Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Wild / Cottage Garden

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Ciufulita aia rosie ce floare e?

 cumparator, on 30 iulie 2021 - 13:28, said:

Ce frumos!!! Cum de nu sunt buruieni? La mine cresc in 2 zile.
O, dar sunt...Cam o data la 2 saptamani plivesc buruienile. Sper sa se umple de flori si sa nu mai fie loc pt buruieni :)

#38
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
in timp ce eu ma dau peste cap cu wild cottage garden, plante alese si figuri .... mama natura zice "Wild... What??"

 puisor, on 30 iulie 2021 - 16:52, said:

Ciufulita aia rosie ce floare e?
[...]

Mac.
Io Posted Image cre' ca s-a facut asa ... de cat de plimbate au fost semintele Posted Image

Attached Files



#39
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

 DIY, on 30 iulie 2021 - 17:47, said:

Mac.
Io Posted Image cre' ca s-a facut asa ... de cat de plimbate au fost semintele Posted Image

Mama natura intotdeauna stie mai bine Posted Image

Ai gasit seminte de mac? Unde?

#40
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Astea, de mac ciufulit, mi-au fost date de catre o prietena. Nici ea, nici eu nu aveam idee la ce sa ne asteptam fiindca si ea, la randu-i, le-a primit de la o alta pietena. Plimbate, deci Posted Image
Restul, din comert. Oricum, mi-am propus sa impanzesc o zona, din curte, numai cu mac si margarete. Asa ca, zilele astea, sunt foarte ocupata cu culesul semintelor. Daca te intereseaza si daca-mi reuseste "recoltatul", iti pot trimite si tie.

#41
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Revenind la "wild", din titlul topiculuil, hai sa va spun ce chestie desteapta Posted Image am facut.
Am pus, intr-o zona, seminte de wild flowers;  in amestec Posted Image . Ce inseamna asta? Inseamna ca, pe langa cutare si cutare planta (listate, pe pliculet), am "si altele". Asa ca acum stau si ma-ntreb care-o fi buruiana si care-o nu ...
Cam asa:

Attached Files



#42
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Arata wild! Posted Image

#43
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Intre timp, am dat iama-n ele. Am pastrat ce cunosteam, ce mi s-a parut ca arata bine (vom vedea daca am facut alegerile potrivite) si pe cele care ... au trecut testul smulgerii.

#44
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Cum le irigi pe astea wild si de cate ori pe saptamana/luna?

Am luat si eu un amestec de seminte de flori din astea cam cum ai tu si pe plicuri scrie doar ca nu necesita intretinere dupa perioada de instalare, doar de irigare in conditii de seceta Posted Image iar la mine sunt conditii de seceta toata vara.

#45
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Daca e, dupa mine, intr-adevar nu necesita cine stite ce intretinere. Lucrurile sunt simple cand nu stii ce-ai pus Posted Image  si nu plivesti pana ce nu te lamuresti, cat de cat, care-i buruiana si care nu-i Posted Image

De udat, dupa cum cere pamantul. Sau, si mai simplu, dupa cum cere Azaleea. Am o Azalee, in spatele "fasiei" cu flori amestecate. Cum scade umiditatea, din sol, cum se indispune si-si lasa frunzele, in jos. Ma anunta ca trebuie sa fac ceva Posted Image

In concluzie, pe canicula, am udat chair si zilnic. Altminteri, o fac la doua-trei zile. Am un aspersor oscilant pe care-l mut de vreo cateva ori. Nu mi-am dorit sistem de irigatie asa ca ... timer la 20-30' si mutat de colo,colo; seara.

Cineva m-a invatat sa nu pun sistem de irigatie, pana ce nu implineste gradina vreo cinci ani, minim. In cinci ani (la mine, este anul unu; daca ar fi dupa vremea pe care am avut-o as spune chiar anul ...zero) vezi, exact!, ce merge si ce nu, ce-ti place - cu adevarat - si ce nu s.a.m.d.

#46
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Am inteles, trebuie sa cumpar si o azalee Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate