Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Obligatie colet nedorit primit prin posta romana

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,271
  • Înscris: 24.08.2005
Buna ziua.
Am dorit sa achizitionez un produs de la o persoana (care imi stia adresa de la o achizitie anteriora) dar in urma discutiilor nu am ajuns la un punct comun si i-am spus ca nu ma mai intereseaza acel produs.
Acum 2 zile a venit postasul si i-a dat unui membru al familiei (acesta nu a semnat nimic) un "aviz" (cu nume prenume, nr. tel, etc) prin care eram instiintat sa ma prezint la posta pentru a ridica un colet cu plata ramburs de x ron.
Am vreo obligatie sa ma duc la posta si sa spun ca nu astept nici un colet?
Cineva mi-a spus ca daca nu ma duc voi fi obligat sa platesc si inmagazinarea.
Daca nu ma prezint la posta vor returna ei automat produsul expeditorului?

Multumesc.

#2
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
N-ai nicio obligatie, stai linistit, nu te poate nimeni obliga sa platesti ceva ce n-ai comandat si cu atat mai putin taxa de magazinaj pentru un produs ce nu este al tau.

#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ce adresa ziceai ca ai? Am si eu niste vechituri prin casa...

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 vdingo11, on 25 august 2019 - 08:59, said:


Am vreo obligatie sa ma duc la posta si sa spun ca nu astept nici un colet?

Nu.

#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pe de alta parte, am o vaga impresie ca tu de fapt ne minti putin si ca de fapt te-ai razgandit dupa ce i-ai zis respectivului sa iti trimita produsul.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,918
  • Înscris: 01.01.2010

 underb, on 25 august 2019 - 09:10, said:

Pe de alta parte, am o vaga impresie ca tu de fapt ne minti putin si ca de fapt te-ai razgandit dupa ce i-ai zis respectivului sa iti trimita produsul.
Așa cred și eu.
Fii om și plătește coletul. Nu-ți trimite nimeni colet cu plata la ramburs, dacă nu ai fost de acord să plătești, altfel rămâne cu paguba.
Poate sunt subiectiv, dar din cauza unora ca tine, nu există încredere în România. Încredere vine cu asumarea deciziei. Nu e nimic, toate la timpul lor...

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Da, exista aceasta posibilitate sa fii subiectiv dar nu cred ca e cazul acum.

#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 YOUR_GOD, on 25 august 2019 - 09:14, said:

Așa cred și eu.
Fii om și plătește coletul. Nu-ți trimite nimeni colet cu plata la ramburs, dacă nu ai fost de acord să plătești, altfel rămâne cu paguba.
Poate sunt subiectiv, dar din cauza unora ca tine, nu există încredere în România. Încredere vine cu asumarea deciziei. Nu e nimic, toate la timpul lor...
Si ce daca ramane cu paguba ? Cand trimite trebuie sa se asigure ca are bani si de retur. Eu daca am dubii ca cel care trimite e tzepar ii refuz coletul . Mare paguba, pierde 20 lei transport.

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,021
  • Înscris: 06.09.2008
Ce mentalitate de cacat ai mai paco, daca ai dubii de ce pui omul sa-ti trimita ??!

Ia scoate 20lei si dai unui om sarac pe strada... ca doar nu e "mare paguba"
Si apoi mergi si 20min la biserica, ca atat dureaza sa pui coletul

Nu stiu daca cel care-ti trimite e tzepar, dar tu esti SIGUR !

Edited by sirgoofy, 25 August 2019 - 09:34.


#10
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009

 pacopaco1967, on 25 august 2019 - 09:20, said:

Eu daca am dubii ca cel care trimite e tzepar ii refuz coletul . Mare paguba, pierde 20 lei transport.
Si daca ai dubi de ce mai comanzi de la el?Astia ca voi care comanda si nu ridica coletul au facut unele magazine sa ceara plata in avans!
Iar initiatorul sigur a cerut produsele si dupa ce au fost trimise sa răzgândit!cine este prost sa trimita un colet daca nu este sigur ca ii este ridicat!

Ti-as scrie o scrisoare cu un pomelnic pe care sa nu il uiti toata viata si care sa te faca sa nu mai comanzi si pe urma sa refuzi coletul!

#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Nu esti obligat sa platesti.
Coletul asta o sa stea vreo 10 zile la posta si apoi se intoarce la expeditor. El va avea de platit 2 drumuri si probabil taxa de magazie.
Poti merge la posta si sa le spui sa-i faca retur si astfel sa nu mai stea la ei atatea zile.

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca s-ar intampla sa nu pot ridica un colet din diferite motive, i-as cere contul bancar la om si i-as pune banii de transport inapoi.

#13
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

 underb, on 25 august 2019 - 09:10, said:

Pe de alta parte, am o vaga impresie ca tu de fapt ne minti putin si ca de fapt te-ai razgandit dupa ce i-ai zis respectivului sa iti trimita produsul.

Nici asa nu-i obligat sa achite nimic. :)

#14
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,021
  • Înscris: 06.09.2008
Nu e obligat, dar ce face e o mizerie.

#15
curentalternativ

curentalternativ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 09.02.2008

 YOUR_GOD, on 25 august 2019 - 09:14, said:


Așa cred și eu.
Fii om și plătește coletul. Nu-ți trimite nimeni colet cu plata la ramburs, dacă nu ai fost de acord să plătești, altfel rămâne cu paguba.
Poate sunt subiectiv, dar din cauza unora ca tine, nu există ĂŽncredere ĂŽn România. Încredere vine cu asumarea deciziei. Nu e nimic, toate la timpul lor...
Stiu pe unu care a trimis cutie de viteze prin urgent cargus iar cumparatorul s-a razgandit si nu mai raspundea la telefon la vanzator si nici pe forum nu ii mai raspundea la mesaj privat.

#16
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,021
  • Înscris: 06.09.2008
Din cauza acestor specimene prefer sa dau local cand mai am ceva, dar si asa am avut unul care cica vine in 15 min, astept acolo inca 10min si-l sun, dobitocul nu mai raspundea la telefon.
E prea greu sa dea mesaj 'Scuze, nu mai doresc produsul'
Gunoaie de oameni dpmdv, de asta ii chem aproape de mine sa nu-mi pierd timpul in caz ca nu apar.
Csf, romanii "smecheri" isi fura singuri caciula, multa  smecherie prostie

Magazinele adauga un x% la pretul produselor din cauza acestora.. deci de fapt prostia lor ne costa mai mult pe TOTI.

Edited by sirgoofy, 25 August 2019 - 09:59.


#17
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 emilmihai, on 25 august 2019 - 09:26, said:

Astia ca voi care comanda si nu ridica coletul au facut unele magazine sa ceara plata in avans!


Corect, oameni neseriosi si fara cuvant. Probabil si saraci in multe cazuri....

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
Fii om, mergi la posta si refuza coletul.

Edited by MarianG, 25 August 2019 - 09:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate