Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Majorare cu 60% a tarifelor la internet Telekom din Octombrie 2019

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
721 replies to this topic

#19
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
N-o sa ma repet.

#20
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Multam pentru " dovada " .Eu am electronica si inca n-am primit .Am primit insa asigurari ferme ca indiferent cat traiesc nu o sa apuc in acest bloc fibra telepom .E neeconomic deoarece " toata lumea e la Gigi acolo la dvs "  !
Doar daca schimb in alta parte chiria cred ca o sa apuc .Ori garnizoana ! Experiente !

ADSL si la mine ! Exista inca si asa ceva ! Inca pe modem scrie Click net Romtelecom ! Inca nu mi-s la Telekom io !

#21
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011

View Postlaffin, on 29 august 2019 - 15:52, said:

Asta e ca si cum ar veni cineva la tine cand iei salariul si ti-ar spune ce sa faci cu banii tai.
Defapt tu esti suparat ca nu mai ai o sa ai parte de serviciile alea la preturi exagerat de mici.
Păi prețul nu mi se pare exagerat de mic acuma sincer vorbind, la viteza ADSL care e comparabilă cu 3G dar sub 4G.  Știu asta pentru că și eu am avut ADSL la o pensiune. Nu o foloseam, stăteam pe 4G care mergea mai bine deși conexiunea era gâtuită.

#22
rralex89

rralex89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 08.08.2006

View Postlaffin, on 29 august 2019 - 15:52, said:

Asta e ca si cum ar veni cineva la tine cand iei salariul si ti-ar spune ce sa faci cu banii tai.
Defapt tu esti suparat ca nu mai ai o sa ai parte de serviciile alea la preturi exagerat de mici.

5 EUR/luna nu mi se pare exagerat de mic. Cand compari preturile, compari preturile cu piata in care activezi. Totusi vorbim de 5 EUR pe luna pe 4 Mbps Download si 1 Mbps Upload. Nu e deloc un pret mic pentru o tehnologie a carei implementari si-a amortizat de muuuuult costurile.

Tu cat platesti si pentru ce viteza?

#23
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
La mine la sat mergea tot mai prost ADSL pentru că nu au mai investit deloc. Deci operatorii mobili au investit în draci în ultimii 10 ani, ăștia au același ADSL de mai bine de 10 ani. Cât poate să coste un asemenea serviciu?

Pe de altă parte, este adevărat că este afacerea lor și pot cere atâta cât își doresc.

#24
rralex89

rralex89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 08.08.2006

View PostGingisHan2015, on 29 august 2019 - 15:55, said:

Multam pentru " dovada " .Eu am electronica si inca n-am primit .Am primit insa asigurari ferme ca indiferent cat traiesc nu o sa apuc in acest bloc fibra telepom .E neeconomic deoarece " toata lumea e la Gigi acolo la dvs "  !
Doar daca schimb in alta parte chiria cred ca o sa apuc .Ori garnizoana ! Experiente !

ADSL si la mine ! Exista inca si asa ceva ! Inca pe modem scrie Click net Romtelecom ! Inca nu mi-s la Telekom io !
Culmea e ca in zona cu pricina mai toti sunt pe Telekom, deoarece alternativa AKTA e slaba calitativ...

#25
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postrralex89, on 29 august 2019 - 15:42, said:

peste 250 EUR ca investitie intitiala
aproximativ 300 de lei, router-ul si antena externa.

https://www.evomag.r...ScaAjGZEALw_wcB

antena am luat-o de pe olx, de la unu' care vindea antene pentru B310.

#26
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Valoare Telekom vine din clădirile pe care le deține. Ei vor să scape de clienți pentru a simplifica procedura de achiziție. Posibili cumpărători sunt doar 3 și dacă clienții trec de bună voie la ei, au mai puțin de lucru pe partea de contracte.
Doar la mine în oraș Telekom deține 2 cladiri de cca 7 sau 10 etaje nu mai știu și 1 este în centrul orașului.
Telekom va fi un tun imobiliar nimic altceva

#27
rralex89

rralex89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 08.08.2006

View Postdygey, on 29 august 2019 - 16:01, said:

aproximativ 300 de lei, router-ul si antena externa.

https://www.evomag.r...ScaAjGZEALw_wcB

antena am luat-o de pe olx, de la unu' care vindea antene pentru B310.
O sa aleg o solutie ceva mai profi de la Mirkotik. Dar asta e alta discutie pentru alt thread :P

#28
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
mrfe are dreptate, au încercat să închirieze clădirile la prețuri SF, nu a mers. Acum vând totul la preț mai mic.

#29
rralex89

rralex89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 08.08.2006

View Postbenis, on 29 august 2019 - 16:07, said:

mrfe are dreptate, au încercat să închirieze clădirile la prețuri SF, nu a mers. Acum vând totul la preț mai mic.
Sa vedem ce iese. Sper ca dupa achizitie sa cada cateva capete care au fost la carma strategiei comerciale a firmei in ultimii ani...

#30
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

View Postmrfe, on 29 august 2019 - 16:01, said:

Telekom va fi un tun imobiliar nimic altceva


Probabil ca da.  In Bucuresti, pe langa multe alte cladiri imprastiate, mai au Palatul telefoanelor.  Mai central decat Calea Victoriei nu se poate ....

#31
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

View Postrralex89, on 29 august 2019 - 16:10, said:

Sa vedem ce iese. Sper ca dupa achizitie sa cada cateva capete care au fost la carma strategiei comerciale a firmei in ultimii ani...

pe cumpărător nu il va interesa nimic referitor la angajați poate vreo "câțiva" tehnic și câțiva cu pile. Dacă vânzarea va fi după cum sunt zvonurile,
cineva pune mâna pe infrastructura fizică și altcineva pe cea mobilă.
Cel mai bine iese cel care va lua rețeaua de fix și clădiri

#32
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Au trimis la toata lumea.   Reziliati, fratilor, e a doua oara in acest an cand isi bat joc de noi... Servicii mai proaste, posturi TV scoase din pachet dar vor bani mai multi.

Reziliere !!!

Aveti aici linkul de reziliere.

https://www.telekom....ziliere-online/

View Postlaffin, on 29 august 2019 - 15:44, said:

totusi, daca nu-ti convine ceva, te duci la alta taraba.

Nu inainte sa-i facem de bafta in tot Feisbuku..

#33
rralex89

rralex89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 08.08.2006

View PostKres, on 29 august 2019 - 16:17, said:

Au trimis la toata lumea.   Reziliati, fratilor, e a doua oara in acest an cand isi bat joc de noi... Servicii mai proaste, posturi TV scoase din pachet dar vor bani mai multi.

Reziliere !!!

Aveti aici linkul de reziliere.

https://www.telekom....ziliere-online/
Prima data am inteles, ca era o marire infima in generata chiar de niste costuri de operare crescute... Dar de data asta e pur si simplu batjocora...

#34
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004

View PostKres, on 29 august 2019 - 16:18, said:

Au trimis la toata lumea.   Reziliati, fratilor, e a doua oara in acest an cand isi bat joc de noi... Servicii mai proaste, posturi TV scoase din pachet dar vor bani mai multi.

Reziliere !!!

Aveti aici linkul de reziliere.

https://www.telekom....ziliere-online/



Nu inainte sa-i facem de bafta in tot Feisbuku..

Eu n.am primit, deci n.a primit toata lumea, inca 😂

#35
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Postrralex89, on 29 august 2019 - 15:42, said:

Uite si screenshotul

Am AKTA in zona, insa stabilitatea retelei lor lasa de dorit fiindca au infrastructura de acces pe cabluri Cat5e ecranate. De aceea cred ca o sa ma indrept spre o soluitie 4G cu antena externa.. care probabil ma va costa peste 250 EUR ca investitie intitiala...

Nu inteleg ce a fost in capul lor cand au gandut-o pe asta... Nu m-ar fi deranjat sa dau si cu 200% mai mult daca veneau cu o investitie serioasa in infrastructura si imi aduceau o retea GPON de exemplu. Dar nu... ei cer 60% si-ti dau UE Posted Image


treci la AKTA, chiar daca nu au cea mai stabila retea, vitezele sunt mult mai mari.
la parinti am akta si ziua prind cam 40 Mbps up si down, iar seara si noaptea cam 60-80 Mbbps.

#36
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostRealThing, on 29 august 2019 - 15:48, said:

Se pregateste de vanzare, portofoliul trebuie simplificat pentru preluare si migrare.

Mai bine zis, trebuie cosmetizate cifrele din bilant pe seama fraierilor.. ca la cum arata acum bilantul Telekom, nu o cumpara nici drku

Edited by Kres, 29 August 2019 - 16:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate