Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Casa P+1+M

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1223 replies to this topic

#793
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.04.2010
Nu e chiar textura pe care o doream. Cred ca am ales o granulatie prea mica pentru ce as fi vrut sa obtin. Deasemnea pentru moment consumul pare mult mai mare decat ma asteptam.
Attached File  WhatsApp Image 2022-08-03 at 7.36.57 PM.jpeg   258.24K   66 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2022-08-03 at 7.29.25 PM.jpeg   266.03K   80 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2022-08-03 at 7.26.59 PM.jpeg   316.95K   80 downloads

#794
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Eu am avut bob de orez, granulație 1.5mm. Consumul a fost cu încă 50% fata de cel estimat (10mp/găleata). Cred ca in final am ajuns la 6-7mp/găleata.
Ma înșel, sau textura ta este scoarța de copac?

#795
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.04.2010
Da, granulatie 2.5mm. E mai discreta textura decat apreciam ca va fi. Inca nu am ajuns sa vad situatia de la fata locului, dar din poze asa mi se pare.
Attached File  WhatsApp Image 2022-08-03 at 7.26.58 PM.jpeg   364.3K   71 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2022-08-03 at 11.25.48 AM.jpeg   264.67K   66 downloads

Edited by angajatul_anonim, 03 August 2022 - 20:10.


#796
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.04.2010
Attached File  WhatsApp Image 2022-08-04 at 19.38.48.jpeg   313.31K   58 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2022-08-04 at 19.30.47.jpeg   249.95K   56 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2022-08-04 at 19.38.49.jpeg   269.12K   61 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2022-08-04 at 19.31.10.jpeg   285.89K   74 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2022-08-04 at 19.42.07.jpeg   254.64K   72 downloads

Aparent au intrat 16 galeti de decorativa pana in prezent. Calcului initial presupunea 22 de galeti pentru toata casa, foarte departe de adevarul din teren. Inca odata viata bate filmul si calculele facute in arhicad si cu fisa tehnica a decorativei in fata sunt bune doar pe hartie.
Dupa ce am taiat aripioarele profilelor de imbinare cu termosistemul pot sa spun ca nu sunt 100% multumit de modul in care arata acea imbinare si probabil ca vom aplica silicon peste tot.
Am comandat deasemnea si 100mp de travertin de 3cm pentru a placa balcoanele, terasa si trotuarele.

L.E. Doreii lovesc din nou.... au dat decorativa fara sa puna banda de hidroizolatie pe imbinarea dintre termosistem si placa de beton a balconului. Sunt curios ce scuza o sa gaseasca maine si ce solutie creata imi propun.

Edited by angajatul_anonim, 04 August 2022 - 19:29.


#797
Bottecchia

Bottecchia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 26.03.2013
Si eu dau saptamana viitoare decorativa pe 260 mp...am comandat 33 galeti de 25 kg Baumit Nanopor Top, bob de orez 1,5.
Desi in fisa tehnica zice ca acopera 10 mp o galeata eu am calculat la 8,5 mp, dar probabil o sa fie cum zice anothertwo, sper totusi sa acopere macar 7.5-8 mp Posted Image Ce umfla si producatorii astia suprafetele Posted Image

Edited by Bottecchia, 04 August 2022 - 21:03.


#798
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Am revizuit acum comenzile de decorativa. Au intrat 33 de găleți pentru 301mp. Deci e mai bine decât am spus initial

#799
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.04.2010
Update:
Attached File  WhatsApp Image 2022-08-07 at 21.55.26.jpeg   498.83K   62 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2022-08-07 at 21.55.29 (2).jpeg   446.29K   66 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2022-08-07 at 21.55.27.jpeg   490.21K   61 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2022-08-07 at 21.55.28.jpeg   180.99K   80 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2022-08-07 at 21.55.29 (1).jpeg   198.33K   73 downloads

#800
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022
Mi se pare mie sau vecinul tau trece cu acoperisul de limita lui de proprietate?

#801
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.04.2010
Doar pare, insa e la limita. Cel de la care am cumparat terenul cred ca ia dat acceptul in notariat sa se apropie cu constructia in asa hal de limita de proprietate, casa lui fiind construita inaintea casei mele. E ceva ce pot face in sensul asta? (nu ca as vrea sa ma cert cu vecinii, ci doar asa ca discutie).

L.E. : casa vecinului e listata pe storia (case de vanzare ->targoviste) la 200.000, asa ca daca cineva vrea sa imi fie vecin asta e momentul.

Edited by angajatul_anonim, 07 August 2022 - 21:21.


#802
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

View Postangajatul_anonim, on 07 august 2022 - 21:14, said:

Doar pare, insa e la limita. Cel de la care am cumparat terenul cred ca ia dat acceptul in notariat sa se apropie cu constructia in asa hal de limita de proprietate, casa lui fiind construita inaintea casei mele. E ceva ce pot face in sensul asta? (nu ca as vrea sa ma cert cu vecinii, ci doar asa ca discutie).

Daca a construit pe hotar cu accept notarial n-ai ce sa faci. Daca insa n-are... e caz de proces. Pai ce-ar fi insemnat ca si tu sa faci la fel si sa vii cu acoperisul peste gard? Va faceati casa comuna?

#803
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.04.2010
E posibil sa aibe de la fostul proprietar, e posibil sa nu aibe. Daca ar fi avut nu ar fi trebuit sa mi se aduca la cunostinta in actul de vanzare-cumparare pe care l-am semnat cu fostul proprietar al terenului (in situatia ipotetica in care a avut)? Stiu ca exista o rubrica in contractul de vanzare cumparare in care vanzatorul asigura cumparatorul faptul ca bunul vandut este grevat de sarcini si alte lucruri asemanatoare.

Pe hotar nu a construit, insa nu a respectat prevederile din CU privind distanta constructiei fata de limita de proprietate. Sau tu la asta te referi cand spui "a construit pe hotar"?

Aceiasi situatie e si cu celalalt vecin.

Edited by angajatul_anonim, 07 August 2022 - 21:28.


#804
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

View Postangajatul_anonim, on 07 august 2022 - 21:24, said:

E posibil sa aibe de la fostul proprietar, e posibil sa nu aibe. Daca ar fi avut nu ar fi trebuit sa mi se aduca la cunostinta in actul de vanzare-cumparare pe care l-am semnat cu fostul proprietar al terenului (in situatia ipotetica in care a avut)? Stiu ca exista o rubrica in contractul de vanzare cumparare in care vanzatorul asigura cumparatorul faptul ca bunul vandut este grevat de sarcini si alte lucruri asemanatoare.

Pe hotar nu a construit, insa nu a respectat prevederile din CU privind distanta constructiei fata de limita de proprietate. Sau tu la asta te referi cand spui "a construit pe hotar"?

Aceiasi situatie e si cu celalalt vecin.

A construi "pe hotar" inseamna a construi "foarte aproape" sau suprapunandu-te de hotar. Prin lege e nevoie sa ai anumite abateri de la hotar. Nu e permis sa construiesti peste hotar pentru ca astfel te-a obligat pe tine sa iei distante mai mari fata de limitele de proprietate.

Poate proprietarul terenului a omis sa-ti dea acea intelegere notariala, eu unul ca am dubii ca vecinii au asa ceva cu el. Ca sa obtii o asemenea intelegere iti devalorizezi tu terenul si nimeni nu accepta asa ceva. Era un argument puternic la negocierea pretului terenului.

Dupa parerea mea ce poti obtine in instanta sunt niste despagubiri materiale de la vecini pentru ca constructiile lor au un caracter ilegal. Depinde si cat timp a trecut de cand si-au edificat constructiile.

Legat de ceea ce tu numesti "sarcini" acea intelegere intre fostul proprietar si vecin nu este o sarcina, n-are legatura. Sarcina este de exemplu daca a cumparat cu credit terenul si banca si-a inscris sarcina in cartea funciara pana si-a platit toata datoria la banca.

#805
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.04.2010
Atâta terenul meu, cât și terenurile din stânga și din dreapta mea au aparținut aceluiași proprietar care a construit ambele case (celor 2 vecini ai mei). Eu doar am cumpărat terenul de la el. La momentul la care am cumpărat una din case era in construcție iar cealaltă (cea pe care ai observat-o) nu exista.
Stiu ca in actul de vânzare-cumparare era o fraza prin care vânzătorul ma asigura ca nu îmi este îngrădit dreptul la bunul pe care îl cumpăr , doar ca nu îmi amintesc exact formularea.

In sfârșit, ar mai fi o întrebare care apare in situația asta, anume cum au obținut recepțiile pe construcții cei 2 vecini daca e clar ca sunt in ilegalitate?

Edited by angajatul_anonim, 07 August 2022 - 21:51.


#806
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

View Postangajatul_anonim, on 07 august 2022 - 21:45, said:

In sfârșit, ar mai fi o întrebare care apare in situația asta, anume cum au obținut recepțiile pe construcții cei 2 vecini daca e clar ca sunt in ilegalitate?

Sunt sute de cazuri de autorizatii de constructie anulate in instanta, anumite instante au dispus si demolarea constructiilor edificate ilegal.
Faptul ca te-ai dus cu un ness la primarie si ti-a dat autorizatie de constructie nu inseamna ca e si legala. Sau ca ai dat un nes la ISC la receptie nu inseamna ca ai construit legal si ai respectat autorizatia de constructie. Sunt chestiuni diferite.

Sunt cazuri celebre precum One Modrogan: https://newsbucurest...48-000-de-euro/

#807
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.04.2010
Da, numai ca vecinii mei nu sunt One Modogran SRL și eu cu atat mai puțin Nicușor Dan. Sa fiu sincer inițial m-am bucurat de prețul mic plătit pe teren și am vazut cel puțin casa celui din dreapta mea aproape de gard. Nu văd situația deranjanta, cel puțin in prezent, insa e bine de stiut in cazul in care voi avea vreodata motiv de cearta cu ei.

Edited by angajatul_anonim, 07 August 2022 - 22:28.


#808
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

View Postangajatul_anonim, on 07 august 2022 - 22:20, said:

Da, numai ca vecinii mei nu sunt One Modogran SRL și eu cu atat mai puțin Nicușor Dan. Sa fiu sincer inițial m-am bucurat de prețul mic plătit pe teren și am vazut cel puțin casa celui din dreapta mea aproape de gard. Nu văd situația deranjanta, cel puțin in prezent, insa e bine de stiut in cazul in care voi avea vreodata motiv de cearta cu ei.

Cand te duci in tribunal judecatorul nu se uita ca esti nicusor dan sau angajatu anonim. Judecatoru aplica legea indiferent cine e implicat in proces.

Da, e bine sa-i ai pe vecini la mana cumva.

#809
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postangajatul_anonim, on 07 august 2022 - 21:14, said:

Doar pare, insa e la limita. Cel de la care am cumparat terenul cred ca ia dat acceptul in notariat sa se apropie cu constructia in asa hal de limita de proprietate, casa lui fiind construita inaintea casei mele. E ceva ce pot face in sensul asta? (nu ca as vrea sa ma cert cu vecinii, ci doar asa ca discutie).

L.E. : casa vecinului e listata pe storia (case de vanzare ->targoviste) la 200.000, asa ca daca cineva vrea sa imi fie vecin asta e momentul.

De ce ar plati cineva 200 ooo pe o casa in Targiviste, in anul de gratie 2022, inainte de 2023?

Sau altfel intrebat, ce are deosebit acea casa, zona pt a merita banii aceia?




#810
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.04.2010
Absolut nimic, este mai degrabă o construcție indoielnica. Totuși astea sunt prețurile cerute in zona.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate