Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa P+1+M

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1243 replies to this topic

#955
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Iti iasa cam 4,3mp ceea ce e bine.
E prea tarziu sa renunti la GPA-uri?

#956
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 22.04.2010
Da, asa a fost proiectata instalatia de la inceput; avem 3 niveluri la casa, fiecare cu distribuitorul cu GPA propriu. Automatizare are 11 zone, 3 la mansarda, 5 la etaj si 3 la parter. Conform calculelor in mansarda avem cel mai scazut necesar termic. Paradoxal etajul are cel mai mare necesar termic si parterul se afla intre cele 2. Avem incalzire in pardoseala pe toata suprafata (aproximativ 250mp) si 3 calorifere port-prosop. Dupa cum vezi nu lucrez cu incepatori si crede-ma ca am eu motivele mele pentru care le ofer credit acestor oameni.

View Postangajatul_anonim, on 12 martie 2023 - 17:12, said:

Ce se pot izola eficient conductele de cupru, eventual sa arate si bine la final?

Cu ce*

Edited by angajatul_anonim, 12 March 2023 - 18:49.


#957
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Armacell, sau ceva similar.
https://www.romstal....m-d-18x9mm.html

https://www.romstal....0x9mm-l-2m.html

Eu am folosit izolație banalã, din Dedeman, dar avantajul a fost cã am putut sa îmbrac țeava înainte de mufate/sertizare. In cazul tau, ceva cu adeziv, precum produsul din al doilea link ar fi bun. Poate gasesti alternative mai ieftine, tot cu adeziv.

#958
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 26.03.2013

View Postangajatul_anonim, on 12 martie 2023 - 18:45, said:

Cu ce*

Si eu am folosit Armacell de 9 mm pt tevi de cupru de 28, dar ingroasa foarte mult tevile, arata butucanoase. Inca nu le-am montat pe toate tevile, doar am pus de proba. Daca sunt deja montate tevile trebuie sa tai izolatia pe toata lungimea si sa o montezi si apoi sa o lipesti. Daca bagi tubul pe teava si apoi pui coturi sudabile si acolo sunt probleme, instalatorul lucra cu flacara prea aproape de burete. Mai e o problema cu bridele alea de fixare a tevilor, daca le iei prea mici, sugruma mult izolatia si arata urat in zonele alea. Daca sunt deja montate bridele o sa ai multe imbinari de izolatie si nu vor acoperi bine teava. O sa pun si o izolatie mai subtire, de 6 sau de 4 sa vad daca arata mai bine asa. Jos, la teava de la dedurizator am folosit izolatie daia gri normala, cu grosime fixa, doar din punct de vedere estetic, pt ca aia neagra era prea groasa si prea vizibila acolo.

Attached Files



#959
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 22.04.2010
Am montat panoul cu relee. In principiu el ar trebuii sa opreasca pompa centralei in momentul in care se opreste si ultima pompa din GPA-uri. Imi place foarte mult cum arata instalatia, mai ca imi vine sa renunt la izolarea tevilor (inca nu m-am decis).

In alta ordine de idei echiparea TEG s-a decalat putin ca termen din cauza unei colaborari nereusite.
O recomadare de acumulator deep-cycle pentru UPS?


Attached File  WhatsApp Image 2023-03-14 at 18.13.15.jpg   72.92K   56 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2023-03-14 at 18.13.16.jpg   68.38K   67 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2023-03-14 at 18.13.16(1).jpg   91.58K   67 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2023-03-14 at 18.13.16 (2).jpg   93.12K   65 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2023-03-14 at 18.13.16(3).jpg   99.06K   61 downloads

Edited by angajatul_anonim, 14 March 2023 - 21:48.


#960
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Sincer daca tot ai pastrat distribuitorul de pe coloane ar fi pacat sa sa-i strici aspectul.

Inchizi incalzirea prin pardoseala in camera tehnica daca ai si aia e. Oricum nu prea incurca cu nimic lipsa izolatiei fata de...

#961
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 22.04.2010
Mi s-a propus o varianta mai eleganta cu folie de aluminiu deasupra care s-ar putea integra in decor. Om traii si om vedea.

Nu inteleg ce ai cu distribuitorul meu...faptul ca trec 2 conducte de tur pe o lungime de maxim 10cm prin interiorul colectorului pentru retur nu mi se pare o tragedie. Tu compari 20cm de conducta neizolata cu zeci de metrii de conducta neizolata. E absurd.

P.S.: Nu am incalzire in pardoseala in CT ca nu am mai avut bani de teava, i-am pastrat pentru distribuitor Posted Image

#962
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
E vorba de amestec nu de pierderea calduri. Prin amestec nu se pierde caldura - se intoarce la sursa de caldura si o deranjeaza putin la eficienta energetica si posibil short-cycle. Pe partea de radiatie a caldurii pierzi viteza de incalzire pe cele 2 coloane afectate deoarece sunt private de putere calorica cu cateva procente, plus prin modularea sursei de caldura scade viteza incalzirii in toata casa (din cauza returului de caldura). Sper ca am fost mai clar.

#963
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 22.04.2010
Tu ai zis asa (citez):

View PostPrototype2, on 14 martie 2023 - 22:33, said:

Sincer daca tot ai pastrat distribuitorul de pe coloane ar fi pacat sa sa-i strici aspectul.

Inchizi incalzirea prin pardoseala in camera tehnica daca ai si aia e. Oricum nu prea incurca cu nimic lipsa izolatiei fata de...
Adicatelea daca tot am pastrat distribuitorul nu mai are sens sa izolez instalatia. Prin urmare din cauza scaderii eficientei prin faptul ca turul nu e decuplat termic de retur, nu mai ajuta izolarea restului de conducte la eficientizarea instalatiei. Tu le-ai asociat.

Nu s-a inventat roata la mine in camera tehnica. Distribuitoare asemanatoare se produc si se comercializeaza la magazinele de profil. Nu e ca si cum in distribuitor se face un schimb de caldura intre tur si retur pe o suprafata de 10mp.
https://www.arenains...-gma-431-p15022

Ce sustin eu e ca existenta acelui schimb de caldura este neglijabila. Oare in butelia de egalizare care e mai aprope de sursa de caldura nu se produce nici o contaminare termica intre tur si retur? Nu cred. In sfarsit, timpul o sa imi spuna cine a avut dreptate.

Edited by angajatul_anonim, 14 March 2023 - 23:54.


#964
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View Postangajatul_anonim, on 14 martie 2023 - 23:39, said:

Tu ai zis asa (citez):

Adicatelea daca tot am pastrat distribuitorul nu mai are sens sa izolez instalatia. Prin urmare din cauza scaderii eficientei prin faptul ca turul nu e decuplat termic de retur, nu mai ajuta izolarea restului de conducte la eficientizarea instalatiei. Tu le-ai asociat.
- poate nu m-am exprimat eu corect sau clar
- ideea e ca prin amestec se pierde eficienta sursei de caldura si a transferului intre sursa de caldura si pardoseala
- prin neizolarea tevilor in CT se degaja caldura in casa

Nu s-a inventat roata la mine in camera tehnica. Distribuitoare asemanatoare se produc si se comercializeaza la magazinele de profil.
https://www.arenains...-gma-431-p15022
- nu stiu daca e la fel, dar sunt diferite scopuri si abordari pentru diferite constructii

Ce sustin eu e ca existenta acelui schimb de caldura este neglijabila. Oare in butelia de egalizare care e mai aprope de sursa de caldura nu se produce nici o contaminare termica intre tur si retur? Nu cred. In sfarsit, timpul o sa imi spuna cine a avut dreptate.
- binenteles ca nu vei sesiza acel amestec pentru ca va fi compensat de pompe
- ideal ar fi ca la butelie debitele sa fie egale intre circuitul sursei si cel al pardoselii, dar cum nu se poate se alege (pentru ca ai ipat) varianta in care pompa externa are debit mai mare decat pompa interna a centralei, astfel se evita amestecul in circuitul sursei si pompa externa absoarbe tot ce da pompa centralei. Dar se face amestec in circuitul pardoselii. Cu ce deranjeaza debit marit inspre pardoseala? Pentru ca prin debit mai mare pompa de pardoseala trage apa si din returul pardoselii facand amestec si racind AT. Cu ce te incurca? Trebuie sa maresti temperatura sursei -> iar scade eficienta. La fel se intampla apoi la GPA si iar maresti temperatura la sursa.

Attached Files


Edited by Prototype2, 15 March 2023 - 00:08.


#965
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 22.04.2010
Tu vrei sa spui ca defapt din cauza GPA-urilor și a distribuitorului voi avea nevoie de o temperatura mai mare in circuitul primar pentru a putea obține temperura ambientala dorita. Defapt temperatura mai mare in circuitul primar si posibilitatea de reglare a temperaturii AT care intra in circuitul secundar la nivelul fiecărui GPA îmi oferă mie sansa de a regla in final aportul termic in funcție de necesarul fiecărei zone, lucru ce nu ar fi fost posibil fără GPA-uri. Da este o soluție mult mai complexa, care necesita multe reglaje, care poate sa genereaze multe probleme, nu știu dacă neaparat mai economică la modul absolut, dar sigur mai confortabila si probabil cu cel mai bun raport confort/economie. Voi posta la momentul potrivit toate datele (am termometru și pe circuitul primar și in distribuitore).

Edited by angajatul_anonim, 15 March 2023 - 10:54.


#966
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Treaba e cam asa:

- Un GPA adauga cam 15-20 de grade crestere a AT. Toate fac amestec si daca il dai pe 0, care e defapt un minim, din acelasi considerent ca la butelie si anume pompa ei sa poata functiona independent, diferenta fata de butelie e ca amestecul e termostatat
- O BEP (butelie de egalizare pompare) adauga vre-o 5 grade crestere daca pompa ei nu e turata prea tare. Cum ti-am zis trebuie acordat debitul ei sa fie o idee mai mare decat cel al pompei interne a CT gaz, pentru ca amestecul sa fie minim posibil pe partea secundara.

Dar reglajul de caldura individual pe circuite tot din debitmetre il faci si daca ai doar o simpla CT, si daca ai de toate cum ai tu (GPA si BEP).
Apa livrata in circuite tot pe la 30-35 de grade va fi in ambele cazuri.

Caldura in casa se regleaza in felul urmator:
- In cazul simplu fara GPA si BEP, reglezi temperatura AT pe circuite extrem de simplu prin reglaj digital de pe CT sau din aplicatia ei. Plus reglaj de debit pe ciecare circuit in functie de necesarul de caldura aferent.
- In cazul tau te joci cu temperaturile din CT, BEP si GPA-uri ca sa reglezi aceasi temperatura a AT pe circuite. Ca apoi sa faci idem reglaj de debit pe ciecare circuit in functie de necesarul de caldura aferent.

Observatie: In cazul tau se putea simplifica fara nici o pierdere de reglaj sau confort prin renuntarea la GPA-uri sau BEP. Eu as renunta la GPA-uri ca acestea incurca cel mai mult. Ai casa eficienta deci pompa ce ai pus-o trebuie sa poata duce necesarul termic in toata casa si caderea de presiune hidraulica. Pe jurnalul finalizat "Constructie P+2E pe perna de balast" vei vedea ca nu sunt GPA-uri si BEP la o casa pe 3 nivele ca a ta, merge doar cu pompa interna a CT care defapt e la fel cu ce ai in BEP sau GPA-uri.

Da, o pompa externa poate forta incalzirea mai rapida a casei prin reducerea delta T a AT fie ca e intr-o BEP fie ca e intr-un GPA. Dar sunt CT gaz la care poti regla manual, nu stiu cum e la tine.
Acum fiecare cum considera.

Edited by Prototype2, 15 March 2023 - 13:00.


#967
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 22.04.2010

View PostPrototype2, on 15 martie 2023 - 12:55, said:

Caldura in casa se regleaza in felul urmator:
- In cazul simplu fara GPA si BEP, reglezi temperatura AT pe circuite extrem de simplu prin reglaj digital de pe CT sau din aplicatia ei. Plus reglaj de debit pe ciecare circuit in functie de necesarul de caldura aferent.
- In cazul tau te joci cu temperaturile din CT, BEP si GPA-uri ca sa reglezi aceasi temperatura a AT pe circuite. Ca apoi sa faci idem reglaj de debit pe ciecare circuit in functie de necesarul de caldura aferent.

Tocmai, cum recunosti chiar tu si mai apoi te contrazici (spunand ca se putea simplifica fara nici o pierdere de reglaj), instalatia mea lasa posibilitatea de reglare a aportului de caldura la mai multe niveluri (pe de o parte prin reglarea temperaturii AT atat in circuitul primar, cat si in circuitele secundare si pe de alta parte prin reglarea debitelor din circuitele secundare). Spui ca se putea simplifica fara nici o pierdere de confort dar nu cred asta pentru ca din mult poti face putin, dar din putin nu poti face mult. S-au discutat toate aceste variante la momentul proiectarii si s-a ajuns la concluzia ca asta e cea mai buna solutie pentru mine. S-a luat in calcul inclusiv montarea unui puffer insa s-a renuntat din ratiuni de spatiu (si asa a aparut solutia cu BEP). S-a tinut cont de necesarul termic, de inertia cladirii (zidurile au 40+cm) si de posibila nevoie de a atinge temperatura de confort intr-un interval rezonabil de timp, nu in 2 saptamani, de existenta caloriferelor si in final de dorinta de confort maxim. A fost o alta abordare decat solutia cu care insisti tu asa ca trebuie sa depasesti momentul. O fi bine, o fi rau...o sa vad in curand.
Era sa uit, nu mi-ai zis cu cate grade influenteaza AT schimbatorul de caldura din distribuitor? Posted Image

In alta ordine de idei asa arata izolatia si m-am decis sa o imbrac pe toata, mai putin distribuitorul.
Attached File  WhatsApp Image 2023-03-15 at 17.02.22.jpg   50.2K   54 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2023-03-15 at 17.02.11.jpg   127.28K   53 downloads

Edited by angajatul_anonim, 15 March 2023 - 19:20.


#968
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019

View PostPrototype2, on 15 martie 2023 - 12:55, said:

Pe jurnalul finalizat "Constructie P+2E pe perna de balast" vei vedea ca nu sunt GPA-uri si BEP la o casa pe 3 nivele ca a ta, merge doar cu pompa interna a CT care defapt e la fel cu ce ai in BEP sau GPA-uri.

Vezi ca eu nu am stat o iarna acolo, ca sa pot spune ca asta e ce trebuie. De altfel, eu am fost destul de vocal vis-a-vis de debitul din debitmetre, care de altfel e foarte mic. Nu e deranjant daca pui incalzirea pe mod automat, ca odata ajunsa in temperatura, inertia casei dar si termosistemul pastreaza aceasta temperatura destul de usor. In schimb, nu ridica asa repede temperatura in casa, chiar daca ma joc eu la butoanele digitale de la CT sau PdC. Cel putin pentru CT gaz, pot spune ca dureaza ceva mai mult decat ma asteptam sa ridic temperatura in casa cu 1-2 grade, probabil ca e din cauza pompei interne din CT Gaz. PdC are o pompa mult mai mare.

A nu se intelege ca sunt pro GPA/BEP, dar nici contra. Pur si simplu, eu am instalat solutia propusa de Sibotherm, care pentru a salva din costurile de instalare (dar si planeta, daca-i citez pe ei) opteaza pentru un sistem simplu. Acel sistem simplu, asa cum e el implementat la mine, nu permite zonare, nu permite reglaje individuale pe circuite on/off (pot binenteles sa instalez termostate de camp, si sa fac on/off la cate un circuit), lucru care momentan nu e luat in calcul. Casa e gandita sa fie folosita in totalitate, prin urmare, voi incalzi toata casa, sper eu, uniform, dupa ce fac toate reglajele necesare. Sa ma mut eu acolo, si vedem cum e dupa prima iarna.

Acum, pentru GPA/BEP/Puffer/etc, daca intrebi pe cineva de moda veche, precum tatal meu, sau vecinul meu, iti vor spune ca e greu spre imposibil sa obti confort fara ele. Unul dintre ei s-a convins, asa ca in Ianuarie a comandat si el PdC, si a dat jos BEP din circuit. Spune ca deja se simte economia la facturi. Pe celalalt, mi-as fi dorit sa pot macar sa ii arat de ce sunt capabil.

#969
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 22.04.2010
@anothertwo: Cate circuite si eventual cati ml de conducta sunt instalati in pardoseala la tine? Si eventual ce suprafata utila cu IPAT?

Edited by angajatul_anonim, 15 March 2023 - 20:34.


#970
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Sunt putin sub 1500 ml de teava de 17mm. Nu mai retin exact cate sunt pe parter, si cate pe etaj1 (ori 6 ori 7, sau invers), dar sunt 18 circuite pe toate trei nivelele, ca la etajul 2 sunt 5 circuite.
Intre sursele de caldura si distribuitoare, am teava multistrat D32/3, daca are vreo relevanta.

LE: Au intrat 1476 metri de teava. Conform proiect si masuratori Sibotherm, sunt 184mp utili de IPAT.
Parter: Attached File  712d8ab4-8499-43d4-81d8-f80a63f0d69e.jpg   63.38K   17 downloads
Etaj 1:Attached File  9f74fb13-1c63-4d13-98e8-af61dfae1832.jpg   113.8K   19 downloads
Etaj 2 (retras):Attached File  379ff41b-2e3a-4be9-a044-0b99d990d591.jpg   138.58K   13 downloads

View Postangajatul_anonim, on 12 martie 2023 - 18:45, said:

Paradoxal etajul are cel mai mare necesar termic si parterul se afla intre cele 2.
Nu e nimic paradoxal aici. Avem amandoi ferestre cat pentru un bloc, poate ca de acolo rezulta si necesarul termic mai mare pentru etajul intermediar. Sau poate temperatura de calcul din dormitoare e mai mare decat in alte zone. E orice, dar nu paradoxal Posted Image

Edited by anothertwo, 15 March 2023 - 20:41.


#971
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 22.04.2010
M-as fi asteptat ca parterul sa aiba cel mai mare necesar termic.

La mine sunt 2182ml de conducta (Rautherm17) si 30 de circuite pentru IPAT la care se mai adauga cele 3 circuite pentru portprosop. Coloanele din distribuitorul central catre etaje sunt tot din PE-XA dar de 25 (Rautitan25). Incalzesc 250mp de pardoseala. Nu o spun din dorinta de e-penis, ci doar sa dovedesc ca se compara case diferite.

Edited by angajatul_anonim, 15 March 2023 - 20:54.


#972
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Nu cred ca ai fi scapat de pompe de recirculare. Ai o suprafata incalzita cu 35% mai mare, si implicit cred ca, si mai multe ferestre.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate