Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Vecin cu toaleta în curte, cum rezolv (legal) problema?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Water100

Water100

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 24.03.2017
Am un vecin care are toaleta in curte, nu fosa septica, ci o groapa acoperita. Stiti voi, asa ca la tara. Problema e ca eu locuiesc in Bucuresti, si timp de multi ani am tolerat mirosul urat vara si masina de drenaj care vine o data la doi sau 3 ani pe timpul verii in mijlocul zilei pe caldura cea mai mare, moment in care timp de 4 sau 5 ore tot cartierul duhneste ingrozitor a fecale. Azi eram cu niste prieteni la un gratar si sa dus totul dracului dupa ce a venit masina de drenaj. Traiesc in Bucuresti, nu intr-un sat izolat din vaslui! Ce pot face pe cale legala pentru a rezolva situatia? Multumesc.

#2
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
cred ca Directia Sanitar Veterinara ar trebui sa fie sesizata. n-ai incercat sa vorbesti cu vecinul inainte, totusi?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Water100, on 30 august 2019 - 23:03, said:

Ce pot face pe cale legala pentru a rezolva situatia? Multumesc.
Sa te muti la oras Posted Image


Nu. Nu e penal.

Edited by pasilla, 30 August 2019 - 23:11.


#4
Water100

Water100

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 24.03.2017

 Villefort, on 30 august 2019 - 23:08, said:

cred ca Directia Sanitar Veterinara ar trebui sa fie sesizata. n-ai incercat sa vorbesti cu vecinul inainte, totusi?
Nu am ce sa vorbesc cu el, suntem in relatii proaste de multi ani. Nu e genul de om cu care vreei sa ai tangente, este evitat cam de tot cartierul, este un vecin problema.

 pasilla, on 30 august 2019 - 23:10, said:

Sa te muti la oras Posted Image


Nu. Nu e penal.
Pai locuiesc in oras, in Bucuresti.

#5
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
Faci reclamatie la Garda de Mediu. Nu are treaba DSV in problema.
Articolul 31, alineat 14 din legea 241/2006
Utilizatorii, persoane fizice sau juridice, inclusiv cei care au sisteme proprii de alimentare cu apă, au obligația de a se racorda la sistemele publice de canalizare existente sau nou-înființate, dacă aceștia nu dețin stații de epurare avansată care respectă condițiile de descărcare a apelor epurate în mediul natural.
Articolul 39, alineat 5
Constituie contravenție nerespectarea de către utilizatori a prevederilor art. 31 alin. (14) și se sancționează cu amendă de la 2.000 lei la 4.000 lei.

Edited by Freak404, 30 August 2019 - 23:19.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Water100, on 30 august 2019 - 23:14, said:

Pai locuiesc in oras...
Esti sigur ?

Edited by pasilla, 30 August 2019 - 23:22.


#7
Water100

Water100

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 24.03.2017

 pasilla, on 30 august 2019 - 23:20, said:

Crezi ?
Da, fac cu masina maxim 10 minute pana la mega mall. Locuiesc la periferie, dar este tot Bucuresti.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,609
  • Înscris: 07.02.2003

 Water100, on 30 august 2019 - 23:03, said:

Azi eram cu niste prieteni la un gratar si sa dus totul dracului dupa ce a venit masina de drenaj. Traiesc in Bucuresti
Poate ala nu suporta mirosul de gratar :)

#9
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
E bine.
Eu am unul care are aproape la fel și fac 10 minute până la Piața Unirii. Al meu are ultimul canal pe post de fosă improvizată și... chiar pute. Mai nou face în curte și aruncă în altă parte.

#10
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Problema este ca nu folosesc hartie sa stearga..."dosul".
Descompunerea biológica are nevoie de hartie, paie sau rumegus.
Produsul final este un excelent ingrasamant.
WC-urile "clasice" nu se golesc si nu se captusesc cu beton.

mda

Nu miroase absolut deloc nici macar de la 0,5 m.

Edited by romvic, 30 August 2019 - 23:43.


#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,791
  • Înscris: 14.10.2008

 Water100, on 30 august 2019 - 23:14, said:

Nu am ce sa vorbesc cu el, suntem in relatii proaste de multi ani. Nu e genul de om cu care vreei sa ai tangente, este evitat cam de tot cartierul, este un vecin problema.


Pai locuiesc in oras, in Bucuresti.
Nu aveti canalizare in cartier?

 romvic, on 30 august 2019 - 23:49, said:

Problema este ca nu folosesc hartie sa stearga..."dosul".
Descompunerea biológica are nevoie de hartie, paie sau rumegus.
Produsul final este un excelent ingrasamant.
WC-urile "clasice" nu se golesc si nu se captusesc cu beton.

mda

Nu miroase absolut deloc nici macar de la 0,5 m.
Sau hartia e pusa intr-o galeata. Eu am crescut la Spineni Olt, eu aruncam hartia in WC, la vecini cand mergeam gaseam o galeata plina cu ravase.

Dar anii au trecut si am evoluat prin toate etapele toaletei, respectiv WC la bloc, mutare la casa cu fosa septica (trebuia golita lunar, 8 metri cubi avea), apoi legare casa la canalizare pasiva care s-a stricat si recent am construit alt tronson de canalizare activa, adica cu pompa cu tocator (DAB Grinder).

Toti vecinii mei au canalizare ca doar locuim aici din 2000 in cartier de case nou din Slatina.

#12
Water100

Water100

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 24.03.2017
Avem canalizare, din 2005

#13
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,518
  • Înscris: 18.10.2011

 Water100, on 30 august 2019 - 23:03, said:

Am un vecin care are toaleta in curte, nu fosa septica, ci o groapa acoperita. Stiti voi, asa ca la tara. Problema e ca eu locuiesc in Bucuresti, si timp de multi ani am tolerat mirosul urat vara si masina de drenaj care vine o data la doi sau 3 ani pe timpul verii in mijlocul zilei pe caldura cea mai mare, moment in care timp de 4 sau 5 ore tot cartierul duhneste ingrozitor a fecale. Azi eram cu niste prieteni la un gratar si sa dus totul dracului dupa ce a venit masina de drenaj. Traiesc in Bucuresti, nu intr-un sat izolat din vaslui! Ce pot face pe cale legala pentru a rezolva situatia? Multumesc.

Player care sa cante zgomote d-alea care se uad noaptea la bloc Posted Image, puse la 10 minute.

Sau:

"vidanjoru, vidanjoru, hai la bloc,
sa ne fie, sa ne fie cu noroc"

Tranteste peste gard un capac de wc legat cu sarma, apoi il tragi inapoi. Il si murdaresti cu bulion inainte.

Glumesc, evident Posted Image

 pasilla, on 30 august 2019 - 23:20, said:

Esti sigur ?
Daca ati sti ca mai acum 15 ani, oamenii cresteau si porci in oras, pe strazile alea neasfaltate etc.

 Freak404, on 30 august 2019 - 23:18, said:

Faci reclamatie la Garda de Mediu. Nu are treaba DSV in problema.
Articolul 31, alineat 14 din legea 241/2006
Utilizatorii, persoane fizice sau juridice, inclusiv cei care au sisteme proprii de alimentare cu apă, au obligația de a se racorda la sistemele publice de canalizare existente sau nou-înființate, dacă aceștia nu dețin stații de epurare avansată care respectă condițiile de descărcare a apelor epurate în mediul natural.
Articolul 39, alineat 5
Constituie contravenție nerespectarea de către utilizatori a prevederilor art. 31 alin. (14) și se sancționează cu amendă de la 2.000 lei la 4.000 lei.
E, si ce? Platesc. dar eu haznaua nu o mut. Ai inteles? Ca acum va ia m@m@ dr@cului pe toti. V-ati obisnuit cu cocosanel si va indepartati de mama natura. E la mine in curte si nu o tai, punct.

Edited by aaaa4567, 31 August 2019 - 04:46.


#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Water100, on 31 august 2019 - 00:57, said:

Avem canalizare, din 2005
Pai aia e o fosta "mahala".
Nu te condam ca te-ai mutat acolo dar din pacate obiceiurile de mahala se uita greu. M-as mira sa poti sa faci ceva cu vecinul in felul asta. Astia stiu de altfel de argumente care din pacate sunt depasite de vremuri si in plus marea problema e ca in mintea lui voi ii stricati fensuiu' ca voi sunteti aia care ati venit pe strada lui si mai aveti si pretentii.
Bine ca nu se ocupa si cu cresterea animalelor.

Ai putea sa incerci la mediu in caz ca are fosa fara fund dar daca zici ca o goleste cred ca e betonata. Dar lasa-i pe ei sa constate.
Discuta si la politia locala daca au vreo atributie in legatura cu treaba asta si cheama-i cand o goleste. Politia normala nu are treaba cu asa ceva. Si vorbeste cu cat mai multi vecini sa faca reclamatie.

#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Water100, on 30 august 2019 - 23:14, said:


Pai locuiesc in oras, in Bucuresti.
Capitală europeană fără canalizare, București.
Vai de capul vostru!

#16
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Te muti
Când ai cumpărat acolo trebuia să cercetezi împrejurimile.si vecinii.

#17
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 ericmario, on 31 august 2019 - 06:49, said:

Capitală europeană fără canalizare, București.
Vai de capul vostru!
Water100 Publicat: Azi, 01:57........
Avem canalizare, din 2005

#18
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 underb, on 31 august 2019 - 05:29, said:

Ai putea sa incerci la mediu in caz ca are fosa fara fund dar daca zici ca o goleste cred ca e betonata. Dar lasa-i pe ei sa constate.
Aia e . Cum constată ?
Că fără mandat de la procuror nu cred că intri la ăla în curte .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate