Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Obligatie colet nedorit primit prin posta romana

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005

View Postsirgoofy, on 25 august 2019 - 09:44, said:

Nu e obligat, dar ce face e o mizerie.
Pai da, dar el a intrebat de obligatia legala, nu morala.

Oricum, omul a zis ca n-a comandat nimic, deci de ce-l faceti troaca de porci? :)

Edited by Phobos, 25 August 2019 - 09:58.


#20
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,010
  • Înscris: 06.09.2008
Cand ti-a trimis cineva colet cu ramburs fara sa ceri acel produs ?
Mie niciodata :)
Nu zic ca e imposibil ce zice dar e MULT mai probabil ca el sa fi comandat ceva si s-a razagandit.

Edited by sirgoofy, 25 August 2019 - 10:02.


#21
curentalternativ

curentalternativ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 09.02.2008

View Postsirgoofy, on 25 august 2019 - 09:52, said:

Din cauza acestor specimene prefer sa dau local cand mai am ceva, dar si asa am avut unul care cica vine in 15 min, astept acolo inca 10min si-l sun, dobitocul nu mai raspundea la telefon.
E prea greu sa dea mesaj 'Scuze, nu mai doresc produsul'
Gunoaie de oameni dpmdv, de asta ii chem aproape de mine sa nu-mi pierd timpul in caz ca nu apar.
Csf, romanii "smecheri" isi fura singuri caciula, multa  smecherie prostie

Magazinele adauga un x% la pretul produselor din cauza acestora.. deci de fapt prostia lor ne costa mai mult pe TOTI.
Csf, mai sunt si care se lasa asteptati, mai vine in masina cu vreo 2-3 insi dupa el si vor ei sa iti desfaca produsul cu surubelnita si chei, cica sa il verifice inainte de cumparare ...

#22
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010

View Postpacopaco1967, on 25 august 2019 - 09:20, said:

Si ce daca ramane cu paguba ? Cand trimite trebuie sa se asigure ca are bani si de retur. Eu daca am dubii ca cel care trimite e tzepar ii refuz coletul . Mare paguba, pierde 20 lei transport.

pai si la ce kkt il mai pui pe om sa trimita daca ai dubii?

eu la sume pana in 100-200 lei trimit la oricine ramburs, asta e ma risc
la sume mai mari cer un avans modic pe card, cat sa-mi asigure transportul dus intors plus ceva pe langa pentru incredere

#23
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostMadalin80, on 25 august 2019 - 09:49, said:

Stiu pe unu care a trimis cutie de viteze prin urgent cargus iar cumparatorul s-a razgandit si nu mai raspundea la telefon la vanzator si nici pe forum nu ii mai raspundea la mesaj privat.

Eram la sediul Cargus si am vazut in fata mea cum un "cacanar/sarac" s-a razgandit pe loc dupa ce gasise in alta parte anvelope sh, mai ieftine. I-a si zis la curier "ba nu le mai vreau, timitele inapoi , ca eu am gasit cu 20lei  bucata mai ieftine" Si trimisese expeditorul 4 anvelope de iarna.....Nici macar nu s-a mai uitat la ele sa vada poate is mai bune.

View Postsirgoofy, on 25 august 2019 - 09:52, said:


Gunoaie de oameni dpmdv, de asta ii chem aproape de mine sa nu-mi pierd timpul in caz ca nu apar.



"gunoaie/cacanari/saraci"

#24
curentalternativ

curentalternativ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 09.02.2008
Poate erau mai bune anvelopele, s-a pacalit singur cine stie. La astia e bine plata inainte pe card si dupa aia ii trimiti produsul.
Asa se face si in afara cand comanzi de pe ebay,amazon, etc

#25
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu
Pachetul se returnează expeditorului după o anumită perioadă de timp. O să mai primești câteva avizari, ultima te si anunță că dacă nu mergi să ridici coletul se returnează.

#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011

View Postsandu222, on 25 august 2019 - 09:55, said:

Probabil si saraci in multe cazuri....

... cu duhul.

#27
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

View Postunderb, on 25 august 2019 - 09:10, said:

Pe de alta parte, am o vaga impresie ca tu de fapt ne minti putin si ca de fapt te-ai razgandit dupa ce i-ai zis respectivului sa iti trimita produsul.

View PostYOUR_GOD, on 25 august 2019 - 09:14, said:

Așa cred și eu.
Fii om și plătește coletul. Nu-ți trimite nimeni colet cu plata la ramburs, dacă nu ai fost de acord să plătești, altfel rămâne cu paguba.
Poate sunt subiectiv, dar din cauza unora ca tine, nu există încredere în România. Încredere vine cu asumarea deciziei. Nu e nimic, toate la timpul lor...

View Postemilmihai, on 25 august 2019 - 09:26, said:

Ti-as scrie o scrisoare cu un pomelnic pe care sa nu il uiti toata viata si care sa te faca sa nu mai comanzi si pe urma sa refuzi coletul!

View Postsirgoofy, on 25 august 2019 - 09:52, said:

Din cauza acestor specimene prefer sa dau local cand mai am ceva
Chiar imi pare sincer rau cand vad ca unii ma acuza pe nedrept. Este foarte corect sa crezi un lucru - este dreptul fiecarui individ sa aiba propria parere - dar nu acuzati. In plus nu ar fi mai bine sa raspundeti punctual, daca va pricepeti, la ce intreaba omul pe forum si sa nu discutati pe ce credeti voi ca s-a intamplat?
Daca m-as fi razgandit si eram un netrebnic imi era greu sa scriu pe forum ca m-am razgandit? Primeam un pic mai multe "injuraturi" decat pana acum. Pierdeam ceva daca scriam si acel detaliu.
Va spun sincer ca i-am spus omului ca nu ma mai intereseaza.
Singurul lucru pentru care am scris acest mesaj a fost sa nu ii fac rau postasului (omul mi-a dat acel aviz fara semnatura - nici nu stiu daca era necesara) si nici nu as fi dorit sa ma trezesc cu vreo obligatie legala de care sa nu ma achit.
Daca omul si-a permis sa trimita coletul (sa stiti ca suma este foarte mica, sub 50 RON) doar pentru a forta un lucu, chiar nu este in regula. In aceste conditii sa plateasca si inmagazinarea, si returul sa stie ca nu poti da oricand tepe.

View Postsorin147, on 25 august 2019 - 09:28, said:

Poti merge la posta si sa le spui sa-i faca retur si astfel sa nu mai stea la ei atatea zile.
Nu cred ca merita efortul

Edited by vdingo11, 25 August 2019 - 10:51.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmikaell, on 25 august 2019 - 10:02, said:


pai si la ce kkt il mai pui pe om sa trimita daca ai dubii?

eu la sume pana in 100-200 lei trimit la oricine ramburs, asta e ma risc
la sume mai mari cer un avans modic pe card, cat sa-mi asigure transportul dus intors plus ceva pe langa pentru incredere
Adica ii dai iBANul contului curent?... pe card nu se pot trimite avansuri

#29
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Avizul nu se dă pe semnătură, se pune în cutia poștală.

#30
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009

View Postvdingo11, on 25 august 2019 - 10:39, said:

Chiar imi pare sincer rau cand vad ca unii ma acuza pe nedrept. Este foarte corect sa crezi un lucru - este dreptul fiecarui individ sa aiba propria parere - dar nu acuzati.
Daca m-as fi razgandit si eram un netrebnic imi era greu sa scriu pe forum ca m-am razgandit? Primeam un pic mai multe "injuraturi" decat pana acum. Pierdeam ceva daca scriam si acel detaliu.
Va spun sincer ca i-am spus omului ca nu ma mai intereseaza.
Singurul lucru pentru care am scris acest mesaj a fost sa nu ii fac rau postasului (omul mi-a dat acel aviz fara semnatura - nici nu stiu daca era necesara) si nici nu as fi dorit sa ma trezesc cu vreo obligatie legala de care sa nu ma achit.
Daca omul si-a permis sa trimita coletul (sa stiti ca suma este foarte mica, sub 50 RON) doar pentru a forta un lucu, chiar nu este in regula. In aceste conditii sa plateasca si inmagazinarea, si returul sa stie ca nu poti da oricand tepe.
Lasa vrajeala!Esti incepator in comertul online si nu sti daca ala te poate acuza de ceva(Inselaciune,frauda)Si de aceia intrebi aici,nu ca te doare la basca de postar!Pai si eu vand,dar pe siteul cu calificative si inainte sa trimit coletul întreb cumparatorul daca este sigur ca vrea produsul sa nu trimit degeaba!

#31
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
vdingo11: in opinia mea .... porti o parte de vina pentru ca nu ai specificat clar cu vanzatorul conditiile acestei tranzactii.

Adica el te-a intrebat inainte daca sa il trimita si tu ia-i spus ca un netrebnic DA !...
deasemenea, sunt convins ca ala nu il trimtea decat daca avea macar confirmarea ta verbala ca este OK !
acum este tardiv


asta este si motivul pentru care nu vand nimic !! pana nu imi da omul banii.
nu ii da nu il vind, nu trimit nimic pana nu vad banii in cont alb - pe - negru

nu vrea sa fie sanatos !

Edited by Mihai_3, 25 August 2019 - 10:57.


#32
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009

View PostBloodRa, on 25 august 2019 - 10:45, said:

Avizul nu se dă pe semnătură, se pune în cutia poștală.
Alta minciuna cu care este prins!Mai era un pustan acum ceva ani care vindea electronice dar in colete punea pietre,sau strans aia si lau dat pe tasu in judecata ca ala nu avea buletin,v-a dati seama ce batuta luara cand a trebuit sa plateasca tacsu paguba si cheltuielile de judecata!Banuiesc ca si el tot pustan este de ii este frica de ce poate pati daca nu ridica coletul!O sa iti invoce ala toti mortiiu!

Edited by emilmihai, 25 August 2019 - 10:55.


#33
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

View PostBloodRa, on 25 august 2019 - 10:45, said:

Avizul nu se dă pe semnătură, se pune în cutia poștală.
Nu stiam si am crezut ca se da personal in conditiile in care a sunat la usa si nu l-a pus la cutia postala. Cred ca postasul a vrut sa se asigura ca stiu de acel colet

View Postemilmihai, on 25 august 2019 - 10:51, said:

Lasa vrajeala!
Chiar nu doresc sa intru in polemica cu tine ca nu are sens. Ai tot dreptul sa crezi ce doresti.
Eu am aflat ce ma interesa si este suficient pentru mine.
Multumesc celor care au raspuns direct la subiect si nu au interpretat ce cred ei ca s-a intamplat.

#34
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Postemilmihai, on 25 august 2019 - 10:54, said:


Alta minciuna cu care este prins!
Minciuna?
Prins cine, nu eu am primit coletul :)


#35
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,322
  • Înscris: 01.12.2001

View Postsirgoofy, on 25 august 2019 - 10:01, said:

Cand ti-a trimis cineva colet cu ramburs fara sa ceri acel produs ?
Mie niciodata :)
Nu zic ca e imposibil ce zice dar e MULT mai probabil ca el sa fi comandat ceva si s-a razagandit.
Au facut asta colegii mei de scoala. Au comandat pe numele unei profesoare ciufute, tot felul de produse de pe teleshop.
Deci: se poate si se practica.

#36
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
E vorba despre o expediție prin poșta română, nu prin curier rapid!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate