Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Wild / Cottage Garden

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Am preferat denumirea in limba engleza fiindca ... gradina salbateca sau de cabana ... suna cam aiurea, in limba romana. In plus, o cautare pe google duce la ceea ce doresc eu sa discut.

Imi plac gradinile mai lejere, nemanichiurate, cu multe plante amestecate, in grupuri mari; cu plante perene si cat mai sculpturale (chiar daca nu au cine stie ce flori). Gazon cat mai putin (thank you very much!), poate chiar deloc fiindca ... m-am cam saturat.
Deocamdata pun niste poze cu ceea ce mi-as dori.
Dupa aceea, voi pune poze cu ... situatia actuala in "gradina" mea. In ghilimele fiindca gradina, practic, nu exista. Anul acesta am verificat niste seminte, intr-o rasadnita si, acum, am o buna colectie de buruieni care au crescut in mediu favorabil Posted Image

Imi plac foarte, foarte mult: Hosta, Cerceii doamnei, ferigile, Astilbele, Begoniiile (nu prea e ea perena dar ... merge), Lupinul si hortensiile. Am in plan sa pun din toate si uite-asa mi-as rezolva gradina de umbra. Ar mai merge niste ierburi, niste violete si niste plante de primavara: Lacramioare, primule. Ce altceva ar mai merge in gradina de umbra? Imi puteti recomanda ceva producatori care sa-mi asigure si transportul? Multumesc.

Pentru gradina insorita imi doresc lavande, Delfinium (Nemtisor?), Hemerocallis (Crinul de o zi) si ... plante pe care mi le-ati putea recomanda; plante care sa reziste parjolului de pe partea de sud a casei. Aici nu prea am inspiratie. Stiu, insa, ca nu-mi doresc trandafiri sau orice alt tip de planta pretentioasa.

Pentru partea gradinii care este in semi-umbra ma gandesc sa pun leustean (da, il consider planta ornamentala comestibila Posted Image ), Suzanele cu ochi negri (de toate tipurile), margarete, irisi, crini ...
Ce altceva mi-ati recomanda?

Repet, pentru toate zonele caut si niste ierburi sau plante mai ierboase, poate chiar si niste arbusti mai mici. Si, dupa cum spuneam, producatori.

Daca doriti sa discutam pe tema asta, cu sau fara experienta proprie, va multumesc.

Attached Files



#2
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.09.2008
Din ce am plantat si observat eu pana acum pot sa imi dau cu parerea despre astea:)

Pe lista cu plante usor de intretinut poti adauga anemonele, sunt multe varietati, sunt primele flori care infloresc la mine in gradina, chiar inainte de a da frunzele la toate plantele, am atasat poze cu ele.
Eu cumpar bulbi de la planteo.ro - iti recomand de acolo crinii si restul ce iti mai place, au preturi f bune, seriosi iar bulbii mie mi-au iesit de fiecare data.

Flori nepretentioase care ies f usor din seminte si stau inflorite in arsita sunt craitele, Celosia si gura leului, eu cumpar cateva pliculete si imi ies mereu plante fara sa le fac nimic [nici macar nu le raresc din comoditate - craitele le presar prin solar printre rosii, pe marginea aleii din gradina si cres tufe generoase de toate culorile].

Rasaduri de flori eu mai cumpar de la http://www.fabricade...de-gradina-2013, nu stiu cat de comod e pt tine sa ajungi la ei, sunt pe langa Balotesti.
Am mai luat si de la cei de la Serele Ciorogarla dar sunt mult mai scumpe si am renuntat, sunt cam la acelasi pret cu cei de pe marginea drumului sau din piata Obor.

Nu stiu de ce zici ca trandafirii sunt pretentiosi, nu poti sa ai o gradina fara trandafiri, mie imi plac foarte mult, am cativa care miros spectaculos si fac niste flori de iti vine sa ii pui in tablouri. Ca ingrijire la ei eu ii tund de ori pe an - toamna si primavara, primavara le dau un fertilizator si ii stropesc profilactic odata cu pomii ca au tendinta sa faca patare neagra sau afide. Iar in cursul anului cat stau infloriti in fiecare saptamana scurtez tijele florilor ofilite si cam asta.....

Apropo de leusten mentionat eu folosesc busuioc si cimbru printre flori, citisem ca ajuta sa indeparteze daunatorii, nu stiu daca face asta dar dupa 2-3 ani am ajuns sa imi placa cum dau pe langa restul florilor [am ceva cimbru cu frunzulite albe care afara f frumos].

Alte plante nepretentioase pe care le am sunt lavanda (se umple de albine si fluturi, cateodata sunt roiuri intregi pe ele :), Petunii - tot din seminte ies repede, Regina noptii, portulaca sau floare de piatra de toate culorile, garofite.

Plante de primavara eu nu mai pun ca uit sa le scot si nu mi-am mai batut capul, nici nu prea imi plac lalele si zambilele si ce mai iese prima data.

Attached Files



#3
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 dell99, on 28 august 2019 - 12:33, said:

[...] anemonele [...] planteo.ro [...]craitele, Celosia si gura leului, [...] http://www.fabricade...de-gradina-2013, [...]

Notat!
De Anemone uitasem (unde, in ultimii ani, am avut mai mult gradini cu multa umbra). Si de celelalte Posted Image Mai putin de Celosia, fiindca habar n-am ce e.

 dell99, on 28 august 2019 - 12:33, said:

Nu stiu de ce zici ca trandafirii sunt pretentiosi, nu poti sa ai o gradina fara trandafiri, mie imi plac foarte mult, am cativa care miros spectaculos si fac niste flori de iti vine sa ii pui in tablouri. Ca ingrijire la ei eu ii tund de ori pe an - toamna si primavara, primavara le dau un fertilizator si ii stropesc profilactic odata cu pomii ca au tendinta sa faca patare neagra sau afide. Iar in cursul anului cat stau infloriti in fiecare saptamana scurtez tijele florilor ofilite si cam asta.....

Felicitari! Mie-mi par (tot) greu de intretinut. Am avut, niste ani in urma, trandafiri. O frumusete! Se oprea lumea de pe strada sa-i admire. In primul rand, nu suportau nimic in jur. Asa ca toata zona era cu mulch; destul de multa munca pentru un efect asa si-asa. In al doilea rand, chestia asta cu tunsul lor ... sub nod, deasupra nodului s.a.m.d. ... nu m-a inspirat. Asta nu inseamna ca nu-mi plac Posted Image  in gradinile altora sau, eventual, cultivati in ghivece. De incercat, voi incerca - cel mai probabil - ceva trandafiri cataratori.

 dell99, on 28 august 2019 - 12:33, said:

Apropo de leusten mentionat eu folosesc busuioc si cimbru printre flori, citisem ca ajuta sa indeparteze daunatorii, nu stiu daca face asta dar dupa 2-3 ani am ajuns sa imi placa cum dau pe langa restul florilor [am ceva cimbru cu frunzulite albe care afara f frumos].

Notat! Mai ales ca noi suntem si mari consumatori de busuioc si cimbru.

 dell99, on 28 august 2019 - 12:33, said:

Alte plante nepretentioase pe care le am sunt lavanda ([...] Petunii [...] Regina noptii, portulaca sau floare de piatra de toate culorile, garofite.

Multam! Toate astea-s plante de gradina insorita si chiar imi trebuia o recapitulare!

 dell99, on 28 august 2019 - 12:33, said:

Plante de primavara eu nu mai pun ca uit sa le scot si nu mi-am mai batut capul, nici nu prea imi plac lalele si zambilele si ce mai iese prima data.

Cam asa si eu Posted Image

Intre timp, am vazut planta asta, care pare a creste cu nesimtire. Aveti idee ce anume e?
Multumesc!

Attached Files



#4
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Si noi vrem asa ceva dar nu stim cum se cheama.

#5
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Pare-se ca e kochia scoparia. Am aflat si eu, de pe jurnalul meu.
Cand am vazut-o, gandul mi s-a dus la planta de matura; doar ca e mult mai mica. L-am intrebat pe prietenu' google de kochia si am dat peste ... maturica Posted Image
Deci asta tre' sa fie.

#6
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
https://kertimag.ro/...pru-de-gradina/
Asta o fi ?

#7
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Da. I se mai spune si chiparos (?!) de vara; cypress - care este, in fapt, un fel de ceea ce, in Romania, se numeste Tuya. Cam ca salata Boeuf. Care, cica, tre' sa aiba vita in ea.  Doar ca romanul o face cu proc. Iar eu, cu ... pui :) :)

#8
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Foarte frumoase gradinile astea :) Zici gradina de umbra adica florile alea cresc si la umbra? Mi-ar place foarte mult asa ceva in partea din fata a casei, care este pe nord din pacate. Voi avea acolo o zona lata cam de 2 metri si lunga de vreo 15 pe care as pune doar flori. Ar mai indulci din alb-griul casei.

#9
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 puisor, on 04 septembrie 2019 - 06:12, said:

[...]Zici gradina de umbra adica florile alea cresc si la umbra? [...]

Exact. Mie-mi plac gradinile de umbra fiindca plantele, desi nu din cale afara de variate, au un verde mai crud si arata mai ... fresh. Am mentionat, mai sus, care sunt preferatele mele.

Cu riscul de a-mi atrage oprobriul pubilc, fiindca nu le am p-astea cu aleile manichiurate si foisoarele de gradina, pun cateva poze din gradina mea (fosta) ... gradina wild / cottage si, desigur, de umbra.

Attached Files



#10
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,539
  • Înscris: 11.03.2006
Eu nu scot bulbii florilor de primavara. Ii las in pamant. Unele se inmultesc, altele se mai raresc de la an la an, in special lalelele din bulbi de import.
Tranfafirii ii tai o data, dupa prima inflorire si o data toamna tarziu.

Edited by cumparator, 04 September 2019 - 16:10.


#11
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 cumparator, on 04 septembrie 2019 - 16:10, said:

Eu nu scot bulbii florilor de primavara. Ii las in pamant. [...]

Nici eu!

Poate am mai povestit ... Stateam in gradina, superba!, a unei cunostinte pasionate de gradinarit. Sa ne intelegem. Era gra-di-na; cu flori, arbusti si ierburi gandite dupa inaltime si perioada de inflorire, dupa culorile din spatele lor (pereti, constructii anexe) si privelistea din diferite puncte ale gradinii. Ce mai! Opera de arta.
Am intrebat-o ce plante-mi recomanda pentru gradina mea. Raspunsul ei: "Plantele care rezista in gradina ta."

Am inavatat ca nu poti avea o gradina ... de succes :) ... daca lupti impotriva naturii.

#12
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Scuze pentru deturnarea topicului, am si eu o intrebare.

Se da zona din poza. E spre sud, dar la umbra totala: spre sud e gard si nuci, spre nord e casa. Am avut iarba as' primavera, dar intre timp s-a chelit. Ce as putea face in zona? Am re-insamantat dupa reteta DIY (thanks) si parca e ceva mai bine, dar e departe de ce in poza si se vede ca nu-I prieste.

Ce pot face in acea zona?

Attached File  IMG_20190521_173141.jpg   880.95K   140 downloads

#13
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 iladi, on 09 septembrie 2019 - 09:45, said:

Scuze pentru deturnarea topicului, am si eu o intrebare.

Se da zona din poza. E spre sud, dar la umbra totala: spre sud e gard si nuci, spre nord e casa. Am avut iarba as' primavera, dar intre timp s-a chelit. Ce as putea face in zona? Am re-insamantat dupa reteta DIY (thanks) si parca e ceva mai bine, dar e departe de ce in poza si se vede ca nu-I prieste.

Ce pot face in acea zona?

IMG_20190521_173141.jpg


Cu placere! Ma bucur ca am putut ajuta.

Fara sa stiu, precis, ce este acolo la tine, as da vina pe lipsa de soare si pe substanta aceea (juglona, zice internetul), din nuc, care afecteaza solul. Din cate stiu eu, daca doresti in continuare gazon, Kentucky Bluegrass este un tip de gazon dezvoltat exact pentru situatii de genul acesta. Cu alte cuvinte, cauta un tip de gazon care sa aiba, in componenta sa, cat mai multa samanta de tipul Poa Pratensis. Poa asga, este iarba ordinara, buruiana de zi cu zi, care creste oriunde. In gazon, bine tunsa, arata chiar bine.
Uite, ceva ce s-ar putea potrivi:
https://www.dedeman....-1-kg/p/7047981

#14
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Bagă trifoi în amestec.

#15
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Am inceput documentarea despre flori ce iubesc umbra si semiumbra pt gradina ce o vreau pe nordul casei. A rezultat un excel cu multe, multe flori si plante verzi. Daca doreste cineva sa il completeze, il pot face editabil. Acu urmeaza sa ma hotarasc cum le aranjez, ce gasesc de cumparat si sa stabilesc bugetul.

Din pacate pământul e execrabil, o plastelina argiloasa. Cum il îmbunătățesc? E suficient cu pământ negru? Ajuta ceva nisip sau gunoi de grajd? Pe site-urile englezești tot zic de compost dar de-ala nu am. Zilele astea iau de la primărie un soi de container pt compost dar va dura până sa am compost "folosibil"

LE se pare ca nu pot atasa tabelul din Excel Posted Image Cum se poate atasa?

Edited by puisor, 25 February 2020 - 13:31.


#16
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Atasez un pdf dar cu linkurile decalate.

Attached File  Plante cottage garden (1).pdf   63.58K   55 downloads

#17
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Si un google sheet, grupate pe inaltime :) https://docs.google....y5GQ/edit#gid=0

#18
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Pt gogle sheet astept accept Posted Image
M-am uitat pe tablel. Foarte, foarte multe flori!
Acum nu-ti mai ramane decat sa le pui si pe categorii de "carne". Unele sunt carnoase, altele sunt ierboase, altele sunt arbustoase Posted Image . Eu le-as aduna, in grupuri, si dupa acest criteriu.

Whaaaaat?! No hosta? Posted Image Posted Image

Atentie cu plantele invadatoare; de ex vinca. Eu nu le-as planta decat vreo doi-trei ani, mai incolo, dupa ce plantele mai sensibile s-au inradacinat bine.

Edited by DIY, 25 February 2020 - 17:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate