!

#40
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

 Freddy12, on 01 septembrie 2019 - 21:18, said:

De ce sa cumperi de la inmultitori si sa nu cumperi de la crescatori înregistrați la AChR? Eu am avut 3caini cumparati de la crescatori autorizați si toti trei au fost exact cum trebuie si fizic si comportamental. Te duci acasa la crescator si vezi in ce conditii isi creste cainii, il vezi ce fel de om este, vezi actele parintilor, vezi dreptul de monta eliberat de asociația chinologica, nu cumperi un caine ca pe un obiect trimis prin curier.

CORECT!
apoi, după ce vezi „ce și cum”, întrebi șeful de canisă care-s puii care nu au încăput în numărul atribuit de certificate de pedigree!
acei pui se vând fără certificat, dar au toate caracteristicile rasei respective

(la ce mă refer: io am fost la o canisă de setteri irlandezi și aveau pui cu certificat pedigree la 300 de euro, dar și pui făr-de certificat la 300 de lei; chestia era că asoc. chinologică dădea certificat doar primilor 4 pui fătați, dar săraca cățea făcuse 8 - să-i facă-n ciudă tâmpitului care a stabilit regula!!!)

cresc de 27 de ani setteri făr-de certificat și-mi vânează precum cei atestați!

ăăă... am uitat să recomand: un terrier sârmos, mic și rău!!!

Attached Files



#41
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 gushpi, on 02 septembrie 2019 - 10:23, said:



CORECT!
apoi, după ce vezi ‾ce și cum”, Ă®ntrebi șeful de canisă care-s puii care nu au Ă®ncăput Ă®n numărul atribuit de certificate de pedigree!
acei pui se vând fără certificat, dar au toate caracteristicile rasei respective

(la ce mă refer: io am fost la o canisă de setteri irlandezi și aveau pui cu certificat pedigree la 300 de euro, dar și pui făr-de certificat la 300 de lei; chestia era că asoc. chinologică dădea certificat doar primilor 4 pui fătați, dar săraca cățea făcuse 8 - să-i facă-n ciudă tâmpitului care a stabilit regula!!!)

cresc de 27 de ani setteri făr-de certificat și-mi vânează precum cei atestați!

ăăă... am uitat să recomand: un terrier sârmos, mic și rău!!!
Regula asta era cu foarte multi ani in urma, cand nu exista lapte praf de catei  si numarul era de 6 pui. Eu am luat un setter englez in 1996, erau 11 pui in cuib si toti erau cu certificat.
Un terrier mic si rau cum am avut eu foxterita va fi șeful in casa si va face instrucție cu ei ca la armata������
Al doilea setter englez  l-am luat de la un vanator, e fara pedigree si ghici: cand aude o împușcătură se blochează. In rest, si ca aspect si ca temperament e setter adevarat, inclusiv la furat mancare de pe masa. Noroc ca renunțasem intre timp la sportul asta si-l luasem strict pentru companie. Avea aproape 4 luni cand l-am luat si ma gandesc ca l-o fi speriat cumva fostul stapan.

Edited by Freddy12, 02 September 2019 - 11:31.


#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Deci ma uit la grupa a doua clar... nu va mai aventurati la terrieri si ciobanei ca nu se incadreaza. :)

 alx42, on 01 septembrie 2019 - 14:51, said:

si la aia de rasa e tot loterie. de unde crezi ca ii cumperi? ai impresia ca samsarul ii creste ca bunica de la tara? pt el e doar o afacere. scopul sau e sa obtina cat mai multi catei intr-un timp cat mai scurt si cu cat mai putine cheltuieli.

si daca tragi lozul castigator, sa tii un caine de rasa pura de talie medie sau mare intr-un apartament de cateva zeci de mp este tortura.
cu un maidanez mai merge, pt ca aia sunt sunt adaptabili, "caliti" de la natura pt conditii de puscarie.
cei de rasa pura insa sunt cum ai zis si tu - crescuti de om "artificial" pentru anumite caracteristici - si din cauza asta vin cu lipsuri mari in alte privinte

Nu toata lumea cumpara de la samsari ca e mai ieftin cu 2-3 sute de euro si apoi sa-si blesteme zilele... Mai exista si crescatori seriosi in tara asta!

Sunt cainii molosoizi foarte linistiti care se preteaza la apartment
Eu am cunoscut caini la concursurile ACHR, de acolo am zis ca Schnauzerul e galagios... la ringul ala era scandal monstru -  :D

#43
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 PopaXXX, on 01 septembrie 2019 - 10:01, said:

sunt expert in animale, inclusiv caini, am si facut facultate de profil,

Exista zootehnie la Constanta?

#44
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 Piscopescu, on 02 septembrie 2019 - 12:21, said:

Exista zootehnie la Constanta?
Nu, eu am facut ecologie, dar primii doi ani erau trunchi comun cu biologia, am studiat botanica, zoologia nevertebratelor si a vertebratelor, asa ca ma pricep la multe: la plante, la alge, insecte, melci, scoici, broaste, pesti, mamifere.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 vitas, on 01 septembrie 2019 - 17:24, said:

E balos , are nevoie de multa miscare  si face galagie Posted Image . Eu n-am experienta decat cu tomberonezi si ciobanestii germani dar am cunoscut o gramada de catei , cand ii plimbam p-ai mei .
Cunostintele facute la plimbare sau la joaca nu prea ajuta. Caracterul unui caine il cunosti cand vietuiesti alaturi de el.
Eu am avut Doberman. Nu recomand la familii cu copii...Este insa cainele unui singur stapan - pe care el il considera zeu. Ceilalti membri ai falimiei sunt sclavi :)
Am avut si buldog englez (fara pedigree) ... insa avea toate caracteristicile rasei. E super fun cainele, insa e cam independent si cam chin sa intretii sanatos un buldog englez: dermatite, probleme cu tail poket etc... :(

#46
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

 Freddy12, on 02 septembrie 2019 - 11:24, said:

Regula asta era cu foarte multi ani in urma, cand nu exista lapte praf de catei  si numarul era de 6 pui. Eu am luat un setter englez in 1996, erau 11 pui in cuib si toti erau cu certificat.

prima am luat-o-n 92... m-a costat un salariu din vremea aia = 60 dolari ( NIR 202 b Si - scria pe plăcuță, nu cred că voi uite vreodat' - o cățea ce-nvățase circa 150/200 de cuvinte!!!)

Un terrier mic si rau cum am avut eu foxterita va fi șeful in casa si va face instrucție cu ei ca la armata������

hihi!!! corect!!!

Al doilea setter englez  l-am luat de la un vanator, e fara pedigree si ghici: cand aude o împușcătură se blochează. In rest, si ca aspect si ca temperament e setter adevarat, inclusiv la furat mancare de pe masa. Noroc ca renunțasem intre timp la sportul asta si-l luasem strict pentru companie. Avea aproape 4 luni cand l-am luat si ma gandesc ca l-o fi speriat cumva fostul stapan.

niciodată nu au pus botul pe masă! și erau pofticioși de le curgeau balele...
o ciudățenie: la foc de armă/pocnitură de capsă devin atenți, în schimb la focuri de artificii se bagă sub masa de pe terasă... :o )



#47
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Poate ca setterii irlandezi sunt mai disciplinați. Nu fura cand eram noi de fata ci deschidea usa la bucatarie cand eram in alte camere si daca era ceva uitat pe masa... gata. Câta branza mi-a furat, nici nu mai tin socoteala. Si baiatul de acum face la fel. Scosesem tava cu pateuri din cuptor si le-am lasat sa se răcească dar am uitat sa încui usa la bucatarie. A asteptat momentul cand nu era nimeni prin zona si a dat atacul, mi-a mancat juma de tava, nemernicul. M-am speriat, credeam ca i se va face rau, i-am dat Colebil, nu a avut nici pe dracu’. Setterii englezi sunt recunoscuți ca foarte încăpățânați, sunt destepti si stiu asta, de multe ori se considera mai destepti decat stăpânii. Si cateaua mea intelegea foarte multe cuvinte, de multe ori trebuia sa vorbim in engleza ca sa nu înțeleagă fiindca reacționa la diverse cuvinte. Daca auzea cuvinte care însemnau mancare, incepea sa baleasca, daca erau cuvinte pe care le asocia cu plimbarea (zgarda, lesa, afara, strada, parc, plaja si altele) incepea sa se agite si nu mai scapam de ea. Baiatul pe care il am acum, cel fara pedigree nu e asa destept dar din ce am observat eu si la caini si la pisici, parca femelele sunt mai inteligente.

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Femelele sunt mai ascultatoare si mai lipicioase...

#49
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 Freddy12, on 02 septembrie 2019 - 14:14, said:

Poate ca setterii irlandezi sunt mai disciplinați. Nu fura cand eram noi de fata ci deschidea usa la bucatarie cand eram in alte camere si daca era ceva uitat pe masa... gata. Câta branza mi-a furat, nici nu mai tin socoteala. Si baiatul de acum face la fel. Scosesem tava cu pateuri din cuptor si le-am lasat sa se răcească dar am uitat sa încui usa la bucatarie. A asteptat momentul cand nu era nimeni prin zona si a dat atacul, mi-a mancat juma de tava, nemernicul.
Daca nu l-ai crescut cum trebuie, acum isi bate joc de tine, trebuie sa lasi prin casa ceva mancare nesupravegheata impanata cu cei mai iuti ardei posibili, un Carolina Reaper sau ceva de genu', si invata apoi rapid ce se intampla daca mananca fara permisiune.

#50
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Da, si dupa aia sa-l apuce cufureala ca  sa am ce spala.  Mai bine am grija sa încui bucataria mai ales ca nu se intampla frecvent, o data la cateva luni .  Era o doamna pe un forum de caini care povestea ca bracul ei deschide usa la frigider si isi ia pe alese ce-i poftește inima, nu ca al meu care ia doar daca uit ceva pe masa. Asta e, sunt caini de vanatoare care au in instinct sa-si procure hrana. Schnauzerul nici in visele lui cele mai umede nu ar îndrăzni sa fure ceva de-al meu. E atat de ascultator de nu-mi vine sa cred mai ales ca il compar cu foxterrierii si setterii.

#51
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
În curând o să recomandați o broască țestoasă. :lol:

#52
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
doar daca provine de la crescator autorizat si daca nu fura mancare de pe masa ....

#53
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

 PopaXXX, on 01 septembrie 2019 - 09:36, said:

Un American Bully - e un caine derivat din pitbulli si bulldogi, dar facut pentru viata de familie si prietenos cu oamenii. Dimensiunile compacte il fac potrivit pentru apartament.
https://en.wikipedia.../American_Bully
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GSqlt3o7yXg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

un Staffordshire Bull Terrier e de departe o optiune mult mai buna. Deja e foarte  solid pentru dimensiunile lui ce e peste e dezechilibrat total. Bully mai degraba seamana a purcel decat a caine cu radacini de luptator.

Un staff englez, pe langa faptul ca-i un adevarat fotomodel culturist, iubeste foarte mult copiii si la fel ca pitbul si staff american are o toleranta foarte mare la durere si psihic de fier. Tolereaza foarte bine torturile copiilor, ba chiar ii fac o deosebita placere.

https://m.youtube.co...h?v=vGj_03St9sM



https://m.youtube.co...h?v=Kap5mHq58fk



Nu stiu cat de galagios este, eu am avut verisorii lui, adica AmStaff si am Pitbull. Ambii nu prea latra aiurea comparativ cu ciobanestii, dar totusi sunt latratori, nu-s genul de caini pe care nu-i auzi cu zilele.

Sau un terrier mai mic dar cu inima cat un munte
https://m.youtube.co...h?v=Y6GjXaOlGvA

https://m.youtube.co...h?v=Gm7D9Rh8ajw

Mor de ras!

https://m.youtube.co...h?v=nyd24_5Q7YY

#54
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 vinciun, on 02 septembrie 2019 - 20:07, said:



un Staffordshire Bull Terrier e de departe o optiune mult mai buna. Deja e foarte  solid pentru dimensiunile lui ce e peste e dezechilibrat total. Bully mai degraba seamana a purcel decat a caine cu radacini de luptator.

Da, unii sunt mai grasuni, pot ajunge cat un godac, dar e si asta un avantaj, daca nu poti sa faci rost de un porc de Craciun.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H1FzGeJ73xE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate