Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Casa P+1+M

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1243 replies to this topic

#1009
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Caută ATR, acolo ai descrisă soluția tehnică, dimensiuni cabluri, etc. Dacă nu gasesti ATR, caută PV recepție lucrări, conține descrierea lucrării executate. In funcție de cablurile puse de distribuitor, poți cere suplimentarea puterii, fara schimbare de soluție, mai puțin tetrapolara de după contor. Dar, pot sa bag mana in foc că dacă ceri 20kVa, îi vei primi.

#1010
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postangajatul_anonim, on 24 aprilie 2023 - 18:41, said:

Attachment WhatsApp Image 2023-12,5004-24 at 19.01.29 (2).jpg

Rectific, oficial am bransament de 12Kw.
Din BMTP in TEG am 5x16mmp. Nu stiu ce siguranta am inainte de contor, ca nu o vad in BMTP, dar dupa el am o tetrapolara de 25A. Aici nu prea inteleg...daca siguranta e de 25A nu insemna ca pot trage 5.5Kw per faza, adica un total de 16.5Kw? Si nu, nu e contor electric smart, daca te gandesti ca ma poate limita Electrica prin contor.
Mai simplu Pabsorbita=Paparenta x cos fi=13,59x0,92≃12,50 kw

View Postangajatul_anonim, on 24 aprilie 2023 - 18:41, said:

Detaliaza te rog despre acest coeficient de utilizare. Eu vad ca la mine s-a aplicat doar coeficient de simultaneitate...si asta de 0,6. Din cate am inteles, la constructii civile se poate aplica chiar un coeficient mai permisiv, de 0,4.
3.2.2.1 Pentru consumatorii casnici puterea absorbita se determina cu relatia
Pa = Pi x ks x ku
Pi - este puterea instalata iar atunci când ku si  ks nu se cunosc se pot lua orientativ din tabelele
3.3 si 3.4
normativ I7

Edited by anaki, 24 April 2023 - 21:14.


#1011
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 22.04.2010
Bun asa. Am realizat ca faceam confuzie intre Ku si Ks. Cum spuneam, sigur am nevoie de spor de putere. Ramane de vazut de ce spor e nevoie si daca se poate obtine. Trebuie sa discut cu proiectantul si am sa revin cu concluzia.

View Postanothertwo, on 24 aprilie 2023 - 20:07, said:

Caută ATR, acolo ai descrisă soluția tehnică, dimensiuni cabluri, etc. Dacă nu gasesti ATR, caută PV recepție lucrări, conține descrierea lucrării executate. In funcție de cablurile puse de distribuitor, poți cere suplimentarea puterii, fara schimbare de soluție, mai puțin tetrapolara de după contor. Dar, pot sa bag mana in foc că dacă ceri 20kVa, îi vei primi.
In ATR se mentioneaza doar ca bransamentul de la stalp la BMTP e subteran, de aproximativ 20m cu ACYAbY3x25mmp+16mmp si ca in BMTP exista contor trifazat, intrerupator automat tetrapolar de 25A, protectie la curent diferential 300mA, DPST-MN Uf270V UI 647V si separator 63A cu sigurante incluse

Attached File  1.jpg   294.04K   15 downloadsAttached File  2.jpg   103.39K   16 downloads

Edited by angajatul_anonim, 24 April 2023 - 21:22.


#1012
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Proiectantul sigur iti va spune ca vor fi diferiti coeficientii de utilizare si simultaneitate la 2 locuinte  cu aceeasi putere instalata daca una este folosita de 2 persoane si alta de 6.Posted Image

#1013
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 22.04.2010
Trebuie sa existe o posibilitate sa obtin acest raspuns. Pot sa ofer aceasta informatie (numarul de persoane care folosesc locuinta), doar ca am vaga impresie ca va complica si mai rau situatia avand in vedere ca acest numar variaza in cursul saptamanii.

Ajung sa regret ca nu l-am lasat pe Dorel sa proiecteze el tabloul electric la ochi. In fond cu cat ajungi sa stii mai multe lucruri, cu atat esti mai nefericit.

“Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este imparatia cerurilor” - Matei 5:3

Edited by angajatul_anonim, 24 April 2023 - 21:46.


#1014
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Nu ai de ce,cu cat stii mai multe despre cum esti protejat cu atat esti mai linistit.

#1015
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Se zice ca mai binele este dusmanul binelui.
Ai zis mai inapoi ca doar n-o sa faci rabat acum la calitate, dupa atat drum.
E complicat, daca ma intrebi pe mine, fiecare isi stie limitele si aspiratiile dar cateodata ar trebui s-o lasam mai moale, ca sa n-o luam razna.
Urmaresc cu interes, succes!

#1016
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Nu este deloc complicat pt cei ce stiu,calitatea inseamna aplicarea de proceduri de configurare reglementate,verificate in timp,aparatura de calitate si un buget corespunzator. Posted Image

Edited by anaki, 24 April 2023 - 22:16.


#1017
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Nu știu distribuitorul tau local, dar dacă e E-Distributie, cheltuie 100-200 lei pe un nou ATR cu spor de putere. Nu ai nevoie de alte documente în afara de cele pe care le ai deja, și de altfel le-ai și postat. La E-Distributie e totul online. Eu am cerut inițial 30kva, pe care i-am primit ca și soluție tehnică, doar că o semnătură a stat în calea fericirii, și acum am doar 19kw.

Cablul e unul care suporta branșament de 20kva, se schimba doar siguranța de după contor.

Cableaza TG ca și cum ai avea deja 19kw putere maxima, și dă-i drumul la foi, să curgă procesul.

View Postangajatul_anonim, on 24 aprilie 2023 - 21:19, said:

In ATR se mentioneaza doar ca bransamentul de la stalp la BMTP e subteran, de aproximativ 20m cu ACYAbY3x25mmp+16mmp si ca in BMTP exista contor trifazat, intrerupator automat tetrapolar de 25A, protectie la curent diferential 300mA, DPST-MN Uf270V UI 647V si separator 63A cu sigurante incluse

Astea-s toate informațiile utile și necesare. Cum bănuiam, ai cabluri dimensionate pentru un 20kva. Cere-i, și îl vei primi.

#1018
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 22.04.2010
SDEE Muntenia Nord este distribuitorul meu. Se solicita ATR nou pentru spor de putere? Sunt putin dezorientat vis a vis de optiunile din portal.

Attached File  Screenshot 2023-04-25 233817.png   39.01K   16 downloads

Edited by angajatul_anonim, 25 April 2023 - 22:44.


#1019
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
https://forum.softpe.../#entry28711548

#1020
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postangajatul_anonim, on 25 aprilie 2023 - 22:39, said:

SDEE Muntenia Nord este distribuitorul meu. Se solicita ATR nou pentru spor de putere? Sunt putin dezorientat vis a vis de optiunile din portal.
Da vei avea nevoie de un nou ATR,SDEE Muntenia Nord are un model putin diferit,ti-am pus un model de-al lor cu valorile pt tine (am bifat cu x ce trebuie sa completezi).
Pe actualul bransament vei primi maxim 18 kw puterea absorbita (activa),eu zic sa vorbesti cu proiectantul de zona pt a sti cata putere aparenta mai este in PT si cat de incarcata este LEA de unde esti tu bransat,si daca este posibil mergi pe valorile date de mine pt ca in timp va mai aparea o masina  electrica,etc.
Energia electrica este viitorul.

Attached Files


Edited by anaki, 26 April 2023 - 09:22.


#1021
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 22.04.2010
Sa revenim la finisaje...in ordinea desfasurarii s-au parcurs urmatoarele etape:
- au regletuit 400mp din 960mp totali; de data asta mi s-a cerut Baumit Fino Bello/Fino Grande; au facut materialul foarte subtire, l-au intins cu trafaletul pe perete si l-au tras cu lame lungi (120cm).
- au slefuit toata suprafata (960mp) cu girafa
- au aplicat material subtire cu pensula pe toate colturile interioare si apoi l-au frecat cu bureti de colt; au luat inclusiv scafele de la geamuri la puricat
- au aplicat vopsea ieftina cu pompa peste tot (mi-au cerut vopsea Coral).
- au facut reparatii dupa verificare cu lampa peste tot;
- au slefuit iar totata suprafata (960mp) cu girafa cu smilgher fin -220
- au mai luat colturile exterioare de la grinzi si glafuri la mana inca odata
- au facut iar reparatii dupa verificarea cu lampa (stadiul actual)

Ce urmeaza:
- slefuit reparatii manual cu smilgher fin
- aplicat vopsea ieftina peste reparatii
- slefuit din nou stratul de vopsea aplicat
- aplicare vopsea finala cand suportul este perfect; ei insista ca au nevoie de un suport fara defecte si care sa fie matuit in prelabil prin slefuire asa incat vopsirea finala sa fie uniforma.

Pana acum mi-au cerut cantitati industriale de smilgher de toate granulatiile (discuri pentru masina, bureti de colt, rola) si au reusit sa arda carbunii la masina de slefuit de 3 ori. Nu stiu daca se observa diferente in imagini. Eu am sa ma abtin de la aprecieri pana la aplicarea vopselei finale.
Oricum sunt la capatul puterilor atat fizic cat si psihic. Deja incep sa cantaresc daca nu ar fi mai bine sa renunt si sa o vand la stadiul actual.

Attached File  IMG_8156.jpg   879.69K   55 downloadsAttached File  IMG_8159.jpg   864.96K   55 downloadsAttached File  IMG_8162.jpg   884.2K   47 downloadsAttached File  IMG_8165.jpg   723.01K   45 downloadsAttached File  IMG_8169.jpg   797.99K   41 downloadsAttached File  IMG_8170.jpg   820.83K   38 downloadsAttached File  IMG_8172.jpg   782.64K   38 downloadsAttached File  IMG_8176.jpg   643.1K   36 downloadsAttached File  IMG_8178.jpg   723.84K   31 downloadsAttached File  IMG_8182.jpg   651.99K   26 downloadsAttached File  IMG_8183.jpg   465.08K   28 downloadsAttached File  IMG_8185.jpg   784.4K   25 downloadsAttached File  IMG_8187.jpg   709.44K   28 downloadsAttached File  IMG_8193.jpg   765.12K   21 downloadsAttached File  IMG_8195.jpg   699.01K   21 downloadsAttached File  IMG_8197.jpg   822.4K   17 downloadsAttached File  IMG_8198.jpg   738.46K   15 downloadsAttached File  IMG_8199.jpg   901.48K   14 downloadsAttached File  IMG_8201.jpg   777.98K   17 downloadsAttached File  IMG_8202.jpg   708.94K   22 downloadsAttached File  IMG_8203.jpg   760.93K   25 downloadsAttached File  IMG_8204.jpg   596.85K   26 downloadsAttached File  IMG_8206.jpg   765.78K   24 downloadsAttached File  IMG_8207.jpg   780.35K   27 downloadsAttached File  IMG_8210.jpg   714.62K   31 downloads

Edited by angajatul_anonim, 30 April 2023 - 16:01.


#1022
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Sfaturi punctuale:
- reparațiile fine le faci doar cu glet gata preparat. Knauf vinde ceva găleți, am uitat numele, dar au un produs foarte fin, mai fin decât Fino Belo, ce se aplică cu trafalet și se șlefuie in camp cu girafa, și local cu acei bureti pe care i-ai menționat. Înțeleg că acum au curățat tot și au reaplicat glet de la 0?
- imperfecțiunile se vad imediat după primul strat de amorsa sau acea vopsea alba ieftină. Daca se vad acolo, se vor vedea în continuare. Se pot aplica reparatii locale cu acel glet de la Knauf, gata preparat.
- oricât de perfecționist ești (calitate de apreciat în toate domeniile, mai puțin construcții, 🤣) vei uita de micile defecte dupa un timp. Sau, daca nu vei uita, vei fi singurul care știe de ele, restul nu le observa.
- din păcate, nu vei obține un preț satisfăcător la vânzare, daca ții cont de tot efortul tau, nepunand la socoteală efortul financiar.
- din când în când, meriti o vacanta. Eu am tras aproape doi ani, și încă mai am mici lucruri de făcut, tu deja cred că incepi anul 3 (mă înșel?). Noi am sărit peste vacanțe în acest timp, sperând să terminăm mai repede, dar până la urmă, tot o veșnicie durează, așa că îți trebuie și ceva timp liber, o pauza.

Edited by anothertwo, 01 May 2023 - 06:16.


#1023
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Knauf Finitura...asta e gletul la găleată.
Asta folosesc mesterii mei, am folosit 8 galeti pentru toata casa.
Numai ca il trag cu gletiera nu la trafalet.
Pare bine pana acum...urmeaza slefuitul cu girafa.
Da, vacanțele sunt binevenite, de exemplu astazi mi-am propus un gratar cu familia... bineînțeles si cu meșterii pe santier, asa ca de 1 Mai😂😂

#1024
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Vorbim de gleturi diferite.
Eu povesteam de SuperFinish.

Attached Files


Edited by anothertwo, 01 May 2023 - 07:25.


#1025
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Muncitorii mei au terminat de dat cu ultima mana de glet, urmeaza saptamana viitoare slefuitul.
Trebuie dat si acel var ieftin, sau e doar o masura de precautie pentru a vedea eventuale denivelari?
Tot ei recomanda Oskar Superwaiss, cred ca am sa merg pe mana lor.

Edited by catalin_barna, 02 May 2023 - 16:04.


#1026
angajatul_anonim

angajatul_anonim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 22.04.2010

 anothertwo, on 01 mai 2023 - 06:09, said:

Sfaturi punctuale:
- reparațiile fine le faci doar cu glet gata preparat. Knauf vinde ceva găleți, am uitat numele, dar au un produs foarte fin, mai fin decât Fino Belo, ce se aplică cu trafalet și se șlefuie in camp cu girafa, și local cu acei bureti pe care i-ai menționat. Înțeleg că acum au curățat tot și au reaplicat glet de la 0?
- imperfecțiunile se vad imediat după primul strat de amorsa sau acea vopsea alba ieftină. Daca se vad acolo, se vor vedea în continuare. Se pot aplica reparatii locale cu acel glet de la Knauf, gata preparat.
- oricât de perfecționist ești (calitate de apreciat în toate domeniile, mai puțin construcții, ��) vei uita de micile defecte dupa un timp. Sau, daca nu vei uita, vei fi singurul care știe de ele, restul nu le observa.
- din păcate, nu vei obține un preț satisfăcător la vânzare, daca ții cont de tot efortul tau, nepunand la socoteală efortul financiar.
- din când în când, meriti o vacanta. Eu am tras aproape doi ani, și încă mai am mici lucruri de făcut, tu deja cred că incepi anul 3 (mă înșel?). Noi am sărit peste vacanțe în acest timp, sperând să terminăm mai repede, dar până la urmă, tot o veșnicie durează, așa că îți trebuie și ceva timp liber, o pauza.

Da, exact cum am zis, 400mp s-au regletuit din nou, nu chiar de la 0. Unele zone au avut nevoie si de material de incarcare (Fino Grande), iar altele doar de material de finisaj (Fino Bello). Nu mai vreau sa ma implic eu in alegerea materialelor. Prefer sa le cumpar ce doresc ei ca sa nu aibe scuze apoi daca nu iese treaba buna. Cred ca la nivelul asta de finisaj diferenta e facuta de mana de lucru mai mult si mai putin de materialul folosit.

Pana acum ceva vreme as fi spus ca nu e de vanzare indiferent de pretul oferit, insa dupa toate cate s-au adunat m-as gandii de 2 ori daca as avea o oferta corecta daca vand sau nu. Nu mai zic de toate conflictele in care am fost atras pe parcursul constructiei, ultimul fiind cu echipa care s-a ocupat de aplicarea gletului prima data. Evident ca nu le-am mai platit nimic din ce au executat acum (lavabil, placare CT si Dressing, montare glafuri interior), insa pentru ca lucrurile sa se termine intr-un mod amiabil consider ca trebuie sa imi plateasca toata manopera cu reparatiile, regletuitul, cam totul pana la aplicarea lavabilului, lucruri pe care le-au executat cei cu care lucrez in prezent. Nu le-a picat bine, dar partea buna e ca Targovistea e un oras mic si nu prea au unde sa se ascunda.

 catalin_barna, on 02 mai 2023 - 16:03, said:

Muncitorii mei au terminat de dat cu ultima mana de glet, urmeaza saptamana viitoare slefuitul.
Trebuie dat si acel var ieftin, sau e doar o masura de precautie pentru a vedea eventuale denivelari?
Tot ei recomanda Oskar Superwaiss, cred ca am sa merg pe mana lor.

Noaptea sau pe intuneric (folie neagra sau carton pe geam) pune lampa pe perete, tangent la el, cu fasciculul luminos batand paralel cu peretele, de sus in jos sau de la stanga la dreapta. Cand zic lampa chiar ma refer la ceva reflector de minim 100w (led), nu o banala lanterna de telefon sau alte surse de lumina asemanatoare. La mine existau denivelari orizontale pe pereti, care se vedeau ca niste umbre la manevra pe care ti-am descris-o mai devreme. Daca dadeam cu mana de sus in jos apoi simteam denivelarile astea. Asta am corectat eu. Defectele in suprafata nu au fost asa multe sau importante. Pe astea o sa le vezi daca pui lampa cu fasciculul perpendicular pe perete, si de aproape incepi sa scanezi toata suprafata.
Nu cunosc vopseaua de care spui, sa nu fie un sortiment care ajuta meseriasul. La mine e fix invers, vopseaua avand un orecare grad de luciu, scoate toata imperfectiunile gletului in evidenta si prin urmare are nevoie de un suport perfect. Deasemenea e nevoie de o suprafata mata, cat mai apropiata de culoarea finala asa incat sa nu apara urme pe zonele de imbinare a urmelor de trafalet si vopsirea sa fie omogena, uniforma.

Edited by angajatul_anonim, 02 May 2023 - 17:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate