Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

HILS Pallady Apartments

- - - - -
  • Please log in to reply
224 replies to this topic

#19
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 11.08.2016
Atunci va trebui sa te muti tu, pt ca libertatea de miscare nu o poti interzice. In plus, orice om are dreptul sa-si caute fericirea si bunastarea. Daca nu intelegi astfel de lucruri de baza, problema e la tine.Posted Image

In plus, gandeste-te si la aia care administreaza orasul. Daca ar fi stiut sa gestioneze aglomeratia si extinderea, nu ai mai fi gandit asa.

#20
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017

View PostMediumPlayer, on 28 august 2019 - 15:26, said:

Atunci va trebui sa te muti tu, pt ca libertatea de miscare nu o poti interzice. In plus, orice om are dreptul sa-si caute fericirea si bunastarea. Daca nu intelegi astfel de lucruri de baza, problema e la tine.Posted Image

In plus, gandeste-te si la aia care administreaza orasul. Daca ar fi stiut sa gestioneze aglomeratia si extinderea, nu ai mai fi gandit asa.
bai, eu nu ma mut, sa fie clar. aici m-am nascut, aici m-am educat, aici continui. eu nu-s provicial cu averea in bocceluta. va las pe voi sa intelegi superiotatea bucuresteanului- ea nu tine de inteligenta, pregatire sau mai stiu eu ce parametru masurabil - ea tine de relaxare, nu este niciun bucurestean cu foamea in glanda ca voi, pur si simplu sunt mai relaxati si asta se vede peste tot. va urez sa munciti cate 15h/zi ca sa va puteti permite chiria aici!

#21
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Dacă aveai suficienți bani erai mai puțin frustrat.
Se vede cat de "relaxat" ești.Posted Image))

Edited by mihaigerard, 29 August 2019 - 06:52.


#22
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 11.08.2016

View Postkopac, on 28 august 2019 - 15:06, said:

sa nu se mai mute, sa ramana acasa in saracia lor. bai eu sincer sunt satul de ei. au o ura maxima fata de orasul asta, il detesta, ne detesta pe noi astia vechi, n-ar merge cu stb-ul niciodata, dar majoritatea stau in ghetou si imi complica mie viata!

View Postkopac, on 28 august 2019 - 22:05, said:

bai, eu nu ma mut, sa fie clar. aici m-am nascut, aici m-am educat, aici continui. eu nu-s provicial cu averea in bocceluta. va las pe voi sa intelegi superiotatea bucuresteanului- ea nu tine de inteligenta, pregatire sau mai stiu eu ce parametru masurabil - ea tine de relaxare, nu este niciun bucurestean cu foamea in glanda ca voi, pur si simplu sunt mai relaxati si asta se vede peste tot. va urez sa munciti cate 15h/zi ca sa va puteti permite chiria aici!
E, vezi, aici e problema: antipatia e reciproca. Crezi ca bucurestenii sunt superiori doar pt ca au mai multi bani. Surpriza: multi nu au chiar atat de multi bani si se chinuie ca cei din restul tarii. Dar aroganta de locuitori ai capitalei ramane, desi traiesc tot in mizerie, (la propriu), in aglomeratie si poluare pt ca nu sunt in stare sa-si dezvolte si sa-si curete orasul. Bucurestenii, asa superiori cum se cred, nu au nimic de invatat pe cei care vin din afara, de fapt. Doar fac pe grozavii.

Daca s-a facut cate ceva, s-a facut haotic si cu sprijin, din nou, surpriza, din afara.

Eu am terminat cu offtopic-ul. Te las sa traiesti in iluzia superioritatii.

Edited by MediumPlayer, 29 August 2019 - 07:45.


#23
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017
Eu vreau sa vina hoarde si turme de provinciali in Bucuresti, puhoaie si gramezi. Cu cat mai multi, cu atat mai bine! E semn de prosperitate si bubuiala economica!

#24
beckk50

beckk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.02.2008

View PostKres, on 28 august 2019 - 10:11, said:

Nu-i periferie prietene daca ai acces la metrou.. Periferie e Prelungirea Ghencea.. Sos. Antiaeriana.. din astea.. Eu stiu unde este locatia..este super-ok.. In maxim 5 ani se vor construi blocuri numa in camp, o sa vedeti.. Aia va fi periferia..

Anghel Saligny nu e deocamdata in zona semi-centrala, dar in 5-10 ani cand se va tyzigani cu totul Bucurestiul, si va fi un ghetou capitalist, va deveni.. o sa vedeti.. ca restul care vor sta prin blocurile plantate in camp, adica pe langa Groapa Glina, nu vor avea acces la metrou
Se vede lanul de porumb de pe geam, cum naiba sa nu fie periferie ...

#25
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Si de la Baneasa se vede lanul de porumb, numai ca acolo e 2500 mp2 :))

#26
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Baneasa, pantelimon, drumu taberei si toate astea de la margine se numesc periferie.
Stefan cel mare, obor, kogalniceanu..din astea sunt semi centrale
Piata univ victoriei e central

Apa e uda

#27
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Ai uitat și Ferentari la semi centrale :))

#28
miKronshpe9

miKronshpe9

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.09.2019

View Postkopac, on 28 august 2019 - 22:05, said:

bai, eu nu ma mut, sa fie clar. aici m-am nascut, aici m-am educat, aici continui. eu nu-s provicial cu averea in bocceluta. va las pe voi sa intelegi superiotatea bucuresteanului- ea nu tine de inteligenta, pregatire sau mai stiu eu ce parametru masurabil - ea tine de relaxare, nu este niciun bucurestean cu foamea in glanda ca voi, pur si simplu sunt mai relaxati si asta se vede peste tot. va urez sa munciti cate 15h/zi ca sa va puteti permite chiria aici!

nu stiu ce fel de bucurestean esti tu, dar bucurestenii nu's deloc relaxati ! foarte stresati si nervosi, atat in trafic cat si in mijloacele de transport in comun, pe strada... si transmit mood-ul si celor din jur fara sa-si dea seama. lucruri observabile de cca 15 ani de cand locuiesc aici...

tu de ce nu te-ai mutat din Bucuresti in alt oras, ghici ce, pentru ca ai avut toate conditiile aici. cei care vin din afara au un scop bine definit pentru care aleg Bucurestiul, Clujul, etc ... facultate, loc de munca bine platit. saracia se poate masura in bani, cat si in a fi om :) poti sa nu fi bucurestean cu foamea in glanda, dar ca om (?), bucurestean bun sau rau. ca si provincialii, buni sau rai. trebuie sa trecem peste mentalitatea asta medievala de a-i judeca pe altii dar nu ne vedem pe noi insine.

cum tu te-ai saturat de provinciali ca aglomereaza orasul si iti complica viata (ce sa zic.. locuiesti singur in Bucuresti, esti mare bo$$) pe aici, si provincialii s-au saturat poate de prostul gust al bucuresteanului de rand si a lipsei Bucurestiului de aliniere la trendurile Europene de dezvoltare a unei capitale. e un oras frumos, acolo unde a fost nepasare, este jegos.

E bine amplasat Hils Pallady avand in vedere ca vor aparea in zona si un Kaufland, LeroyMerlin, poate si birouri. este important sa realizam poli radiali de rezidentiale-birouri-comert in inelul periferic bucurestean si sa nu concentram toate business-retail clusterele in nord si vest. cat despre metrou, slava fie. ca in sector 6, mai light pana avem magistrala gata.

#29
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 02.07.2007
cum sa nu fie periferie la Anghel Saligny? Posted Image esti la marginea marginii, deci e periferie. Zicea cineva anterior ca faci 15-20 minute pana in centru Posted Image Cum si cand? noaptea poate. Altfel faci 20 min numai pana la Dristor (la ora 18:30 chiar mai mult). Mai da si exemple cu Drumul Taberei si cu Rahova. Pai hai sa ne uitam: zona de la metroul Anghel Saligny e la 9.5 km de Piata Unirii, in timp ce Valea Ialomitei e la 8.5 km de acelasi reper. Iar Rahova cum sa fie periferie? Nu discut caracterul si calitatea cartierului, dar din Rahova ajungi in centru cam de 3 ori mai repede decat de la Anghel Saligny. Daca se ia Universitate ca reper, e acelasi lucru.

Edited by Genesis, 13 September 2019 - 11:13.


#30
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Cu metroul faci 20 minute. Din Baneasa faci 40 de minute pana la unirii. De ce e relevanta zona unirii?

#31
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 02.07.2007
am luat o zona centrala . Pt Universitate e aceeasi poveste privind distantele. Si e km 0, daca o sa ma intrebi iar de ce e relevanta.

Dar de cand tipul mijlocului de transport decide cat de aproape/departe de centru e o zona ? Am raspuns opiniei unui user conform careia Anghel Saligny nu e periferie, dar Rahova, Drumul Taberei sunt. Lucru fals.

Edited by Genesis, 13 September 2019 - 16:11.


#32
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007

View Postclaudiu_manda, on 27 august 2019 - 20:56, said:

https://www.hils.ro/, un nou complex in zona de est, metrou Anghel Saligny, dezvoltat de familia Negoita. Ma tot gandesc daca zona aia poate duce chiar atat de mult...

Mai mult ca sigur e vorba de cel de care se vorbeste in articolul profit.ro:

https://www.profit.r...n-ikea-19083646
Avantaje:
  • ai metrou aproape
  • ai hipermega  magazine aproape
  • zona e ceva mai aerisită (în sensul că sunt bulevarde largi)
Dezavantaje:
  • e construit de fam. Negoiță. Nu am auzit lucruri teribil bune despre ei. De exemplu Palladium residence (blocuri în stil comunist construite prin încălcarea planului urbanistic) construit peste drum la Nicolae Teclu.
  • E periferie (literalmente e lângă Ilfov; granița ansamblului e cu satul Cățelu)
  • Se va aglomera enorm zona (dă-i o fugă prin zona exclusivistă Titanul Nou ca să-ți faci o idee despre ce vorbim aici)

Mai sunt și alte de spus... Dar nu mai am chef.

View Postleusteanul, on 28 august 2019 - 14:53, said:

Foarte bine ca se construieste, cu cat mai multe blocuri, cu atat mai bine! Asa se dezvolta o capitala!!
Păi dacă or să cadă la cutremur?

#33
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Hills astea sunt practic in centru
Blocurile vechi de la stefan cel mare/iancu de hunedoara's cam la periferie

#34
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 11.08.2016

View Postunbeliver, on 13 septembrie 2019 - 22:24, said:

Avantaje:
  • ai metrou aproape
  • ai hipermega  magazine aproape
  • zona e ceva mai aerisită (în sensul că sunt bulevarde largi)
Dezavantaje:
  • e construit de fam. Negoiță. Nu am auzit lucruri teribil bune despre ei. De exemplu Palladium residence (blocuri în stil comunist construite prin încălcarea planului urbanistic) construit peste drum la Nicolae Teclu.
  • E periferie (literalmente e lângă Ilfov; granița ansamblului e cu satul Cățelu)
  • Se va aglomera enorm zona (dă-i o fugă prin zona exclusivistă Titanul Nou ca să-ți faci o idee despre ce vorbim aici)

Mai sunt și alte de spus... Dar nu mai am chef.

Am inteles ca blocurile lui Negoita sunt din BCA, nu din caramida, cum fac ceilalti, pe langa ale lui. Sunt locuinte mai ieftine, cel mai probabil, ca sa le poata cumpara cei cu venituri mai scazute, si nu numai. Am vazut pe-acolo niste oameni dubiosi in masini scumpe...

View Postbmortu, on 14 septembrie 2019 - 06:27, said:

Hills astea sunt practic in centru
Blocurile vechi de la stefan cel mare/iancu de hunedoara's cam la periferie
:w00t: In centrul cui?

#35
claudiu_manda

claudiu_manda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.06.2008

View PostMediumPlayer, on 14 septembrie 2019 - 11:58, said:



Am inteles ca blocurile lui Negoita sunt din BCA, nu din caramida, cum fac ceilalti, pe langa ale lui. Sunt locuinte mai ieftine, cel mai probabil, ca sa le poata cumpara cei cu venituri mai scazute, si nu numai. Am vazut pe-acolo niste oameni dubiosi in masini scumpe...

Nu stiu ce sa zic... dintre Negoita si dubiosii dīmbovițeni care au construit in asa zisul Titan Nou, il aleg pe Negoita. Nu stiu ce solutii or fi ales in alte parti, insa cel putin blocurile din Palladium sunt din beton si caramida celulara, cu finisaje din rigips.

Edited by claudiu_manda, 14 September 2019 - 12:17.


#36
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 11.08.2016
Eu am fost la mai multe vizionari in zona. Din ce am observat, majoritatea sunt din caramida Porotherm. Cel putin cele pe care le-am vazut ca sunt in constructie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate