Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

REDMI Note 8 / note 8 Pro

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2417 replies to this topic

#37
edgar400

edgar400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.02.2019
lansarea in bucuresti , cica xiaomi are 17 % din piata central si est europeana
https://www.gadget.r...anurile-xiaomi/

#38
makoka

makoka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 30.08.2011
Daca vreți sa puneți mana pe el, sa încercați camera si alte chestii il găsiți expus in magazinul din mega mall.

#39
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
A comandat cineva Redmi Note 8 din Romania la evomag, quickmobile sau alte magazine? Sunt curios daca la noi este comercializata versiunea globala. Nu vreau sa mai intreb iarasi la vreunul dintre magazine pentru ca iarasi voi avea senzatia ca vorbesc cu peretii, asa cum am mai patit in trecut

#40
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009

View Postskilton, on 12 octombrie 2019 - 23:43, said:

A comandat cineva Redmi Note 8 din Romania la evomag, quickmobile sau alte magazine? Sunt curios daca la noi este comercializata versiunea globala. Nu vreau sa mai intreb iarasi la vreunul dintre magazine pentru ca iarasi voi avea senzatia ca vorbesc cu peretii, asa cum am mai patit in trecut

QuickMobile nu se știe, dar ceilalți ar avea global version. Poți aștepta data de 20 pt lansarea oficială în magazine și poți lua de la emag

#41
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Adus Oficial in Ro, se gaseste la Blacktech varianta 6/128 la 1200 lei!

#42
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Adus Oficial in Ro, se gaseste la Blacktech varianta 6/128 la 1200 lei!
mai pui un bulion si iti iei pocophone care e in alta liga.

#43
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Poco 6/128 la 1300 lei? Unde?

Inafara de procesor, Poco nu are nimic in plus fata de RNP8. In schimb RNP8 are destule in: mai ieftin, mai nou cu 1 an, ecran mai mare, baterie mai mare, subiectiv design mai placut.

Am un prieten cu Poco, si l-am comparat cu RN7P al meu. El a ramas placut suprins de al meu, in schimb designul la Poco mi se pare de generatia trecuta, si e mai lat, drept urmare se manevreaza mai greu cu o singura mana.

#44
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Îl dau eu mai ieftin de atat pe dl Poco

#45
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 28.04.2003
nu de 128 ci cel de 64, e 13,5 la pisigaraj si cel, dar a fost la un moment dat si 13.
Pai tocmai procesorul ala face diferenta.
Intradevar, designul la poco nu e tocmai stralucit dar faptul ca se bate cu flagshipuri e una iar rn8 se bate cu midrange-uri.
Poco e si mai mic, si mai usor si mai rapid, cam de 2 ori mai rapid, are in plus si senzor de husa,
Pixel size-ul la poco e cam de 2 ori mai mare aproape, 1.400 pe langa 0.800 µm, camera lui stie 960 frameuri pe sec la slo mo fata de 120 la rn8.
la conectivitate Poco stie si WI-FI MiMO in plus si bluetooth 5.0 fata de 4,2 la RN8.
singura chestie misto care nu e pe poco ar fi senzorul de infrared.
un pret mai real pt redmi note 8 ar fi undeva la 1000 lei max.

#46
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
RN8P e un midrange in partea de sus, Poco e un flagship in partea de jos, un flagship killer cum ar veni. Fiecare cu avantajele sale, dar diferenta de procesor nu e chiar dubla. in Antutu vorbim despre 220 k vs 280k Personal, am dat deja comanda pt RN8P pt cineva din familie, ca doar nu facem randari pe telefon. Daca totusi as fi vrut ceva mai performant, nici macar nu m-as uita la Poco cand exista 9T Pro.

Ca si consumator, mi-ar placea sa fie cat mai ieftin, normal, dar e si chestie de competitivitate. Ce alt brand mai are specificatiile astea la 1200 lei? De fapt, sunt 2: Cubot si Allview, dar e alta calitate acolo.

Una peste alta, E un telefon relativ performant si foarte competitiv la pret. In cateva zile/ saptamana voi reveni cu un review si comparatii cu RN7P.

#47
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 28.04.2003
e relativ ok ca pret dar deja si xiaomi a inceput sa se apropie ca preturi de altii si esti tentat sa te uiti si la samsung sau huwei sau mai stiu eu ce minunatie.
plus ca se mai adauga si taxele si lacomia magazinelor de la noi.
trebuie sa te gandesti ca poco poti sa il iei pe la 1350 lei iar 9t pro de la vreo 1900 lei.
au scos astia atatea versiuni si modele de telefoane ca au cam inceput sa se canibalizeze intre ele. era mai simplu sa aibe 5-6 modele si gata.
sa nu mai zic ca nici un model de telefon nu e super si cu de toate, ori e prea picant ori prea dulce.
iar diferenta intre rn7 si rn8 e destul de mica sa ramai la primul mai ales pt o treime din pret.

#48
edgar400

edgar400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.02.2019
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/or-s3csgN9c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#49
cristy08

cristy08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 24.08.2008

View Postskilton, on 12 octombrie 2019 - 23:43, said:

A comandat cineva Redmi Note 8 din Romania la evomag, quickmobile sau alte magazine? Sunt curios daca la noi este comercializata versiunea globala. Nu vreau sa mai intreb iarasi la vreunul dintre magazine pentru ca iarasi voi avea senzatia ca vorbesc cu peretii, asa cum am mai patit in trecut

Spre binele tau, SA NU COMANZI de la QUIKMOBILE. O sa iti ie o MARE TEAPA!

#50
cristy08

cristy08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 24.08.2008
Stie cineva, ROM-ul este stabil?
Am dat comanda pe Ali si am primit urmatorul mesaj: thanks for your order at first, as your order is a Global ROM we need to reflash the phone before send to you. But now the Global ROM is not stable, our technicians is trying to solve the problem.

#51
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
Pana la urma i-am sunat si pe cei de la quickmobile si evomag, de data asta pare ca au fost mai informati. Mi-au spus direct ca telefoanele sunt pentru piata asiatica, probabil ca intre timp le-a facut cineva training-ul :))
Cea mai buna varianta a ramas sa comand versiunea globala pe Ali Express la Mi Global Store. La aproximativ 910 lei cat costa acolo mi se pare best buy, mai ales ca vine direct acasa fara alte taxe. Prefer Redmi Note 8 deoarece ma indoiesc de faptul ca versiunea PRO va primi vreodata update la Android 10 (cel putin istoricul MTK spune ca nu).

#52
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Mai bine îl cauți la Black Tech, tot sunt ei distribuitori autorizați Xiaomi. Vezi ce afli!
Te înșeli în privința androidului în cazul MTK. Este prima dată când au făcut public codul sursă pt ca software-ul să poată fi lucrat de către developeri.

Edited by Alxdava, 19 October 2019 - 05:30.


#53
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
La Xiaomi este bine sa cumperi tot ce este mai nou, pentru ca ei nu fac update la telefoane mai mult de 3-4 ani, cel putin la toate modelele pe care le-am avut dupa 3 ani pa pa update, nu ca nu ar functiona telefonul, dar nu mai poti beneficia de ceea ce este nou in materie de MIUI

#54
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
La fel este la toți în lumea Android. Avantajul Xiaomi este comunitatea de dezvoltatori care aduc permanent softuri le la zi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate