Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Butuc ușă metalică Beyler

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ia-ti niste silduri cu pastila antigaurire: gaura din ele e doar cat latimea cheii si e mai greu de turnat superglue.
ca exemplu: http://blindat.ro/si...-maner-fix.html

#20
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Dupa ce recomanzi, sigur n-ai usa la casa. Acele silduri sunt antiefractie, adica e mai greu de rupt butucul, nu sa nu poti baga lipici, scobitori, chibrite in butuc.

#21
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010

View Postrumegus, on 01 septembrie 2019 - 08:36, said:

Banuiesc  ca stai intr-un buncarantiatomic, din moment ce usa e groasa de aproape un metru. Un butuc beyler are lungimea de 78mm, se gasesc in multe locuri, ia butucul vechi cu tine, ca difera distantele la care e surubul de fixare, la unele e simetic,adica filetul e pemijloc, altele asimetric.

Ai zis bine ca un butuc Beyler are 78mm, caci am cumparat azi un butuc de 80mm, negasind un model de 78mm ( sunt fie mai mici, fie mai mari, fie de 80) si cred ca intuiesti ca nu se potriveste. Trebuie sa il returnez.
Reusesc sa invart o data sau de doua ori cheia in butuc, iar cand incerc sa il fixez in surub, se blocheaza. Nu mai pot roti cheia in niciun fel.. Cei 2mm fac diferenta. In plus, butucul iese in afara usor vizibil,fiind putin mai lung,iar rozeta aceea exterioara nu mai sta la locul ei,iese in afara. Deci trebuie sa gasesc neaparat un butuc Beyler sau sa schimb usa...

Da, cu simetria, asa este: cel cumparat este simetric, 40+40, pe cand cel de la beyler 38+40mm.

Edited by B0gdan9, 01 September 2019 - 22:32.


#22
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cei 2mm nu sunt problema, eventual pui cu partea mai lunga la interior, ca eventualii spargatori sa nu aiba de unde apuca si rupa butucul. Ar trebui sa studiezi de unde e buba. fie gaura surubului e la alta distanta, cand strangi se deplaseaza butucul, fie limba e mai mare, caz in care poate fi pilita, polizata.

#23
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010

View Postrumegus, on 02 septembrie 2019 - 06:43, said:

Cei 2mm nu sunt problema, eventual pui cu partea mai lunga la interior, ca eventualii spargatori sa nu aiba de unde apuca si rupa butucul. Ar trebui sa studiezi de unde e buba. fie gaura surubului e la alta distanta, cand strangi se deplaseaza butucul, fie limba e mai mare, caz in care poate fi pilita, polizata.

Problema e ca nu gasesc modelul care sa aiba 40 intr-o parte si 38 in cealalta. Am gasit doar cu parti egale, 40+40mm, asa cum am luat, pe care, indiferent cum il pun, tot iese in afara vizibil (impinge capacelul acela de la exterior) sau am mai vazut si modelul de 35+40mm, caz in care cred ca e prea mic,nu?

#24
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Lungimea nu ar trebui sa fie problema, doar de estetica si spargatorii care rup butucul. Daca e prea scurt, posibil sa nu poti baga cheia de tot, capul cheii agata in sild. Daca zici ca nu functioneaza dupa ce strangi surubul, vezi care e cauza, cum am mai zis mai sus.

#25
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010

View Postrumegus, on 02 septembrie 2019 - 08:53, said:

Lungimea nu ar trebui sa fie problema, doar de estetica si spargatorii care rup butucul. Daca e prea scurt, posibil sa nu poti baga cheia de tot, capul cheii agata in sild. Daca zici ca nu functioneaza dupa ce strangi surubul, vezi care e cauza, cum am mai zis mai sus.
Daca e mai scurt cu 2mm, conteaza asa mult, adica sa nu pot baga cheia ? Ma duc sa returnez bucul acesta de 80mm (40+40mm), oricum nu imi place ca iese vizibil in afara si impinge capacul acela care se aseaza peste butuc, la exterior, adica se vede, e o distanta de cca 2-3mm. Si ma gandesc sa iau un model 35+40mm si sa il pun cum ziceai, cu partea mai scurta spre exterior. Efectiv nu gasesc decat asa, nici macar 37 + 40 mm...

Daca nu gasesc, trebuie sa schimb usa,nu?

Edited by B0gdan9, 02 September 2019 - 09:56.


#26
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

Ai incercat sa cauti pe google "butuc beyler"? Ar trebui sa gasesti. Daca iei un butuc mai scurt si capul cheii agata in sild, polizezi putin cheia.



#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,344
  • Înscris: 01.12.2001
Nu e mai simplu sa chemi pe unul priceput sa îți rezolve problema? Ii dai de o bere (sau o naveta) și te rezolva.
Asa te chinui de pomana.

#28
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010

View Postrumegus, on 02 septembrie 2019 - 10:12, said:

Ai incercat sa cauti pe google "butuc beyler"? Ar trebui sa gasesti. Daca iei un butuc mai scurt si capul cheii agata in sild, polizezi putin cheia.


View Postrumegus, on 02 septembrie 2019 - 10:12, said:

Ai incercat sa cauti pe google "butuc beyler"? Ar trebui sa gasesti. Daca iei un butuc mai scurt si capul cheii agata in sild, polizezi putin cheia.



Am tot cautat si pe google in N moduri "butuc beyler" , butuc 78mm, cilindru 78mm etc. si nu am gasit. Doar, parca am dat o data de o firma SC Beyler, era si un nr de tel., dar inregistrarea era din 2014, daca nu ma insel si n-am mai sunat...sa mai caut o data.

Pare sa nu se mai fabrice astfel de dimensiuni. Modele pe care le gasesc in magazine sunt cu dimensiuni de genu 35+35mm, 35+40mm, 40+40mm, 40+50mm, 45+50mm etc. O data am gasit ceva de genu 27+30mm, dar nu 38+40, cum mi-ar trebui...

Ce vreau sa te mai intreb: daca totusi nu gasesc un butuc potrivit, daca schimb yala, cu manere cu tot si ii pun un butuc, model existent acum in magazine, merge? sau nici asa nu se poate, tebuie o yala tot Beyler, cu butuc Beyler

View Postdorin_2k, on 02 septembrie 2019 - 10:24, said:

Nu e mai simplu sa chemi pe unul priceput sa îți rezolve problema? Ii dai de o bere (sau o naveta) și te rezolva.
Asa te chinui de pomana.

Pai nu stiu cum sa mai fac pentru ca lacatusul care a venit sa imi deblocheze usa si sa inlature butucul existent, cel Beyler, si caruia i-am dat 150 lei pentru ca a venit seara, tarziu, a zis ca el nu are butuc care sa se potriveasca si ca o yala cu butuc similara ar costa 200 lei, n-am inteles prea bine, eram dat peste cap la momentul respectiv. Revenisem in oras dupa o luna de absenta si multe ore de mers cu trenul... noapte tarziu...

Daca apelez la alta persoana, alti bani , + feroneria...

#29
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Compara cele doua butucuri, vezi ce alte dimensiuni, in afara de lungime, nu potrivesc. Daca vrei sa schimbi toata broasca, poate fi cu cantec, sa nu potriveasca gaurile de la butuc, clanta, limbi, etc. Eu inca tot nu pricep ce mare problema ai.

#30
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010

View Postrumegus, on 02 septembrie 2019 - 10:44, said:

Compara cele doua butucuri, vezi ce alte dimensiuni, in afara de lungime, nu potrivesc. Daca vrei sa schimbi toata broasca, poate fi cu cantec, sa nu potriveasca gaurile de la butuc, clanta, limbi, etc. Eu inca tot nu pricep ce mare problema ai.

Problema e ca n-am butuc la yala de jos, ci o gaura in usa si nici nu gasesc unul compatibil.
Cel anterior a trebuit eliminat fortat dupa ce, intorcandu-ma seara acasa zilele trecute, dupa o absenta lunga din oras, am gasit superglue intarit in butucul usii.

Spuneam mai sus, ca lacatusul la care am apelat sa imi deblocheze usa mi-a spus si am vazut si eu ca nu are un butuc compatibil cu yala mea, a ramas sa caut butuc eu... sau sa schimb tot...alta solutie,nu vad...

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,344
  • Înscris: 01.12.2001
Am si eu usa Beyler de vreo 12 ani. Doar de vreo 3 ori am incuiat broasca de jos. Doar cea de sus o folosesc, o singura invartitura fac.
Aud vecinii cum invart de cate 3 ori si sus si jos.
Foloseste yala de sus. Jos astupa.
Usa cu totul e vreo 1000 lei. Nu te costa butucul asa mult.

Cauta alt meserias, nu lacatus.

#32
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Si eu am avut o problema de genul.Si am gasit la un magazin de usi pe Valea Cascadelor daca nu ma insel.Dar asta era acum cativa ani.Iar ca bani m-a cam lecuit.

#33
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010
Butuc potrivit nu am gasit, am fost pana si la comerciantii din piata, cei care vand butuci, chei etc.. Nici acolo nu am gasit unul potrivit. Banuiesc faptul ca si broasca s-a defectat in momentul expulzarii fortat a butucului.

In urma unui calcul, am ajuns la concluzia ca toata feroneria usii m-ar costa cat jumatate dintr-o usa noua, ca urmare voi schimba usa. Chiar azi am dat si comanda.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
expulzare butuc?
ai mai nene cauta pe unii priceputi ca rezolvi usor.

#35
B0gdan9

B0gdan9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 18.09.2010

View Postarg, on 04 septembrie 2019 - 13:36, said:

expulzare butuc?
ai mai nene cauta pe unii priceputi ca rezolvi usor.

La cine sa apelezi  seara tarziu, cand revii in oras dupa un drum de 7 ore, bagaje, oboseala..., decat la primul anunt de deblocari usi care-ti iese in cale! ... si ca sa fie treaba  buna, mai sprijini si peretii ca li s-a nazarit unora sa puna superglue in butuc fara sa fi facut nimic nimanui. N-am niciun conflict cu nimeni in bloc (si nici in afara lui), nici nu prea stau pe acolo... dar intre timp am facut pe detectivul si am o idee cine ar fi putut pune lipiciul, cert e ca vizata a fost mai mult ca sigur alta usa, din cate mi-am dat seama... dar daca n-am dovezi (nu e camera de supraveghere pe palier), politia nu are ce face... si uite asa, eu raman cu paguba la care se adauga mult stres, nervi si oboseala.

Edited by B0gdan9, 04 September 2019 - 14:17.


#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,344
  • Înscris: 01.12.2001
Cauta pe unu priceput acum. Sa repare ce e stricat (sa monteze alt butuc).
Dar răspunsul #31 nu l-ai citit? Folosește yala de sus doar.

Cauta unul priceput ca modifica gaura aia sa fie la 38 sau cât ai nevoie. În butuc sau broască. Unul PRICEPUT!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate